TechMonster https://techmonster.co.il עובדים בהייטק Tue, 30 Nov 2021 13:44:27 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 https://techmonster.co.il/wp-content/uploads/2020/08/cropped-לוגו-מפלצת-קטן-1-32x32.pngTechMonsterhttps://techmonster.co.il 32 32 כשרון מגיע בכל מיני אריזותhttps://techmonster.co.il/diversity-in-tech/ https://techmonster.co.il/diversity-in-tech/#respond Tue, 30 Nov 2021 13:44:25 +0000 https://techmonster.co.il/?p=9169כל כך הרבה נכתב על חשיבות תעסוקה שווה וגיוון להצלחה העיסקית של ארגונים. ועדיין, רוב עובדי ההייטק הם גברים ממרכז הארץ. השינוי מתחיל מאיתנו.

The post כשרון מגיע בכל מיני אריזות appeared first on TechMonster.

]]>
כשרון מגיע בכל מיני אריזות, אך כשרוב עובדי ההייטק הם (עדיין) גברים ממרכז הארץ, לפעמים חברות מפספסות אנשים כשרוניים שנראים אחרת – ערבים, יוצאי אתיופיה, מבוגרים, אנשים עם מוגבלויות, ואפילו נשים.

למרות שהמודעות לנושא עלתה בשנים האחרונות, יש תחושה שהקורונה החזירה אותנו קצת אחורה. מסיבות אלו בחרתי להציג סיפורים של מועמדים עם מוגבלויות. אם אתם “אחרות ואחרים” או מובילי דיעה בארגון שלכם, הסיפורים שאשתף פה יעזרו לכם להביא לשינוי. זה כדאי ואפשרי. 

האתגרים מתמודדים הייטקיסטים בעלי מוגבלות

ירון (שם בדוי), הוא מפתח תוכנה בחברה בינלאומית, גלעד (גם שם בדוי) סיים תואר שני במתמטיקה בהצטיינות והוא מפתח אלגוריתמים בחברה בתחום המכוניות האוטונומיות, וסמדר (הבנתם את העיקרון) עובדת כמהנדסת חומרה בחברת בינלאומית מובילה. אלו חלק מהסיפורים של 2021. 

הסיפור של ירון

ירון מתמודד עם OCD. זה מלווה אותו המון שנים אבל הוא לא חשב אף פעם שזו הסיבה לאתגרים שלו בעבודה. הוא עבד תקופות קצרות בכמה מקומות, ונתקע הרבה זמן בעבודה שבה לא מיצה את היכולות שלו. בעיקר מכיוון ששם העריכו אותו והוא חשש לעזוב. 
כשהגיעה הקורונה היא סיבכה את המצב כי היא יצרה חור של מעל שנה בקורות החיים שלו. באותה תקופה חברה של אמא שלו המליצה שיפגוש אותי, ובתהליך הבנו שהרבה מהאתגרים שלו קשורים בעצם למגבלה שהוא אף פעם לא חשף.

הבנת המגבלה מצידו של ירון השפיעה על היכולת שלו לבקש עזרה ולחשוף חולשות מקצועיות (כמו שיש לכולנו). מעבר לכך, שלחתי את קורות החיים שלו לחברה שאני יודעת שמקפידה על גיוון והסברתי איך זה יכול להצליח – וזה קרה. לשמחתי (ולשמחתו), כבר כמה חודשים הוא מפתח ריאקט בצוות קטן, שותף לפיתוחים מורכבים של החברה שישפרו את החיים של כולנו. זוהי רק דוגמה אחת שמראה שהכי אפקטיבי לגשר על הפער משני הצדדים.


הסיפור של גלעד

גלעד הוא אדם על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה. הוא תמיד אהב מתמטיקה. סיים תואר ראשון במתמטיקה עוד בתיכון, בציון טוב (כי עניינו אותו עוד דברים) ותואר שני במתמטיקה בהצטיינות יתרה. הוא עבד בכמה מקומות כאיש Data ואלגוריתמים, בלי לחשוף את המגבלה, אבל זה לא כל כך הצליח.

הסיבה היא שלאנשים על הרצף האוטיסטי יש קשיים בתקשורת בינאישית, בהבנת סיטואציות ורבים גם צריכים סיוע בפירוק משימה גדולה ומופשטת לתתי משימות. מסיבות אלו גלעד התקשה בתקשורת עם המנהל והצוות.

החלום שלו היה להצטרף לעולם המכוניות האוטונומיות והוא הצליח להתקבל לאחת מהחברות המובילות בתחום. מה שהיה שונה הוא שהפעם הוא הניח את המגבלה על השולחן, והסביר מה האתגרים שלו. כתוצאה מכך הסביבה לומדת יותר ויותר מה מסייע לו להצליח.

זה לא טריוויאלי, יש עדיין אתגרי תקשורת והתנהלות אבל הוא תורם רבות לאלגוריתמים המסובכים של עולם המחר. 

הסיפור של סמדר

סמדר בוגרת חשמל ואלקטרוניקה עם ניסיון עשיר מהתעשייה. היא חלתה לפני כמה שנים בטרשת נפוצה ומתניידת בכסא גלגלים. היא עובדת ומרוצה ומחפשת בימים אלו את האתגר הבא. היא מחפשת משרה קצת יותר חלקית כדי להשאיר לעצמה זמן להתמודדות עם המחלה ובכלל לנשום קצת. מעבר למגבלה שלה, סמדר היא עובדת מדהימה ומנוסה, ובארגון הנכון אין לי ספק שגם היא תמצא עבודה שבה היא תוכל לתרום הרבה.

כן, כשרון מגיע בכל מיני אריזות, ולפעמים, במבט ראשון, בתהליכי המיון, האריזה עשויה להראות פחות נוצצת.


האחריות היא של כולנו 

השבוע (ב-3/12) מציינים את היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות. לפי וויקפדיה, היום מוקדש לקידום ההבנה כלפי אנשים עם מוגבלות ולעידוד התמיכה בכבודם, בזכויותיהם ובשלומם. המטרה של היום היא להגביר את המודעות לתועלת שבהכללת אנשים עם מוגבלות בכל היבטי החיים – ולאחד אנשים מרחבי העולם, שחוגגים ומכירים בתרומותיהם, כישוריהם והישגיהם של אנשים עם מוגבלות.

כל כך הרבה נכתב על חשיבות הגיוון לשורה התחתונה העיסקית של ארגונים. ב- 10 שנים האחרונות המודעות הלכה וגדלה ותקרת הזכוכית נסדקת יותר ויותר פעמים ואנחנו חוגגים הישגים של שילוב והכללה. בעידן הנוכחי, הקורונה ששיבשה את עולם העבודה ואת ההגדות של מיהו העובד האידיאלי, #MeToo ו- #BlackLifeMatters שהביאו יותר למודעות שהעולם צריך להיות גם הוגן יותר, לכולם, היתרון של גיוון והכללה עולים. יותר ויותר חברות מחפשות את כולם – גם את אלו שיותר קשה להם בתהליכי המיון ויהיו אח”כ עובדים מצויינים. 

הצד החיובי הוא שארגוני הייטק מבינים הרבה יותר טוב את חשיבות הגיוון. לדוגמה, אמדוקס אפילו קיימו השנה לראשונה בוטקאמפ לבוגרי תוכנה עם מוגבלויות כדי להכין אותם לתהליכי המיון בחברה ובתעשייה ואף קלטה חלק מהמשתתפים. הם כבר עובדים כמה חודשים והשילוב מאד מוצלח. אחרים נקלטו בחברות נוספות. 

אז אם גם אתם מתמודדים עם מגבלה או אתגר, תשקלו לחשוף את זה. אתם אולי שונים, אתם לא פחות. לא יוותרו לכם על הוכחת יכולות וכישורים אבל בהרבה מקרים תקבלו את ההתאמות הנדרשות כדי שתוכלו להוכיח אותם. וגם אם אתם לא צריכים התאמות, אם אתם מפגינים פחות בטחון עצמי, מתבטאים פחות טוב, משווקים את עצמכם פחות טוב בגלל האתגרים שלכם – כשתחשפו אותם המעסיקים יוכלו להבין ולהתעלם מזה ולהתרכז בעיקר – היכולות והכישורים שלכם. 

אז אם אתם יכולים להשפיע בחברה שלכם, תפיצו את הבשורה – כשרון מגיע בכל מיני אריזות. 

The post כשרון מגיע בכל מיני אריזות appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/diversity-in-tech/feed/ 0
מה זה פיתוח פרונט אנד והאם כדאי לכם לעבוד בזה?https://techmonster.co.il/front-end-development/ https://techmonster.co.il/front-end-development/#respond Tue, 23 Nov 2021 07:00:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=797רוצים להיות מתכנתי פרונט אנד? היום נסביר מה זה פיתוח front end ואילו מיומנות נדרשות כדי לעבוד בתחום. הנה כל מה שצריך לדעת על פיתוח פרונט אנד >>

The post מה זה פיתוח פרונט אנד והאם כדאי לכם לעבוד בזה? appeared first on TechMonster.

]]>
אם התעניינת בעבר לגבי עבודה בפיתוח תוכנה בוודאי שמעתם את המונח Front End. השאלה היא: האם אתם מבינים את המשמעות שלו?

פיתוח פרונט אנד (Front End Development) המכונה גם ”תכנות צד-לקוח”, הוא תחום שמתייחס (בדר”כ) לבניית אתרי אינטרנט. לכן, לפני שנצלול להסברים חשוב שנדבר בקצרה על פיתוח Web.

תוכן עניינים

הקדמה: מה זה פיתוח Web?

פיתוח Web מתייחס לכל מה שקשור ביצירה של אתרי אינטרנט.  באופן כללי, פיתוח Web מורכב מ- 2 תחומים: פרונט אנד (פיתוח צד לקוח), ובק-אנד (פיתוח צד-שרת).

פרונט אנד מתמקד במשתמש הקצה. או במילים אחרות, כל מה שהגולשים באתר רואים כמו תמונות, כפתורים, טפסים ועוד.

מנגד, בק-אנד מתייחס לפונקציונליות של האתר, כלומר מה שגורם לאתר לעבוד “מאחורי הקלעים” והוא נקרא גם פיתוח ‘צד-שרת’.

במדריך זה נתמקד בתחום הפרונט אנד ונענה על שאלות חשובות כמו: מה זה פיתוח פרונט אנד, איך נראה יום עבודה טיפוסי של מפתח פרונט אנד, ולמה כדאי לכם לשקול את התחום הזה עבורכם?


מה זה מפתח פרונט אנד?

כפי שהזכרנו קודם, מפתחי פרונט אנד אחראיים לחלקים שהמשתמשים באתר רואים. כאשר אתם גולשים באתר מסוים ואתם רואים טקסט, תמונה, או עיצוב אינטראקטיבי, מי שאחראי לכך הוא מפתח פרונט אנד.

שלא תבינו לא נכון, בתהליך הזה לוקחים חלק עוד עובדים כמו מעצבים, כותבי תוכן ואחרים, אך מי שלוקח את האלמנטים האלו והופך אותם לאתר אינטרנט הוא מפתח הפרונט אנד.

איך נראה יום טיפוסי בפיתוח פרונט אנד במשרת ג’וניור?

מכיוון שאין לנו הרבה לחדש למי שכבר עובד בתחום, בחרנו להתמקד בשארית המאמר במשרות התחלתיות בתחום – כלומר תפקידי ג’וניור. אז איך נראה יום טיפוסי בתפקיד? 

באופן כללי, תחומי האחראיות של מפתחי פרונט אנד מתחילים עשויים לכלול: 

 1. כתיבת קוד שמיועד להגדיר לאתר היכן למקם את כל התכנים שלו. הכוונה היא לפריסת העמוד, תוכן הדף, ובאיזה מיקום בדף תכנים מסויימים יופיעו. 
 2. הגדרת תצוגה של אלמנטים שונים כגון שינויי גופן וצבע של טקסט, מיקום תמונות, צבעי רקע ועוד.
 3. יצירת אלמנטים אינטראקטיביים כמו כפתורים לחיצים (קליקבליים) ואלמנטים עיצוביים אחרים המיועדים למשוך גולשים ולעודד אותם לבצע פעילות נוספות באתר. 

תחומי האחריות שהזכרנו הם רק כמה דוגמאות לעבודה אופיינית של מפתח פרונט אנד בתפקיד ראשון.

מן הסתם, כמו בכל עבודה ראשונה, סביר להניח שתתעסקו גם במשימות קצת פחות מעניינות כמו תחזוקה של דפים קיימים, הטמעת תמונות וקבצי וידאו, וטעינת תכנים. 


באילו שפות תכנות וטכנולוגיות עושים שימוש?

הבסיס של פיתוח פרונט אנד נשען על 3 שפות עיקריות: HTML, CSS ו- JavaScript.

HTML

HyperText Markup Language, או בקצרה HTML, היא פחות או יותר השפה האוניברסלית של האינטרנט.

HTML אחראית להפוך את התוכן שקיים כמעט בכל אתר לגלוי כד שיהיה זמין לצפייה. בהתאם, זו השפה החשובה ביותר כדי לעסוק בפיתוח פרונט אנד או פיתוח Web בכלל.


רוצים לראות איך נראה קוד HTML? 

פשוט הקליקו על הכפתור הימני בעכבר  בכל אתר אינטרנט ולחצו על ‘view page source’ (או ‘צפה במקור הדף’). ברגע זה תיפתח לכם לשונית חדשה בדפדפן שמכילה המון טקסט. הטקסט הזה הוא הקוד שאומר לדפדפן שלכם איך להציג את הדף, והוא כתוב בשפת HTML

צפיה בקוד HTML
לחיצה על ‘view page source’ תפתח לכם תצוגת HTML


CSS

בעוד ש- HTML  קובע מה יוצג באתר ואיפה כל דבר ימוקם, CSS קובע כיצד כל דבר אמור להיראות. במילים אחרות, CSS היא שפת העיצוב של האינטרט מכיוון שהיא מאפשרת לשנות את הנראות של כמעט כל דבר באתר אינטרנט.  

שפת CSS מאפשרת בין היתר: 

 • החלפת גופנים (פונטים)
 • שינוי צבעים
 • שינוי גודל של אלמנטים מסוימים


JavaScript

ג’אבהסקיפט היא השפה השלישית שכל מפתח פרונט אנד מתחיל חייב להכיר. שפה זו משמשת ליצירת אלמנטים אינטראקטיביים שלא ניתן לייצר בקלות ב- HTML או CSS. מכיוון שהיא רלוונטית עבור כל מפתחי ה- Web (פרונט ובק אנד), ג’אבהסקריפט הפכה לאחת השפות הפופולריות ביותר בעולם.

שפות תכנות מפתח פרונט אנד
ממה מורכב דף אינטרנט

פריימוורקס (“שלד תוכנה”)

פריימוורק הוא אוסף של קוד, כלים ושירותים שמאפשרים למפתחי תוכנה לעבוד בצורה מהירה יותר. באופן כללי, שימוש בפריימוורקס חוסך זמן ועוזר להפחית שגיאות מכיוון שהוא חוסך את הצורך ליצור דברים מאפס. מעבר לשפות שהזכרנו קודם, מפתחי פרונט אנד נעזרים בפריימוורקס לצורך פיתוח צד הלקוח. כמה דוגמאות נפוצות הן ריאקט (React), אנגולר (Angular) ו- Vue.

שלא תטעו, רוב הסיכויים שתידרשו להכיר מערכות וטכנולוגיות נוספות כמו מערכות CMS לניהול תוכן כמו WordPress, Drupal ואחרות, אבל שליטה בשלושת השפות (html, CSS ו- JavaScript) ובפריימוורקס נפוצים היא הבסיס על גביו תבנו את הידע המקצועי שלכם.


האם כדאי לכם ללמוד פרונט אנד?

עכשיו כשאתם מבינים קצת יותר טוב איך נראית עבודת בתחום, הגיע הזמן להבין מה הופך אותו לכל כך מבוקש. בחלק זה בחרנו להתמקד ב- 3 סיבות להכנס לעולם הפרונט אנד.

באופן יחסי, אין מחסור במשרות פרונט אנד

הדרישה עבור מפתחי ווב גבוהה מאוד והיא לא צפויה לרדת בשנים הקרובות. יש הרבה משרות פרונט אנד בשוק, ובינן גם לא מעט משרות ג’וניור המיועדת למפתחים ללא ניסיון רב. זאת אומרת, פרונט אנד הוא תפקיד נפוץ לכניסה לתעשייה (בניגוד לבק אנד שבדרך כלל מיועד לאנשים מנוסים יותר).

לכן, זה לא משנה איך תבחרו ללמוד – בין אם זה בתואר אקדמי, קורס ממכללה מקצועית או למידה עצמאית – אם תרכשו מיומנות בשפות ובכלים שהזכרנו ותדעו להוכיח את זה בעזרת פרויקטים יש סיכוי טוב שאתם תצליחו למצוא עבודה.


מפתחי פרונט אנד לוקחים חלק פעיל בפיתוח המוצר מהרגע הראשון 

מפתחי פרונט אנד משתתפים בתהליך העבודה כבר משלב איפיון האתר. מה שזה אומר זה שמעבר לעבודה הטכנית, מפתחי פרונט אנד עובדים בשיתוף פעולה עם מעצבים, מהנדסים ואנשי שיווק כדי למצוא פתרונות יצירתיים וחדשניים שיענו על דרישות המערכת.

הבנה בתהליכים עסקיים מורכבים כמו תהליך פיתוח מוצר היא מצרך יקר ערך בשוק עבודה. מפתחים שיאמצו חשיבה עסקית בנוסף ליכולות הטכניות שלהם יהיו מסוגלים לפתח יישומים טובים הרבה יותר שיספקו ערך ללקוח הסופי.  מסיבה זו, תפקיד מפתח הפרונט אנד מהווה בסיס טוב לקידום לסוגי משרות שונות בתחום הפיתוח (טכניים וניהוליים).


המשכורת בתחום גבוהות

הגיע הזמן לענות על שאלה חשובה – כמה מרוויח מפתח פרונט אנד?

כמו תחומים אחרים, הפקטור המשמעותי ביותר שמשפיע על המשכורת שלכם הוא מידת הניסיון שלכם בתפקיד. בכל אופן, מפתחי פרונט אנד מרוויחים לא רע מהרגע הראשון. בתרשים הבא תוכלו לראות דוגמה להתקדמות טיפוסית בתחום.

* הבהרה: הסכומים המופיעים מייצגים טווח משכורות על סמך שקלול נתונים חברות השמה ומכללות מובילות בארץ. המספרים המוצגים מציגים חישוב צנוע יחסית לעומת כמה מקורות בהם נתקלנו באינטרנט ואנחנו מאמינים שהם משקפים בצורה יותר מציאותית את גובה המשכורות הממוצע בשוק. למעבר לטבלאות שכר הייטק מלאות.

מסלול קריירה אפשרי של מפתח פרונט אנד
מסלול קריירה אפשרי של מפתח פרונט אנד


איפה לומדים פיתוח פרונט אנד?

יש מגוון מסלולים דרכם ניתן לצבור מיומנות ולהשתלב במשרות פרונט אנד. הנה כמה דרכים נפוצות:

1. תואר אקדמי – אחת הדרכים המקובלות להתחיל לעבוד בפיתוח תוכנה (ובפרונט אנד בפרט) היא על ידי למידה לתואר אקדמי. למשל: מדעי המחשב או הנדסת תוכנה (ולפעמים גם תארים נוספים כמו הנדסת חשמל, מערכות מידע ועוד).

2. לימוד בקורס ממוקד/בוטקאמפ – בשנים האחרונות תכניות בוטקאמפ וקורסי תכנות הפכו לדרך מקובלת שבה אנשים נכנסים לתעשייה. היתרון של תכניות לימוד מהסוג הזה הוא בכך בהן מתמקדות ב”תכל’ס” של התפקיד ופחות בתאוריה. מן הסתם לא תלמדו כל מה שלומדים בתואר אקדמי, אך התכניות האלו גם קצרות בצורה משמעותית.

>> מחפשים קורס פרונט אנד? ריכזנו עבורכם תכניות הכשרה מומלצות. לקבלת הצעות רלוונטיות >>


3. למידה עצמאית –
המסלול הזה לא מתאים לכולם משום שהוא דורש משמעת עצמית, מוטיבציה ואנגלית ברמה טובה. ועדיין, אם אתם מסוגלים ללמוד לבד אתם יכולים להרוויח המון מהמסלול הזה.

היום יש היצע ענקי של קורסי אונליין ברמה גבוהה מאוד, שיאפשרו לכם להתנסות בשפות תכנות, כלים וטכנולוגיות שונות. והיתרון הכי גדול הוא שלא תצטרכו להוציא עליהם הרבה כסף (בדר”כ מדובר במחיר של כ- 50 ש”ח לקורס).

איך ללמוד באופן עצמאי?

לא סגורים אם זה בשבילכם? למה שלא תבדקו את זה? כדי לעזור ריכזנו עבורכם כמה קורסים מומלצים שיאפשרו לכם להתנסות בשפות וטכנולוגיות שהצגנו במאמר:

1. HTML ו- CSS

הבסיס של כל מפתח או מפתחת פרונט אנד הוא שליטה ב- HTML ו-CSS. במסגרת הקורס הזה, מעבר ללמידה בסיסית של HTML ו- CSS, אתם תיישמו את מה שלמדתם בפרויקטים מגוונים. לכן, זאת יכולה להיות נקודת פתיחה טובה לתחום שתעזור לכם להבין אם זה מעניין אתכם. מעבר לכך, את הקורס מעביר אחד המרצים המוערכים ביודמי – בראד טראוורסי. 

2. JavaScript

קורס ממוקד ללמידת שפת JavaScript בצורה מעמיקה ויסודית. בסיס הכרחי לפיתוח פרונט אנד כי כל הספריות והפריימוורקס מבוססים על השפה הזאת.

3. ריאקט (React)

קורס מעולה שילמד אתכם לעבוד עם אחד הפריימוורקס הפופולריים ביותר – ריאקט (React). במהלך הקורס תיצרו מעל 20 פרויקטים בריאקט ותמשיכו לצבור ניסיון פרקטי.


לקריאה נוספת: 11 קורסי אונליין שלימדו אותי פיתוח פרונט אנד >>


The post מה זה פיתוח פרונט אנד והאם כדאי לכם לעבוד בזה? appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/front-end-development/feed/ 0
איך לענות על כל שאלה בראיון עבודה | מודל STAR⭐https://techmonster.co.il/star-interview-method/ https://techmonster.co.il/star-interview-method/#respond Sun, 14 Nov 2021 11:09:37 +0000 https://techmonster.co.il/?p=8987שכחו כל מה שידעתם לגבי ראיונות עבודה - ככה תענו על *כל שאלה* שישאלו אתכם במהלך הראיון | הנה מה שאתם צריכים לדעת על מודל STAR >>

The post איך לענות על כל שאלה בראיון עבודה | מודל STAR⭐ appeared first on TechMonster.

]]>
מה אם הייתי אומר לכם שיש שיטה שבאמצעותה אפשר לענות על כל שאלה בראיון עבודה? 

טוב…  אולי זה לא יעזור לכם לענות על שאלות באלגוריתמים ומבני נתונים. ועדיין, זו אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם שאלות מפתיעות, שלא התכוננתם אליהן מראש. 

במאמר זה נסביר מהו מודל STAR ואיך תוכלו להתשמש בו לטובתכם בראיונות עבודה. 

תוכן עניינים


ראיון עבודה הוא סיטואציה מלחיצה אפילו עבור עובדים מנוסים. הדרך היעילה ביותר להתגבר על הלחץ היא הכנה מוקדמת לראיון, אבל לא משנה כמה תתאמצו, תמיד יוכלו להפתיע אתכם.

אז מה עושים במקרים כאלה? משתמשים במודל STAR שנועד בדיוק לזה. 

במאמר הזה נסביר באילו מצבים להשתמש במודל STAR, ונציג כמה דוגמאות לשימוש במודל בזה בראיונות עבודה בהייטק. 

באילו שאלות בראיון משתמשים בזה? 

מודל STAR עובד טוב במיוחד בשאלות שיש בהן רכיב התנהגותי. אתם יכולים לזהות שאלות כאלו בראיונות עבודה ברגע שאתם שומעים משפט שמתחיל במילים:

 • “ספרי לי על פעם ש…” 
 • “האם יצא לך אי פעם ל… “
 • “תני לי דוגמא למקרה שבו… “

כשמדובר בשאלות מהסוג הזה, מציאת דוגמה רלוונטית היא רק ההתחלה. לאחר מכן גם תצטרכו להסביר בצורה פשוטה ומתומצתת איך הדוגמה שסיפקתם מוכיחה שאתם באמת מתאימים לתפקיד. 

והיתרון הגדול של מודל סטאר, הוא בכך שהוא מאפשר לכם לענות על השאלות בראיון בצורה משכנעת וטבעית, מבלי להכנס לחפירות מיותרות.  


איך מודל STAR עובד?

אחרי שהבנתם את היתרונות של השיטה, בואו נבין איך זה נראה. STAR זה ראשי תיבות של:

Situation (סיטואציה) – ספקו את הפרטים ההכרחיים לצורך הבנת הדוגמה שלכם

Task (משימה) – תארו מה היו תחומי האחריות שלכם באותה סיטואציה

Action (פעולה) – הסבירו אילו צעדים לקחתם על מנת להגיע לפתרון

Result (תוצאה) – שתפו את התוצאות שהשגתם בזכות הפעולות שלכם

מה זה מודל סטאר STAR

איך להשתמש במודל STAR בראיון עבודה

הדבר הראשון שאתם צריכים זה איזשהו עוגן להשען עליו – זאת אומרת, דוגמה רלוונטית לשאלה ששאלו אתכם. אחרי שמצאתם דוגמה כזאת התחילו עם השלב הראשון – סיטואציה, ומשם תתקדמו ליתר השלבים.

*שימו לב: היזהרו מתשובות ארוכות מדי, הן עלולות לסבך אתכם ולגרום לכם לאבד ריכוז. התמקדו במשפט אחד או שניים עבור כל שלב בתשובה שלכם.

דוגמה #1: “ספר לי על פעם שנכשלת – מה קרה ומה למדת מזה?”

S – “בעבודה האחרונה ניהלתי צוות מפתחים שהיה אחראי על הקמת אתר אי-קומרס עבור אחד הלקוחות שלנו. בדיעבד, הייתי שאפתן ואמרתי שנסיים תוך חודשיים כי זה היה נראה לי כמו פרויקט די פשוט בזמנו. שבועיים לתוך הפרויקט הבנתי שטעינו בענק והפרויקט יקח הרבה יותר זמן ממה שחשבנו. הבנו שנצטרך לפתח כמה פיצ’רים בעצמנו (במקום להטמיע כלי Open source כפי שתכננו בהתחלה).”

T – “הייתי צריך להודיע ללקוח על הבעיה, להגדיר דד-ליין חדש ולתקן את הטעות שלי.”

A – “מיותר לציין שהלקוחות התאכזבו לגבי האיחור, אך הבטחתי להם שנעשה הכל כדי לתקן את הטעות. יום למחרת הקצנו יותר מתכנתים לפרויקט ואפילו עשינו outsource (מיקור חוץ) לכמה משימות קטנות כדי לחסוך זמן. בסופו של דבר הצלחנו לתקן הכל לפי המועד החדש”.

R – “הפרויקט הצליח (מלבד איחור קטן) ואני למדתי שיעור חשוב בניהול ציפיות. הבנתי שלפעמים עדיף להימנע מהבטחות שאפתניות וכך יותר פשוט “להפתיע לטובה”. היום אני מגדיר תאריכי יעד בצורה יותר מחושבת ומשאיר לעצמי חלונות בלו”ז כדי להתמודד עם הפתעות בדרך.”


דוגמה #2: “ספר לי על מצב שבו השתמשת בדאטה שהיה לרשותך להפקת תובנות”

S– “חלק מתחומי האחריות שלי בעבודה האחרונה היו לבחון את ביצועי הקמפיינים השיווקיים שלנו בסושיאל (רשתות חברתיות).”

T – “כשהייתי צריך להגדיר יחד עם צוות הקריאייטיב והמעצבים אטרטגיה לרבעון, שמתי לב שפוסטים עם גרפיקה בצבעים בגוונים צהובים קיבלו פי שניים קליקים מפוסטים אחרים שלנו”.

A – “הוצאתי את הנתונים הרלוונטיים לכל פוסט ושמתי אותם בטבלה פשוטה שהראתה את התוצאות בצירוף רשימה של BEST PRACTICES שעבדו לנו בעבר, והצגתי אותה למעצבים שלנו”

R – “לשמחתי, המעצבים קיבלו את ההצעה שלי והקמפיין הבא ברשתות החברתיות פעל טוב יותר מהקודם. לא פי 2 אבל עדיין שיפור משמעותי”.


דוגמה 3# – “ספר לי על אתגר או קונפליקט שהתמודדת איתם בעבודה. איך התמודדת עם זה?”

S – “מישהו מהעבודה שעבד איתי על הפרויקט חלה בקורונה ונעדר מהעבודה לשבועיים.”

T – “הייתי צריך להבין איך לסיים את הפרויקט בזמן בלעדיו.”

A – “בתור התחלה יצרתי רשימה של המשימות שהייתי צריך להשלים. לאחר מכן התחלתי לתעדף משימות ופשוט לוותר על כל מה שלא הכרחי לחלוטין. כלומר, נתתי עדיפות לעבודה על הפרויקט ובחרתי לוותר על כל פעילות אחרת בלו”ז שלי (שהייתי מסוגל לדחות).

R – “באמצעות עבודה קשה ותעדוף משימות, הצלחתי לסיים את הפרויקט בהצלחה בזמן


היזהרו מטעויות נפוצות

שימו לב שאתם משתמשים במודל סטאר בצורה נכונה, מבלי ליפול לאחת מהטעויות הבאות:

1. לא לענות על השאלות

יכול להיות שיש לכם סיפור מושלם בשלוף על קונפליקט בעבודה, אבל הסיפור הזה לא בהכרח יתאים לכל שאלה.

זכרו – אם אין לכם תשובה מוכנה ואתם לא מצליחים לחשוב על שום דבר, זה בסדר להפוך את השאלה להיפותטית. למשל: אם שאלו “איך השתמשת בדאטה להפקת תובנות” ואין לכם דוגמה טובה להסתמך עליה, אתם תמיד יכולים לספק תשובה בסגנון: “לא עולה לי משהו לראש כרגע, אבל אם הייתי צריך להתשמש בדאטה בעבודה הזאת הייתי מתחיל מ… “.

לא אידאלי, אבל עדיף שתתייחסו לשאלה בצורה לא מושלמת, מאשר להתעלם ממנה לחלוטין.

2. להשמע כמו רובוטים

חשוב שתתכוננו מראש לראיון ותכתבו לכם נקודות חשובות, אבל אפילו יותר חשוב שתדעו להביע את עצמכם בצורה נעימה ומעניינת. והדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא על ידי שימוש בשפה טבעית ונינוחה.

אתם ממש לא חייבים לכתוב תסריט שלם. עדיף להתמקד בכמה נקודות ואחר כך לתרגל בקול רם כדי לוודא שאתם אכן נשמעים טבעיים ולא מאולצים.

3. לספר סיפור שמוציא אתכם רע

הרבה שאלות התנהגותיות עוסקות במצבים שליליים (למשל, אי הסכמה עם עמית לעבודה, טעות וכו’). אבל זה לא אומר שהתשובה שלך צריכה לצייר אותך באור שלילי.
וודאו תמיד שהסיפור יסתיים בנימה חיובית (אילו לקחים למדתם, איך השתפרתם מאז וכו’.

The post איך לענות על כל שאלה בראיון עבודה | מודל STAR⭐ appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/star-interview-method/feed/ 0
11 קורסי אונליין שלימדו אותי פיתוח פרונט אנדhttps://techmonster.co.il/front-end-courses/ https://techmonster.co.il/front-end-courses/#respond Mon, 01 Nov 2021 05:30:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=8909לאחרונה התקבלתי לעבודה בתור מתכנת ריאקט. בניגוד לאנשים אחרים, המסלול שלי לא כלל בוטקאמפ יקר, קורס במכללה נחשבת או תואר במדעי המחשב. אני ההוכחה לכך שלא חייבים את כל אלה כדי להתקבל לעבודה ראשונה כמתכנת ג’וניור. במאמר זה אספר לכם על הדרך שלי ואפנה אתכם לקורסים מעולים שעזרו לי לצבור כישורים ולמצוא את העבודה הראשונה […]

The post 11 קורסי אונליין שלימדו אותי פיתוח פרונט אנד appeared first on TechMonster.

]]>
לאחרונה התקבלתי לעבודה בתור מתכנת ריאקט.

בניגוד לאנשים אחרים, המסלול שלי לא כלל בוטקאמפ יקר, קורס במכללה נחשבת או תואר במדעי המחשב.

אני ההוכחה לכך שלא חייבים את כל אלה כדי להתקבל לעבודה ראשונה כמתכנת ג’וניור.

במאמר זה אספר לכם על הדרך שלי ואפנה אתכם לקורסים מעולים שעזרו לי לצבור כישורים ולמצוא את העבודה הראשונה שלי בתור מפתח פרונט אנד. 

תוכן עניינים


הדרך שלי למשרת פיתוח

המסלול שלי התחיל לפני כשנה בקורס פרונט אנד של משרד העבודה. הקורס ארך שלושה חודשים ולא סיפק לי את הידע הנדרש כדי למצוא עבודה, מאחר ולא היה לי רקע קודם בתכנות.

לא התייאשתי, והחלטתי להמשיך וללמוד באופן עצמאי כלים, שפות תכנות וטכנולוגיות רלוונטיות לתפקידי פיתוח. 

כל זה הוביל אותי לעשות 11 קורסים בפחות משנה. זה אומר משהו כמו קורס בכל חודש. וההישג הגדול שלי הוא שתוך כדי הלמידה הצלחתי לעבוד על לא פחות מכ-40 פרויקטים, וכל זה בתקופה מאוד קצרה.

למה אני מרגיש שזה שווה מאמר?

בתחילת הדרך הזאת היה לי דיון עם מישהו שטען שאף אחד לא יסתכל עליי בתעשיה אם אעשה “רק” קורסים ב- Udemy. מנגד, אני טענתי שמה שחשוב בסופו של דבר הוא הפרויקטים שאעשה. או במילים אחרות – תיק עבודות מרשים. למזלי צדקתי.


הגישה שלי: התמקדות ב- Hands-on

בעיני, הדבר החשוב ביותר בתהליך הלמידה הוא צבירת ניסיון. אני מאמין שכדאי להשקיע את רוב הלמידה בקורסים שבהם מיישמים את התיאוריה שנלמדה בפרויקטים מעשיים. החל ממשימות קטנות שמדגימות עקרון קטן שנלמד זה עתה, ועד לפרויקטים בסקייל גדול, שבהם משלבים מספר שפות וכלים יחד, ומבינים איך מערכות בקנה מידה גדול נבנות. 

ככל שעבדתי על יותר פרויקטים, נוצר לי מאגר ענק של קוד ששימש לי כרפרנס במטלות בית במסגרת מיונים למקומות עבודה שבהם הייתי צריך לבנות אפליקציות ריאקט. המאגר הגדול הזה גם משמש אותי בעבודה החדשה שלי, ומפה החשיבות האדירה של קורסים שכוללים הרבה פרויקטים.

בהמשך המאמר אציג את רשימת הקורסים הטובים ביותר שיש ליודמי להציע (לדעתי), כדי להפוך למפתחי פרונט אנד מצויינים, עם דגש על ריאטקט, בלי ללמוד במכללה או בוטקאמפ יקר.

כמובן, חשוב מאוד ללמוד תיאוריה. ולמרבה המזל, יש לא מעט ערוצי יוטיוב שיעזרו לכם לתרגל שאלות תאורתיות לקראת ראיונות. מצרף פלייליסט שיצרתי להכנה לראיונות עבודה במשרות פרונט אנד.


קורסים ללימוד פיתוח פרונט אנד בחלוקה לנושאים:

1. UI/UX (אפיון ועיצוב חוויית משתמש) 

הבנה של ממשק המשתמש (UI) וחווית המשתמש (UX) היא בסיס מאוד חשוב להמשך הדרך. בקורסים האלו תלמדו איך אתר אינטרנט צריך להיות בנוי כדי שיראה טוב ויעבוד בצורה נוחה לשימוש. זה כולל נושאים כמו – איך לבחור צבעים, איך למקם אלמנטים על הדף ועוד המון דברים שקשורים לעיצוב בסיסי וחוויית משתמש מיטבית. 

הקורסים האלה עזרו לי בהמשך לבנות פרויקטים מרשימים ויפים ברמה מאוד גבוהה להצגה בתיק העבודות:

2. HTML ו- CSS

הבסיס היסודי והבלעדי לכל מפתח פרונט אנד הוא שליטה ב- HTML ו-CSS. את הקורס הזה מעביר המרצה הכי טוב ביודמי לטעמי – בראד טראוורסי (אני אזכיר עוד הרבה קורסים שלו בהמשך המאמר). בקורס הזה תתחילו לעבוד על פרויקטים, שבסופו של דבר יהוו חלק מתיק העבודות המרשים שלכם.

 3. JavaScript 

קורס ממוקד שילמד אתכם שפת JavaScript בצורה מעמיקה ויסודית. בסיס הכרחי לפיתוח פרונט אנד כי כל פיתוח Web וכל הספריות והפריימוורקס מבוססים על השפה הזאת.

4. ריאקט (React)

לדעתי מדובר בקורס ריאקט הכי טוב שיש ביודמי. במהלכו תיצרו בו מעל 20 פרויקטים בריאקט ובכך תיישמו את מה שאתם לומדים בצורה פרקטית. ומעבר לכך, תמשיכו לעבות את תיק העבודות שלכם תוך כדי (במידה ותוסיפו לפרויקטים את הטאץ’ האישי שלכם).

קורס ריאקט נוסף של בראד טראוורסי, לא חובה אם עשיתם את הקורס הקודם, אבל גם בו תבנו הרבה פרויקטים. אופציה לא רעה למי שרוצה להרחיב את הניסיון בריאקט:

5. פול סטאק (Full Stack)

קורס פול סטאק, גם הוא של המרצה האהוב עלי, בראד טראוורסי, שבעיני הוא חובה כי אתם תבנו בו חנות שלמה ותלמדו לעבוד על פרויקט בסקייל גדול, מקצה לקצה. פרויקטים מהסוג הזה חשובים מאוד כיוון שהם עוזרים לכם לראות את “התמונה הגדולה”. וחוץ מזה הוא גם יעזור לכם להרוויח תוספת מרשימה מאוד לתיק העבודות שלכם. אני למשל בניתי במסגרת הקורס הזה את החנות הזאת.

קורס פול סטאק נוסף, גם הוא של בראד טראוורסי (לא חובה אם אתם לא מכוונים למשרות פול סטאק):

6. אלגוריתמים ומבני נתונים 

קורס שמועבר ע”י מרצה מאוד מוערך ביודמי, קולט סטיל. קורס חשוב מאוד שמטרתו לעזור לכם להפוך מ”סתם מפתחים”, למפתחים שיכולים להתחרות בבוגרי תואר במחשבים, ואנשים עם רקע תיאורתי חזק.

בקורס הזה לומדים דברים מאוד חשובים. קודם כל תלמדו איך לחשוב כמו מפתחים, ולא סתם להיות מוציאים לפועל של קוד. מעבר לכך, הקורס הזה הכרחי כדי לעבור ראיונות עבודה, כי במהלכם ישאלו אתכם הרבה שאלות על מבני נתונים ואלגוריתמים.

7. בניית תיק עבודות

כדי להרחיב מעט את תיק העבודות אני ממליץ על 2 קורסים נוספים של בראד טראוורסי שבהם תבנו כ-70(!) פרויקטים ב- HTML, CSS ו- JavaScript. חשוב מאוד לצבירת ניסיון וכמובן עיבוי תיק העבודות.

ככה מקבלים הנחות ב- Udemy:

אם אתם רואים ביודמי מחירים של כ-300 ש”ח לקורס ומעלה, כנסו מחלון גלישה בסתר או חכו כמה ימים והקורס יחזור למחיר הנמוך (45-50ש”ח). ככה האתר עובד.

אם זה לא מספיק – בקישור הבא תמצאו קופונים להנחות לקורסים ביודמי.


אז איך מתקדמים מפה? 

העצה הכי טובה שאני יכול לתת מהניסיון שלי היא שאם אתם מסוגלים ללמוד לבד, תעשו קורסים ביודמי. 

הקורסים שהזכרתי לאורך המאמר הן ברמה גבוהה מאוד והם לא נופלים מאף בוטקאמפ או קורס במכללה. לימוד בצורה הזאת ידרוש מכם משמעת עצמית, אך יאפשר לכם לרכוש מיומנויות חשובות בתור מתכנתים. מעבר לכך, קורס ביודמי עולה בין 45 ל-55 ש”ח, ומספק תמורה אדירה לסכום הזה. 

יחד עם זאת, חשוב שתשתמשו בקורסים האלו לבניית תיק עבודות מרשים. לכן, תעשו כמה שיותר פרויקטים, שתעלו לגיטהאב ולאתר פורטפוליו, כי באמצעותם תצברו את הניסיון הנדרש לכם בתכנות.

אז לסיום, זה האתר שלי בו תוכלו למצוא את קורות החיים שלי, את הגיטהאב שלי, את הלינקדין שלי ואת אתר הפורטפוליו שלי. אני מביא אותם כדי שתעתיקו על סמך מה שאני עשיתי בכל קטגוריה, ותתאימו את זה לעצמכם.

זכרו שמקומות עבודה מחפשים לראות את היכולת שלכם כמתכנתים ואיזה קבלות יש לכם להציג ואת זה תשיגו באמצעות בניית תיק עבודות מרשים בגיטהאב ובאתר ייעודי.

בהצלחה!

The post 11 קורסי אונליין שלימדו אותי פיתוח פרונט אנד appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/front-end-courses/feed/ 0
מפתח.ת תוכנה או ר”צ? סקירת 2 מסלולים בהייטקhttps://techmonster.co.il/developer-vs-team-leader/ https://techmonster.co.il/developer-vs-team-leader/#respond Sun, 24 Oct 2021 12:16:12 +0000 https://techmonster.co.il/?p=7004הציעו לכם משרת ראש צוות לאחר תקופה בתור מתכנתים - מה תעשו? במאמר זה נשווה בין 2 מסלולים: התפתחות במישור טכנולוגי לעומת התפתחות במישור ניהולי.

The post מפתח.ת תוכנה או ר”צ? סקירת 2 מסלולים בהייטק appeared first on TechMonster.

]]>
הציעו לכם לעבור למשרת ניהול. מה תעשו?

מה זאת אומרת? ברור שתיקחו את המשרה. מדובר ביותר כסף וביותר אחריות… מה יש להתלבט בכלל?

אז האמת היא שזאת לא החלטה כזאת פשוטה

במאמר זה נדון בדילמה נפוצה: האם בתור הייטקסיטים כדאי להשאר בתפקיד טכני או לכוון לקריירה ניהולית? 

תוכן עניינים

 

כשמדברים על קריירה, אין החלטה נכונה או לא נכונה. לכן, המאמר הזה לא מתיימר לספק עצות קריירה, אלא רק להציג תמונה אובייקטיבית של 2 מסלולי קריירה אפשריים בהייטק: 

 • התפתחות במישור טכנולוגי
 • התפתחות במישור ניהולי

על פניו נראה שמעבר מתפקיד טכני לתפקיד ניהולי הוא טבעי, ועבור רבים הוא נתפס כ”קידום”, אך זה לא בדיוק ככה במציאות. 

למען האמת, “ניהול” זו עבודה שונה לחלוטין מפיתוח, שדורשת סט שונה של מיומנויות. זו הסיבה שיש אנשים שהם מתכנתים מדהימים, אבל מנהלים גרועים מאוד (וההיפך כמובן). 

אז מה עדיף? כמו בכל דבר בחיים, בכל מסלול יש יתרונות וחסרונות. בהמשך המאמר נמחיש את הנקודה הזאת באמצעות דוגמאות שיעזרו לכם לקבל זווית נוספת על הדילמה הזאת.

לצפייה בסרטון – להיות או לא להיות מנהל:


מפתח.ת או ר”צ?

נניח שאתם עובדים כמתכנתים כבר 3 שנים, ובזמן הזה צברתם ניסיון ב-Stack טכנולוגי מכובד. כעת קיבלתם הצעה לעבור לתפקיד ראש צוות פיתוח.

בתור אנשים שאפתניים שהקריירה חשובה להם, אתם שוקלים את 2 הכיוונים ומנסים להבין מה יתן לכם כל מסלול. 

תרחיש #1 – אתם נשארים מפתחים

אתם מאוד אוהבים לתכנת, אין לכם כח לכל הפוליטיקות שכרוכות בניהול, ואתם נמשכים יותר לצד הטכני. השאיפה שלכם היא להשאר מתכנתים, לצבור ידע וניסיון, ולהפוך לאוטוריתות בתחום שלכם.  

זאת אומרת – אתם ממש טובים במה שאתם עושים ואין לכם רצון לעשות משהו אחר.

סביר להניח שבעוד שנה או שנתיים תרגישו שמיציתם את עצמכם בתפקיד הנוכחי, והגיע הזמן לרענן קו”ח ולהתקדם לתפקיד הבא.

קצת מספרים: חיפוש משרת תכנות 

כדי להבין איפה אתם עומדים, אתם נכנסים ללינקדאין ומחפשים משרות פיתוח תוכנה.

חיפוש משרות פיתוח

איזה יופי – מצאתם 3706 משרות פנויות בישראל!

אבל אתם יודעים מה? יכול להיות שחלק מהמשרות האלו הן לא “תכנות-פרופר”, אז בואו נצמצם את החיפוש אך ורק לתעשיית התוכנה. לאחר מכן נמקד את החיפוש אך ורק למשרה מלאה.

משרת פיתוח חיפוש בלינקדאין

לאחר הצמצום, נשארנו עם 2271 משרות פיתוח בישראל (נכון לכתיבת המאמר).


כמובן שמתוך אותן אלפיים ומשהו משרות, חלק לא מתאימות לכם. אולי הן בארגונים שלא מעניינים אתכם, אולי הטכנולוגיה לא רלוונטית אליכם ואולי מדובר בכלל במשרות ג’וניור.

אבל גם אחרי שנוריד את כל האלו, עדיין ישארו לכם מאות משרות רלוונטיות, וזה רק מלינקדאין. יש עוד הרבה משרות שבכלל לא מתפרסמות שם.

כל זה משאיר אתכם עם המון אפשרויות והרבה מאוד כח בידיים. כי כמו שתמיד דואגים להזכיר לנו בתקשורת, יש מחסור תמידי במפתחים מנוסים בארץ.

כמובן, הכל בהנחה שאתם טובים במה שאתם עושים, ושאתם נשארים מעודכנים בטכנולוגיות חדשות. אבל עדיין, זה מצב די טוב להיות בו. ואם תישארו מתכנתים ותמשיכו לצבור מיומנויות בטכנולוגיות וכלים שונים, יהיו לכם הרבה אופציות גם בהמשך הקריירה. 

תרחיש #2 – אתם הופכים למנהלים

בואו נחזור קצת אחורה לדוגמה שלנו, רק הפעם ניקח תרחיש קצת אחר:

נניח שתכנות פחות מדבר אליכם. אתם מרגישים שלמדתם הרבה בתור מפתחים, אבל זה לא הכשרון הכי גדול שלכם. ותכלס, זה לא מה שגורם לכם לקום בבוקר לעבודה.

מה שבאמת מדליק אתכם זה להתעסק ב”תמונה הגדולה”, להוביל תהליכים ולנהל אנשים. אז אתם מחליטים לקחת את תפקיד ראש הצוות. 

קצת מספרים: חיפוש משרת ראש צוות

תפקיד ראש צוות

בחיפוש זריז בלינקדאין תמצאו 796 משרות פנויות של ראשי צוותים. לא הרבה כמו מפתחים, אבל עדיין כמות מאוד יפה.


ומה קורה בהמשך הקריירה שלכם? 

באופן טבעי, הגיוני שתשאפו לתפקידים ניהוליים בכירים יותר – מנהלי פרויקטים , VP Development או אפילו CTO. רק שתפקידים כאלו הם הרבה יותר תחרותיים. לדוגמה, בחיפוש דומה בלינקדאין לתפקיד CTO, תמצאו רק 90 משרות פנויות, וביתר הטייטלים שהזכרתי אפילו פחות.

מה גם שחלק מהארגונים יעדיפו לקדם מישהו מתוך הארגון, ולכן התחרות שלכם אפילו יותר קשה. זאת אומרת, באופן כללי – בכל רגע נתון יש הרבה יותר משרות פנויות למתכנתים, מאשר למנהלים.

כמובן שגם אם תבחרו להתקדם בכיוון טכנולוגי ולהיות ארכיטקטים יהיו לכם פחות משרות פנויות מאשר משרות פיתוח, ולכן זה לא משהו שהוא בלעדי לניהול.

יחד עם זאת, חשוב שתבינו שהתחרות הופכת להיות קשה יותר ככל שמתקדמים. ואם אתם מפתחים מנוסים, אתם כנראה במצב הכי טוב שיכול להיות מבחינת האופציות שעומדות בפניכם. 

במילים אחרות, יש לכם בטחון עסוקתי, ואתם נמצאים בעמדת כח שמאפשרת לכם לתמקח על התנאים והמשכורת שלכם. כן, אפילו אם אתם כבר לא כאלה צעירים.

חשוב לי להבהיר, אני לא אומר שלא כדאי לכם להיות מנהלים או לשאוף להגיע הכי רחוק שאתם יכולים. רק תבינו שבכל כיוון שתבחרו יש יתרונות וחסרונות, ואם אתם מכוונים גבוה, תהיו מוכנים לתחרות שרק תלך ותהפוך לקשה יותר ככל שתתקדמו.  


אז מהי ההחלטה הנכונה עבורכם? 

כמו שכבר הבנתם, אין תשובה חד משמעית לשאלה הזאת. 

אם אתם אוהבים טכנולוגיה, ופיתוח זה הפאשן שלכם, אין שום דבר רע בלהשאר מתכנתים. כי כמו שראיתם, במסלול הזה יש הרבה מאוד יתרונות. 

מצד שני, אם אתם אוהבים לעבוד עם אנשים, יש לכם ראיה טובה לתהליכים ואתם מרגישים שתכנות זה לא הכשרון הכי גדול שלכם – אז אולי ניהול זה הכיוון הנכון עבורכם.

בכל אופן, העיקר שתקבלו החלטה שמשקפת את הרצונות שלכם ולא סתם “תזרמו” עם הצעה שקיבלתם בגלל המשכורות או היוקרה שבלהיות מנהל. כי יש לה מחיר בטווח הארוך.

The post מפתח.ת תוכנה או ר”צ? סקירת 2 מסלולים בהייטק appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/developer-vs-team-leader/feed/ 0
מילון ה-Backend הגדול (מאמר מתעדכן)https://techmonster.co.il/backend-glossary/ https://techmonster.co.il/backend-glossary/#respond Thu, 14 Oct 2021 06:12:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=6944בין אם אתם שוקלים קריירה בפיתוח Backend ובין אם אתם מכוונים לתפקיד אחר בתעשייה - היכרות עם הטרמינולוגיה היא הכרחית. לצפיה במילון השלם >

The post מילון ה-Backend הגדול (מאמר מתעדכן) appeared first on TechMonster.

]]>
עבודה בהייטק דורשת מאיתנו להשאר מעודכנים בכמות גדולה של מונחים מקצועיים, עד לפעמים נראה שקל ללכת לאיבוד בכל הטרמינולוגיה הזאת. בייחוד כשמדובר בכלים/טכנולוגיות שלא יצא לעבוד איתם עדיין.

עם זאת, כשתכירו את השפה המקצועית – המסע שלכם בתעשייה יהפוך להרבה יותר פשוט. בין אם אתם שוקלים קריירה בתור מפתחים, ובין אם אתם מכוונים לתפקיד אחר בתעשייה.

במאמר הזה נפרט על המונחים המקצועיים החשובים ביותר בהקשר של פיתוח Backend.

תוכן עניינים

שפות תכנות

PHP

שפת תכנות ופופולרית, בעיקר בזכות הותק שלה. PHP היא שפת סקריפטים בצד השרת המשמשת בפיתוח דפי אינטרנט דינאמיים. wordpress כתובה בה ורוב השרתים תומכים בה.

היום בדר”כ לא יפתחו איתה פרוייקטים חדשים כי היא מיושנת, ולא אינטואטיבית לכתיבה (ביחס לפייתון למשל). הביצועים שלה לא טובים כמו של C# או java ו-GO, אבל כבר בנו איתה הרבה מאד מהבסיס של חברות רבות. אפילו חברות ענק כמו פייסבוק למשל.

Python

פייתון היא שפת high level עם סוגי נתונים פשוטים ותחביר קל לשימוש. היא אחת משפות ה- backend הפופולריות ביותר והיא משמשת חברות רבות, כמו גוגל ופייסבוק. פייתון נוצרה בשנת 1989 על ידי גואידו ואן רוסום ומאז פתחו אותה ללא הרף.

JavaScript

שפת פיתוח נפוצה דווקא לפרונטאנד, אבל בזכות שימוש במנוע v8 ומימוש של ספריית Node.js היא נפוצה גם בפיתוח backend.

C# 

לשפת C# יש קווי דמיון רבים ל- Java ו- C++. מפתחים בה קונסולות, טפסים בעזרת: Windows Forms, WPF, שרתי ASP.NET ויישומי אינטרנט. תכננו אותה להיות פשוטה למתחילים ולאפשר פיתוח מונחה עצמים כאחד. מסגרת .NET מספקת תמיכה ב-garbage collection, ירושה בין שפות ואבטחת גישה לקוד בין תכונות מתקדמות אחרות.

לקריאה נוספת: סקירה של 15 שפות תכנות פופולריות>>


פריימוורקס (Frameworks)

פריימוורק זה אוסף של קוד, כלים ושירותים שיוצרים מבנה ספציפי לפיתוח תוכנה. הנפוצים ביותר הם: Ruby on Rails (Ruby), Django (Python), Flask (Python), Spring (Java), Laravel (PHP), React (JS), Express (JS) ו- Angular (JS). חלקם לפרונט, ואחרים לפיתוח backend או ל-full stack (גם וגם).

שימוש ב-framework עוזר ל:

 1. כתיבת קוד קריא יותר – הקוד בנוי תחת מבנה ברור.
 2. פיתוח מהיר יותר – פונקציונליות רבה כבר מומשה. לא צריך לכתוב קוד מיוחד בשבילה.
 3. ריכוז ב״בשר״ של משימות הפיתוח – גם בעקבות המימוש על-ידי החבילה, וגם כי היא יוצרת קונבנציות בנוגע לפיתוחים של הרבה דברים שהם לא ליבת המוצר.
פריימוורקס (frameworks)
דוגמה לפריימוורקס נפוצים

Ruby On Rails

 Framework על בסיס השפה רובי. מיישמת את מודל ה-MVC

Django

Framework web שבנוי על פייתון. לשימוש חופשי, קוד פתוח. מבוססת על MVC. יש כבר הרבה אתרים פופולריים שרצים על ג’אנגו: אינסטגרם, פינטרסט, disqus.

Flask

Flask היא ספריית מיקרו-web הכתובה ב- Python. לא נדרשים כלים או שימוש בספריות מיוחדות. אין לה שכבת הפשטת מסדי נתונים, אימות טפסים או כל רכיב אחר שבו ספריות קיימות של צד שלישי מספקות פונקציות משותפות. עם זאת, flask תומכת בהרחבות שיכולות להוסיף תכונות יישום כאילו יושמו כבר יושמו בה. קיימות הרחבות עבור מפות קשרי אובייקטים, אימות טפסים, טיפול בהעלאות, טכנולוגיות אימות פתוחות שונות וכמה כלים נפוצים הקשורים למסגרת. משתמשים בה: נטפליקס, רדדיט, airbnb.

NodeJS

זאת הדרך לכתוב צד שרת ב-js. פריימוורק לכתיבת יישומי JavaScript ב-backend. הוא בנוי על זמן הריצה של מנוע JavaScript V8. מה שהופך אותו למושלם לתכניות מפוצצות בנתונים ב-real time.

Express

Express גם פריימוורק מבוסס Node.JS. הפרוימוורק שמשתמשים בו הכי הרבה לטיפול בכמה בקשות HTTP שונות בכתובת URL ספציפית. הוא מינימלי, מבוסס קוד פתוח וגמיש. מה שעוזר למפתח להשקיע פחות מאמץ וזמן בפיתוח אתרים ואפליקציות.

Laravel

Framework על-בסיס PHP.

Revel

Framework על-בסיס GO. מכיוון שהוא מממש פיצ׳רים שמוגדרים על-בסיס פונקציות out of the box הוא יעיל. יש לו קהילה יחסית גדולה, והוא נחשב ה-one stop shop.

Package Manager

התקנות הן סיוט. מזל שיש את מנהל החבילות. package manager משמש לאוטומציה של תהליך ההתקנה, השדרוג, התצורה והסרת התוכניות. קיימים כיום מנהלי חבילות רבים למערכות מבוססות יוניקס/לינוקס. מנהלי חבילות זמינים בשפות שונות כמו פייתון, node וכו׳. דוגמאות לכמה: conda, npm, docker, Maven.

מסדי נתונים (Databases)

מסדי נתונים הם עמוד השדרה של כל תוכנה שמשתמשת בנתונים (בקיצור: כמעט כל תוכנה). הם מאחסנים, למשל את כל נתוני המשתמשים ומספקים דרך לאחזר אותם לשימוש חוזר בחלקים אחרים של היישום.

שתי מערכות מסדי הנתונים הפופולריות ביותר ליישומי אינטרנט הן MySQL ו- PostgreSQL. למרות שיש להם קווי דמיון רבים, לשניהם יש הבדלים עדינים שישפיעו על הבחירה שלך ביניהם, למשל:

 • MySQL משמש בצורה הטובה ביותר לפרויקטים קטנים יותר מכיוון שדרישות האחסון שלו פחות תובעניות משל PostgreSQL.
 • המחיר של PostgreSQL בדרך כלל גבוה יותר מכיוון שהוא דורש יותר כוח חישוב כדי לפעול ביעילות.
 • ל- MySQL מערכת כלים עשירה יותר הזמינה לניהול הנתונים שלה בהשוואה ל- PostgreSQL.

Graph Databases

דאטה בייס שמבוסס על קשרים בין עצמים.

Relational Database

דאטה בייס מבוסס טבלאות, כשכל טבלה היא ״ישות״ מסויימת: לקוח למשל. 

MySQL

סוג של DB יחסי, שמבוסס על שפת SQL. בין הנפוצים בעולם, בין היתר בשל הותק שלו. MySQL היא מערכת לניהול מסדי נתונים יחסיים, או מוצר תוכנת RDBMS. זהו מאגר הנתונים הפתוח הפופולרי השני בעולם, אחרי אורקל.

mysqldump

MySQL היא מערכת לניהול מסדי נתונים המציעה מספר תכונות אטרקטיביות. Mysqldump הוא כלי עזר שיכול לזרוק נתונים ממסד נתונים MySQL לקובץ טקסט.

Mysqldump הוא אחד הכלים שיש לרשות מפתחי MySQL לגבות מסדי נתונים. ניתן להשתמש בו ליצירת גיבויים של מסדי נתונים, על ידי הפעלת השירות משורת הפקודה או על ידי שימוש בו כחלק מפתרון גיבוי אוטומטי.

כלי השירות mysqldump מעתיק את כל הנתונים מטבלה אחת או יותר במסדי נתונים אחד או יותר לפלט סטנדרטי (stdout). ניתן להשתמש בקובץ ה- dump שנוצר מאוחר יותר כדי לשחזר את אותם נתונים לטבלת מסד נתונים אחרת, או לטעון אותה לתוכנית לקוח mysql אחרת כמו mysql לצפייה.

NoSQL

קבוצת data bases לא רלציוניים – כלומר ללא קשר הכרחי בין ישויות ובלי מבנה מוגדר של שדות. היתרון, והחיסרון שלהם הוא הגמישות. מסדי נתונים של NoSQL אינם דומים למסד הנתונים היחסי המסורתי. הם הרבה יותר טובים בהתמודדות עם נתונים בלתי מובנים, שהם הנורמה היום. מסדי נתונים של NoSQL מיועדים למחשוב מבוזר ולאחסון נתונים, מה שמאפשר מדרגיות קלה הרבה יותר וביצועים טובים יותר. מסדי נתונים של NoSQL מספקים זמינות והרחבה גבוהה השוואה למאגרי מידע יחסיים (כלומר SQL), אבל הם פחות מובנים ממאגרי מידע יחסיים.

חלק מהיתרונות של מסדי נתונים NoSQL הוא שאינם קפדניים כמו מאגרי מידע יחסיים. כך שהם יכולים לאחסן נתונים בקלות ובמהירות. זה הופך אותם לבחירה מצוינת עבור נתונים לא מובנים שאינם מתאימים לקטגוריות מסורתיות. יש להם גם ביצועים מעולים ליישומי אינטרנט עם הרבה חיבורים למסד הנתונים. כמה חסרונות כוללים חוסר אמינות (הרי אפשר להכניס מידע בצורה קלה יותר) וחוסר תמיכה בשאילתות מורכבות בהשוואה ל- SQL.

mongodb

דאטה בייס נפוץ בקטגוריית ה- NoSQL. נפוץ כי במקרה שקובעים ״אינדקסים״ (מפתחות חשובים) – אפשר לשלוף עליהם במהירות. מותאם במיוחד ל-big data. הוא מבוסס על ״מסמכים״ (״רשומה״ שמזכירה במבנה שלה פורמט קובץ json).

MongoDB קיימת כבר יותר מעשר שנים וממשיכה לצמוח בפופולריות. יותר ממיליון ארגונים, כולל טוויטר, אפל ו- Comcast, משתמשים בה ליישומים שלהם.

כדי להתחיל עם MongoDB ממליצים שתורידו אותו למחשב. זה ייתן לך פריסה אחת של התוכנה שאמורה לפעול היטב לפרויקטים קטנים.

SQL או NoSQL
סוגים שונים של מסדי נתונים

API

ממשק תכנות: הכוונה לאיך לגשת ל-X: למשל, בבקשות מסוג http לשירות, יש ״דרך״ שהשירות הגדיר שיפנו אליו. או דרך להשתמש בספריה או חבילה.

GraphQL

סוג של ממשק תכנות חדשני יחסית. נפוץ עבור בקשות http. המשתמש בממשק הזה מגדיר בעצמו איזה מידע הוא רוצה שיקבל (ובכך הוא מונע מהשירות לשלוח אליו יותר מדי מידע). בנוסף, באותה בקשה אפשר לבקש סוגים שונים של מידע – מה שמונע עומס פניות לשרת, כמו ב-RESTful APIs.

RESTful APIs

ממשק שצריך לענות על הקריטריונים הבאים, לפי red hat:

 1. בקשות HTTP 
 2. ללא state – כלומר, אין מידע שנשמר בין בקשות. כל בקשה ״יודעת״ מה היא צריכה
 3. שמירת הנתונים ב-cache
 4. ממשק אחיד

בקרת גרסאות

מערכת בקרת גרסאות מאפשרת למפתחים רבים לעבוד על אותו פרויקט מבלי ״לדרוך״ אחד על השני. כלומר – שיהיה פיתרון מובנה לפיתוח קבוצתי בלי שיהיו קונפליקטים.

git

גיט (Git) היא מערכת בקרת גרסאות פופולרית המאחסנת קבצים במסד נתונים של אובייקטים, ומאפשרת לנו ליצור בקלות גרסאות של העבודה שלנו, לחזור לגירסאות קודמות ולמזג גרסאות שונות יחד. מאגר git הוא ספרייה עם סיומת .git, המכילה קובץ אחד לפחות בשם “config”. אתה יכול לחשוב על זה כ”הגדרות “של ענף המאסטר. הוא מכתיב מה קורה כאשר אתה מוציא פקודות מסוימות, כגון git commit.

לקריאה נוספת: 7 טיפים מנצחים לעבודה עם גיט >>

Docker

Docker הוא פרויקט קוד פתוח המספק פלטפורמה פתוחה למפתחים ומנהלי מערכות ליצירה והפעלה של יישומים על ידי שימוש בקונספט של ״קונטיינרים”. אתו מייצרים בצורה אוטומטית את פריסת האפליקציות בתוך מכלי תוכנה, על ידי יצירת שכבה נוספת של הפשטה, ואוטומציה של וירטואליזציה ברמת מערכת ההפעלה על לינוקס.

Grafana

Grafana היא ספריית קוד פתוח מבוססת JavaScript המאפשרת למפתחים ליצור דשבורד בתוך דקות. ל- Grafana מקרי שימוש רבים ושונים למטרות ויזואליזציה והצגה של נתונים כמו דיווח, ניתוח או מיפוי מדדים של החברה.

OSI (Open Systems Interconnection)

מודל 7 השכבות הוא מודל רעיוני המראה כיצד נתונים מתקשרים בין שני יישומים. מודל זה נמצא בשימוש נרחב בתחום הרשתות והוא נועד לסייע לאנשים להבין את תהליך העברת הנתונים.

6 השכבות הן שכבת קישור נתונים, שכבת רשת, שכבת תחבורה, שכבת הפעלה, שכבת מצגת ושכבת יישומים. השכבה השביעית נקראת פרוטוקול הפצת התוכן (CDP) או שירות הפצת התוכן (CDS). זהו השלב האחרון לפני שהתוכן בפועל מגיע למשתמשים.

אבטחת מידע

אבטחת מידע היא חלק חיוני בתהליך פיתוח backend. מפתחים חושבים איך הם נמנעים מפגיעויות אבטחה כיוון שאלו יכולות לעלות לחברות בהפסדים גבוהים ולפגוע במוניטין שלהן. מגוון גורמים יכולים ליצור סיכוני אבטחה לחברה:

 • שרתי אינטרנט לא מאובטחים
 • יישומים המאחסנים נתונים רגישים בטקסט רגיל
 • חוסר הצפנה
 • קוד כתוב בצורה גרועה
 • דליפת נתונים דרך צד שלישי וערוצים חיצוניים אחרים (כגון מדיה חברתית)
 • סיסמאות משותפות שקל לנחש או לפצח אותן

SSL

תעודת SSL היא תעודה דיגיטלית היוצרת חיבור מוצפן בין שרת אינטרנט לדפדפן. SSL מצפין את הנתונים הנשלחים ממחשב אחד לאחר.

עלות תעודת SSL תלויה בסוג התעודה הרצויה ובחברה שתנפיק אותה. הסוגים הפופולריים ביותר הם Domain Validated (DV) ו- Organization Validated (OV). הראשון זול יותר מכיוון שהוא אינו דורש אימות רב כמו השני. מנגד, OV מספק אבטחה רבה יותר.

SSL
באתרים שיש להם תעודת SSL יופיע מנעול ליד ה-URL

GDPR

תקנה כללית להגנה על מידע של האיחוד האירופי (GDPR). תקנה זו מחליפה את הוראת הגנת הנתונים 95/46/EC ונועדה לאחד את חוקי פרטיות הנתונים ברחבי אירופה, להגן ולעצב מחדש את הדרך בה ארגונים ברחבי העולם מתייחסים לנושא הפרטיות.

Algorithm

אלגוריתם הוא קבוצת הוראות המשמשות לפתרון בעיה. לדוגמה, ניתן לכתוב אלגוריתם להורדת הסיכון להונאה בעסקת כרטיס אשראי, או להשתמש בו כדי למצוא את הטיסות הזולות ביותר מבוסטון ללוס אנג’לס.

חלק משתמשים באלגוריתמים לזיהוי ומניעת הונאות, ואחרים עשויים להשתמש באלגוריתמים לניתוב ולתזמון. חברה עשויה גם להשתמש באלגוריתם כמודל חיזוי או כמנוע המלצות.

בעולם פיתוח backend, אלגוריתמים משמשים בדרך כלל לאיטרציה על נתונים, מיון, חיפוש ומענה לשאילתות. היישום עשוי להיות פשוט כמו שימוש בפונקציית המיון המובנית של שפת ה- JavaScript או מסובך כמו יישום Quick Merge כדי לנצל אלגוריתמי מיון מהירים המותאמים לסוגים מסוימים של נתונים.

The post מילון ה-Backend הגדול (מאמר מתעדכן) appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/backend-glossary/feed/ 0
למה כדאי לכם לעשות פרויקטים | 5 סיבות (מעבר למציאת עבודה)https://techmonster.co.il/why-projects/ https://techmonster.co.il/why-projects/#respond Mon, 11 Oct 2021 06:00:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=6064פרויקט אישי יכול לסייע במציאת עבודה בהייטק אבל זאת *ממש* לא התועלת היחידה שבגללה שווה להשקיע בו. הנה 5 סיבות שיכנעו אתכם להשקיע בפרויקטים.

The post למה כדאי לכם לעשות פרויקטים | 5 סיבות (מעבר למציאת עבודה) appeared first on TechMonster.

]]>
למה לדעתכם כדאי להשקיע בפרויקטים?

אם עניתם “כדי להתקבל לעבודה” אתם די צודקים. אבל לדעתי, זו לא המטרה היחידה של הפרויקטים שלכם.

במאמר זה אציג 5 סיבות להשקיע זמן בפרויקטים אישיים, בתקווה שזה יתן לכם מוטיבציה לצלול לתחום חדש ולהתחיל לעבוד על הפרויקט הבא שלכם.

תוכן עניינים


שואלים אותי הרבה על פרויקטים בהקשר של מציאת עבודה, אבל האמת היא שפרויקטים שעשיתי עזרו לי הרבה יותר מאשר “רק” למצוא לי עבודה. 

אז חשבתי ששווה להסביר בצורה מפורטת למה אני חושב שכדאי לעשות פרויקט אישי (עם או בלי קשר לחיפוש עבודה). הנה הסיבות שלי.

לצפיה בסרטון – 5 סיבות להשקיע בפרויקטים:


1. פרויקטים מאפשרים התנסות hands-on עם אלמנטים

מכירים את זה שאתם לומדים משהו חדש בקורס ומרגישים שהבנתם הכל, אבל כשאתם מנסים לתרגל בבית פתאום דברים לא מסתדרים לכם?

הסיבה לכך היא בגלל שיש מרחק עצום בין התאוריה, לבין הביצוע עצמו. ובדיוק בשביל זה יש לנו הזדמנות להנסות בדברים שלמדנו.

ההתמודדות הזו תביא אותנו לבצע מחקר עצמאי, ותאלץ אותנו להחליט איך לגשת לנושא. במקרה הפשוט, יכול להיות שנממש איזו פונקציה נחמדה ונרוויח את תחושת המסוגלות שמגיעה בזכות העובדה שהצלחנו לעשות משהו בעצמנו. במקרה מורכב יותר יכול להיות ניתקע בשלב ההתקנה של סביבת העבודה, וגם זה בסדר.

השורה התחתונה היא שבכל מקרה אנחנו נלמד משהו ונרוויח מההתנסות עצמה.

“למה זה לא עובד?!”

אם יצא לכם להתקין בעבר פייתון או קומפיילר של C/C++ על המחשב שלכם אתם בטח זוכרים כמה מתסכלת הייתה ההתחלה כשכלום לא עבד ולא היה לכם מושג למה.

אחרי שעשיתי את זה כמה וכמה פעמים, אני יכול לנחש שהבעיה הייתה שהדבר החדש שהתקנתם לא היה מוגדר נכון ב-environment path של הווינדווס ולכן גם לא הצליח להריץ את הסביבה.

אם חשבתם שאלו בעיות קטנות של קורס תכנות ראשון – אתם טועים!

כבר יצא לי לסייע בהקמת סביבת עבודה והתקנה למספר חברים במקום העבודה (כולם בוגרי תואר הנדסי ממוסדות נחשבים ועם כמה שנות ניסיון). זה בשום צורה לא הופך אותי למהנדס על, אבל לעזור למישהו ותיק בשבוע הראשון לעבודה חדשה גרם לי להרגיש כמו “אחד שמבין”.


בלימודים בד”כ ממסגרים את הבעיות ל-Scope מאוד מצומצם ולכן לא תמיד יוצא להתעסק עם בעיות של תאימות, התקנות ואינטגרציה בין כלים. וזו בדיוק המשמעות של ניסיון hands-on מבחינתי – היכולת להתמודד עם בעיות שצצות מעבר לבאג בקוד. כלומר, ה”מנהלות” שמונעות מאיתנו להגיע לעיקר (זה לא משנה כמה יפה הקוד שלכם אם הסביבה לא עולה).

ניסיון בפרויקט אישי בתכנות
ניסיון hands-on עוזר לפתח יכולת התמודדות עם בעיות

2. פרויקטים עוזרים לפיתוח ה”שריר” של עבודה ללא מסגרת ברורה

אולי מדובר בתחושה אישית, אבל החוויה שלי מתכנות במסגרת קורסים באוניברסיטה היא שבד”כ מדובר במשימה תחומה היטב, שבוצעה כבר 10 סמסטרים אחורה.

יש רפרנסים של סטודנטים אחרים שביצעו את אותה המשימה בדיוק, מארג השיקולים מאוד קשיח ולסגל יש ציפייה לראות פתרון מאוד ספציפי. 

התוצאה היא שגם אם לא ראיתי את הקוד של חברים שלי, הוא בכל זאת יהיה מאוד דומה לשלי.

כמו כל דבר בחיים, מישהו בסופו של דבר צריך לנהל את האילוצים האלו.

החלטות אנחנו מקבלים בעבודה על פרויקט מכינות אותנו לעולם האמיתי

תהליך עבודה על פרויקט מחייב אותנו להגדיר בעצמנו כל מיני אלמנטים, ובתחילת הדרך יהיו חלק מהשיקולים יהיו די שרירותיים. אני מדבר על החלטות כמו:

 • באילו ספריות להשתמש?
 • באיזו שפת תכנות?
 • איזה רכיבים לקנות?
 • כמה יעיל ומהיר זה “טוב מספיק” עבורנו?
 • באיזו מידה צריך להשקיע ב- QA?
 • כמה להשקיע באבטחה?
 • האם צריך ממשק משתמש (UI)? איך הוא יראה?

הליך האפיון, השיקולים ובחירת המסגרת הם חלקים קריטיים בנושאים הנדסיים משום שתמיד יהיה לנו משאב מוגבל כלשהו שנצטרך לבחור כיצד לתעדף.


אפילו פרוייקט קטן ייתן לנו טעימה מביצוע של תהליך כזה. ברוב ראיונות העבודה שבהם דיברתי על הפרויקטים שלי נשאלתי על התהליך עצמו, וגם תשובות פרקטיות עבדו מעולה. למשל:

“השתמשתי בלוח הזה משום שזה מה שהיה לי בבית ולא רציתי לחכות עד שהחדש יגיע בדואר”

“בחרתי בספרייה הזו משום שמצאתי מדריך טוב באינטרנט”

“השתמשתי ברכיב הזה משום שזה מה שהיה לחבר שהביא לי אותו”

כל אלו הן תשובות מעולות כל עוד נראה שאנחנו יודעים באיזה שלב הפתרון כבר לא יתאים לנו, ונצטרך לעבור לאופציה מתקדמת יותר. או במילים אחרות, אם נסביר מה היו ה-trade offs (האילוצים שלקחנו בחשבון).

ה”שריר” הזה של עבודה ללא מסגרת מוגדרת הוא משהו שאי אפשר להתחמק ממנו כשעושים פרויקט, ולדעתי זוהי מיומנות סופר קריטית למקצוע.

3. פרויקטים עוזרים לנו להבין מה מעניין אותנו

מבחוץ נראה כאילו “מפתח.ת תוכנה” זה תפקיד אוניברסלי שנראה דומה בכל מקום. כבר בלימודים מבינים מהר מאוד שכל ורטיקל בתעשיה שונה מאוד מבחינת הידע שהוא דורש, ולפעמים אפילו באופי האנשים שהוא מושך. 

באמצע התואר, נדרשתי לבחור קורסי בחירה מבין מסלולים של המקצוע שלמדתי.

כשדיברתי עם חברים, הרגשתי שרובם לא יודעים לאיזה כיוון ללכת, ואין להם מושג מה מהתחומים השונים מושך אותם.

אמנם לעשות פרוייקט בתחום חדש זה אף פעם לא פשוט, אבל עם מעט חשיבה, נוכל לבחור תחום או שניים ולנסות לחשוב על פרוייקט שיאפשר לנו להתנסות בכלים של התעשייה הרלוונטית. באופן זה נוכל להבין קצת יותר טוב את אופי העבודה והאתגרים שמזוהים עם התחום כדי להחליט בצורה מודעת למה אנחנו מתחברים.

לאיזה תחום אתם מתחברים?

עבורי זה קרה עם עיבוד תמונה.

אני ואחי התחלנו פרוייקט קטן של סריקת אלבומי תמונות משפחתיים והיו כל מיני דברים קטנים בסריקות שרצינו לתקן (למשל, מסגרת אפורה שיוצאת בסריקה). לא מצאנו תוכנה שתעשה את זה עבורנו בצורה פשוטה ומהירה אז החלטנו לפתור את זה בעצמנו.

לצפייה בסרטון קצר שמציג את הפרויקט:


בחופשת הסמסטר בחרתי קורס ב-udemy בתחום עיבוד התמונה, וגם לאחר שהבנתי איך לפתור את בעיית הסריקות המשכתי את הקורס כי נהנתי ממנו מאוד.

בהמשך נעזרתי בחומרי הקורס ובידע שרכשתי ממנו בשביל הרבה מאוד דברים, וראיתי כמה שאני נהנה מהיכולות שקיימות בטכנולוגיה וגם מהאתגרים והבעיות שנפוצות בתחום.


4. פרויקטים חושפים אותנו לכלים וטכנולוגיות מעניינות

על אף התדמית “העאלק-חדשנית” של מוסדות באקדמיה, לרוב לוקח להם הרבה זמן לאמץ טכנולוגיות וכלים חדשים לקורסים של הסטונדטים.

יתרון נוסף הוא שטכנולוגיות חדשות *באמת*, הן חדשות גם למי שמראיין אתכם, ופעמים רבות לא יצא להם לגעת בזה בכלל. לכן תוכלו להראות מומחיות מצד אחד, ומצד שני לא יהיה קל לאתגר אתכם.

למען האמת, אם הייתי מוותר ומחכה עד שאלמד את הנושאים האלו באוניברסיטה הייתי מפסיד בערך שנתיים של התנסויות ואין ספור דברים שהצלחתי לעשות באמצעות הכלים האלו.

יש כאן אשכרה כרטיס כניסה לעתיד המקצוע. לא חבל לפספס?

5. פרויקטים מאפשרים להציג את היכולות שלכם למעסיקים

הגענו לנקודה הכי בנאלית, אבל היא עדיין מאוד משמעותית.

אחת הבעיות של מעסיקים בגיוס ג’וניורים היא שקשה מאוד להבין מה הרמה המקצועית שלהם, כי אין להם ניסיון שניתן להתייחס אליו. 

כשמגיעה מועמדת עם ניסיון ניתן לשאול אותה על התחומים שבהם עסקה ואפילו על תתי-התחומים שמהם היא נהנית יותר ופחות, ולהבין מכך מהי מידת התאמתה לצוות. מנגד, מאוד קשה מאוד להעריך יכולת אישית והעדפות של מועמדת חסרת ניסיון.

לעומת זאת, פרוייקט ממחיש את הסקרנות, העניין האישי וה-PASSION שלנו למקצוע. הוא מאפשר למעסיקים להתרשם מהיכולות שלנו, קו המחשבה ואפילו מ”בגרות הנדסית” מסויימת.

מהניסיון שלי, בראיונות העבודה יש מקומות שייחסו לכך יותר משקל ויש כאלה שפחות. בכל מקרה, כאשר הגעתי לשאלות טכניות בראיונות עבודה, אהבו מאוד לשמוע על הפרויקטים שלי ונהגו לתחקר אותי לגבי התהליך והמימוש שלהם.

“דברי במספרים גברת, דברי בציונים”

לכל משרה שתתמיינו אליה יהיו ערימות של קורות חיים שיתחרו מולכם. בסופו של דבר למנהל.ת המגייס.ת יש זמן מוגבל שמוקצה לכל הראיונות ולכן צריך לבחור את מי לזמן לשם.

אחת הדרכים בקרב HRים היא מיון לפי ממוצע הציונים. מה יותר קל מזה?

אני לא חושב שממוצע הציונים בלימודים שלי הוא מה שמגדיר את האיכות שלי בתור עובד. לכן, לאחר שבניתי פורטפוליו לא רע של כמה פרויקטים שבניתי לא התביישתי לומר בצורה מאוד כנה:

“אם ממוצע הציונים הוא פקטור מכריע- אני מאמין שתוכלו למצוא מועמדים חזקים יותר.
מצד שני, אם אתם מחפשים פוטנציאל, ניסיון, חשיבה הנדסית – אני ממליץ לכם להעיף מבט בלינקדאין וב- git שלי שמייצגים אותי נאמנה – יותר מאשר ממוצע הציונים, ואני מאמין שתתרשמו.”


לסיכום

פרויקטים יכולים לסייע במציאת עבודה בהייטק, בייחוד אם אם אתם נמצאים בשלבים הראשונים שלכם בתעשיית ההייטק. יחד עם זאת, מציאת עבודה היא ממש לא הסיבה היחידה לעבוד על פרויקטים.

פרויקטים עוזרים לנו לצבור ניסיון hands-on, להבין מה מעניין אותנו, חושפים אותנו לטכנולוגיות חדשות והופכים אותנו לאנשי מקצוע טובים יותר בטווח הארוך.

מקווה שהמאמר הזה שכנע אתכם להתחיל לחשוב על רעיון לפרויקט הבא שלכם. בינתיים, מוזמנים לצפות בסרטון קצר שבו הסברתי איך החתוך שלי עזר לי להשיג ראיון עבודה:

The post למה כדאי לכם לעשות פרויקטים | 5 סיבות (מעבר למציאת עבודה) appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/why-projects/feed/ 0
שאלו אתכם לגבי חוזקות בראיון עבודה? ככה תענו (מבלי לצאת שחצנים)https://techmonster.co.il/job-interview-strengths/ https://techmonster.co.il/job-interview-strengths/#respond Sun, 12 Sep 2021 05:51:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=5161שאלו אתכם לגבי חוזקות בראיון עבודה? הנה כמה דגשים שיעזרו לכם לספק תשובה מושלמת! לצפיה בדוגמאות לשאלה "מהם החוזקות שלך" מראיונות עבודה.

The post שאלו אתכם לגבי חוזקות בראיון עבודה? ככה תענו (מבלי לצאת שחצנים) appeared first on TechMonster.

]]>
“מהי החוזקה הכי גדולה שלך?”

שאלה קצת מביכה, נכון?

מצד אחד,יש חשש לצאת שחצנים בשאלה מהסוג הזה. ומצד שני, אם תהיו צנועים מדי לא בטוח שתצליחו לשכנע את מי שמראיין אתכם שאתם באמת מתאימים למשרה. 

במדריך זה נעבור על כמה דגשים להרכבת תשובה מנצחת לשאלת החוזקות בראיון, ונראה דוגמאות פרקטיות לתשובות שתוכלו ליישם כבר בראיון הקרוב.

תוכן עניינים


מה הקושי בשאלה “מהן החוזקות שלך?”

זאת שאלה קצת טריקטית שמביאה עימה כמה חששות. מצד אחד, אם תחמיאו לעצמכם יותר אתם עלולים לפגוע בסיכויים שלכם להתקבל למשרה כי זה לא ישמע אותנטי.

החשש השני הוא בדיוק מהתרחיש ההפוך – שהתשובה שלכם לא תרשים כי בחרתם חוזקות לא רלוונטיות לתפקיד, או חוזקות לא מרשימות מספיק. 

אז לפני שנעבור על דוגמאות מראיונות עבודה, הנה כמה דגשים שיעזרו לכם להרכיב תשובה מנצחת:

1. התמקדו באיכות, לא בכמות 

אל תנסו לחשוב על “רשימת מכולת” של אלף ואחת חוזקות. זה כנראה לא ירשים אף אחד וזה נתפס כמשהו שלא עוזר לאמינות שלכם. במקום, התמקדו ב- 2 חוזקות (גג 3), ודאגו שהן יהיו כמה שיותר רלוונטיות לתפקיד כמובן.

חוזקות דוגמאות
כשמדובר בחוזקות התמקדו באיכות ולא בכמות

2. וודאו שהכישורים שאתם מציינים רלוונטים לתפקיד

צרו רשימה של כל החוזקות שלכם לכם בתור התחלה. בלי הגבלה, פשוט תכתבו כל מה שעולה לכם לראש. לאחר מכן עברו על תיאור המשרה ונסו להבין אילו חוזקות (מתוך הרשימה שהכנתם) הכי מתאימות לתפקיד.  

3. ספקו טיעונים שתומכים בתשובה שלכם

נניח שמצאתם שניים או שלושה יתרונות טובים, עברתם על תיאור המשרה והגעתם למסקנה שאלו באמת החוזקות הכי טובות לציין (זאת אומרת, אלו באמת כישורים שחשובים לתפקיד הזה).

עכשיו מגיע הקושי האמיתי – איך משכנעים אותם דוברים אמת? 

בדיוק כמו בשאלות אחרות בראיון, הדרך הטובה ביותר להראות להם שאתם כנים, היא לספק *הוכחות*. ודרך מעולה לעשות את זה, היא להשתמש בדוגמאות מהניסיון שלכם. לדוגמה, אם סיפרתם שאחת החוזקות שלכם היא “תקשורת בין אישית”, נסו להיזכר במצב בו השתמשתם בחוזקה הזאת כדי לפתור בעיה או לעמוד ביעד כלשהו.

אגב, גם אם עדיין אין לכם ניסיון ממשי בעבודה בתחום, אתם יכולים לספק דוגמאות מעבודות קודמות שעשיתם, מהלימודים שלכם, פרויקטים וכו’.

הישארו נאמנים לעצמכם

שימו לב – אין סיבה לשקר או להגזים לגבי היכולות שלכם. תהיו בטוחים שרוב המראיינים יודעים לזהות שקרים בקלות.

ומעבר לכך, האם אתם באמת רוצים להתחיל לעבוד במקום מסוים בידיעה ששיקרתם לגבי משהו מהותי? זה עלול ליצור סיטואציה מביכה עבוכם במידה ויגלו ששיקרתם. לכן, אל תנסו להיות מושלמים.

זכרו שהשאלה הזאת באה לבחון (בין היתר) את המודעות העצמית שלכם, ולכן חשוב שתיהיו כנים כשאתם בוחרים על אילו חוזקות לדבר.

לצפייה בסרטון – “מהם היתרונות שלך?” ככה תענו בלי לצאת שחצנים:


חוזקות – דוגמאות מראיונות עבודה

אחרי שעברנו על הדגשים להרכבת תשובה, בואו נראה כמה דוגמאות מראיונות עבודה:

דוגמה #1 – חוזקה: “תשומת לב לפרטים

“החוזקה הכי גדולה שלי היא תשומת לב לפרטים. תמיד התחברתי למשימות שדורשות סבלנות והקפדה על פרטים וזה אופי העבודה שאני מתחבר אליו הכי הרבה. הבנתי מתיאור התפקיד שהמשרה כרוכה בעבודה שהיא  detail-oriented וזו אחת הסיבות שהגשתי את מועמדותי. 

בתפקידי האחרון נדרשתי לעתים לנהל 8-10 פרויקטים של לקוחות במקביל, ולעתים קרובות היו לי מעל 40 משימות שונות בפרויקטים האלה. היכולת שלי להתמקד בפרטים קטנים אפשרה לי לפרק כל פרויקט למשימות קטנות ונשלטות יחסית, וכתוצאה מכך אפילו סיימתי 20% מהפרויקטים שהוקצו לי לפני הזמן. “

למה זאת תשובה טובה?

הסביבה העיקרית היא שהמועמד מסביר איך החוזקה שלו עזרה לו לעמוד בלוחות הזמנים. כאשר השורה התחתונה היא שבמבחן התוצאה, הוא הצליח לסיים מוקדם חלק מהפרויקטים הרבים שהוא עבד עליהם.

כלומר, ההסבר של אותו מועמד עזר לו להעביר את הנקודה שאותה חוזקה (“תשומת לב לפרטים”) תעזור לו להיות עובד מוצלח משום שהוא עומד ביעדים שלו.

אגב, במאמר שפרסמנו לא מזמן, הצגנו בדיוק את אותה תכונה בתור חולשה. אם אתם רוצים להבין מתי “תשומת לב לפרטים” יכולה להחשב לחולשה, קראו את המאמר: מהי החולשה הכי גדולה שלך? איך להתמודד עם השאלה הכי מעצבנת בראיון >>

דוגמה #2 – חוזקה: “יכולת פתרון בעיות” 

“אני אוהבת לקחת בעיה מסוימת ולהסתכל עליה מכמה זווית שונות, וזאת לדעתי הסיבה לכך שאני טובה בפתרון בעיות. אני פשוט נהנית מעבודה שמאתגרת אותי ודוחפת אותי לחשוב מחוץ לקופסא. 

בחברה האחרונה שלי התבקשנו למצוא דרכים להגדיל את התפוקה שלנו מבלי לפגוע באיכות העבודה ואני מודה שזה לא היה פשוט. לאחר שניתחתי את העבודה של אנשי הצוות השונים, העלתי מספר דרכים לשפר את התקשורת בין המחלקות השונות ולאחר שהגענו להסכמה, השיטה החדשה אפשרה לנו לעבוד יחד בצורה יעילה ומהירה יותר.
בסופו של דבר הצלחתי לייעל את התהליך, והתוצר הסופי של המוצר שלנו היה אפילו טוב יותר ממה שתוכנן.”


לסיכום

מקווים שהמאמר עזר לכם לפתוח את הראש ולקבל רעיונות לחוזקות שישמשו אתכם בראיון הבא. ואם אתם עדיין מתלבטים לגבי חוזקה מסוימת, וודאו שהדגשים הבאים מתקיימים:

 1. אותה חולשה רלוונטית לתפקיד אליו אתם מתמיינים (ותעזור לכם להיות עובדים טובים יותר)
 2. יש לכם טיעונים שתומכים ביכולת שלכם ודוגמאות שמסתמכות על הניסיון שלכם (או לימודים/פרויקטים/התנדבויות – במידה ואין לכם ניסיון רלוונטי).

רוצים להיות מוכנים לכל תרחיש בראיון? הנה 13 שאלות נפוצות מראיונות עבודה בהייטק >>

The post שאלו אתכם לגבי חוזקות בראיון עבודה? ככה תענו (מבלי לצאת שחצנים) appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/job-interview-strengths/feed/ 0
איך למצוא עבודה בהייטק ללא ניסיון: המדריך המלאhttps://techmonster.co.il/how-to-high-tech/ https://techmonster.co.il/how-to-high-tech/#respond Wed, 08 Sep 2021 14:00:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=671איך למצוא עבודה בהייטק ללא ניסיון? האם ניתן להתחיל לעבוד בלי לעשות תואר? ואיך תדעו אילו תחומים מתאימים לכם? המדריך המלא לעבודה בהייטק

The post איך למצוא עבודה בהייטק ללא ניסיון: המדריך המלא appeared first on TechMonster.

]]>
“עבודה בהייטק”, נשמע נוצץ נכון? 

המשכורות הגבוהות והתנאים המעולים הפכו את תעשיית ההייטק לאטרקטיבית במיוחד.

בישראל בפרט, תעשיית ההייטק מהווה חלק מרכזי מכלל הפעילות במשק וכוללת כ- 321 אלף עובדים שכירים (על פי דו”ח של רשות החדשנות). 

במילים אחרות, יותר מ- 9% אחוזים מהשכירים בישראלים עובדים בהייטק. זה המון.  


אז איך מתקבלים לעבודה בהייטק?

 • חייבים לעשות תואר במדעי המחשב או שמספיק קורס או בוטקאמפ של כמה חודשים?
 • האם אפשר להתקבל למשרת הייטק ללא ניסיון רלוונטי ומבלי לרכוש הסמכה כלשהי? 
 • איך תדעו אילו תפקידים בכלל מתאימים לכם?  

המטרה במדריך זה היא לענות על כל השאלות הללו, ולעזור לכם להבין את כל האפשרויות העומדות בפניכם כדי שלא תבזבזו כסף וזמן מיותר על קורסים והסמכות שלא בהכרח יקדמו אתכם מבחינה מקצועית. 

כל המידע במאמר (ובאתר הזה בכלל) נועד כדי להכיר לכם את עולם ההייטק כפי שהוא באמת, ולספק את כל הידע הנדרש כדי שתוכלו לתכנן קריירה לטווח ארוך. מה שתעשו עם המידע הזה כבר תלוי לגמרי בכם. 

תוכן עניינים


למה דווקא עבודה בהייטק?

אם תשאלו הייטקיסטים מה משך אותם לתחום כנראה שהם יזכירו אחד או יותר מהגורמים הבאים:

1. משכורות גבוהות ותנאים מעולים 

תעשיית ההייטק ידועה בכך שהמשכורות גבוהות בהרבה מהממוצע. מעבר לזה, חברות הייטק רוצות למשוך עובדים טובים ולכן מעמידות סטנדרט גבוה שנועד לגרום לכם להגיע עם חיוך למשרד. הטבות כמו אופציות, קרנות השתלמות, כרטיסי מזון (תן ביס, סיבוס וכו’), חדר כושר במשרד, מקרר ארטיקים, ברז בירה הם רק חלק קטן ממה שחברות הייטק נוהגות להציע לעובדים שלהם.

2. ביטחון תעסוקתי והרבה אפשרויות קידום  

בעקבות התקדמות הטכנולוגיה, חלק גדול מאוד מהמקצועות שאנחנו מכירים כיום יעלמו לחלוטין בשנים הקרובות. קחו למשל את נהגי האוטובוסים – כבר היום קיימת טכנולוגיה המסוגלת להחליף אותם, רכבים אוטונומיים מסוגלים לבצע את המשימה של נהיגה בקו אוטובוס ביעילות ובבטיחות (אפילו יותר מבני אדם). לכן, כבר ברור להרבה אנשים שתוך 10-15 שנים לא בטוח שיהיה מקצוע כזה ‘נהג אוטובוס’, או אפילו ‘נהג’.

לעומת זאת, הייטק בהגדרתו ממוקד בחדשנות וכולל המון תפקידים שיישארו רלוונטיים גם בעוד 10 ו-20 שנה. אם העולם שלנו הולך לכיוון שבו הטכנולוגיה תחליף בני אדם, תמיד יצטרכו אנשים שימשיכו לעשות בפיתוח פתרונות טכנולוגיים.  כמובן, כמו כל תעשייה, הדרישה לתפקידים מסויימים יכולה לעלות או לרדת, אך הצורך לעובדים תמיד קיים ורק גדל משנה לשנה. 

3. תעשיית ההייטק משפיעה על החיים של כולנו 

מי לא רוצה להרגיש שהוא לוקח חלק במשהו גדול ממנו? ומה יותר גדול מאשר לעמוד בחזית הטכנולוגיה? הרי תעשיית ההייטק אחראית למהפכות ששינו את חיינו מקצה לקצה. 

לראות שלעבודה שלכם יש השפעה ברורה ומיידית על החברה בה אתם עובדים זה דבר מדהים שלא קיים בהרבה משרות. יצירת שינוי שהשפיע בצורה חיובית על מקום העבודה שלכם (ועל אנשים מחוץ לארגון שלכם) הוא אחד הדברים המתגמלים ביותר בעבודה. 

חברות טכנולוגיה מודרניות עובדות לרוב במודלים “רזים” שבהם לכל עובד יש כמה תחומי אחריות ולכן עבודה בהייטק מאוד מתאימה לאנשים שמחפשים עניין מתמיד ואתגרים חדשים כל הזמן.

אחוז השכירים בעבודה בהייטק
יותר מ- 9% אחוזים מהשכירים בישראלים מועסקים בהייטק


האם עבודה בהייטק מתאימה לכם?

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם לפני שאתם ממשיכים לקרוא היא “האם עבודה בהייטק מתאימה לי?”

בניגוד לתפיסה המקובלת, עבודה בהייטק מורכבת מהרבה תחומים שונים אשר דורשים יכולות מגוונות. לכן, סביר להניח שרובכם תוכלו למצוא תחום בתוך תעשיית ההייטק שאתם יותר מחוברים אליו. גם אם אתם לא אנשים מאוד טכניים.

יחד עם זאת, זיכרו שהדרך אל משרת החלומות שלכם עוד ארוכה ולכן חשוב שתבינו מה באמת מעניין אתכם כדי שתצליחו להתמיד בתהליך הלמידה וההכשרה.


באילו תחומים (בתוך תעשיית ההייטק) אתם יכולים להשתלב? 

כאשר מזכירים “עבודה בהייטק” בדרך כלל מתכוונים לפיתוח תוכנה באופן כזה או אחר. ואמנם, חלק גדול מהמשרות בהייטק דורשות יכולות טכניות אך זה לא אומר שאתם בהכרח תהיו חייבים ללמוד לתכנת כדי לעבוד בהייטק.

בכל זאת, עבודה בהייטק זה לא רק מקצועות טכניים. קהילת ההייטק והסטארטאפ הענקית בארץ מייצרת סביבה משרות במגוון תפקידים כמו שיווק ומכירות, משאבי אנוש, אדמיניסטרציה ועוד משרות היקפיות רבות, אך המיקוד במדריך זה הוא על תפקידים הדורשים יכולות טכניות מסוימות. הנה רשימה של התחומים העיקריים בהייטק:

פיתוח תוכנה

כשחושבים על הייטק התחום הראשון שקופץ לראש הוא פיתוח תוכנה, אך למרות שמדובר באחד התחומים הנפוצים ביותר בתעשיית ההייטק, לא כולם מבינים את המשמעות שלו. כדי לעשות סדר, חשוב קודם כל להבין ש”פיתוח תוכנה” מתייחס לשורה רחבה מאוד של תפקידים. בעצם, מפתחי תוכנה מתחלקים בתעשייה לקבוצות בהתאם להתמחות הספציפית שלהם.

הנה כמה דוגמאות למשרות נפוצות של מפתחי תוכנה: 

 • מפתחי WEB – מפתחים אתרי אינטרנט ואפליקציות שרצות על גבי דפדפנים שונים (כמו כרום למשל) 
 • מפתחי אפליקציות מובייל – מפתחים יישומים המיועדים לשימוש במכשירים ניידים
 • פיתוח BECK END – אחראים על תכנות “צד השרת”. כותבים קוד שמפעיל את הלוגיקה של אתר או תוכנה כלשהי
 • FRONT END – מתכנתים את מה שהמשתמש רואה. משלימים את עבודת הבק-אנד
 • FULL STACK – שילוב של פרונט אנד ובק אנד

קיימות הרבה מאוד משרות פיתוח בשוק, חלקן דורשות ניסיון ולעיתים אף שילוב ידע של כמה תתי-תחומים.

למרות זאת, ישנן חברות המציעות לכם אפשרות להתקבל לעבודה בהייטק במשרות פיתוח בתפקידי ג’וניור (תפקיד ראשון בתחום) שיאפשרו לכם לצבור ניסיון ולהמשיך להתקדם בתחום. 


אבטחת מידע וסייבר 

חברות מוכרות כמו צ’קפוינט, סייברארק, פאלו אלטו ועוד הפכו את ישראל למעצמה עולמית בתחום הסייבר. בהתאם, יש המון חברות אבטחת מידע ישראליות וגלובליות שמחזיקות מרכזי מחקר ופיתוח בארץ ומעסיקות אלפי עובדים.

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, ישנם יותר ויותר מכשירים המחוברים לרשת האינטרנט ובהתאמה גדלים גם הסיכונים. בכל יום מתרחשות גניבות מידע בסדר גודל של מיליוני דולרים והצורך במומחי אבטחת מידע רק גובר. 

תחום הסייבר כולל תפקידים הדורשים ניסיון רב בתעשיית ההייטק כמו פיתוח תוכנה או דאטה אך קיימים גם הרבה תפקידים למתחילים בתחום שאינם דורשים ניסיון כלל, אלא רק הסמכה ספציפית
 

עבודה בהייטק בתחומים שונים
עבודה בהייטק מתחלקת למספר תחומים שונים


תשתיות, תקשורת וסיסטם 

תקשורת נתונים היא חלק קריטי מכל ארגון. מנהלי רשת, מנהלי מערכת ועובדי תמיכה טכנית הם רק חלק מבעלי התפקידים אשר אחראים לניהול היומיומי של רשתות תקשורת ותשתיות בארגונים. עובדים בתחומים אלו מארגנים, מתקינים ותומכים במערכות המחשוב של הארגון, כולל הרשת האזורית (LAN), רשת ה- WAN ורשתות תקשורת אחרות.

תחום זה כולל משרות פופולריות במיוחד למתחלים בתחום ההייטק כמו למשל  – ניהול רשתות, ניהול מערכת (System Administrator), אנשי סיסטם, טכנאים ועוד (חלק מהתפקידים שהזכרנו מתייחסים למשרות דומות).

* עבודה בתחום התקשורת תדרוש לעיתים קרובות הסמכה במערכות ספציפיות של חברות גדולות כמו VMware, RedHat.


דאטה ובסיסי נתונים

המשאב היקר ביותר של ארגונים מודרניים הוא מידע, או דאטה (Data). ההצלחה המטורפת של חברות כמו אמזון, גוגל ופייסבוק נובעת מהיכולת שלהן לאסוף נתונים על משתמשים, וחשוב מכך – לנתח את אותם נתונים ולפתח פתרונות בעקבות הידע שצברו. 

מכיוון שארגונים היום מבינים את החשיבות העצומה של איסוף וניהול דאטה, ישנו היצע גדול של תפקידים בתחום החל מתפקידים התחלתיות ועד למשרות הדורשות מספר תארים כמו מדעני נתונים (Data scientists). 

במה עובדים?

 • DBA) Database Administrator) – אחראים על ניהול, אחזקה וגיבוי המידע המעובד במערכות ה- IT של הארגון.  
 • Data/BIG DATA  analyst – מנתחים נתונים ומסיקים מסקנות לגבי טרנדים ומגמות. 
 • Data scientist – מומחים בניתוח דאטה, בדר”כ יהיו בעלי יכולות מתמטיות חזקות, מידול וכתיבת קוד.  
 • Business Intelligence – בינה עסקית או BI מתייחסת לתחום רחב שמטרתו הנגשת נתונים על מנת להפיק תובנות עסקיות מהם וכלל תפקידים כמו מפתחי BI, אנליסטים ועוד. 

מעבר להיצע גדול של משרות התחלתיות (ג’וניור), עבודה בתחום הדאטה מהווה בסיס טוב לקריירה בתחומים טכנולוגיים מתקדמים כמו ה- AI (אינטליגנציה מלאכותית) המסמל את השלב הבא בטכנולוגיה וצפוי לשנות תעשיות רבות בשנים הקרובות. ידע וניסיון בתחום הדאטה בהחלט יספק לכם את בסיס הידע על גביו תוכלו להשתדרג וללמוד יכולות חדשות בתחומים מתקדמים כמו AI.


דיגיטל ועיצוב

חלק גדול מתחום ההייטק בכלל שייך לעולם השיווק והפרסום ונקרא באופן כללי “דיגיטל”. 

אם בעבר אנשים פרסמו את העסקים שלהם בעיתון, בטלוויזיה ובמודעות רחוב, כיום הרוב המוחלט של השיווק נעשה בעולם הדיגיטלי. מסיבה זו, אנחנו רואים צמיחה מתמדת בחברות אשר מספקות שירותי דיגיטל, ופרילנסרים בתחום באופן מתמיד. 

השימוש הגובר בטכנולוגיה מאפשר לנו כיום להגיע לכל לקוח רלוונטי, וחשוב מכך – לא לבזבז משאבים מיותרים, ולכן עסקים רבים כיום העבירו את כל פעילות השיווק שלהם לדיגיטל. מכיוון שעסקים תמיד יצטרכו לשווק את עצמם, התחום הזה לא יעלם לשום מקום. 

מעבר לכך – מקצועות הדיגיטל נפוצים במיוחד בייחוד בישראל  (ניחשתם נכון… ישראל היא מעצמת דיגיטל לא קטנה).

באילו משרות עובדים?

משרות הדיגיטל כוללת תחומים כמו SEO (קידום אתרים אורגני), ניהול קמפיינים ממומנים (פרסום) בפייסבוק וגוגל, כתיבת תוכן לרשתות חברתיות, ניהול קהילות דיגיטליות ועוד. היתרון של התחום הזה והסיבה למשיכה הגדולה של אנשים נובעת מכך שמדובר בתחום המשלב יכולות טכניות עם חשיבה יצירתית, יכולות עיצוב, כתיבת תוכן, יצירת קופי ועוד. 


מערכות מידע

מערכות מידע מנהלות תהליכים בארגונים מודרניים. בין אם מדובר במעקב אחר מלאי, שימור לקוחות או נתוני משכורות לעובדים,מרבית החברות יעשו שימוש במערכות מידע כדי לנהל את הנתונים שלהם. מסיבה זו, רוב הארגונים מחזיקים מערכת מידע בארגון. 

תחום מערכות המידע כולל כמה סוגי משרות עיקריות: 

 • אפיון ויישום: הגדרת דרישות מערכת מידע עם הלקוח + בניית/התאמת המערכת עבור הלקוח.  
 • הטמעה והדרכה: מתייחס לשלב הטמעת המערכת בארגון והעברת הידע לבעלי התפקידים שאמורים לעשות שימוש במערכת. 
 • תחזוקה ותמיכה טכנית: מערכות מידע דורשות תחזוקה שוטפת וכתוצאה מכך שעובדים רבים עושים בהם שימוש, תמיד יש צורך בתמיכה טכנית של המערכת. 

בתחום זה יש הרבה עבודה עבור ג’וניורים – פרוייקטים בעולם מערכות המידע לוקחים הרבה מאוד זמן ודורשים הרבה עובדים בכל שלבי הפרויקט (החל מאפיון ועד תמיכה טכנית למערכת קיימת) ולכן ניתן למצוא היצע רב של משרות, גם עבור מתחילים בתחום.


בדיקות תוכנה ואוטומציה (QA)

בודקי תוכנה מהווים חלק חשוב מאוד בעולם הפיתוח. בודקי תוכנה, הנקראים גם אנשי אבטחת איכות (QA) אחראים על ביצוע בדיקות שוטפות וגילוי באגים של המפתחים. על מנת לבצע בקרה, בודקי תוכנה משתמשים במתודולוגיות מגוונות ובכלים טכנולוגיים שונים כדי לגלות בעיות בקוד ולהעביר אותן לטיפולם של המפתחים. 

עבודת הבדיקות מתחלקת לשני סוגים: בדיקות ידניות ובדיקות אוטומציה.
כל אחד משני התפקידים מצריך תכונות אופי שונות (ולעיתים יש יותר שוני מדמיון בין שני התפקידים). על פי רוב, תפקידי אוטומציה מאיישים בודקים מנוסים או ג’וניורים עם רקע חזק בפיתוח (בוגרי מדמ”ח/הנדסאי תוכנה).

בודקי תוכנה נושאים באחריות כבדה במיוחד משום שהם מהווים את נקודת הביקורת החשובה ביותר בפיתוח המוצר. בהתאם, קיים צורך תמידי בבודקים בכל חברה המפתחת תוכנה או אפליקציה מסויימת. 


מחשוב ענן

המגמה הטכנולוגית של השנים האחרונות היא מעבר משרתים פיזיים למחשוב ענן ומדובר במהפכה של ממש. אך מאחר ומדובר בתחום ענק שדורש מאמר שלם כדי להסביר אותו, אנחנו לא נכנס פה להסברים מפורטים. 

בקצרה נציין שתחום הענן פתח דלת לטכנולוגיות העתיד כמו בינה מלאכותית, IoT (האינטרנט של הדברים) ומחשוב קצה (Edge computing). בשנים הקרובות אנחנו צופים שטכנולוגיות אלו (הנשענות על מחשוב ענן) ישנו את חיינו מקצה לקצה עם יישומים של פיתוחים כמו ערים חכמות, מכוניות אוטונומיות ועוד. 

באילו מקצועות עובדים?

מכיוון שארגונים רבים היום העבירו את עומסי העבודה שלהם לענן כמעט באופן מוחלט, נוצרה דרישה גדולה בשוק למומחי ענן. כיום כל ספקיות הענן הגדולות כמו אמזון, מיקרוסופט וגוגל מציעות תוכניות הסמכה בענן שלהם ובהתאמה מוסדות לימוד החלו להעביר קורסים בתחום. 


*הבהרה חשובה: אם התחלתם בתחום מסוים זה לא אומר שאתם תעבדו בו כל חייכם. עולם ההייטק משתנה כל הזמן וכתוצאה מכך, אנשי הייטק חייבים להישאר מעודכנים ולהמשיך ללמוד טכנולוגיות נוספות כדי להישאר רלוונטיים ולנהל קריירה מוצלחת במשך שנים

מעבר לכך, ארגונים מבינים את הערך של עובדים המתמחים במספר טכנולוגיות ולכן הם מוכנים לשלם יפה להייטקיסטים אשר בקיאים במגוון תחומים וכלים. 


איך מתקבלים לעבודה בהייטק?

לאחר שקראתם והתייעצתם עם משפחה וחברים, הגעתם למסקנה שאתם רוצים לעבוד בהייטק. אתם אפילו כבר חושבים כבר על תחום מסוים, נגיד – פיתוח תוכנה. מה הצעד הבא? האם צריך להירשם מיד לתואר? לעשות קורס אונליין? 

הרבה אנשים עושים טעות ונכנסים לתהליך הזה מבלי להשקיע חשיבה רבה. 

אנחנו ב- TechMonster מאמינים שאם אתם רוצים לבנות קריירה אמיתית בהייטק (או בכל תחום אחר), אתם חייבים לבנות אסטרטגיה. אחרת, לא בטוח שתצליחו להתמיד בתהליך וסתם תבזבזו הרבה כסף וזמן. 

בחלק זה נציג את הדרכים העיקריות לקבלה למשרה ראשונה בהייטק או בשפה המקצועית, תפקיד ג’וניור

כמובן, ישנן דרכים נוספות להתקבל לעבודה בהייטק אבל אנחנו בחרנו להתמקד במסלולים הנפוצים ביותר על סמך נתונים של עובדי הייטק בתחומים שונים. 

אם אתם רוצים לעבוד בהייטק, סביר להניח שאחת מ- 4 הדרכים הבאות יעבדו עבורכם: 


הדרך המסורתית – תואר אקדמי 

המסלול הסטנדרטי לעבודה בהייטק כולל לימודים לתואר רלוונטי כמו מדעי המחשב או הנדסת תוכנה, בשנה השלישית מתחילים לעבוד במשרת סטודנט, ובסיום הלימודים מתקבלים למשרה החלומות שלכם. נשמע נחמד לא? 

איך זה עובד (במצב האידאלי): 

 • עושים תואר באוניברסיטה או מכללה במדעי המחשב 
 • במקביל (בשנה השניה לתואר), מתחילים לעבוד במשרת סטודנט 
 • מסיימים תואר לאחר 3 שנים עם ניסיון קצר ומתקבלים לעבודת ג’וניור

כפי שהכותרת מרמזת, לימודי תואר אכן פותחים דלת לקריירה, אך הם אינם מבטיחים לכם עבודה בהייטק סיום.

לעתים, בוגרי תואר לא מצליחים למצוא עבודה בסיום התואר, ורק לאחר שביצעו הסמכות נוספות מצליחים להתקבל לתפקידי הראשון שלהם. ובכלל, שינויים טכנולוגיים מתרחשים כל הזמן ולכן אם תבחרו לעבוד בהייטק אתם תהיו חייבים לרכוש יכולות מקצועיות חדשות כל הזמן כדי להישאר רלוונטיים.

תואר במדעי המחשב יספק לכם בסיס חזק לבניית קריירה ארוכת שנים בהייטק ולכן זוהי בהחלט דרך אפקטיבית להשגת המטרה אך חשוב להבין שמדובר בדרך ארוכה. בנוסף, מכיוון שמדובר על תשלומי שכר לימוד של 3 שנים (או 4 להנדסת תוכנה), מדובר גם על לא מעט כסף.  

למי זה מתאים? 

– לאנשים שמעדיפים מסגרות ברורות 

– לאנשים שמתכננים קריירה לטווח ארוך ולא בהכרח ממהרים להתחיל לעבוד בזמן הקרוב

– לאנשים שעשו פסיכומטרי ועומדים בתנאי הקבלה הגבוהים של מוסדות הלימוד (מה לעשות.. לא הכל תלוי רק בכם) 


הדרך הישירה – קורס במכללה מקצועית

בניגוד לאקדמיה, מכללות מקצועיות כמו ג’ון ברייס, האקר-יו ודומיהן מבטיחות דבר פשוט: ללמד אתכם את התכלס של התפקיד. אם בתואר במדעי המחשב מקדישים כמעט את כל שנת הלימודים הראשונה לבניית בסיס ידע כולל לימודי אלגברה, חדו”א, לוגיקה וקורסי מבוא אחרים, מכללה מקצועית תבטיח ללמד אתכם רק את מה שתצטרכו כדי לבצע את התפקיד בפועל. 

כך למשל, בקורס פיתוח ווב (בניית אתרים) במכללה אתם תלמדו שפות תכנות כמו HTML ו-JavaScript ושליטה בכלים שונים אך לא יסבירו לכם על הלוגיקה שמאחורי השפות הללו בפרטי פרטים. 

קורסי תכנות במכללות לא מתקרבים לרזולוציות של תואר ראשון במדעי המחשב אך היתרון שלהם הוא שהם מכשירים אתכם לתפקיד ספציפי בזמן קצר.

הזמינות הרבה וההיצע הגדול של קורסים הפכו את הדרך הזו לפופולרית במיוחד. כיום ישנן הרבה מכללות המציעות קורסים איכותיים בכל תחומי ההייטק שהזכרנו, בתדירות גבוהה ובמסלולי לימוד שונים (קורסי בוקר/ערב). 

חשוב להבין, הסמכה מקורס לבדה לא תבטיח לכם משרת חלומות, אבל זה צעד ראשון מצויין בפיתוח הקריירה שלכם.

למי זה מתאים?

– לאנשים שרוצים להיכנס לתחום אך לא מוכנים להתחייב לתואר של 3 שנים (לכל הפחות)

– לאנשים שמעוניינים להתחיל לעבוד בתוך זמן קצר יחסית

– לאנשים עובדים אשר זמינים רק בזמן מסוים ביום (בערבים/בבקרים) 

– לחיילים משוחררים המעוניינים לרכוש מקצוע על חשבון הפיקדון

– לאנשים שהתנסו בלמידה עצמאית של התחום ורוצים להעמיק את הידע שלהם ולקבל הסמכה מסויימת>> צריכים עזרה למצוא קורס שמתאים לכם? ריכזנו עבורכם תכניות הכשרה מומלצות במגוון תחומים. לקבלת הצעות רלוונטיות >>


הדרך הקשה (אך משתלמת) – למידה עצמית ובניית תיק עבודות

בניגוד לשיטות הקודמות שהזכרנו, למידה עצמית תדרוש מכם הרבה יותר משמעת עצמית ולכן אם אתם לא בטוחים שזה בשבילכם כנראה שלא תצליחו להתמיד בה. מצד שני,  אם אתם אנשים נחושים במיוחד זה עשוי להיות המסלול המעניין ביותר (ואולי אפילו די מהיר) לעבודת החלומות שלכם.

איך זה עובד?

 • בוחרים תחום שבו תרצו לעסוק: דרך זו דורשת מיקוד רב ולכן כדי לדבוק בה מומלץ שבאמת תבינו במה אתם רוצים לעסוק. בשלב זה אין צורך עדיין לבחור הסמכה ספציפית שאתם רוצים לעשות אלא רק להבין מהו הכיוון הכללי שלכם.

לדוגמה: תחום נבחר – פיתוח תוכנה.

 • נרשמים לקורס און ליין בהתאם לרמה שלכם: לאחר הבחירה שלכם בסעיף הקודם (ובהתאם לידע הקודם שלכם), הגיע הזמן לבחור התמחות ספציפית. אין קורס  אחד ויחיד שילמד אתכם הכל ולכן חשוב שהקורס הראשון שאתם עושים יספק לכם בסיס חזק לידע שלכם. 

לדוגמה: קורס פיתוח Web.

 • בניית תיק עבודות: ריכוז פרויקטים ועבודות רלוונטיות שנועדו להציג את היכולות שלמדתם למעסיקים פוטנציאליים. 

לדוגמה: תיק עבודות של מפתח Web הכולל אתר אינטרנט שנבנה על ידו  ומכיל פ’יצרים שהוא יצר לבד באמצעות שימוש במספר שפות תכנות ובעבודה בפלטפורמות מרובות.

היתרון הגדול בדרך זו הוא שיש המון קורסים מעולים, לעיתים בכמה עשרות שקלים, שמאפשרים לכם להתנסות בהרבה תחומים בקצב שלכם. לעומת זאת, קורס אונליין ידרוש מכם יכולת התמדה ומשמעת עצמית גבוהה ובנוסף יכולת “למכור” את עצמכם למעסיקים מעבר להצגת תיק עבודות מרשים. 


למי זה מתאים?

לאנשים עם משמעת עצמית ויכולת ניהול זמן טובה 

לאנשים שרוצים להתנסות ולקבל “טעימה” מתחומים שונים בעולם ההייטק כדי להבין מה מתאים להם 

לאנשים שלא מוכנים להוציא הרבה כסף על קורס במכללה 

לאנשים עם אנגלית ברמה גבוהה


הדרך הממוקדת – בוטקאמפ/תוכניות להסבה מקצועית

בוטקאמפ הוא כינוי לתכניות הדרכה ממוקדות שמטרתן להכשיר אתכם במהירות לעבודה בהייטק. לרוב, תכניות בוטקאמפ יציעו הכשרה בחינם ואף יבטיחו לדאוג לכם עבודה בסיום תקופת ההכשרה.

בקיצור, לומדים בחינם ומתחילים לעבוד די מהר, נשמע מדהים לא? אז זהו, שיש קאץ’ קטן. 

לא כולם יכולים לעמוד בתנאי הקבלה של מרבית תכניות הבוטקאמפ. למעשה, תכניות בוטקאמפ רבות מיועדות לקהלים ספציפיים כמו אקדמאים המעוניינים בהסבה לעבודה בהייטק או בוגרי יחידות טכנולוגיות.

בנוסף, לעיתים תכניות אלו ידרשו מכם להתחייב לתקופת עבודה מסוימת ולעבוד במשכורת שנקבעה מראש. 

למי זה מתאים? 

– בוגרי תארים מדעיים/בוגרי הנדסה המעוניינים בהסבה מקצועית

– בוגרי יחידות טכנולוגיות של צה”ל

– אנשים שכבר עובדים בתחום אחר בהייטק ורוצים ללמוד יכולת חדשה 

– למי שמוכן להתחייב לטווח ארוך יחסית (ועומד בתנאי הקבלה)

* הבהרה: תכניות בוטקאמפ נוטות להתמקד בלימודי בדיקות או פיתוח תוכנה עקב הדרישה הגוברת למשרות אלו בשוק ולכן אינן בהכרח מתאימות למי שרוצה לפתח קריירה בתחומי הייטק אחרים.

לאיזה משכורות תוכלו לצפות בתור התחלה? 

כשמתייחסים למשכורות הייטק, ישנה חשיבות עצומה לניסיון שלכם. 

אם יצא לכם בעבר לראות טבלאות שכר בוודאי הבחנתם שהמשכורות הממוצעת גבוהה מהרבה מתחומים אחרים במשק

זה לא אומר שיציעו לכם סכומי עתק כבר מהתפקיד הראשון שלכם, וכמובן שישנם פערי שכר גדולים בין המקצועות השונים, אך אפשר להגיד בוודאות שקריירה בהייטק בהחלט משתלמת מבחינה כספית.

הטבלה הבאה מציגה טווח משכורת לתפקיד ראשון (משרת ג’וניור), משרה שניה (2-3 ניסיון) ומשרות ניהול בתחומים שונים של פיתוח תוכנה.

טבלת שכר פיתוח תוכנה

תחום0-2 שנים2-3 שנים4-5 שניםמשרות ניהול
פיתוח פרונטאנד15-20 19-25 25-31 30-36 
פיתוח פול סטאק15-20 21-26 27-35 30-36 
פיתוח מובייל 14-18 19-26 25-31 30-35 
פיתוח דוט נט (NET.) 16-19 19-24 25-28 29-34 
פיתוח C/C++16-19 19-24 25-2829-34 
פיתוח JAVA17-20 20-26 27-31 30-35 
פיתוח פייתון (PYTHON)17-20 19-24 23-28 27-34 
Node.JS17-2120-2423-2728-33
משכורות בתפקידים שונים של פיתוח תוכנה

*הבהרה: הסכומים בטבלה מציגים טווח משכורות עבור תפקידי פיתוח תוכנה נפוצים ונועדה לספק לכם פרספקטיבה. לצפיה בטבלאות שכר הייטק (מעודכנות ל- 2021). 


איך תדעו מה מתאים לכם?

מרגישים מבולבלים מכל המידע שנפל עליכם? השתכנעתם שאתם רוצים לעבוד בהייטק אבל לא יודעים באיזה תחום לבחור? אל חשש, אין לכם צורך לענות על כל השאלות במכה. 

תזכרו שהדרכים שהזכרנו אינן אקסקלוסיביות – הרבה עובדי ההייטק בנו את הקריירה שלהם על ידי שילוב כמה מהמסלולים המוזכרים. 

למשל – מישהו שרכש את הידע שלו בקורס אונליין, ולאחר מכן נרשם לקורס במכללה. או לחילופין, סטודנטית שסיימה תואר במדעי המחשב, עבדה תקופה בתור מפתחת תוכנה וכעת רוצה להרחיב את הידע שלה באבטחת מידע ולהשתלב בתחום הסייבר.

הדרך לעבודה בהייטק רצופה מכשולים ותדרוש מכם הרבה עבודה, אך היופי בעולם ההייטק הוא שניתן להתנסות בו בקלות. יש המון מידע באינטרנט לגבי רוב התחומים שהזכרנו במאמר. 

עדיין מבולבלים? עבור 50 ש”ח (פחות או יותר) ב- Udemy תוכלו לרכוש קורס בסיסי בכל אחד מהתחומים שהזכרנו ולבחון בעצמכם את רמת העניין והכשרון שלכם במקצוע. 

מעבר לכך, ניתן למצוא הרבה תכנים במגוון תחומים טכניים לגמרי בחינם ואפילו להתנסות בעצמכם בכתיבת קוד בשפות שונות, בניית ועיצוב אתרים, ועוד במגוון כלים חינמיים. 

מקווים שעזרנו לעשות לכם סדר ולעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם. שיהיה לכם בהצלחה!

The post איך למצוא עבודה בהייטק ללא ניסיון: המדריך המלא appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/how-to-high-tech/feed/ 0
7 טיפים מנצחים לעבודה עם גיט (Git)https://techmonster.co.il/tips-for-git/ https://techmonster.co.il/tips-for-git/#respond Sun, 29 Aug 2021 08:06:44 +0000 https://techmonster.co.il/?p=5495איך להשתמש בגיט (Git) כמו מקצוענים? 7 טיפים חשובים שיעזרו לכם למקסם את העבודה עם גיט ולהפוך למפתחים טובים יותר.

The post 7 טיפים מנצחים לעבודה עם גיט (Git) appeared first on TechMonster.

]]>
עבודה עם גיט היא מיומנות חשובה עבור כל מפתחת ומפתח תוכנה (ולא רק עבורם).

במדריך זה אשתף איתכם 7 טיפים שעזרו לי למקסם את העבודה מול גיט, בתקווה שזה יעזור לכם לאמץ כמה הרגלים שיהפכו אתכם למתכנתים טובים יותר. 

תוכן עניינים


המטרה שלי לאורך המדריך היא לשתף אתכם בכל מה (שלדעתי) הוא בגדר חובה לעבודה יומיומית בפיתוח. כל הטיפים שאזכיר לאורך המאמר מבוססים על הנסיון האישי שלי.

לא אכנס ליותר מדי פרטים בסיסיים. לכן, אם אין לכם ניסיון קודם בגיט, אני מציעה לנסות להקים ריפו, ולשחק קצת עם גיט לפני קריאת הפוסט.

גיט לעומת גיטהאב (Git vs GitHub)

 • גיט (Git): מערכת לניהול גרסאות ומעקב אחר היסטוריה.
 • גיטהאב (GitHub): האתר שכולם מכירים בו הקוד שלכם מופיע. התצוגה היא תוצר לוואי של פעולות של ניהול גרסאות (גיט).


עכשיו כשסיימנו עם ההקדמה, הנה 7 טיפים שלי למקסום העבודה עם גיט:

1. כל ההתחלות קשות (עד שמתרגלים)

האינסטינקט הראשוני של כל מפתחת או מפתח שמתחילים להתעסק בגיט הוא להעלות קבצים בצורה של “זריקה”.

אז נכון, אני יודעת שכשפותחים ריפוזיטורי* חדש, כפתור ה”העלאה”, מאוד מפתה, ועדיין זו טעות. אסור להתייחס להעלאת קבצים בצורה הזאת.


האמת היא שכמו רבים, פשוט חשבתי שהתכלית של גיט היא להציג את הקוד וזהו. אבל מעבר לעובדה שזוהי לא באמת המטרה, גיליתי שלא כל הפונקציונאליות בממשק ה- WEBי כזאת אינטואיטיבית. והאמת היא שהאינטואיציה של המפתח בדר”כ תלך לכיוון של יותר קוד, ופחות חשיבה על הממשק.

*ריפוזיטורי (repository) – אפשר לחשוב על זה סוג של קונטיינר המכיל את ההיסטוריה של פרויקט מסויים. כל פרויקט יכול להכיל קבצים ותיקיות.

2. חזרה למקורות

באחת מהכשרות הפיתוח שעברתי, החליטו שהמבוא לא יהיה שפת C או Java, אלא יהיה bash.

למי שלא מכיר, Bash זו שפת סקריפט שמאפשרת אינטראקציה מול מערכת ההפעלה. מה שזה אומר הוא שאם למשל אנחנו רוצים לפתוח תיקייה חדשה על הדסקטופ, אפשר לעשות את זה בקליקים, אבל אפשר גם לפתוח טרמינל בדסקטופ או לנתב אליו עם הפקודה cd.

הפקודה הזאת אומרת: “תן לי נתיב שאתה רוצה ללכת אליו ואני אעבור אליו”. ובצורה זו ניתן את נתיב הדסקטופ אחרי ה-cd.

ככה יוצרים תיקייה:

 mkdir folder-name

ויש עוד אינספור פקודות שימושיות שכדאי לדעת בשביל לחסוך את הקליקים בעכבר.

למה ואיך זה קשור לגיט? כי גם פקודות בגיט אפשר (ורצוי) לכתוב בטרמינל.

3. גיט היא מערכת שמתעדת היסטוריית קוד פר בראנץ’ (Branch)

הזכרתי את זה על קצה המזלג כשדיברתי על ריפוזיטורי, אבל חשוב לי לחדד את המסר עוד טיפה.

ניקח את הדוגמה הבאה: פתחנו פרויקט חדש (ריפוזיטורי), פיתחנו כמה פיצ’רים ואז הגיע הזמן לארוחת צהריים, מפסיקים לפתח – נעשה קומיט. 

המשמעות של קומיט היא שינוי. ברגע שבוצע שינוי כלשהו, הריפוזיטורי מודע אילו אבל שום דבר לא יופיע בגיט בשלב הזה. הציפייה של גיט היא שתדחפו את הקומיט.

איך דוחפים קומיט מההתחלה:

git add .

זו לא טעות – הרווח אחרי הנקודה הוא הכרחי (זה בעצם אומר: “נוספו קבצים למעקב של הריפוזוטורי”).

“git commit -m “commit description

אומר “צפוי להיות שינוי שמכיל את התיאור שתרצו”, עדיף שהתיאור יהיה ברור.

git push

זו ההעלאה הרשמית של הקומיט לריפוזטורי.


אחרי הדחיפה יש איזה תיאור של גיט שמציג כמה שינויים היו, כמה קבצים עודכנו וכו’. ברגע שהגעתם ל-100% השינוי שלכם נמצא בתוך הריפוזיטורי.

למה זה טוב, ומהי המשמעות הגדולה של הקומיט הזה?

מכירים את זה שיש עדכון תוכנה למערכת הפעלה ואיכשהו העדכון דפק משהו במחשב אבל במחשב יש נקודת שיחזור? אז כזה. למקרה שמשהו הפתיע אתכם, למשל – המשכתם לפתח לוקאלית ואיכשהו נדפק משהו במהלך הפיתוח – יש לכם לאן לחזור.

*עצת זהב: ככל שהקומיטים שלכם יהיו קטנים יותר, ככה תצטרכו להשקיע פחות במציאת הטעות שלכם. לכן התיאור חשוב. אם התיאור לא יהיה ברור, יהיה קשה לדעת שהמקום שאתם מחפשים בו את הטעות, הוא באמת המקום הנכון לחפש בו.

4. גיט מחברת בין מפתחים שונים, אבל צריך לנקוט במשנה זהירות

רוב הארגונים עובדים בצוותים. זה אומר שגם אם יש ריפוזיטורי נפרד לאנשים שעובדים על צד השרת (Backend) וריפוזטורי לאנשים שעובדים על צד הלקוח (Frontend), עדיין כל האנשים של צד הלקוח מתחלקים בעצמם בריפוזיטורי.

בתור התחלה, נגיד ששני מפתחים רוצים לעבוד על אותו ריפוזטורי:

שניהם עובדים על אותו בראנץ’ מאסטר (הבראנץ’ הדיפולטיבי של גיט). איך זה עובד?

יש אופציה בגיטהאב להוסיף collaborators לפרויקט לפי שם המשתמש בגיטהאב (או מייל). הצד שהצטרף לפרויקט מקבל הזמנה במייל שבו הוא צריך לאשר את ההצטרפות לפרויקט.

כדי שלכל מי שהצטרף לפרויקט יהיה את הקוד, הפעולה שהוא צריך לעשות היא משיכת הקוד. כן, גם פה github מנסה לשכנע אתכם להוריד זיפ. 

בעיני, אם קראתם עד פה כבר עברתם את הפסקה על bash – שורה בטרמינל ואתם מושכים את הקוד. כותבים בטרמינל pull, מספקים את הנתיב של הריפוזיטורי והקוד אצלכם.

כמה אופציות אפשריות

ברגע שיש חבר חדש בפרויקט עם הקוד שלכם וגישה לאותו הבראנץ’, במידה ודחפתם שינוי לפרויקט, מספר מצבים יכול לקרות:

– קונפליקט שנפתר בצורה אוטומטית: קונפליקט כזה קורה כאשר אתם שיניתם שורות בקובץ מסוים וחבריכם לפרויקט לא נגע באותו קובץ. 

ההסתכלות של גיט – נוסיף את השורות שלכם לגרסה שנמצאת אצל החבר כאשר הוא יבצע משיכה.

– קונפליקט שאתם צריכים לפתור בין חברי הצוות: קונפליקט שקורה כשאתם וחבר צוות משנים את אותו הקובץ ואת אותן השורות. אז גיט נכנס לדילמה ושואל – איזה מהשינויים לקחת: שלכם? של החבר?

זה זמן טוב להגיד הדרך הכי טובה להמנע מבלאגן מיותר היא ליצור קשר עם הצד השני ולשאול אם נכנס קומיט חדש. 

הסיבה: קונפליקטים יכולים להיות מאוד לא סימפטיים (בייחוד כשיש הרבה מהם). לכן, עדיף לפתור אותם כשהם קטנים.


הפתרון לקומיט תלוי באיך נדרשתם לפתור אותו – אם לקחת את השינוי שלכם או של החבר. באופן אישי, כשאני פותרת קונפליקטים, אני עובדת מול סביבת העבודה שלי (ויז’ואל סטודיו קוד). אם יש לי קונפליקט, הסביבה מזהה אותו ומסמנת בצבע את הקבצים שעברו שינוי. 

כשלוחצים על אותם קבצים, השורות שעברו שינוי שהוביל לקונפליקט מוארות, ויש אפשרות לבחור בין השינוי הנוכחי לבין השינוי שזה עתה נכנס. בוחרים את השינוי בהתאם למה שהוסכם עם חבר הצוות וזהו זה, הקונפליקט נפתר.
אני תמיד מבצעת בדיקה אקסטרה (למקרה שסביבת העבודה פספסה) ומריצה חיפוש על כל הקבצים בפרוייקט בשביל לראות שלא קיימת שם המילה “HEAD” – שזו מילת המפתח שגיט מוסיף כשיש קונפליקט.

*הערה חשובה: אי אפשר להתעלם מקונפליקטים. זאת אומרת, אם גיט זיהה קונפליקט, הוא לא יתן את האפשרות לדחוף שינויים נוספים לגרסה עד אשר הקונפליקט יפתר.

5. לכל גרסה יש את הקסם שלה (עובדים על בראנצ’ים)

אם מנסים להבין את הקונספט הזה בצורה טכנית, הוא עלול להיות קצת לא ברור. בפיתוח תוכנה יש נושאים שאם לא מבינים את התאוריה שעומדת מאחוריהם, הולכים לאיבוד.

אתחיל בלומר שאין חובה לעבוד עם בראנצ’ים. אם אתם מפתחים פרויקט עצמאי אתם יכולים לעבוד בלי בראנצ’ים, אבל אם תאמצו עבודה באמצעותם, אתם רק תרוויחו.

אז מה זה בראנץ’ בעצם? 

אפשר להתייחס לבראנץ’ כמו אל עדכוני גרסה במכשיר הנייד שלכם. כל תקופה מסויימת יוצאים מס’ עדכונים.

קרוב לוודאי שאותו צוות שישב על פיתוח הגרסה, בשביל לכסות את עצמו החליט לקחת את אוסף כל הקבצים מהגרסה הקודמת, שיכפל את אותו אוסף ומשם המשיך לפיצ’רים שיכנסו בגרסה הבאה. גם פה בדומה לקומיטים, אם משהו ישתבש בגרסה שכרגע הצוות עובד עלייה, תמיד יש גרסה עובדת שאפשר לחזור אלייה.


בתעשייה הבראנץ’ נקרא prod. הגרסה שעובדים עלייה עד שחרור הגרסה (סוף ספרינט) היא גרסת dev, כאשר המטרה היא לא לעשות נזק לגרסה שבאוויר (prod).

מחוץ לגרסאות הטוטאליות שמחזיקות את הפרויקט בתנועה (בפיתוח) והגרסה שבאוויר, יש חברות שאימצו גרסה שלפיה כל פיצ’ר שיכול לעמוד ברשות עצמו, יזכה בבראנץ’ משל עצמו. 

למה כדאי לעשות את זה?

לפעמים כל מפתח בצוות עובד על פיצ’ר משלו עצמו. במצב כזה, המפתח לא נתקל במצב של קונפליקט כמה פעמים ביום. ואז, בסיום הפיצ’ר כל מפתח דוחף את הפיצ’ר לגרסה שאליה הוא צריך. 

יכול להיות מצב שחברה תרצה פיצ’ר של מפתח אחד בגרסה הקרובה, אבל פיצ’ר של מפתח אחר רק בגרסה העתידית. והפיצול הזה לפיצ’רים מאפשר מרחב תמרון. 

איך יוצרים בראנץ’ חדש:

git checkout -b branch-name1

איך לעבור מבראנץ’ לבראנץ’:

git checkout branch-name2

בהנחה שקיים בראנץ’:

branch-name1

אז עכשיו עברנו ל:

branch-name2

פקודה נוספת ומאוד שימושית שמאפשרת למשוך שינוי מבראנץ’ לבראנץ‘*:

git pull origin branch-name1
*אם אנחנו בבראנץ’ 2 ורוצים למשוך את השינויים מהבראנץ’ הראשון לשני.

6. אקסטרות

 • git status – אם נכנס שינוי ואתם צריכים למשוך את אותו שינוי, פקודה זו נותנת תמונת מצב על הגרסה.
 • gitignore – בעקרון, כשמוסיפים קבצים לתיקייה וגיט נמצא בשליטה על אותה תיקייה, הוא מוסיף את כל הקבצים בתיקיה. זאת למעט קבצים שגיט חושד בהם כבעיתיים, או קבצים שאתם הגדרתם לא לדחוף לריפוזטורי. 

איך עושים את זה?

מכניסים את כל הקבצים שלא מעוניינים לדחוף. דוגמה לקבצים שלא נרצה: מי שמפתח בג’אווה סקריפט ועובד עם ספריות, ירצה להמנע ממצב שהוא דוחף את כל תיקיית node_modules.

ולכן צריך לוודא שהיא נמצאת ב-.gitignore

ואם לא, זה זמן טוב לראות איך זה עובד ולהוסיף בעצמכם.

7. סורס טרי, סמארט גיט ושות’

הרבה פעמים עודדו אותי לפתח מטרמינלים שחורים, גם הרבה אחרי bash ולכן אני יכולה לספור על יד אחת את הפעמים שאני עובדת עם ממשקי UI שדרכם אפשר לבצע קומיטים בלחיצת כפתור, לדחוף קוד וכו’. 

ובכל זאת מתי אני כן מסתכלת על ממשק?

 • אם אני רוצה להבין מאיזה בראנץ’ יצאה הגרסה הנוכחית.
 • אם היו הרבה מאוד קומיטים (מצב שאני מנסה להמנע ממנו) ואני רוצה לתת שם הולם לקומיט אז נוח לי לראות את כל השינויים בממשק באופן מרוכז.


The post 7 טיפים מנצחים לעבודה עם גיט (Git) appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/tips-for-git/feed/ 0