TechMonster https://techmonster.co.il עובדים בהייטק Tue, 28 Jun 2022 12:47:50 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0 https://techmonster.co.il/wp-content/uploads/2020/08/cropped-לוגו-מפלצת-קטן-1-32x32.pngTechMonsterhttps://techmonster.co.il 32 32 מה זה אומר לעבוד ב- UX UI? | מעצבת מוצר מסבירהhttps://techmonster.co.il/ux-ui-designer/ https://techmonster.co.il/ux-ui-designer/#respond Tue, 28 Jun 2022 02:16:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=9161איך נראית קריירה בתפקידי אפיון חווית משתמש ועיצוב ממשק משתמש? הנה מה שאתם צריכים לדעת על קריירה בתור מעצבי UX UI (או עיצוב מוצר בכלל)>

The post מה זה אומר לעבוד ב- UX UI? | מעצבת מוצר מסבירה appeared first on TechMonster.

]]>
כשנכנסתי לעולם של עיצוב UX/UI היו לי הרבה שאלות. לא ידעתי איך נראית עבודה בעיצוב מוצר, ותהיתי לאילו תפקידים וארגונים כדאי לי לכוון.

מכיוון שאני מכירה את הבלבול ואת הקושי, חשבתי לחלוק פה כמה טיפים שלמדתי מהחוויה האישית שלי. בהמשך המאמר אנסה לעזור לכם להבין יותר טוב איך נראית קריירה בתפקידי אפיון ועיצוב חווית משתמש (UX/UI). 

תוכן עניינים

מה זה UX UI? 

אם אתם קוראים את המאמר הזה יש סיכוי טוב שאתם יודעים מה זה UX UI. אבל למקרה שלא, בואו נגדיר את זה בקצרה.

עיצוב UX/UI מתייחס אל הקשר בין הצד הטכנולוגי לצד האנושי:

 • (UX) User Expereince – חווית משתמש: מה המשתמש עובר בממשק
 • (UI) User Interface – ממשק משתמש: הנראות של הממשק (מה שהשתמש בסוף רואה וחווה)

כדי להבהיר את החשיבות של “UX UI טוב” בואו נסתכל על אפליקציה שכולנו מכירים – וולט (Wolt)

על פניו אין פה משהו חדשני. זאת בסה”כ אפליקציה להזמנת אוכל ואנחנו משתמשים באפליקציות דומות כבר שנים. ובכל זאת, בזכות חווית משתמש כיפית ואינטואיטיבית, וולט הפכה למוצר שמאות מליוני משתמשים בעולם אימצו, והחברה שווה מיליארדים.

כמובן שזה לא הגורם היחידי, אבל אין שום ספק שחלק מההצלחה של וולט נובע כתוצאה מחווית משתמש מצויינת (UX). במילים אחרות, UX UI יכול לעשות את ההבדל בין מוצר ששווה מיליארדים לבין מוצר שאף אחד לא רוצה להשתמש בו.

לצפיה בסרטון – איך זה לעבוד ב UX UI? מעצבת מוצר מסבירה:


אז איך באמת נראית עבודה ב UX/UI

בארגונים מסוימים תפקיד מעצבת UX UI נקרא גם מעצבת מוצר, או Product Designer. אז מהם בדיוק תחומי האחריות של מעצבת UX UI? אין תשובה חד משמעית, והאמת היא שזה מאוד מושפע מסוג הארגון שתעבדו בו. וגם, מהעובדה שזה מקצוע חדש שמתפתח ומשתנה בקצב מהיר.

בכל זאת, אנסה לשתף אתכם מהחוויה האישית שלי בתור מעצבת מוצר. ככה זה נראה בסוגי ארגונים שונים:

1. עיצוב UX UI ב”חברת מוצר” גדולה

הארגון הראשון שתוכלו לעבוד בו הוא חברת מוצר. הכוונה היא לחברת הייטק גדולה ומבוססת שמפתחת מוצר דיגיטלי (או על כמה מוצרים תחת אותו שם). זה מה שנקרא – “הייטק פרופר”. אם הבטיחו לכם חלום של “לעבוד ב- UX/UI” כנראה התייחסו לארגונים מהסוג הזה. תנאים טובים, משכורות גבוהות, מקרר גלידות, חדר כושר במשרד… את כל אלו תוכלו למצוא בארגונים מהסוג הזה.

מהם היתרונות של עבודה בחברת מוצר?

חוץ ההטבות שציינתי, בחברת מוצר מקפידים על תהליכי עבודה מסודרים. בארגונים מהסוג הזה אתם תדעו מה קורה בכל נקודה של התהליך, ומי אחראי על מה. ישנה חלוקה ברורה של משימות בין המעצבים שונים, ובאופן כללי יותר קל לדעת על אילו משימות תעבדו. 

מעבר לכך, אתם כנראה תעבדו על חלק קטן במערכת בצורה מקיפה ויסודית. זאת אומרת, תעברו את כל השלבים שצריך כדי לעשות UX “לפי הספר” (אם יש כזה דבר).

היתרון החשוב מכולם – תמיכה מקצועית

תוסיפו לנקודות שהזכרתי יתרון ענק. בחברת מוצר גדולה יהיו לכם המון מעצבים להתייעץ איתם, ללמוד מהם, ולהחליף איתם רעיונות. בסופו של דבר אלו יהיו האנשים שיעזרו לכם להעלות את הרמה המקצועית שלכם.


מהם החסרונות של עבודה בחברת מוצר?

החסרון הגדול בחברת מוצר הוא שתהליכים מובנים ופחות דינאמיים. לא פשוט לשנות דברים כשמדובר בארגון גדול – אתם בורג קטן במערכת מאוד משומנת, וקצת יותר קשה לשנות דברים או להתחיל יוזמות חדשות. חוץ מזה שלא יוצא לכם להתנסות בכל מיני מוצרים ואפליקציות חדשות.

מעבר לכך, מכיוון שאתם תתמקדו תהליכים כלכך מעמיקים וארוכים, אתם כנראה תתנסו כל פעם במשהו אחד לאורך תקופה ופחות תגוונו, ופחות תתנסו בדברים חדשים. 


*שימו לב – לא פשוט להתקבל למשרה ראשונה בחברת מוצר (לא רק למעצבים), כי לרוב הם מחפשים אנשים עם ניסיון, ולא ג’וניורים. לכן, יש סיכוי טוב שתתחילו לעבוד באחד מהארגונים הבאים שאציג בהמשך המאמר. וזה מאוד לגיטימי כי בכל ארגון יש יתרונות וחסרונות.


2. עיצוב UX UI בסטארט-אפ קטן

ארגון נוסף שתוכלו לעבוד בו הוא סטארט-אפ. המונח “סטארט-אפ” מתייחס לחברה צעירה בשלבי הפעילות הראשונים שלה. זה ארגון שהוקם תוך זמן קצר מאוד במטרה לפתח מוצר ייחודי, בדרך כלל בתחום ההייטק. לרוב חברות כאלו יתחילו ממספר עובדים קטן וינסו לגדול בצורה מהירה מאוד. כתוצאה מכך העבודה בארגונים מהסוג הזה היא מאוד דינאמית.

מהם היתרונות של עבודה בסטארט אפ? 

קודם כל, בהרבה מקרים אתם תהיו מעצבים יחידים, ותהיה לכם השפעה עצומה על הארגון. כל מה שתגידו וכל מה שתחליטו יקבע את המשך הדרך לבאים אחריכם. אתם אלו שתובילו מעצבים ועובדים אחרים שיצטרפו בשלב מאוחר יותר של החברה. זה אומר שאתם יכולים להכתיב את הנראות של המערכת, את הפונקצינאליות, את מתודולוגיית העבודה – הכל יתחיל מכם. אתם ה-מעצבים.

עיצוב UX UI בסטארט אפ
בסטארט-אפ קטן ההשפעה שלכם על הארגון עצומה משום שאתם המעצבים היחידים (לפחות בשלבים מוקדמים).

אז מהם החסרונות של עבודה בסטארט אפ?

העניין הוא שבדיוק כמו שזה יתרון, זה גם חסרון. מכיוון שאתם מעצבים יחידים לא יהיה לכם עם מי להתייעץ, לא תמיד יהיה לכם ממי ללמוד ואתם תצטרכו לפתח את עצמכם לבד. גרוע מכך, אתם אלו שתייצגו את המעצבים לבד מול מחלקות אחרות. זה אומר שחלק מהתפקיד שלכם יכלול גם פוליטיקה ארגונית וידרוש מכם לא מעט עבודת צוות.

הגדרת תפקיד גמישה

חסרון נוסף שקורה בסטארטאפים חדשים הוא שהם לא תמיד מבינים עד הסוף מה זה UX/UI. אתם מעצבים לא? אז בואו תעשו לנו גם לוגו, אולי איזה פרסום, אולי איזה מצגת. 

אני יכולה לספר שאפילו לי קרה בראיון, שאמרו לי “תקשיבי מבחינתנו, UX/UI זה גם עיצוב מצגות”. וזה שכבר הייתי מעצבת מנוסה.


אגב, המשרה הראשונה שלי (בתור סטודנטית) הייתה עם אופי של סטראט-אפ קטן. כשהציעו לי להשאר שם, החלטתי שאני מעדיפה לעבור למקום עם הרבה מעצבים כדי שאוכל ללמוד מאנשים אחרים, לשאוב השראה ולהתפתח לפני שאני לוקחת את זה על עצמי.

וזה מוביל אותי לארגון נוסף שאפשר לעבוד בו – חברת פרויקטים.

3. עיצוב UX UI בחברת פרויקטים

חברת פרויקטים היא מקום מצויין להתחילו בו את הקריירה שלכם. בשונה מסטארטאפים וחברות מוצר, חברת פרוייקטים לא מפתחת מוצר או שירות עבור עצמה, אלא עבור לקוחות חיצוניים. זה אומר שהעבודה שם יותר מגוונת ומשתנה בהתאם לכל לקוח או פרויקט.

מהם היתרונות בחברת פרויקטים?

בתור מעצבים חדשים אתם כנראה תתנסו בכל מיני סגנונות עבודה. אתם תפגשו משתמשים עם צרכים שונים ותתנסו בהמון סוגים של אפיונים. כל זה יעזור לכם להתפתח מבחינה מקצועית ולהבין למה אתם הכי מתחברים.

החשיבות של התנסות בעבודות שונות

כשאני הייתי סטודנטית המרצה אמר לי משפט חשוב – “אל תגידי שזה הסגנון שלי עד שלא ניסית את כל הסגנונות”. בדיעבד זו הייתה עצה מעולה.

אני יכולה לספר שהיום אני עכשיו בכלל עובדת על דאטה ומערכות מורכבות. אבל אם הייתם שואלים אותי בתחילת הדרך, בחיים לא הייתי מאמינה שאגיע לתחום הזה.


מה החסרונות בחברת פרויקטים?

קודם כל, אין User Testing. זאת אומרת, לא תמיד תקבלו לכם פידבק על מה שעשיתם (האם זה אפיון טוב או לא טוב?). חסרון נוסף הוא שלא תמיד תעשו תהליך “כמו בספר”, ולעיתים לא תהיה ברירה אלא לדלג על שלבים בתהליך. למה? כי צריך לרצות את הלקוח, ואתם בלחץ של זמן, ובמציאות לפעמים אין ברירה אלא לעגל קצת פינות.

וכל זה בלי לדבר על זה שיש משרות שהן “רק UX” או “רק UI”, וכל מיני תיאורי משרה משונים אחרים שלא לחלוטין קולעים לתפקיד של מעצבת מוצר.

איך לגלות אם זה ארגון שמתאים לי?

קחו טיפ ממני, כשאתם מגיעים לראיון עבודה – כמו שהם בודקים אתכם, גם אתם בודקים אותם. שאלו שאלות, זה ממש לגיטימי ואפילו כדאי. הנה רשימה קצרה של שאלות שיוכלו לעזור לכם להבין את מידת ההתאמה בינכם למעסיק:

 • איך אתם רואים את התפקיד של מעצב UX UI / מעצב מוצר אצלכם בחברה? 
 • איך אתם עובדים על מערכת? באילו מתודולוגיות? 
 • מהו תהליך העבודה שלכם? 
 • כמה מעצבים יש בחברה?
 • מה עושים יותר: UX או UI? 

התשובות שתקבלו יעזרו ליצור תיאום ציפיות בינכם למעסיק וימנעו פדיחות מיותרות.


סיכום ומסקנות

אז לאן לשלוח קורות חיים? התשובה היא לכולם.

כמו בתחומים אחרים בהייטק, לא פשוט למצוא משרה ראשונה בעיצוב UX UI. אז תשלחו לכל סוגי הארגונים, וכל נקודה שתתחילו ממנה תהיה הנקודה הטובה ביותר.

נקו רעשי רקע, התעלמו מכל התחרות או מה אנשים אומרים. אל תשאלו את עצמכם שאלות כמו “איפה יותר טוב?” או “איפה פחות טוב?” – נסו קודם כל להתחיל את הקריירה שלכם ומשם הדרך תהיה הרבה יותר קלה. 

זכרו שאתם מנווטים את הקריירה של עצמכם. גם אם זה לא בדיוק משרת החלומות, וגם אם זה לא בדיוק מה שציפיתם. קחו את זה למקום שלכם, תדחפו את העקרונות והצרכים שלכם קדימה, וזאת ממש לא משימה בלתי אפשרית. בהצלחה!

לקריאה נוספת:

The post מה זה אומר לעבוד ב- UX UI? | מעצבת מוצר מסבירה appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/ux-ui-designer/feed/ 0 %%title%% מה זה UX UI - איך נראית קריירה בעולם אפיון חווית משתמש ועיצוב ממשק משתמש? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על קריירה בתור מעצבי UX UI✅ ux ui,יוטיוב,עיצוב UX UI בסטארט אפ UX UI
סקירת הכשרות Data Analyst⭐| איזה קורס דאטה אנליסט הכי טוב בשבילכם?https://techmonster.co.il/data-analyst-courses-review/ https://techmonster.co.il/data-analyst-courses-review/#respond Sun, 26 Jun 2022 12:42:23 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10895איך לבחור קורס דאטה אנליסט שיכניס אתכם להייטק? סקירה של 8 קורסים מומלצים שיעזרו לכם לקחת את הצעד הראשון בתור אנליסטים בתעשייה!

The post סקירת הכשרות Data Analyst⭐| איזה קורס דאטה אנליסט הכי טוב בשבילכם? appeared first on TechMonster.

]]>
דאטה אנליסט הוא מישהו שיודע לעבוד עם נתונים, לעבד אותם למסקנות ולהשתמש בהם לצורך קבלת החלטות.

תחת הכותרת הזו יש מגוון רחב מאוד של יכולות ודרישות. דרישה מרכזית אחת היא לעבוד עם כמויות אדירות של נתונים שמתעדכנות במהירות. העבודה עם הנתונים מאפשרת לזהות תובנות וטרנדים משמעותיים למקבלי החלטות בארגון. תובנות אלו משפיעות בצורה יוצאת דופן על המוצר, העסק, והקשר עם הלקוחות.

בפועל התפקיד של דאטה אנליסט הוא אחד הרחבים והמשמעותיים ביותר בתעשיית ההייטק. לתפקיד הזה לא תידרשו בהכרח להכשרה פורמלית, אבל אין ספק שראש אנליטי ויכולת לעבוד עם נתונים היא חשובה. כמובן שהיכרות עם תחומים כמו כלכלה, שיווק, מנהל עסקים והנדסה יכולה לסייע אבל אפשר להגיע לתפקיד הזה בשלל דרכים נוספות. אחת מהן היא באמצעות קורס דאטה אנליסט, ובדיוק בזה נעסוק במאמר הזה. בסקירה הזו כללנו 8 קורסים מומלצים של לימודי Data Analyst שיכולים לסייע לכם להשתלב במסגרת התפקיד המרתק הזה. בואו נתחיל.

תוכן עניינים

8 קורסים מומלצים ללימודי דאטה אנליסט

#1 – ג’ון ברייס | קורס Data Analyst Expert ניתוח וויזואליזציית נתונים

אחד ההיבטים הכי חשובים בעבודה של כל אנליסט הוא עבודה עם מאגרי נתונים. לכן, במסגרת הקורס של ג’ון ברייס, כמעט כל הקורס מוקדש לכלים המאפשרים לעבוד עם מסדי נתונים. בין היתר, הקורס כולל התנסות משמעותית ומעשית בכלים כגון SQL, Python, ואקסל. מלבד כלים אלו, היבט משמעותי של העבודה כאנליסט נתונים הוא היכולת להנגיש את המידע המורכב ולפשט אותו. לכן הקורס כולל גם חלק נרחב ומשמעותי על כלים ויזואליים ופלטפורמות שנועדו לתרגם את המידע המורכב לכדי תמונה פשוטה וברורה.

הקורס עצמו כולל 310 שעות סה”כ, כאשר שני שליש מהקורס נערך במתכונת פרונטלית והיתר בתרגול עצמי או עבודה על פרוייקטים. המסלול נערך בשעות הערב כך שהוא מתאים גם לאנשים עובדים שמעוניינים בשינוי בקריירה או שיפור יכולות. הלימודים מתקיימים בירושלים, תל אביב וחיפה. 

#2 – Product Experts | קורס Data Analyst

הקורס של Product Experts כולל לימודי Data analyst המועברים על ידי מרצים המגיעים ישירות מהתעשייה עצמה. כך, באמצעות חיבור לאנשים מהשטח, המשתתפים יכולים ללמוד ישירות ממומחים שעובדים בחברות מובילות במשק. בין היתר, צוות ההוראה בקורס כולל מומחי דאטה מחברות גדולות כמו אמזון, מיקרוסופט ופלייטיקה. מלבד השילוב של מרצים מהתעשייה, הקורס כולל יחס אישי ותרגולים פרקטיים רבים. 

באופן עקרוני אין דרישות מוקדמות לקורס, אך באופן טבעי, הקורס יכול להתאים למי שמגיעים מרקע של סטטיסטיקה, כלכלה וניהול. בנוסף, בדומה לקורסים אחרים בתחום, גם קורס זה נבנה עבור אנשים שכבר עובדים ולכן הוא נערך בשעות הערב. הקורס מתקיים באופן פרונטלי בשעות הערב באזור הבורסה ברמת גן, והוא נמשך סך הכל ארבעה חודשים. 

#3 – נאיה קולג’ | קורס אנליסט עסקי Business Analyst

לימודי דאטה אנליסט כוללים מגוון רחב של התמחויות ומיקודים. אחת ההתמחויות הנחשבות ליוקרתיות ולמשמעותיות ביותר היא עבודה כאנליסט עסקי (Business Analyst). הקורס של נאיה קולג’ מכשיר את המשתתפים בדיוק לתפקיד הזה, במטרה לחלץ תובנות עסקיות וכלכליות מתוך הנתונים השונים. המסלול עצמו מיועד לכאלו שכבר יש להם תואר בתחומים כמו כלכלה, חשבונאות, מנהל עסקים או ניהול. הקורס יכול להתאים גם לאנשים שכבר מחזיקים בנסיון בסיסי בעבודה עם מסדי נתונים ובניתוח נתונים עסקיים עם אקסל. 

במסגרת הקורס תלמדו איך לשפר את היכולות שלכם באקסל, וכיצד גם לעבוד עם כלים נוספים כמו SQL ו – Power BI. בנוסף, הקורס כולל גם סדנא מעשית להכנה לראיונות עבודה וקישור למקומות עבודה בתעשייה. הקורס כולל 210 שעות והוא נערך פעמיים בשבוע בשעות הערב. 

#4 – ג’ולט | קורס Data Analyst עם התמחות ב-Business

לימודי Data Analyst בג’ולט יכולים להתאים או כהכשרה משלימה או כהסבה מקצועית למי שמשתתף בהם. כהכשרה משלימה, הקורס מתאים למי שמחזיקים בתואר ראשון בתחומים רלוונטיים למשל אך בלי נסיון תעסוקתי. כהסבה תעסוקתית, הקורס מתאים לאנשים שכבר יש להם נסיון מקצועי, בהייטק או בדאטה ומעוניינים לשלב בין השניים. זהו קורס מקיף הכולל עבודה משמעותית על SQL, אקסל, ועבודה עם Python, הנחשבת לשפת התכנות המובילה בתחום. 

הקורס כולל דגש על שיטות מחקר ועבודה עם כלים של AB Testing. מלבד החלקים התיאורטיים, הקורס כולל חלק מעשי משמעותי המכוון לאוריינטציה עסקית. בחלק זה תלמדו למשל על תרגום הנתונים למודלים עסקיים, ועבודה עם גורמי קבלת החלטות. כמו כן, הקורס כולל הכנה לראיונות עבודה וסדנת כתיבת קורות חיים ולינקדאין. הקורס מתקיים פעמיים בשבוע בשעות הערב, בכיתות קטנות של עד 30 תלמידים למחזור. 

#5 – HackerU | קורס Data Analyst & BI (מסלול מקיף למקצועות דאטה)

קורס אנליסט נתונים של האקר יו כולל למעשה שלושה חלקים. החלק הראשון הוא קורס מיון של 20 שעות. המטרה של חלק זה היא לבחון את ההתאמה שלכם לקורס המורחב. במידה שתעברו את שלב המיון תוכלו להמשיך לקורס המורחב. החלק השני של הקורס כולל 425 שעות אקדמיות. בחלק הזה תלמדו גם תכנים יסודיים ללימודי דאטה אנליסט, כמו עבודה עם SQL, Python ומאגרי נתונים. בנוסף, תלמדו על כלים מתקדמים כמו Power BI ו – Mongo DB. החלק האחרון של הקורס מתמקד בהשמה.

הקורס מתקיים במתכונת ערב, פעמיים בשבוע, במשך 10 חודשים.

#6 – INT והאוניברסיטה הפתוחה | קורס Data Analysis

קורס דאטה אנליסט של האוניברסיטה הפתוחה מתבצע במודל של Project-Based Learning. הרעיון מאחורי מודל זה הוא שהלמידה משלבת בין תרגול פרקטי ורכישת ידע. לכן, לצד הלימוד התיאורטי, הקורס כולל מגוון רחב של תרגולים מעשיים בקבוצות קטנות. התרגול נעשה בליווי של מרצים ומנטורים מומחים מהתעשייה. במסגרת הקורס תוכלו להיחשף למגוון רחב של כלים. בין היתר, הקורס כולל גם עבודה מעשית ולימוד של Tableau. זהו אחד מכלי הויזואליזציה הנפוצים והמתקדמים ביותר בתעשייה, ולכן היכרות איתו תעניק לכם יתרון משמעותי לקראת מיונים למקומות עבודה. 

הקורס מיועד לאקדמאים המגיעים מרקע של הנדסה, כלכלה, ומדעי המחשב, למשל, לצד משתתפים בעלי נסיון מקצועי בעבודה עם נתונים. הקורס כולל 320 שעות לימוד ובנוסף 45 שעות של עבודה עצמית על פרויקט הגמר, והצגת פרויקט הגמר תיערך בנוכחות מגייסים מהתעשייה.

#7 – ITC | קורס Data Anal

לימודי דאטה אנליסט ב – ITC נחשבים למורכבים באופן יחסי. הליך הקבלה לקורס כולל למשל מבחן באנגלית, מספר מבחנים ומבדקים וכן שורה של ראיונות. על פניו, זה עלול להישמע מוגזם. אבל במובן מסויים זה יכול להוות גם הכנה טובה למיונים להייטק, וכן לשפת העבודה בהייטק שהיא אנגלית. הקורס עצמו כולל לימוד של SQL וכלים נוספים שישמשו אתכם ביומיום. בנוסף, הקורס גם כולל תכנים מתקדמים כמו Python, Mongo DB ומבוא ל – NoSQL. 

צוות הקורס כולל מורים המגיעים מהתעשייה, כולל מרצים המגיעים עם נסיון בעקבות שירות ב-8200. לצד ההרצאות האלו, הקורס כולל מספר סדנאות מעשיות שיכינו אתכם לעבודה בתחום. הקורס מתקיים במתכונת היברידית במשך 3 ימים בשבוע. השיעורים עצמם נערכים בשעות הערב בתל אביב. 

#8 – המכללה לניו מדיה | קורס אנליסט נתונים (Data Analyst)

קורס דאטה אנליסט של המכללה לניו מדיה נועד להכשיר אתכם לתפקידי אנליזה בתחום השיווק והמוצר. לכן, למשל, הקורס מתמקד בכלים שרלוונטיים להשקה של מוצר או של קמפיין חדש. בין היתר, תלמדו איך לנתח מחזור חיי לקוח או לחלופין להפסיק קמפיין שאינו יעיל. הקורס מיועד בין היתר לאנשים ללא רקע שמעוניינים להתנסות ולהתמקד בתחום השיווק הדיגיטלי, מתוך עבודה על נתונים.

הקורס עצמו מתמקד ברכישת כלים הנחוצים לעבודה בתור אנליסט נתונים, כמו SQL, Python ואקסל. בנוסף, הקורס כולל שעות רבות של תרגול מעשי, וליווי בפועל עד למציאת עבודה, כולל הכנה לראיונות עבודה. הקורס מתקיים במתכונת היברידית במשך 34 מפגשים שבועיים בשעות הערב בתל אביב. 

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי הקורסים והסילבוס של התכניות השונות.


אחרי שפירטנו על הקורסים השונים, חשוב לנו לעבור על עוד כמה נושאים חשובים. הנה כמה נקודות שיעזרו לכם להבין אם זה מתאים לכם, מה תלמדו בקורסים השונים, ואיפה תוכלו לעבוד בסיומם:

למי מתאים לעבוד בתור דאטה אנליסט?

לימודי דאטה אנליסט לא מתאימים לכולם. העבודה הזאת שדורשת ירידה לפרטים, יסודיות רבה, וראש אנליטי. אתם לא צריכים להיות גאונים במתמטיקה אבל אין ספק שחיבור בסיסי למספרים ויכולת לעבוד עם נתונים יקלו עליכם מאוד. לכן למשל, תואר בכלכלה, סטטיסטיקה, מתמטיקה, והנדסה יכולים להוות קרש קפיצה משמעותי לטובת עבודה בתחום.

בנוסף, עבודה כאנליסט נתונים כוללת לעתים קרובות גם נגיעה בצד העסקי ובקשר עם לקוחות. לכן, אם יש לכם רקע בשיווק, מנהל עסקים, או פסיכולוגיה אפילו, זה יכול לסייע לכם באופן משמעותי. אין ספק שההבנה במספרים היא חשובה במיוחד, אבל חלק לא קטן מהעבודה כולל גם את היכולת לספר את הסיפור שמעבר למספרים ולחלץ תובנות עסקיות משמעותיות. כמובן שתוכלו לשפר את היכולות האלה בקורסים השונים, אבל רקע בתחום יכול לעזור ללא ספק.  

אילו תחומים תלמדו במסגרת קורס דאטה אנליסט?

במסגרת קורס דאטה אנליסט סטנדרטי תלמדו שלל כלים והיבטים משמעותיים לעבודה בתור אנליסטים:

 • אקסל: לכאורה אקסל הוא כלי פשוט, אבל זהו אולי הכלי הפופולרי ביותר בתחום. שליטה באקסל היא מצרך חובה לכל אנליסט נתונים, החל מהתכונות הבסיסיות ועד לפונקציות המתקדמות ביותר של אקסל. כלי משלים במידה רבה הוא Google Sheets, כאשר בארגונים רבים מעדיפים להשתמש בתוכנה זו ולא באקסל. אל חשש, התכונות של שתי תוכנות אלו דומות מאוד.
 • SQL: כלי התכנות הפופולרי ביותר לעבודה עם מאגרי נתונים הוא SQL. שפת SQL מאפשרת לשלוף את המידע שתצטרכו כדי לנתח נתונים ולכן השליטה בו נחשבת לקריטית לכל אנליסט נתונים.
 • שפת פייתון ו R: עבור תפקידים מתקדמים חשוב לשלוט בפייתון ו-R. השפות האלו יאפשרו לכם לשלוף נתונים בצורה מתקדמת ולהגיע לתובנות נוספות שאחרת יהיה לכם קשה לחלץ. בנוסף, אלו כלים סטטיסטיים משמעותיים שגם יאפשרו לכם להציג את הנתונים בצורות נוספות. מלבד החשיבות המקצועית של כלים אלו, השליטה בהם גם תאפשר לכם לעבוד בתפקידים יוקרתיים כמו Data Scientist, שבארגונים רבים גם תאפשר לכם להרוויח יותר.
 • Tableau ו Power BI: חלק משמעותי במיוחד בעבודה כאנליסט נתונים הוא היכולת להנגיש נתונים בצורה פשוטה. אין ספק שניתוח הנתונים הוא חשוב, אבל מה שחשוב לא פחות הוא הצגת הנתונים למקבלי החלטות. לכן, היכולת להציג אותם בצורה נגישה ופשוטה היא קריטית. כלים אלו יאפשרו לכם לעשות זאת, ולתרגם את הנתונים היבשים לויזואליזציות יפות ואיכותיות.

באילו תפקידים תוכלו לעבוד בסיום קורס דאטה אנליסט

במהלך הקורס תרכשו מיומנויות שונות שיעזרו לכם להשתלב בתפקידי אנליזה שונים בהייטק. למשל:

 • דאטה אנליסט (Data Analyst)
 • ביזנס אנליסט (Business Analyst)
 • אנליסט שיווק (Marketing Analyst)
 • אנליסט מכירות (Sales Analyst)
 • תפקידי BI התחלתיים

The post סקירת הכשרות Data Analyst⭐| איזה קורס דאטה אנליסט הכי טוב בשבילכם? appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/data-analyst-courses-review/feed/ 0
מה זה ניהול מוצר ואיך מגיעים לתפקיד? | מנהל מוצר מסבירhttps://techmonster.co.il/what-is-product-management/ https://techmonster.co.il/what-is-product-management/#respond Mon, 20 Jun 2022 09:45:45 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10670מה זה ניהול מוצר, למי זה מתאים ואיך בדיוק מגיעים לתפקיד הזה? הנה כמה תובנות מהניסיון של מנהל מוצר בחברת סטארטאפ >>

The post מה זה ניהול מוצר ואיך מגיעים לתפקיד? | מנהל מוצר מסביר appeared first on TechMonster.

]]>
מה זה ניהול מוצר, למי זה מתאים ואיך בדיוק מגיעים לתפקיד הזה? במאמר זה אשתף כמה תובנות מהניסיון שלי בתור מנהל מוצר בחברת סטארטאפ, ואנסה לעשות סדר לגבי אחד התפקידים המבוקשים ביותר בהייטק.

תוכן עניינים

אל תשאלו. חזרתי הרגע ממסע בזמן. 

התחלתי אותו כאן בהווה, בישיבה עם צוות הפיתוח והמעצבים שעובדים על פיתוח יכולות חדשות למוצר שלנו. משם טסתי לפגישה עם ה- Customer Success כדי להבין איך הלקוחות שלנו משתמשים בגרסת המוצר שיצאה בעבר.

ומיד הוקפצתי לעתיד כדי לנהל ישיבה על החזון העתידי למוצר שנועדה לקבוע איך הוא יראה ויעבוד שנים קדימה. והאמת, זה יום די טיפוסי של מנהל מוצר.

לצפייה בסרטון: מה זה בכלל ניהול מוצר? | תיאור יום טיפוסי של מנהל מוצר בהייטק:

מה זה מנהל מוצר בכלל? 

ההגדרה של ניהול מוצר היא חמקמקה ומשתנה ממקום למקום. אפילו מנהלי מוצר בעצמם מסתבכים להגדיר מה הם עושים.

באופן כללי אפשר לומר שמנהל המוצר הוא האבא והאמא של המוצר שאותו החברה מוכרת. מנהלי מוצר מוודאים שהמוצר עונה על צרכי הלקוחות, שהוא נשאר עדכני, שהלקוחות מאוהבים בו ושהוא לא מפסיק להראות חדשנות.

מנהל המוצר הוא זה שקובע בפועל לאן המוצר ממשיך לגדול. זאת אחריות גדולה, והיא דורשת עבודה מול כמעט כל המון גורמים שיש להם קשר למוצר.

עם מי מנהלי מוצר עובדים? 

בתוך החברה, למנהל המוצר יש ממשק עם:

 1. ההנהלה –  כדי להיות איתם בקו אחד על החזון של המוצר
 2. אנשי מרקטינג ומכירות – כדי להבין מה במוצר שלנו מוכר יותר ומה פחות.
 3. אנשי support – כדי להבין מהם הקשיים המרכזיים שהלקוחות נתקלים בהם
 4. Customer Success – כדי לקבל תובנות ממי שחי ונושם את הלקוחות באופן יומיומי
 5. אנליסטים – שמספקים תובנות שמבוססות על נתונים. זה שווה זהב.
 6. צוותי העיצוב, הפיתוח וה-QA – כי בסוף צריך לוודא שמה שהחלטנו לפתח באמת קורה בצורה המיטבית, מבחינה פונקציונאלית ומבחינת נראות. 

מעבר לממשקים בתוך החברה, למנהל המוצר יש גם קשר עם לקוחות ואפילו עם המתחרים. כן, בתור מנהל מוצר אני לא רק ממוקד בחברה שלי אלא גם מבצע סקרי מתחרים שעוזרים לי להבין איך אני יכול לבדל את עצמי מהם ולהביא לשוק משהו שונה בתכלית.

כמו שאתם מבינים, זה לא מעט. כדי להסביר את זה קצת יותר טוב, אדגים את זה על מוצר שכולכם כנראה מכירים.

איך זה נראה בעולם האמיתי?

נסו לדמיין לרגע שאתם מנהלי המוצר של אפליקציית Shazam

על פניו זאת אפליקציה תמימה עם כפתור אחד, אז מה יש למנהל מוצר לחפש שם? ובכן, אתם תופתעו לגלות כמה. 

שאזאם מרוויחה כסף ע”י דמי הפניה. כלומר, היא מקבלת עמלה על כל שיר שחיפשת והגעת דרכה לפלטפורמות לשמיעת מוזיקה, כמו Apple Music למשל. כמנהל מוצר האינטרס שלי הוא שכמה שיותר לקוחות ישתמשו במוצר כמה שיותר פעמים, אבל איך אפשר לגרום לזה לקרות? 

איך מגדילים שימוש באפליקצייה כמו שזאם?

אם בא לכם לקחת את זה כאתגר, אתם מוזמנים לעצור שניה ולחשוב. בכל אופן, הנה כמה רעיונות שעולים לי לראש:

 • לשפר את איכות סינון הרעשים
 • להוסיף תמיכה בשירים בכל שפה אפשרית
 • לתמוך בזמזום של שירים
 • לשפר את מהירות התגובה של האפליקציה
 • להוסיף מנגנון שמתזכר אותך על שירים שלכדת
 • להוסיף פיצ’ר שמקשיב לרדיו שלך תוך כדי נסיעה ובסוף הנסיעה מוציא לך דו”ח עם השירים

אלו רק כמה רעיונות והרשימה עוד ארוכה.

זה די ברור שאי אפשר לפתח את הכל בבת אחת, הרי משאבי הפיתוח תמיד מוגבלים. ובכלל, מי אמר בכלל שהרעיונות האלה טובים? אז איך תדעו מה לעשות?

כדי לקבל את ההחלטות הנכונות תצטרכו להפעיל את כל הכלים שברשותכם. להתסמך על דאטה, סקרי מתחרים, ראיונות עם משתמשים, אנשי מכירות (במידה ויש כאלה) ועוד. חבילת התכולות שאותה תחליטו לפתח בעתיד הקרוב היא ה- Roadmap של המוצר, ועבורה תצטרכו לכתוב מסמכי אפיון מפורטים שמתארים את הפיצ’רים החדשים עבור צוות הפיתוח. 

משם תעבדו בצמוד למעצבים, למפתחים ולאנשי ה-QA כדי לוודא שזה אכן קורה כמו שרציתם (לא תאמינו כמה מהמורות עוד יעברו). בסוף גם תצטרכו לוודא שהפיצ’רים עלו לאוויר ושכולם יודעים מזה. 

אחר כך כמובן תבחנו אם אכן הם הצליחו להביא לעליה בשימוש במוצר, וכל התהליך הזה יחזור על עצמו שוב – מסיקים מסקנות, בונים שוב את ה-Roadmap, מאפיינים פתרונות ומוציאים אותם לשוק. בכל גרסה אנחנו חכמים יותר ומנוסים יותר. 

איך נהיים מנהלי מוצר?

ניהול מוצר הוא לא מקצוע שאפשר פשוט “לנחות” אליו. 

מנהלי מוצר מגיעים לתחום ממגוון של תחומים כמו פיתוח, מרקטינג, Customer Success, מכירות ועוד. מה שמשותף לכולם הוא שהם מכירים את המוצר לעומק והיו שותפים לחלק בפיתוח שלו: תכנון ממשק המשתמש, פיתוח הקוד, הטמעה והדרכת הלקוחות איך להשתמש בו ועוד.

כל אחד מביא משהו ייחודי מהעולם שלו אל תוך המקצוע הזה.

הדרך שלי לתפקיד

אני הגעתי לעולם ניהול המוצר דרך Customer Success. אני עובד היום בחברה בשם Mobideo שמספקת מערכת לניהול משימות שטח מורכבות. 

תרחיש השימוש המרכזי במערכת הוא בשיפוצים בבתי זיקוק. שם יש צורך אדיר במערכת שתסייע לעובדים לדווח מהשטח, ותיתן להנהלה פידבקים איכותיים על מצב השיפוץ בכל רגע נתון. בצורה הזאת אנחנו אכן חוסכים ללקוחות שלנו מיליוני דולרים בכל שיפוץ.

במשך כמה שנים ניהלתי את החשבון של הלקוח הכי גדול שלנו, וסייעתי להם בהטמעה של המערכת שלנו למגוון שימושים בכל העולם. כשאתה צמוד ללקוח אתה מבין היטב מול איזה אתגרים הוא עומד, כיצד המערכת מסייעת לו כיום ומה אפשר לשפר כדי להפוך את ההטמעה לעוד יותר מוצלחת. מעבר לכך, היו בקשות פיתוח רבות שאפיינתי יחד עם הלקוח מול מנהלת המוצר שלנו. 

מבחינתי המעבר מ-Customer Success לניהול מוצר הוא טבעי. אם עד עכשיו ייצגתי את הלקוח מול המוצר, הרי שעכשיו אני מייצג את המוצר מול הלקוח. אבל כמו שאמרתי, זאת רק דרך אחת להגיע לתפקיד הזה.

מאיפה מתחילים?

בא לכם להיות מנהלי מוצר? מתלבטים מאיפה להתחיל? בגדול, יש 3 דרכים מרכזיות להגיע לתפקיד:

 1. לצמוח לתפקיד מתוך הארגון שאתם עובדים בו – בעיני זו הדרך הקלאסית והטובה ביותר. הניסיון שלכם בתוך הארגון יתרום לכם המון כמנהלי מוצר, וארגון שמכיר אתכם ואת היכולות שלכם עשוי בהחלט לתת לכם הזדמנות להיות מנהלי מוצר ג’וניורים בחברה.
 2. לקבוע עובדות בשטח – אם אין תפקיד מוגדר של מנהל מוצר בחברה, קחו על עצמכם חלק מהאחריות הזאת גם בלי הטייטל. תתחילו להניע תהליכים, לכתוב אפיונים, לסקור לקוחות ומתחרים. השאר כבר יבוא מעצמו.
 3. לחפש בחוץ – זה כבר יותר מורכב, וכאן אני ממליץ ללמוד את המקצוע או לקחת מנטור. ייתכן מאד שתצליחו למצוא חברה שתסכים לקחת אתכם ולתת לכם צ’אנס, גם אם בהתחלה בתשלום מועט או ללא תשלום, עד שתצברו ניסיון ותצמיחו כנפיים. 

לסיכום, ניהול מוצר הוא אחד התפקידים המרתקים בהייטק. אם אתם אנשים של חזון שיודעים מה הם רוצים, יודעים לפרוט את זה למשימות ולבנות תכנית כדי להגשים אותם – יש סיכוי שזה המקצוע בשבילכם. שיהיה בהצלחה!

>> לקריאה נוספת: 7 קורסי ניהול מוצר מומלצים >>

The post מה זה ניהול מוצר ואיך מגיעים לתפקיד? | מנהל מוצר מסביר appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/what-is-product-management/feed/ 0 %%title%% %%page%% מה זה ניהול מוצר, למי זה מתאים ואיך בדיוק מגיעים לתפקיד הזה? הנה כמה תובנות מהניסיון של מנהל מוצר בחברת סטארטאפ >> ניהול מוצר,ניהול מוצר
תואר זה לא מספיק | איך למצוא עבודה בפיתוח אחרי הלימודים?https://techmonster.co.il/degree-is-not-enough/ https://techmonster.co.il/degree-is-not-enough/#respond Tue, 14 Jun 2022 05:59:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10143למה כל כך קשה למצוא עבודה בפיתוח אחרי הלימודים? ואיך אפשר להתגבר על הפער הזה וללמוד לעבוד ממש "כמו בתעשייה"?

The post תואר זה לא מספיק | איך למצוא עבודה בפיתוח אחרי הלימודים? appeared first on TechMonster.

]]>
אז השקעתם 3-4 שנים, הרבה כסף, מועדי ב’ או שבכלל עשיתם בוטקאמפ יוקרתי. כל זה ועדיין לא מצאתם את המשרה הראשונה שלכם.

אתם לא לבד. למעשה, התופעה הזו כל כך נפוצה שהיא אפילו קיבלה שם – “פרדוקס הג’וניור”.

או במילים אחרות – איך אמורים למצוא עבודה בפיתוח תוכנה בסיום לימודים, אם כולם דורשים ניסיון?

אז מה עושים?

במאמר הזה אנסה להסביר למה כל כך קשה למצוא עבודה בפיתוח תוכנה אחרי הלימודים, ואיך בכל זאת תוכלו להתגבר על חוסר הניסיון ולהיכנס לתעשיה ברגל ימין.  

תוכן עניינים

אחד הכאבים הגדולים ביותר של בוגרי תארים במקצועות מחשוב ואנשים שסיימו קורסי תכנות, הוא שהם לא מצליחים למצוא עבודה מיד בסיום הלימודים. והאמת היא שזה ממש לא בלעדי רק להייטק. יש המון חברות (בכל מיני תחומים) שלא נוהגות לגייס אנשים ללא ניסיון. 

השאלה היא, מה אתם יכולים לעשות כדי לשפר את הסיכויים שלכם למצוא עבודה בסוף הלימודים?

במאמר הזה אסביר למה בעולם של היום לימודים זה לא מספיק כדי להתקבל לעבודה, ואשתף איתכם את הדרך שלי לצבירת ניסיון מעשי, עוד לפני שהתקבלתם לעבודה.  

לצפיה בסרטון – תואר זה לא מספיק | מה לעשות כדי למצוא עבודה בפיתוח אחרי הלימודים?

את הדברים שאני כותב אני משתף מהניסיון האישי שלי. ב- 15 השנים האחרונות הובלתי צוותי פיתוח בחברות הייטק, ראיינתי בעצמי עשרות מועמדים והיום אני מוביל תוכניות הכשרה וקורסים בתוך חברות הייטק כמו אינטל, Verint ופיוניר. חוץ מזה, אני משלב גם קורסים לאנשים פרטיים בעלי רקע בתכנות, ומכין אותם להתקבל למשרה הראשונה בדיוק כמו שמצופה מהם בעבודה.

תזכרו – לדעת לתכנת זה לא לפתח תוכנה. חברות מעסיקות עשרות ומאות מתכנתים שעובדים על אותו מוצר וחשוב שכולם יהיו מסונכרנים.

למה ארגונים לא מקבלים ג’וניורים ללא ניסיון לעבודה?

אז למה כל כך קשה להתקבל למשרה ראשונה טכנולוגית, ולמה כולם דורשים נסיון? התשובה הפשוטה היא כסף.

כדי ללמד ג’וניור צריך סניור. 

חוץ מזה שעלות השכר של הסניור יכולה להגיע להרבה מעבר ל- 100 אלף ש”ח בחודש (משכורת, אופציות, טסלות, תנאים), הוא עכשיו צריך לחנוך מישהו שעוד לא ברור מה הוא שווה. וזה במקום שיעשה את העבודה שלו, שמייצרת לחברה מוצר ששווה מליונים.

ונניח שהשקיעו בכם ולימדו אתכם הכל? בשוק של היום המעסקים יודעים שאתם לא תמצמצו ותעזבו אותם בשניה.

צריך להבין שלהעסיק ג’וניור ללא-ניסיון זה ניהול סיכונים וניהול זמן. יותר פשוט לחברה להצליח למצוא את המועמד או המועמדת שרמת הסיכון איתם אולי נמוכה יותר. 

בהתאם, זה גם ידרוש מהם פחות השקעה בהכשרה שלהם ויותר וודאות ביכולות שלהם.

מודעה

"..הרי אף מעסיק לא יקח אותך בגלל שסיימת איזה קורס..."

ראיון עם יניב ארד על הקורס הייעודי שלו לבעלי רקע בתכנות.  יניב מסביר מה החסמים בשוק העבודה למי שסיים לימודים ומנסה להתקבל למשרה ראשונה בפיתוח תוכנה, ואיך הוא מציע לפתור את זה . צפו בראיון המלא >>

איך בודקים את זה? התשובה העצלנית היא – נסיון. 

נסיון מראה שמישהו אחר כבר לקח עליכם סיכון להכשיר אתכם, ונדרשת בכם פחות השקעה. אני לא אומר זאת גישה נכונה, אבל כשחושבים על זה ככה, אפשר להבין את ההגיון.  

אז אתם בטח שואלים את עצמכם: “איך מציגים נסיון, אם עדיין לא עבדתי בתחום”?

בעיני, השאה שאתם באמת צריכים לשאול היא: איך אתם מציגים שאתם מועמד ברמת סיכון נמוכה ועם פוטנציאל מוכח גבוה? בדיוק כמו מישהו עם נסיון.

למה לימודים זה לא מספיק כדי למצוא עבודה?

אז למדתם לתכנת. מעולה. אבל האקדמיה לא מכינה את הבוגרים לכל האתגרים המחכים להם בתעשייה.

מעבר לידע התיאורטי ולדעת לכתוב כמה שורות קוד, בלימודים לא מלמדים אתכם את הפרקטיקה, או את המתודולוגיה של פיתוח תוכנה.

שלא תבינו לא נכון – הידע שלכם מהתואר חשוב מאוד ויאפשר לכם להבין לעומק ולחשוב על נושאים יותר מורכבים. אבל אנחנו מדברים עכשיו על משרה ראשונה. ופה צריך נטו פרקטיקה

מה הכוונה בפרקטיקה?

הנה כמה יכולות פרקטיות שנדרשות מכל מפתח תוכנה:

 • להכיר שיטות עבודה ולדעת לעבוד בצוות
 • להתנהל בלו”ז צפוף
 • לדעת איך לגשת לבעיות וכיצד ניתן לפתור אותן (גם מבלי שעשיתם את זה בעבר)
 • להבין איך כל הדברים עובדים ביחד

תחשבו על זה, אתם הייתם נותנים לרופא שרק סיים לימודים לטפל בכם? הוא צריך לעשות קודם כל סטאז’ (התמחות), נכון? 

בעצם, מה שחסר לכם כדי להפוך לאטרטקיטביים עבור המעסיקים הפוטנציאליים שלכם זה סוג של התמחות. אתם יכולים להסתכל על זה כסוג של סטאז’ שיסגור את הפער האחרון שנשאר לכם. ואם חברות לא דואגות לכם, למה שלא תדאגו לעצמכם!

מה אתם צריכים לעשות כדי להתקבל למשרה הראשונה?

אחרי שאלפי תלמידים שחנכתי מצאו את דרכם לעבודה בפיתוח, ברור לי שהדרך הטובה ביותר למשרה הראשונה היא לפתח כמו שעובדים בתעשיה. 

והדרך הפשוטה לעשות את זה היא: פרויקטים

ממש גיליתי לכם את אמריקה נכון?

השאלה היא איזה פרוייקטים? באילו טכנולוגיות? איך תדעו מה חשוב להראות למעסיק? בקורס שאני מעביר התלמידים עובדים על עד 5 פרוייקטים משמעותיים כדי להצליח ליצור תיק עבודות משמעותי.

וזו אולי הנקודה הכי חשובה – לא כל פרויקט מתאים להציג למעסיק.

תבינו, כמוכם יש המון ג’וניורים שעובדים על פרוייקטים. ואם עשיתם פרוייקט אחד. אוקיי.. ו..?

אז נכון, אוסף של פרוייקטים קטנים זה אחלה תרגיל, אבל האם זה יכניס אתכם לעבודה?

נסו להיכנס לראש של מנהל/ת צוות פיתוח

מנהלי הצוותים שאתם הולכים להתראיין אליהם שלכם צריכים לראות כמה דברים:

 • שאתם יודעים לפתור בעיות שונות, בדרכים ולוגיקות שונות, ובשילוב של טכנולוגיות שונות
 • רוצים לראות שאתם מבינים את כל הדבר הזה שנקרא “פיתוח תוכנה”
 • שאתם מבינים איך משהו שתעשו בפרונט, ישפיע על הדאטה בייס, ועל התשתית, ואיך אתם ממשים רעיון כללי למשהו שעובד כמו שצריך
 • רוצים דעת שאתם מסוגלים לעשות את כל זה בקצב שהתעשיה עובדת בו 

אם ננסה לתמצת את זה, ארגונים מחפשים עובדים שמבינים איך כל החלקים עובדים. כלומר, איך לשלב אותם, בזמן קצר ושידע לתקשר עם הצוות ביעילות.

אם אתם רוצים להבין אליו פרויקטים יקדמו אתכם, נסו לעשות “ריברס אנג’נירינג” לתהליך הגיוס. נסו להבין מה המעסיק רוצה לראות, ולפי איזה פרמטרים הוא בוחן אתכם.

משם תתכננו את הפרוייקטים שלכם.

והכי חשוב, תעבדו עליהם ביעילות, ובמהירות. ממש כאילו שזו העבודה שלכם.

עלות הכשרה של ג’וניור גבוהה הרבה מעבר לעלות השכר שלו או שלה

האם זה מספיק כדי להתקבל למשרה הראשונה בתחום?

לא תמיד. אתם צריכים לדעת גם איך לתעד את הפרוייקט, לשווק ולהציג אותו.

נראה לכם שהם הולכים לעבור למאות אנשים על הקוד? לא ממש. במקום, הם יבחרו את אלו שיסקרנו אותם אותם מספיק כדי לחפור עמוק יותר.

לכן חשוב לי ללמוד איך מתעדים פרוייקט, איך בונים קו”ח שמשווקים את היכולות שלכם, ואיך ניגשים נכון לראיון עבודה בצורה שלא יפספסו את היכולות שלכם.

תחשבו על הלימודים שלכם עד כה בתור 95% ממה שצריך כדי להיכנס למשרה הראשונה תבינו מה הפערים שלכם – בטכנולוגיות, בידע התאורטי, ופשוט תגשו לעבוד. 

בסופו של דבר ראש צוות מנוסה יזהה את היכולות האלו בכם. אני יודע כי זה מה שאני עושה בחיים.


The post תואר זה לא מספיק | איך למצוא עבודה בפיתוח אחרי הלימודים? appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/degree-is-not-enough/feed/ 0 %%title%% %%page%% למה כל כך קשה למצוא עבודה בפיתוח אחרי הלימודים? ואיך אפשר להתגבר על הפער הזה וללמוד לעבוד ממש "כמו בתעשייה"? מקודם במקום 1,סקירה מסחרית,עבודה בפיתוח עלות-של-סניור Yaniv-Arad-Logo-Black
לעבור ראיון טכני כמו מקצוענים🥇| 10 טיפים לראיון קוד מוצלחhttps://techmonster.co.il/technical-interview-tips/ https://techmonster.co.il/technical-interview-tips/#respond Tue, 07 Jun 2022 15:25:48 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10767איך להגיע מוכנים לראיון קוד ולעבור אותו בהצלחה? 10 טיפים *מניסיון* שיעזרו לכם לעבוד ראיון טכני כמו מקצוענים!

The post לעבור ראיון טכני כמו מקצוענים🥇| 10 טיפים לראיון קוד מוצלח appeared first on TechMonster.

]]>
איך לעבור את הראיון הטכני בשלום? 

במאמר הזה נעבור על 10 טיפים חשובים שיעזרו לכם להוציא מעצכם יותר, ולהתמודד עם כל ראיון טכני כמו מקצועניים. 

תוכן עניינים

בתור אחד שחווה את השלב משני צידי השולחן, אני מבין שבראיונות טכניים הרבה פעמים ה-“איך” חשוב לפחות כמו הידע הטכני שאתם משדרים במהלכו. במאמר הזה החלטתי לרכז כמה טיפים שיעזרו לכם במהלך ראיון קוד. כמרואיין (וגם כמראיין), אלו הדברים החשובים בעיניי שהופכים את הראיון למוצלח.

לצפייה בסרטון – 10 טיפים לראיון קוד מוצלח:

1. חשבו בקול רם

בעיניי הטיפ החשוב ביותר לשלב הזה הוא: תחשבו בקול רם!

דממה ושתיקה נותנות רושם שהמרואיין לא מחובר, לא מכיר את החומר ופשוט “לא איתך” בראיון. מעבר לכך, זה גם הופך את הכל ליותר מלחיץ. מנגד, מי שכל הזמן משתף את מחשבותיו – אפילו אם הוא לא יודע לפתור את השאלה – נותן הצצה לתהליך החשיבה שלו, ומספק רושם של אדם שמתקשר טוב ומעוניין ללמוד.

זה כל כך מהותי, וזה אפילו עשוי להפוך את המראיין לשותף לדרך שלכם אל התשובה.

2. שאלו הרבה שאלות, כל הזמן

אל תחכו לשאול שאלות רק אם משהו לא ברור לכם. במקום, תרגישו חופשי לשאול על דברים כמו כמו תקינות הקלט, מקרי קצה, פורמט הפלט, באיזו שפה לכתוב, כמה זמן מוקצב לפתור את השאלה וכו׳. 

בניגוד למה שאנשים לפעמים חושבים, תמיד עדיף לשאול שאלה במקום להניח הנחות לגביה (או לגבי הציפיות מכם). מעבר לכך, זה מראה שאתם קפדנים לברר ולאסוף מידע במקום לקפוץ ישר לתוך פיתרון.

3. בידקו (ואמתו) את הקוד שלכם היטב

האם יש מקרה קצה שפספסתם? בעיית סינטקס? מה שהכי עוזר בעיניי זה לקחת קלט לדוגמה ו”להריץ” אותו בצורה ידנית. זה יעזור למצוא טעויות בקוד או שגיאות באלגוריתם עצמו.

4. הקפידו על קוד קריא

קוד קריא הוא חשוב עבור המראיין שמנסה לעקוב אחריך כמובן. אבל לא פחושב גם עבורכם, כדי שלא תתבלבלו במהלך הכתיבה. אם אחד משני הצדדים הולך לאיבוד, זה עלול להפיל את הראיון כולו. לכן, בחרו שמות מובנים למשתנים ותימנע מאוסף לולאות מקוננות.

5. נתחו את זמן הריצה של הפתרון בסיום הכתיבה

אפילו אם לא שאלו אתכם ספציפית על זמן הריצה כדאי לכם להתייחס לזה. אני מציע לענות על השאלה הבאה מיוזמתכם: “מה סיבוכיות הזמן והמקום?”. זה מאוד חיובי ומראה שאתם חושבים מעבר.

6. אל תפסיקו להציע פתרונות

סיימתם את הפיתרון וגם את הניתוח? מדהים! האם אתם יכולים לשפר את הפיתרון? לשפר את סיבוכיות הזמן? אף פעם אל תסיימו שאלה. במקום, תמשיכו להציע עוד פתרונות. אם צריך, עד שהמראיין יעצור אתכם.

7. אל תשאלו שאלות אישיות

הימנעו משאלות אישיות כלפי המראיין. בטח ובטח שאלות על גיל, מקום מגורים, העדפה פוליטית, רקע דתי ורקע עדתי ועוד. זה רק יכול להזיק לכם ולהוציא אתכם פחות מקצועיים.

8. שאלו שאלות מקצועיות

שאלות מקצועיות לגבי החברה יוצרות רושם מעולה. כל שאלה על הטכנולוגיה, החברה עצמה, התרבות הארגונית וכו’ יעבדו מעולה. הסיבה לכך היא ששאלות מהסוג הזה מראות שאתם מתעניינים, סקרנים ופתוחים ללמוד.

9. אל תילחצו

אל תילחצו אם ראיון אחד לא הלך חלק. הרבה פעמים חברות הייטק (ובייחוד חברות ענק כמו פייסבוק/גוגל) יזמינו אותכם לסדרה של ראיונות באותו יום. אל תתנו לראיון קודם שהלך לא טוב, להשפיע על הראיונות הבאים. 

לא פעם ולא פעמים ראיתי אנשים מקבלים הצעת עבודה, אפילו אם הראיון הראשון לא הלך טוב.

10. אל תקחו דברים לב

10.התקבלתם לתפקיד? מזל טוב! ואם לא – אל תתנו ל-“לא” מחברה אחת לדכא או לעצור אתכם. נכון, זה לא נעים וזה יכול להרגיש כאילו הדחיה היא שיפוט אישי עליכם כבן אדם. אבל זה פשוט לא נכון. 

זו רק חברה אחת שמחפשת משהו מאוד מסוים לפי קריטריונים צרים. תאזרו אומץ ותמשיכו להגיש קורות חיים למקומות נוספים. יש היום פער של 20,000 עובדים בתעשיית ההיי טק הישראלי. ויש ביקוש אדיר לעובדים.

בסוף היום – עם מספיק זמן ורצון אתם תמצאו עבודה, אז אל תתייאשו. בהצלחה בראיון הטכני!

The post לעבור ראיון טכני כמו מקצוענים🥇| 10 טיפים לראיון קוד מוצלח appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/technical-interview-tips/feed/ 0 לעבור ראיון טכני כמו מקצוענים🥇| 10 טיפים לראיון קוד מוצלח - TechMonster איך להגיע מוכנים לראיון קוד ולעבור אותו בהצלחה? 10 טיפים *מניסיון* שיעזרו לכם לעבוד ראיון טכני כמו מקצוענים✅ ראיון עבודה,ראיון טכני
סקירה של 7 קורסי ניהול מוצר מומלציםhttps://techmonster.co.il/product-management-courses-review/ https://techmonster.co.il/product-management-courses-review/#respond Mon, 06 Jun 2022 12:58:33 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10824איך בוחרים קורס ניהול מוצר שיכניס אתכם להייטק? סקירה של 7 קורסים מומלצים שיעזרו לכם לעשות את הצעד הראשון בתור מנהלי מוצר בהייטק!

The post סקירה של 7 קורסי ניהול מוצר מומלצים appeared first on TechMonster.

]]>
עולם ההייטק מתחלק לתפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים. רובנו כבר שמענו על המחסור במתכנתים ועל הביקוש למהנדסים. אך לצד התפקידים הטכנולוגיים שזוכים לבולטות גבוהה, תעשיית ההייטק כוללת גם לא מעט תפקידים עסקיים. אלו בין היתר כוללים תחומים כמו עיצוב UX UI, שירות לקוחות ותפקידים של פיתוח עסקי, לצד תפקידים נוספים שדורשים ידע בתחום העסקי.

מלבד כל התפקידים האלה, אחד המקצועות הכי מבוקשים היום בתעשיית ההייטק הוא ניהול מוצר. זה אחד התפקידים הכי משמעותיים בכל ארגון, ובטח בחברות הייטק. מנהלי מוצר הם האנשים שיודעים לתרגם את הצרכים העסקיים לדרישות טכנולוגיות, ובפועל אין באמת דרך אחת להגיע לתחום. אז איך נהיים מנהלי מוצר?

באופן כללי אפשר להגיע לתחום מהצד העסקי, או לחלופין אחרי תפקיד טכנולוגי. אפשרות נוספת לקבל רקע שיעזור להשתלב בתפקיד היא באמצעות קורס ניהול מוצר. לכן, ריכזנו כאן עבורכם את כל המידע על קורסים מומלצים שיעזרו לכם לעשות את הצעד הראשון שלכם בתור מנהל או מנהלת מוצר עתידיים.

7 מסלולים מומלצים ללמידת ניהול מוצר

#1 – ג’ון ברייס | קורס ניהול מוצר וחדשנות

קורס ניהול מוצר שמיועד לאנשים שכבר צברו נסיון בתעשייה. הקורס מכוון לאנשי מקצוע עם נסיון בניהול ופיתוח שירותים ומוצרים כלליים, שרוצים לקחת את הכישורים שלהם לתחום ניהול המוצרים הטכנולוגיים. לכן, תנאי הקבלה מחייבים לפחות שנתיים של נסיון בחברות המפתחות שירותים ומוצרים בתחומים שונים. אפשרות נוספת היא להגיע לאחר נסיון ניהולי בתחום העסקי והשיווקי, ולהשלים ידע אודות ניהול ותהליכי פיתוח במהלך הקורס.

בקורס עצמו תלמדו על ארגז הכלים הנדרש למנהלי מוצר כיום. החל מחווית הלקוח וניתוח שוק, ועד לאסטרטגיית מוצר וכלים עסקיים וטכנולוגיים שישמשו אתכם. אלו כוללים כלים מעולמות הניהול, השיווק, והחדשנות. הקורס עצמו כולל סה”כ 80 שעות אקדמיות, בשעות הבוקר או הערב. הקורסים מתנהלים בתל אביב וניתן גם ללמוד את התכנים אונליין בכיתות אינטראקטיביות.

#2 – Product Experts | קורס ניהול מוצר

קורס Product Management של Product Experts מועבר על ידי אנשי תעשייה מובילים בתחום ניהול המוצר. הקורס מועבר על ידי מנהלי ומנהלות מוצר בחברות הייטק ידועות כמו פייסבוק, מיקרוסופט, אמזון, ונטורל אינטליג’נס. מלבד המרצים שמגיעים מהתעשייה, הקורס כולל יחס אישי, המון שעות תרגול ופרקטיקה, וכן גם הכנה לראיונות לקראת כניסה לשוק העבודה אחרי הקורס.

בקורס עצמו, תלמדו שלל היבטים הקשורים לניהול מוצר בהייטק. החל מיצירת מודלים עסקיים, דרך מדידת יעדים ועבודה עם מערכות מידע, ועד למתודות ניהול מתקדמות הנהוגות כיום בתעשייה. מלבד השיעורים הפרונטליים, ההכשרה כוללת עבודה על פרויקט מתגלגל אותו המשתתפים צריכים להשלים עד סיום הקורס.

הקורס עצמו מתקיים בכיתות קטנות, באזור הבורסה ברמת גן, ונמשך לאורך 15 מפגשים.

#3 – הטכניון (היחידה ללימודי המשך) | קורס Product Management

הקורס של הטכניון מתמקד בשני היבטים חשובים ומשמעותיים בלימודי ניהול מוצר. מלבד ניהול המוצר עצמו (Product Management) הקורס עוסק גם בניהול שיווק מוצר (Product Marketing Management). אלו בעצם שתי התמחויות נפרדות ובחברות רבות מדובר גם בתפקידים שונים. מנהלי המוצר הם המומחים בחברה למוצר עצמו והם החוליה המקשרת בין דרישות השוק לגופי הפיתוח. ניהול שיווק מוצר מתמקד בעיקר בצד העסקי, כולל הפצת המוצר ושיתופי פעולה עם חברות נוספות.

בגלל שהקורס הוא לא קורס למתחילים בלבד, חלק מדרישות הקבלה הן נסיון עבודה בחברות שמפתחות מוצרים. בנוסף, כדי להתקבל לקורס יש להציג קורות חיים, ידע באנגלית וידע בסיסי במחזור החיים של מוצר. הקורס עצמו מתקיים בתל אביב, בשעות ערב והוא נערך באופן פרונטלי לאורך 90 שעות. עלות הקורס היא 6,500 ₪.

#4 – נטקראפט אקדמי | קורס ניהול מוצר

קורס ניהול מוצר המתמקד בכמה היבטים חשובים לכל מי שרוצים להיות מנהל או מנהלת מוצר. הקורס עוסק בתהליכי עבודה ותהליכי חשיבה הדרושים בתחום ניהול המוצר. תהליכים אלו כוללים למשל בנייה של אסטרטגיות נכונות, הובלה של תהליכי מוצר וחדשנות. בנוסף, לימודי ניהול מוצר בקורס זה כוללים גם תרגול ומתן כלים פרקטיים לעבודה בתחום ניהול המוצר.

קהל היעד של הקורס הוא מנהלי ומנהלות מוצר שמעוניינים להעמיק את ארגז הכלים המקצועי שלהם. בנוסף, הקורס מכוון לאנשי מקצוע נוספים שעובדים לצד מנהלי מוצר או בתחומים משיקים, כמו שיווק או עיצוב, ושוקלים הסבה לתחום ה – Product Management. הקורס מועבר על ידי אנשים מהתעשייה עצמה, כולל גדי מיקלס, מנהל החדשנות והמחקר ב – eBay ישראל. הקורס מועבר באופן פרונטלי בבני ברק בשעות הערב. עלות הקורס היא 5,800 ₪.

#5 – שנקר | לימודי ניהול מוצר (אונליין)

לימודי ניהול מוצר בשנקר לא מתפרסים על יותר מדי שעות אקדמיות. זהו קורס ממוקד מאוד הנפרס על פני 48 שעות אקדמיות. הקורס מתחלק לארבעה חלקים מרכזיים. החלק הראשון כולל מבוא לעולם ניהול המוצר, כולל סיכונים והזדמנויות הטמונים בניהול מוצר. בחלק השני המיקוד יהיה על תרבות מוצרית, מתודולוגיית עבודה וסביבות עבודה שונות. החלק השלישי כבר כולל פרקטיקה והיכרות עם כלים מהשטח. בין היתר, המשתתפים בקורס ילמדו על כלים לעבודה עם נתונים, מחקרי שוק, וחווית לקוח. חלק זה כולל גם עבודה עם כלים שימושיים שמשמשים מנהלי מוצר ביומיום. החלק הרביעי מתמקד ביומיום של מנהלי מוצר. בנוסף, החלק כולל הכנה לראיונות עבודה, וטיפים שיעזרו למשתתפים במהלך חיפוש עבודה בתחום.

הקורס מתנהל באונליין כולו, עם מרצים מובילים ומנוסים מתעשיית ההייטק.

#6 – פיטנגו אקדמי | קורס ניהול מוצר הייטק גלובלי

בדומה לקורסים אחרים של לימודי ניהול מוצר, גם הקורס הזה מיועד לאנשים עם נסיון. כדי להתקבל לקורס, המועמדים צריכים לעמוד באחד התנאים הבאים: תואר ראשון, או נסיון רלוונטי כמעצבי חווית משתמש, מנהלי פרויקטים דיגיטליים, או עובדים בפיתוח תוכנה או QA. במובן הזה לא מדובר בקורס למתחילים אלא למי שכבר צברו נסיון מסוים ומעוניינים לבצע הסבת מקצוע לתחום ה – Product Management.

בין היתר, הקורס כולל התמקדות משמעותית בתחום שיווק המוצר. למשל, חלק זה של הקורס כולל בניית תכנית שיווקית, הבחנה בין שיווק B2B ו – B2C, וניהול תהליכי גדילה ותמחור של המוצר. כמו כן, הקורס כולל סדנת הכנה לראיונות ועבודה, וכן קהילת בוגרים המלווה את המשתתפים אחרי סיום הקורס. הקורס משלב למידה אונליין ולמידה פרונטלית בתל אביב, בשעות הערב או הבוקר.

#7 – Pmsphere | קורס Product Management

Pmsphere היא חברה המייעצת לחלק מהחברות המובילות בתעשייה, ובנוסף גם מעבירה קורסים המיועדים לעובדים בחברות אלה. לכן, קורס זה הוא קורס ממוקד מאוד, של 3 ימים בלבד, והוא מיועד למי שמחפשים קורס קצר ופרקטי. היום הראשון מתמקד באסטרטגיית מוצר, ובמתודולוגיות שונות בעבודה כמנהלי מוצר. ביום השני הדגש הוא על תכנון מוצר, זיהוי צרכים והזדמנויות עסקיות, ומפת דרכים משלב הרעיון ועד שלב השקת המוצר. היום השלישי עוסק מצד אחד בלקוחות ומצד שני בטכנולוגיות. יום זה מתמקד למשל בניסוח מסמכי דרישה לצוותים טכנולוגיים, לצד הבנת דרישות וצרכים של לקוחות, אותם אפשר לתרגם למוצרים שונים.

צוות הקורס כולל מרצים מנוסים, שעבדו עם כמה מהחברות המובילות בתעשייה, כולל Moovit, אמדוקס, ו – Payoneer.

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי הקורסים והסילבוס של התכניות השונות.


מה חשוב לדעת לפני שבוחרים קורס?

רגע לפני שאתם בוחרים קורס ניהול מוצר, הנה כמה נקודות שיעזרו לכם להבין אם זה מתאים לכם:

למי מתאים ללמוד ניהול מוצר?

לימודי ניהול מוצר לא בהכרח מתאימים לכל אחד. חלק גדול מהקורסים דורשים נסיון בעולם ההייטק או לפחות תואר ראשון. נסיון כזה יכול להיות עבודה בתחומים משיקים, כמו עיצוב או שיווק, או לחלופין עבודה בצד הטכנולוגי של העסק. מלבד אנשים שמעוניינים לשנות את תחום העיסוק שלהם, חלק מהקורסים פונים כבר למנהלי מוצר שרוצים לשפר ולשכלל את היכולות שלהם. לא לחינם, כנראה, חלק משמעותי מהקורסים בתחום מתמקדים ביכולות ניהוליות והובלת צוותים. בנוסף, משתתפים נוספים להם קורס ניהול מוצר יכול לעזור הם אנשים עם נסיון בניהול פרוייקטים מתחומים שונים. ככה, הקורס יכול להוות מקפצה לקראת כניסה לעולם ההייטק ולסייע, גם באיתור עבודה בתחום וגם בפיתוח יכולות הנדרשות עבור Product Management.

אילו תחומים תלמדו במסגרת הקורס?

התפקיד של מנהלי מוצר מתחלק לכמה היבטים. בהתאם, גם הקורסים השונים מתמקדים בהיבטים אלו, עם דגשים שונים בין הקורסים. אבל בעקרון אפשר לציין כמה תחומים מרכזיים אותם תלמדו בכל קורס.

מבוא לניהול מוצר – חלק זה לרוב יכלול סקירה על התפקיד של מנהל מוצר, מהם העקרונות של מוצר איכותי וכיצד עובדים בתחום. חלק זה הוא בדרך כלל יותר מבואי ותיאורטי, אבל הוא חשוב לטובת המשך הלימודים בתחום.

ניתוח שוק ומשתמשים – ברוב החברות, המוצר נועד לפתור בעיה מסוימת בשוק, ולהגיע לכמה שיותר לקוחות. אחד התפקידים המרכזיים של מנהלי מוצר הוא להבין את הצרכים בשוק, וכיצד המשתמשים חווים את המוצר עצמו. בחלק הזה, הקורסים כוללים בדרך כלל לימוד על כלים שונים ליצירת מחקר שוק, וכיצד לקבל פידבק מלקוחות. אחד ההיבטים החשובים בחלק הזה הוא גם להתנסות בכתיבת PRD (Product Requirements Document). מסמך זה הוא התרגום של צרכי הלקוחות והשוק לשפה טכנולוגית. לכן, שליטה בכלי זה היא קריטית לכל מנהל מוצר ומנהלת מוצר.

עבודה עם נתונים – מנהלי מוצר יושבים בתפר בין הצד העסקי לצד הטכנולוגי. לכן, העבודה עם נתונים חשובה במיוחד, וקורסים רבים יתמקדו בעבודה עם נתונים. בצד הטכנולוגי, העבודה כוללת היכרות עם כלים ל – A/B Testing, איסוף נתונים ממשתמשים, והיכרות עם מערכות בהן מפתחים משתמשים. בצד העסקי, העבודה עם נתונים חשובה לקביעת יעדים עסקיים, ומדידה שלהם באופן איכותי.

מתודולוגיות ניהול מתקדמות – מנהלי מוצר נדרשים לעבוד בשיתוף פעולה עם מגוון רחב של זרועות בארגון. לכן, ההיכרות עם מתודולוגיות ניהול ושיטות עבודה מתקדמות היא קריטית. שיטת העבודה המקובלת כיום בתעשייה היא Agile, שבה צוותים עובדים במקביל על משימות שונות, עד להשלמת הפרויקט. בקורסים רבים תלמדו על כלים לניהול בשיטה זו, כולל Jira ו – Scrum.

שיווק – בארגונים רבים, מנהל מוצר הוא גם זה שאחרי על שיווק המוצר. לכן, רוב הקורסים יכללו התמקדות משמעותית בכלי שיווק ומתודות שיווק אפקטיביות. ההיכרות עם כלים אלו היא חשובה לא רק כדי לשווק מוצרים מחוץ לחברה אלא גם כדי לרתום אנשים בתוך הארגון. בחלק מהארגונים המוצר הוא עדיין לא סופי, וכיום בחברות רבות יש פתח משמעותי ליוזמות שצומחות מלמטה. לכן, היכולת להעביר מסרים באופן איכותי, לזהות שותפים עסקיים ולדעת כיצד לשווק את המוצר שלכם, היא משמעותית גם כדי לקדם יוזמות אישיות שיכולות להיות חשובות לכם.

MVP – כחלק מהתרגול המעשי בקורסים השונים, תוכלו להתנסות ביצירת מוצר בעצמכם. זה כמובן לא צריך להיות מוצר מוגמר, אלא משהו ראשוני בדרך כלל. בחלק גדול מהקורסים, התרגול המעשי או פרויקט הגמר יכלול יצירת MVP (Minimum Value Product). זהו מוצר בסיסי מאוד, והמטרה היא להתנסות בכל השלבים הכרוכים ביצירת מוצר חדש. החל מהבנת אסטרטגיית המוצר, דרך ניתוח השוק והמשתמשים, ועד לחדירה אפקטיבית לשוק. תרגול זה חשוב מאוד ויכול לשמש אתכם גם לראיונות עבודה לאחר סיום הקורס.

The post סקירה של 7 קורסי ניהול מוצר מומלצים appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/product-management-courses-review/feed/ 0
איך לכתוב קורות חיים להייטק | מדריך Step by Step (מעודכן ל- 2022)https://techmonster.co.il/hightech-cv-guide/ https://techmonster.co.il/hightech-cv-guide/#respond Mon, 30 May 2022 05:46:00 +0000 https://techmonster.co.il/?p=4237הייטקיסטים - רוצים לדעת איך לכתוב קורות חיים שיגרמו ליותר מעסיקים לחזור אליכם? לקריאת המדריך המלא לבניית קורות חיים להייטק.

The post איך לכתוב קורות חיים להייטק | מדריך Step by Step (מעודכן ל- 2022) appeared first on TechMonster.

]]>
המטרה היחידה של קורות החיים שלכם היא להשיג לכם ראיונות עבודה.

תחשבו על זה, שליחת קורות חיים היא רק השלב הראשון בתהליך ארוך שכולל (לרוב) שלבים נוספים כמו:

 • ראיון טלפוני
 • ראיון מקצועי
 • מבחנים טכניים/סימולציות
 • ראיון עם נציגי כח אדם (HR)

ואם קורות החיים שלכם לא מספיק טובים, אתם פשוט לא תגיעו לשלב הראיון הטלפוני. וזה לא משנה אם אתם הייטקיסטים מוכשרים, חכמים וחרוצים יותר מכל המועמדים האחרים.

במדריך זה נסביר איך לגרום ליותר מעסיקים לחזור אליכם באמצעות יצירת קורות חיים בצורה שחברות הייטק אוהבות לקבל.

אילו נושאים נכסה במדריך?

 • למה בתור הייטקיסטים אתם חייבים להשקיע בכתיבת מסמך קורות חיים מושקע
 • למה לשמור על פורמט קורות חיים של עמוד אחד בלבד ואיך להתאים את המסמך עבור כל משרה
 • באיזו שפה לכתוב קורות חיים להייטק – מתי לשלוח בעברית ומתי באנגלית?
 • “נוסחת הקסם” עבור כתיבת קורות החיים שתשפר את סיכויי ההצלחה שלכם
 • איך לכתוב קורות חיים להייטק בצורה נכונה (סעיף אחר סעיף)
 • בונוס: צ’קליסט למעבר לפני שליחת קורות חיים למעסיק
תהליך גיוס לדוגמא
תהליך גיוס טיפוסי בהייטק (משתנה בין ארגונים ותפקידים שונים)

תוכן עניינים


למה הייטקיסטים חייבים להשקיע בכתיבת קורות חיים מושקעים?

אם אתם עדיין לא מבינים את החשיבות של מסמך קו”ח מושקע הנה כמה נקודות למחשבה:

1. לא משנה כמה אתם מוכשרים מבחינה טכנית או כמה אתם מקסימים בראיון, אם לא תגרמו לקורות החיים שלכם לבלוט, לא יזמינו אתכם להרבה ראיונות, ולא תוכלו להציג את היכולות שלכם.

2. תעשיית ההייטק בנויה על צמיחה תמידית. עובדים שעוזרים לקדם את הארגון שווים הרבה כסף למעסיק ולכן גם המשכורות בהייטק גבוהות בהתאם. מצד שני, אם לא תצליחו לשכנע מעסיקים כבר בשלב קורות החיים שלכם שאתם מסוגלים לקדם את הארגון שלהם הם לא יפנו אליכם.

3. יש תחרות רצינית על תפקידים בהייטק, בייחוד עבור הייטקיסטים ללא ניסיון ולכן יש צורך להתבלט.

בסעיפים הבאים נספק דגשים חשובים שיעזרו לכם להבין איך המסמך הזה אמור להראות, ובהמשך המדריך נמלא יחד פורמט קורות חיים סעיף אחר סעיף.


איך לכתוב קורות חיים אפקטיביים: 3 כללי ברזל להצלחה

לפני שנמלא יחד את קורות החיים שלכם, בואו נעבור על כמה חוקים בסיסיים שיעזרו לכם ליצור מסמך איכותי. הקפדה על החוקים תסייע לכם לשפר את סיכויי ההצלחה שלכם בצורה משמעותית.

כלל #1 עבור כתיבת קורות חיים – פורמט קורות חיים של עמוד אחד *בלבד*


כמה זמן לדעתכם לוקח לאנשי כח אדם להחליט אם מועמד מתאים למשרה מסוימת?

לפי מחקר של חברת ההשמה TheLadders, מגייסים מקדישים 7.4 שניות בלבד לכל קורות חיים ועל סמך זה מקבלים החלטה.

לכן, אל תקשו עליהם ותגרמו להם לעבור על עמוד נוסף כי יש סיכוי טוב שהם בכלל לא יסתכלו עליו.

מעבר לכך, קורות חיים להייטק באורך של יותר מעמוד אחד עלולים לרמוז שאתם לא יודעים להפריד בין עיקר לטפל ולהשאיר רושם רע עליכם.

אם אתם מתקשים להסכים עם הנקודה הזאת זכרו שלפעמים LESS IS MORE. לכן, גם אם יש לכם ניסיון של שנים בתעשייה, לא בטוח שכל תפקיד שביצעתם רלוונטי למשרה אליה אתם מתמיינים.

כתיבה ממוקדת במבנה של דף אחד מרווח יקל על המגייס לקרוא את קורות החיים שלכם ומעבר לכך – ימנע מצב שבו אתם נתפסים כ – Over Qualified.

אם צמצום קורות החיים שלכם נראה לכם כמו משימה בלתי אפשרית אל חשש, בהמשך המדריך נציג שיטה פשוטה לתמצות הקו”ח שלכם בצורה שתעזור לכם להתבלט על פני מועמדים אחרים.

קורות חיים לדוגמא
קורות חיים לדוגמא המציגים מפת חום (Heat Map) עם האזורים במסמך עליהם הסתכלו המגייסים.
צבע אדום מייצג נקודות עליהן הסתכלו כמה שניות וצהוב מייצג מבט חטוף (מקור: TheLadders)

*שימו לב: לכלל הזה יש יוצא מן הכלל אחד. אם (ורק אם) יש לכם 20 שנה של ניסיון *רלוונטי*, ואתם לא מצליחים להכניס את הכל לדף אחד בצורה אלגנטית, אז מותר לכם להתפרס גם על העמוד הבא (אבל רק במקרה הזה).


כלל #2 עבור כתיבת קורות חיים – התאימו את המסמך *במיוחד* עבור כל משרה!

איך לכתוב קורות חיים שיגרמו ליותר מעסיקים לחזור אליכם? בעיני, הדרך הטובה ביותר היא להתחיל להתחייס לכל הזדמנות כאילו היא היחידה.

במילים אחרות – כדאי לכם להתאים את קורות החיים שלכם במיוחד עבור כל משרה. זה ישפר את הסיכויים שלכם משמעותית ויסייע לכם במידה ותעברו לשלב הראיון.

תחשבו על זה, קורות החיים צריכים להראות למגייסים שאתם מתאימים למשרה. כלומר, שאתם עונים על כמה שיותר מדרישות התפקיד. ובגלל שכל משרה דורשת כישורים שונים, אין סיכוי שקורות החיים שלכם מתאימים בול לכל משרה. 

בסעיף הקודם הראנו שמגייסים מגבשים דיעה על מועמד בתוך 7 שניות, ולכן ככל שתהיו ממוקדים ותציגו *רק* מידע רלוונטי, זה יעזור לסיכויים שלכם.

אבל מעבר לעובדה שאנחנו רוצים לתפוס את תשומת לב של המגייס, חשוב לא פחות שקורות החיים שלכם יכילו Buzzwords רלוונטיות כדי שגם רובטים שיבחינו בהם.

באזוורד (Buzzword) הוא מונח שנועד לתאר מילים שהשימוש בהן הפך לטרנדי מאוד בתקופה האחרונה. בהקשר שלנו, באזוורדס יכולים להיות (לדוגמה) מילים כמו DevOps, FinTech, פייתון או AWS – זאת אומרת, באזוורדס בקו”ח יכולות לייצג שפת תכנות/טכנוגיה/מתודולוגיות עבודה וכו’.

מתי זה חשוב במיוחד? בחברות גדולות בהרבה מקרים מי שיעבור על קורות החיים שלכם בשלב הראשוני יהיה בכלל רובוט. זאת אומרת, אלגוריתם שסורק את מסמך קורות החיים שלכם ומחפש Buzzwords רלוונטיות לתפקיד.

ואם הן לא יופיעו בקורות החיים שלכם פשוט לא תעברו את השלב הזה. וחבל!

איך להתאים את קורות החיים למשרה ספציפית?

לפני שאתם שולחים קורות חיים למשרה ספציפית, קראו את סעיף דרישות התפקיד ובדקו מה בדיוק מחפשים. הדבר הראשון שנבדוק הוא אילו כישורים נדרשים לתפקיד. כמובן – אם יש כישורים שמוגדרים כחובה לתפקיד – אתם צריכים שקורות החיים שלכם יכללו אותם.

בואו נסתכל על דוגמה ממשרת פיתוח Front End שפורסמה אצלנו באתר בעבר:

דרישות תפקיד לדוגמה
דוגמה לדרישות תפקיד

אם נסתכל למשל על השורה השניה בדרישות התפקיד: “ניסיון עם ריאקט – חובה”.

כבר מהשורה הבודדת הזאת אנחנו יכולים להבין  שמדובר בתפקיד פיתוח Web כלשהו, ושהפריימוורק שעובדים איתו (או לפחות אחד מהם) הוא ריאקט.

זאת אומרת, אם המילה “React” לא תהיה כתובה בקורות החיים שלכם, זה יוריד את הסיכויים שלכם להתקבל.

כנ”ל לגבי אינטגרציה עם ממשקי API למשל (בשורה הרביעית) – מתיאור הדרישות נראה שממשקי API הם חלק מהעבודה השוטפת בתפקיד הזה. 

זה אולי נשמע טרוויאלי, אבל אם לא תיקחו את הזמן לעבור בסבלנות על דרישות התפקיד אתם יכולים לפספס הזדמנויות טובות.

איפה משלבים Buzzwords בקורות חיים?

יש לכם כמה אפשרויות להציג מילים רלוונטיות בקו”ח:

בחלק הניסיון התעסוקתי (Experience) – אם יש לכם ניסיון רלוונטי בעבודה עם הכלים/שפות התכנות או טכנולוגיות רלוונטיות זה אידאלי.

אם אין לכם ניסיון רלוונטי בעבודה יש 2 מקומות נוספים שבהם תוכלו להוסיף את הפרטים האלו והם:
– סעיף הפרוייקטים שלכם (Side Projects), שזה מקום מעולה להראות במה צברתם מיומנות. בייחוד אם עדיין אין לכם ניסיון תעסוקתי.
– המקום השני שאתם יכולים לציין בו מיומנויות רלוונטיות הוא סקשן המיומנויות (Skills).

בהמשך המדריך נסביר איך למלא את הסעיפים האלו.


עדיין לא בטוחים איך להתאים קו”ח למשרה ספציפית? צפו בסרטון:


כלל #3 עבור כתיבת קורות חיים – הכינו 2 גרסאות (בעברית ובאנגלית)

יש איזשהי תפישה שטוענת שקורות חיים באנגלית עובדים טוב יותר בתעשיית ההייטק אך ההנחה הזאת לא תמיד נכונה.

קחו למשל משרה של מתכנת בחברת תוכנה ישראלית או בארגון ממשלתי. ברוב המקרים העבודה השוטפת מתנהלת בשפה העברית. במקרים רבים, אם תשלחו קורות חיים באנגלית לארגונים כאלו, לא בטוח שיעברו עליהם אפילו.

מעבר לכך, קורות חיים בעברית עוזרים להבליט מיומנויות טכניות שכתובות בשפה האנגלית. למשל: טקסט ארוך בעברית שמופיעה בו המילה JavaScript. המילה באנגלית מקבלת הדגשה מעצם היותה כתובה בשפה שונה מיתר הטקסט.

שלא תבינו לא נכון, במקרים רבים (ובייחוד בהייטק) קורות חיים באנגלית יעבדו מצויין אך חשוב שתבינו מתי להשתמש בכל גרסה.

באילו מקרים מתאים להגיש קו”ח בעברית ומתי באנגלית?

ההמלצה שלנו היא שתייצרו 2 גרסאות – אחת בעברית ואחת באנגלית. תתחילו מהגרסה שבאה לכם בקלות ותתרגמו לאחר מכן לשפה השניה.

כלל אצבע הוא להגיש קורות חיים בשפה שבה פרסמו את המשרה עצמה. אם תיאור המשרה אליה אתם מתמיינים פורסם בעברית, שלחו להם את המסמך בעברית. בהתאם, אם פרסמו דרישות משרה באנגלית, יהיה עדיף להשתמש בקורות חיים בשפה באנגלית.

בכל אופן, אל תעברו על כלל #2 ותשלחו את אותו מסמך קו”ח למיליון מקומות כי זה לא יקדם אתכם!


בניית מסמך קורות חיים להייטק (צעד אחר צעד)

עכשיו כשסיימנו לעבור על הקווים המנחים אפשר להתחיל לנסח את קורות החיים שלכם. במדריך זה נעבוד עם פורמט קורות חיים פשוט ומנצח, שמתפרס על עמוד אחד בלבד וכולל את הסעיפים הבאים:

1. פרטים אישיים – תתפלאו אבל גם פה יש לא מעט הזדמנויות לפשל.

2. ניסיון תעסוקתי (Experience) הסעיף החשוב ביותר בקורות החיים שלכם, צריך להופיע בחלק העליון של המסמך. 

3. פרויקטים (Side Projects) – זה יכול להיות פרויקט שעשיתם במסגרת קורס באוניברסיטה, מיזם קוד פתוח שלקחתם בו חלק או כל דבר אחר שיעזור להראות למעסיק מה אתם יודעים לעשות. 

4. מיומנויות (Skills) – פה תפרטו שפות תכנות, כלים, שיטות עבודה ומתודולוגיות רלוונטיות לתפקיד

5. השכלה (Education) – למעט מקרים מיוחדים (עליהם נפרט בהמשך) סעיף זה צריך להיות ממוקם בחלק התחתון של מסמך קורות החיים שלכם מכיוון שהוא בדר”כ פחות יעניין מהסעיפים הקודמים שתיארנו.

6. *שירות צבאי (Military Service) – לא חובה, אבל ברוב המקרים לא יכול להזיק. 

בחלק זה נעבור על פורמט קורות חיים מנצח שלב אחר שלב בעזרת דוגמאות. בואו נתחיל.


שלב #1 – איך למלא פרטים אישיים?

למרות שעל פניו מדובר בחלק טרוויאלי, הרבה נופלים בו משום שהם מציגים פרטים שלא עוזרים לקדם אותם, ומצד שני – שוכחים לציין פרטים שהמעסיק דווקא רוצה לראות.

מה צריך להופיע בחלק זה?

1. השם שלכם – כמובן

2. שם התפקיד אליו אתם מתמיינים – אם אתם מתמיינים לתפקיד מפתח פרונט אנד למשל תרשמו בכותרת “Front End Developer” (אפילו אם עדיין אין לכם ניסיון בתפקיד). זה לא מזיק ומראה למגייסים שאתם ממוקדים (או לפחות שטרחתם לערוך את קורות החיים שלכם במיוחד).

3. טלפון נייד

4. אימייל – שימו לב שהכתובת קליקבילית

5. קישורי סושיאל – תעזרו למגייסים למצוא עוד מידע עליכם בעזרת צירוף לינקים לערוצי סושיאל רלוונטיים כמו לינקדאין, GitHub, StackOverFlow, אתר תדמית שלכם או כל מקור אחר שכולל פרויקטים ועבודות שלכם ויכול לתת עוד מידע רלוונטי למגייס.

קורות חיים לדוגמא - פרטים אישיים
קורות חיים לדוגמא – פרטים אישיים

מה *לא צריך* להופיע בחלק זה?

כתובת מדויקת, מספר תעודת זהות, מצב משפחתי, שנת לידה, תמונת שלכם – כל אלו הם סעיפים שיכולים בעיקר לפגוע בכם ואינם עוזרים ברוב המקרים.

לכן, ההמלצה שלנו היא לא לכלול אותם בקורות החיים שלכם

*שימו לב: אין צורך להשקיע בעיצוב מעניין או פורמט קורות חיים ייחודי. בארגונים רבים עובדים עם מערכות אוטומטיות (ATS) והאלגוריתמים שעוברים על קורות החיים לא תמיד יכולים להתמודד עם טבלאות (אפילו אם הן שקופות). לכן, ההמלצה שלנו היא לשמור על מבנה פשוט עם עיצוב מינימלי. אלא אם כן אתם מתמיינים לתפקיד שדורש יכולות עיצוביות אין שום צורך להשקיע בניראות של המסמך, אלא רק בתוכן עצמו.


שלב #2 – איך מנסחים את סעיף הניסיון (Experience)?

סעיף הניסיון שלכם הוא החלק החשוב ביותר בקורות החיים שלכם ולכן הוא צריך להופיע בחלקו העליון של המסמך (מיד אחרי הפרטים האישיים שלכם).

מכיוון שחלק זה כולל את המידע הכי חשוב שכל מעסיק רוצה לדעת עליכם חשוב שתבינו איך להוציא את המקסימום מהניסיון הקיים שלכם.

למזלנו, אין צורך לעבוד קשה כי כבר קיימת נוסחה מנצחת שנועדה בדיוק בשביל זה, והיתרון הגדול שלה הוא בכך שהיא עובדת עבור כולם (כלומר, לא רק הייטקיסטים יכולים להנות ממנה).

נוסחת קסם עבור כתיבת קורות חיים
קורות חיים לדוגמא – איך לנסח שורה בודדת במסמך

את הנוסחה הזאת לא אנחנו המצאנו אלא אדם בשם לזלו בוק שעבד במשך שנים במחלקת כח האדם של חברת גוגל העולמית.

הנוסחה שיצר בוק מייצגת כיצד צריכה להראות שורה בקורות חיים של מועמד ראוי. ואם זה טוב עבור מחלקת הגיוס של גוגל העולמית, זה גם מצויין עבור כל משרה שאי-פעם תתמיינו אליה.


איך להשתמש בנוסחת הקסם כדי לשדרג את קורות החיים שלכם?


הנה כמה דוגמאות לשימוש בנוסחה בקורות חיים של הייטקיסטים בתפקידים שונים (ובשלבים שונים של הקריירה).

דוגמא #1 – מפתח/ת Backend

ניסוח רגיל: שיפור זמן התגובה של השרת

ניסוח מעולה: שיפור זמן התגובה של השרת ב- 15% באמצעות פיתוח API ייחודי


הדוגמה הראשונה מציגה כיצד נראית שורה בסעיף הניסיון בקורות חיים של Backend Developer באמצעות שימוש בנוסחת הקסם. בדוגמא זו הנוסחה באה לידי ביטוי כך:

 • X = ההישג – שיפור זמן התגובה של השרת;
 • Y = כיצד השיפור התבטא – 15% שיפור;
 • Z = איך זה קרה – פיתוח API ייחודי;

למה הנוסחה הזאת עובדת?

הנתון המספרי (15%) בולט לעין ומסביר בדיוק אילו תוצאות הבאתם. הפתרון המוצג (פיתוח API ייחודי) מספק הסבר לאיך פתרתם את הבעיה.

מרגיש מסובך? בואו נראה עוד כמה דוגמאות.

דוגמא #2 – סטודנט למדעי המחשב

ניסוח רגיל: זכייה במקום שני בהאקתון

ניסוח מעולה: זכייה במקום שני בהאקתון של חברת X שבו השתתפו 50 קבוצות באמצעות פיתוח אפליקציית מובייל שמסנכרנת בין יומנים דיגיטליים.

דוגמא #3 – מנהלת פיתוח עסקי (BizDev)

ניסוח רגיל: גידול בהכנסות מפרוייקטים חדשים

ניסוח מעולה: גידול של 82% בהכנסות מפרוייקטים חדשים, באמצעות פניות יזומות בלינקדאין ל-30 לקוחות פוטנצאליים


כפי שאתם רואים, הנוסחה הזאת עובדת עבור כל תפקיד. מעבר לכך, הנוסחה הזאת מסוגלת להגביר את כמות המעסיקים שחוזרים אליכם בעשרות אחוזים (!).

כעת, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להבין אילו הישגים תוכלו להציג באמצעות הנוסחה הזאת, ולהקפיד על שימוש במילים שמבליטות את ההישגים שלכם.

באילו מילים כדאי להשתמש?

כדי לעזור לכם עם מילוי החלק הזה ריכזנו עבורכם בטבלה הבאה רשימת מילים שעובדות היטב במסמך קו”ח:

מילים שימושיות עבור כתיבת קורות חיים
מילים שימושיות עבור כתיבת קורות חיים להייטק

*שימו לב: יש להימנע תמיד משימוש בגוף ראשון. לעולם אל תכתבו “שיפרתי” או “הטמעתי” אלא “שיפור” או “הטמעת”.

בסופו של דבר, חלק הניסיון התעסוקתי שלכם צריך להראות כך:

קורות חיים לדוגמא של מתכנת
קורות חיים לדוגמא – סעיף הניסיון

*הבהרה: יש להציג את מקומות העבודה לפי סדר כרונולוגי הפוך, כלומר המקום האחרון שעבדתם בו יופיע ראשון וכן הלאה.


שלב #3 – מילוי חלק הפרוייקטים (Side Projects)

חלק זה יופיע מיד לאחר סעיף הניסיון והוא רלוונטי במיועד עבור הייטקיסטים מתחילים, סטודנטים ואנשים שאין להם ניסיון מעשי רחב.

באזור הזה מומלץ להוסיף קישורים לפרויקטים עצמם ב- GitHub, StackOverFlow או כל מקור אחר שהזכרתם בחלק העליון של המסמך (הפרטים האישיים שלכם).

מה יכול להכנס לפה?

כל דבר שעוזר לכם להציג כישורים טכניים, למשל:

 • פרוייקטים מהלימודים שלכם – זה יכול להיות תואר, קורס הכשרה, בוטקאמפ וכו’.
 • פרוייקטים אישיים – למשל אתר תדמית שבניתם עם תיק העבודות שלכם.
 • פרוייקט התנדבות בקוד פתוח.

שימו לב שבחלק זה יש לכם הזדמנות לחשוף קצת את האישיות שלכם (מעבר ליכולות הטכניות) ולהציג תחומי עניין מסוימים שיש לכם, פעילות חברתית/קהילתית ועוד.


שלב #4 – הצגת מיומנויות/כישורים (Skills)

סעיף זה נועד להציג למסעיק מיומנויות רכות וכישורים טכניים שרלוונטיים לדרישות התפקיד.

כלומר, גם אם בתור אנשי הייטק מנוסים יש לכם ערימות של הסמכות שונות, ניסיון ב-10 שפות תכנות שונות וידע תיאורתי רחב בכתיבת אלגוריתמים, לא בטוח שיש צורך שתכתבו את כל זה בקורות החיים שלכם. לפחות לא עבור כל משרה.

איך לכתוב סעיף Skills שיעזור לכם “להכניס רגל בדלת” ולעבור מיון ראשוני לתפקיד?

ההמלצה שלנו היא לעבור תחילה על דרישות התפקיד של המשרה אליה אתם מתמיינים ולראות אילו מיומנויות הם דורשים.

במידה ויש לכם ניסיון ב- Skills שהמעסיק דורש או במיומנויות רלוונטיות אחרות, רשמו אותם.

כעת, בואו נראה איך אמור להראות סעיף המיומנויות בפועל. הדוגמה הבאה מציגה את סעיף המיומניות של מפתח תוכנה עם ניסיון של שנה וחצי.

קורות חיים מפתח תוכנה
קורות חיים לדוגמא – סעיף הכישורים (Skills)

*שימו לב: אל תציגו יותר מידי מיומנויות כדי לא להיתפס כ- Over Qualified. מעבר לכך, אם תציינו מיומנויות שאתם לא באמת שולטים בהן עד הסוף זה יוכל להתנקם בכם במהלך הראיון כשתישאלו על הנושא.


שלב #5 – מילוי סעיף ההשכלה (Education)

אלא אם כן עדיין אין לכם ניסיון בתעשייה (או אם למדתם במוסד לימודים מאוד נחשב), סעיף זה פחות חשוב מהסעיפים הקודמים ולכן צריך להופיע אחרי החלקים שהזכרנו (ניסיון, פרויקטים ומיומנויות).

ההגיון מאוחרי זה הוא שרוב המעסיקים יתעניינו יותר בניסיון המעשי שלכם ואפילו בפרוייקטים שעשיתם יותר מאשר מקום הלימודים שלכם.

יחד עם זאת, כשמדובר בתפקידי הייטק אין ספק שיש יתרון לבוגרי תארים כמו מדעי המחשב והנדסת תוכנה (בייחוד בתחום הפיתוח). אך הניסיון המעשי שלכם הרבה יותר רלוונטי לתפקיד.

כמה דגשים לכתיבת סעיף ההשכלה:

 • אל תכתבו ציונים בקורסים באוניברסיטה או תצרפו גיליון ציונים (אלא אם כן ביקשו מכם מפורשות)
 • אל תציינו השכלה תיכונית – זה לא רלוונטי אלא אם למדתם במגמת מחשבים (כי זה יכול להעיד על כך שתמיד התעניינתם בתחום)


לפני סיום: צ’קליסט למעבר לפני שליחת קורות חיים למשרה

מזל טוב, קורות החיים שלכם מוכנים! הנה כמה דברים אחרונים שכדאי לעבור עליהם לפני הגשת קו”ח למקום עבודה ספציפי:

✔ האם הוספתם קישורים רלוונטיים? צרפו לינקים לגיטהאב, לינקדאין, StackOverFlow, אתר תדמית שלכם ועוד. שימו לב שכל הלינקים קליקביליים (שהם כוללים קישור למקור חיצוני).

✔ האם שמרתם על פורמט? בדקו אחידות פונטים, גודל גופן, עיצוב וכו’.

✔ האם הטקסט גולש לעמוד הבא? שימו לב שאתם שומרים על מבנה קורות חיים של עמוד אחד.

✔ האם הקו”ח רלוונטי לתפקיד אליו אתם מתמיינים? האם ציינתם מיומניות שאינן רלוונטיות לתיאור התפקיד? יש משהו נוסף שתוכלו לציין? בצעו שינויים אחרונים לפני שליחה.

✔ האם השתמשתם בגוף ראשון? שימו לב שאתם נמענעים משימוש במילים כמו “אני” או “הייתי אחראי..”. במקום זאת, השתמשו בשם הפעולה: “אחראיות על ..”.

✔ באיזה פורמט יצרתם את מסמך קורות החיים? אנחנו ממליצים על PDF כדי למנוע מצב שהטקסט במסמך מסתבך והמעסיק יראה אותו בצורה אחרת ממה שהתכוונתם.

דבר אחרון – שימו לב שאתם לא “חוטאים” באחת מהטעויות הבאות:


The post איך לכתוב קורות חיים להייטק | מדריך Step by Step (מעודכן ל- 2022) appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/hightech-cv-guide/feed/ 0 תרשים גיוס עובד הייטק אורך עמוד אחד של קורות חיים דרישות תפקיד לדוגמה פרטים אישיים בקורות חיים נוסחת מנצחת לקורות חיים טבלת מילים לקורות חיים איך למלא ניסיון בקורות חיים להייטק קורות חיים מפתח תוכנה
רוצים לגייס עובדים? כדאי שתמנעו מ-3 הדברים הבאיםhttps://techmonster.co.il/recruiting-mistakes/ https://techmonster.co.il/recruiting-mistakes/#respond Tue, 24 May 2022 14:52:34 +0000 https://techmonster.co.il/?p=9654אפשר שנתחיל לדבר כמו בני אדם? אפשר שלא נתפוצץ מחשיבות עצמית? גם אם אנחנו משאבי אנוש או נותני שירות, אנחנו עדיין אנשים שמדברים עם אנשים ולא “הממלכה” שמדברת עם הנתינים שלה. במאמר הזה אני הולך לדבר על קלאס. על איך סגנון התקשורת שלכם עם מועמדים יכול מצד אחד “להרים” לכם ולשווק אתכם. ובמקרה ההפוך – […]

The post רוצים לגייס עובדים? כדאי שתמנעו מ-3 הדברים הבאים appeared first on TechMonster.

]]>
אפשר שנתחיל לדבר כמו בני אדם? אפשר שלא נתפוצץ מחשיבות עצמית?

גם אם אנחנו משאבי אנוש או נותני שירות, אנחנו עדיין אנשים שמדברים עם אנשים ולא “הממלכה” שמדברת עם הנתינים שלה.

במאמר הזה אני הולך לדבר על קלאס. על איך סגנון התקשורת שלכם עם מועמדים יכול מצד אחד “להרים” לכם ולשווק אתכם. ובמקרה ההפוך – להפוך אתכם לדוגמאת שיימינג בקבוצות של הייטקיסטים בפייסבוק.  

תוכן עניינים

לצפייה בסרטון – רוצים לגייס עובדים? אל תעשו את הטעויות הבאות:

תרצו או לא, בתור פונקציית ה-HR הפעולות שלכן הן פעולות שיווקיות. אתן שולחות הודעות לעשרות ומאות אנשים בחודש מחוץ לארגון שלכן. זה בדיוק הרושם הראשוני שלכן, וככה מועמדים מפתחים תפיסה ורגש חיובי (או שלילי) לגבי החברה שלכן.

אותם מועמדים משתפים את החברים והקולוגות שלהם, מעלים צילומי מסך של ההודעות שלכן בקבוצות ווטאספ ופייסבוק ומנהלים דיונים פומביים מול עשרות אלפי אנשים. 

תחשבו כמו אנשי שיווק – כל סוג של תקשורת אנושית מעוררת רגשות. במיוחד כזו שקשורה להישגים המקצועיים שלנו וקורות החיים שלנו. אז מה אפשר לעשות אחרת כדי לגייס עובדים? הנה כמה רעיונות:

#1 – להפטר מהודעות גנריות

הדבר הראשון שיעזור ליצור רושם טוב בקרב מועמדים הוא להפסיק לשלוח הודעות קרות. אני מדבר על הודעות בסגנון שמקבלים מהבנק או מביטוח לאומי. וזה בהנחה שבכלל טרחתן לענות למייל.

מיילים בסגנון “קיבלנו את קורות החיים שלך ונשמח לחזור אליך במידה והמשרה רלוונטית” פשוט לא יוצרים רושם טוב.

ועוד לפני שהמייל נשלח אני כבר יודע את התגובה.

למה לא לנסות להפתיע, אולי אפילו לפנות למועמד באופן אישי?

תחשבו רגע על נקודת המבט של המועמדים. אנשים שמגיעים להתמיין אליכן שמים את כל הערך העצמי שלהם בתהליך איתכם. הם באים חשופים מתוך תקווה ורצון טוב. איך אתן הייתן מרגישות אם הם לא היו חוזרים אליכן או שולחים לכן הודעה כזו?

איך אני מציע לפנות למועמדים?

הנה 2 דוגמאות לניסוחים שונים, שמשדרים יחס אישי וגישה חמה יותר:

“אנחנו ממש שמחים שבחרת לשלוח לנו את קורות החיים שלך והלוואי שנתאים אחד לשני 🙂 אנחנו עושים מאמץ להגיע לכל המועמדים שניגשו למשרה ומבטיחים שנחזור אלייך עם תשובה בהקדם. שיהיה לכולנו בהצלחה”

“היי אושרת מה שלומך? אחרי שעברתי על המון קו”ח החלטנו על מישהי שלדעתנו מתאימה לתפקיד. חבל לי שלא יצא לנו לדבר אבל אני שומרת את הקו”ח שלך להזדמנות נוספת. אני מאחלת לך המון המון בהצלחה למצוא את המשרה הבאה שלך.” 

זכרו – להיות חמודים במייל לא עולה כסף. אדם קיבל תשובה שלילית ועדיין מקבל הרמה. אתן פעם גם שלחתן קו”ח, לא?

#2 – לדבר כמו בני אדם 

כשאנחנו מתחילים שיחה עם אדם שאנחנו מכירים, אז אנחנו מתחילים בסמול טוק, “היי, מה קורה וזה?”. אנחנו משתמשים בסלנג, אנחנו מדגישים אותיות ומוסיפים אימוג’יז. אז למה בתקשורת כתובה אנחנו פתאום הופכים להיות מלכת אנגליה?

זה נכון שבעבודה מול חו”ל צריך להשתמש בסגנון מסויים, יותר ייצוגי. אבל לשאול לשלום האדם שאיתו אנחנו מתכתבים זה ממש סבבה. זה אנושי.

תהיו אותנטיים. אנשים רוצים לעבוד עם בני אדם נוספים, לא עם תאגיד חסר פנים. מצד השני, היזהרו לא להגזים ולהיות קלילים מידי.

זכרו שאתן מדברות עם אנשים שלמדו ועבדו קשה להגיע להישגים. הם גאים בדרך שלהם. לכן אל תקטינו את התהליך כדי להתנחמד.

שמרו את זה פשוט ולא פשטני.

#3 – השאירו פרטים

דבר אחרון, אל תשכחו לציין מי כתב את ההודעה. בתור מועמדים ברור לנו שלא ישבת והקלדת הודעה, אבל גם לא בא לי שתזרקו לי בפרצוף שמדובר במכונה.

לכן, שימו לב שאתם פונים בצורה אישית, השאירו פרטים לחזרה, תחתמו בשם שלכן, וזכרו – במרכז התהליך יש בני אדם.

כמה מילים לסיום

אחרי הכל חשוב לזכור שמיתוג זה לא לוגו. מיתוג זה הרגשות והערכים שאנשים מצמידים לשם שלכם. זה המוניטין שלכם.

במילים אחרות, מיתוג זה איך שאתם נתפסים בתעשייה. ומיתוג מעסיק זה לא שלט ענק באיילון או להשוויץ בכמה סוגי גלידה יש לכם. זה האם אנשים מרגישים שהם אוהבים את החברה שלכם, רוצים לעבוד בה או ממליצים לחברים שלהם עליכם כמעסיק.

תחשבו על מאות האנשים שמקבלים מכם חוויה אנושית נעימה. מחוייכת. חיובית ומפרגנת. עכשיו תכפילו את זה בכל האנשים שהתכתבם איתם בשנה האחרונה. 

לא הייתן מצמידות את השם שלכן בחתימה לכזו חוויה?

השאירו מייל ונשלח לכן דוגמאות לתקשורת קצת יותר.....אנושית 🙂


The post רוצים לגייס עובדים? כדאי שתמנעו מ-3 הדברים הבאים appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/recruiting-mistakes/feed/ 0 %%title%% |%%sitename%% אפשר שנתחיל לדבר כמו בני אדם? אפשר שלא נתפוצץ מחשיבות עצמית? גם אם אנחנו משאבי אנוש או נותני שירות, אנחנו עדיין אנשים שמדברים עם אנשים ולא "הממלכה" שמדברת עם הנתינים שלה. במאמר הזה אני הולך לדבר על קלאס. על איך סגנון התקשורת שלכם עם מועמדים יכול מצד אחד "להרים" לכם ולשווק אתכם. ובמקרה ההפוך - להפוך לגייס עובדים
המפלצת בודקת – קורס סטאז’ של יניב ארדhttps://techmonster.co.il/yaniv-arad-review/ https://techmonster.co.il/yaniv-arad-review/#respond Thu, 19 May 2022 06:17:46 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10621יצאנו לבדוק את הקורס של יניב ארד לבעלי רקע בפיתוח תוכנה כדי להבין מה מייחד את התוכנית שלו מהכשרות אחרות בשוק? לסקרה המלאה >>

The post המפלצת בודקת – קורס סטאז’ של יניב ארד appeared first on TechMonster.

]]>
סיימתם תואר ראשון במחשבים, למדתם בקורס או בוטקאמפ, השקעתם עשרות אלפי שקלים וזמן יקר בלימודים קשים ומורכבים כדי להגשים את החלום ולהשתלב במקצוע יוקרתי בתחום ההייטק.  

אתם אולי מחפשים עבודה בתחום כבר כמה חודשים , שלחתם אינספור קורות חיים ותמיד קיבלתם את אותה התשובה:

“אנחנו מצטערים, אבל אין לך ניסיון”.

בחדשות מספרים שחסרים 15.000 עובדים בתעשיית ההייטק, אבל אתם אפילו לא מוזמנים לריאיון עבודה.  

 אז למה אתם לא מצליחים להשתלב בתעשייה? בגלל הניסיון כמובן!

אבל איך יהיה לכם ניסיון אם אף אחד לא מוכן לתת לכם צ’אנס?

תוכן עניינים

הכירו את הקורס לבעלי רקע בתכנות שיפתח לכם את הדלת למשרה הראשונה

יצאנו לבדוק את הקורס של יניב ארד שמיועד לבעלי רקע בפיתוח תוכנה ולהבין מה מייחד את התוכנית שלו מהכשרות אחרות והאם באמת תקבלו את הכלים שיעזרו לכם להיכנס אל המשרה הראשונה שלכם בפיתוח תוכנה.

רוצה לבדוק התאמה לסטאז' להייטק?

יניב ארד הוא אחד המדריכים הטכנולוגיים המובילים בישראל. בעברו ניהל צוותי פיתוח בעצמו וגייס עשרות ג’וניורים לחברות בהן עבד.
הסיבה שאולי לא שמעתם עליו עד כה היא כי חלק ניכר מעבודתו היום היא להכשיר צוותי פיתוח בתוך חברות ההייטק עצמן.

מה זה אומר?

נניח שאתם ראש צוות או ראש קבוצת פיתוח ואתם רוצים לעשות יישור קו טכנולוגי בצוותים, אולי להתעדכן בטכנולוגיות, ובעיקר להפוך את הצוות שלכם למקצועי ויעיל יותר. אז מזמינים את יניב שעושה בוטקאמפ אינטנסיבי בתוך החברה עצמה. עד היום יניב הכשיר בכ 70 חברות שונות והכשיר מעל ל 7000 מפתחי תוכנה .

יניב ארד

מתוך הנסיון הרב שלו בתעשייה יניב זיהה את כשל השוק שמונע מאנשים מוכשרים מלהתקבל למשרה הראשונה בסוף הלימודים.

חסר לאנשים ניסיון? נעשה להם נסיון!

יניב בעצם בנה קורס שכל מטרתו היא לסגור את הפער בין אנשים שסיימו לימודים ויודעים לתכנת לבין מה שמחפשים בתעשיה.
בעצם הוא יצר סוג של התמחות – סטאז’.
קורס קצר ותמציתי ולא מאוד יקר שבו הוא לוקח אנשים עם רקע בתכנות ומושיב אותם לכתוב קוד באופן אינטנסיבי,בדיוק כמו שהם יצטרכו לעשות בעבודה אליה הם רוצים להתקבל.

המטרה של הקורס היא שהבוגרים יפסיקו לפנות למעסיקים כ”מסיימי תואר” או “בוגרי קורס” אלא כמפתחי תוכנה עם 3 חודשי נסיון.

למה מי שסיים לימודים ויודע לתכנת ירצה לעשות את הקורס שלך?

” לחברות ההיי טק אין זמן להשקיע בג’וניורים החדשים, הם מחפשים אנשים בעלי יכולת מוכחת. הקורס שלי נועד לאנשים שיודעים לתכנת, לאנשים שסיימו תואר ראשון בהנדסת תוכנה או במדעי המחשב, לבוגרי בוטקאמפים ועוד. בקורס אנחנו מביאים את לומדים לחשוב כמו מפתח תוכנה ולא כמו מישהו שיודע לכתוב קוד. המטרה שלי שהם יגיעו לריאיון עבודה עם ניסיון אמיתי ויכולת מוכחת בתחום

שיטת העבודה שלי נקראת EXTREME70. אני עובד כמו ראש צוות שמנחה את הג’וניורים איך לעבוד באמת, בדיוק כמו שאני עושה בצוותי הפיתוח האמיתיים שאני מלמד. שבעים אחוז מהזמן התלמידים כותבים קוד, אנחנו בודקים איך מיישמים אותו בתעשייה, שוב כותבים, שוב בודקים וחוזר חלילה.

אף מעסיק לא ייקח עובד בגלל שהוא סיים תואר במדעי המחשב או איזשהו קורס תכנות. זה שהם למדו ויודעים לכתוב קוד זה עדיין לא אומר שהם יודעים לפתח תוכנה. המעסיק רוצה לראות מולו עובד שיודע לעבוד בקצב עבודה גבוה, שיודע לממש ארכיטקטורות באופן יעיל שמהרגע שהוא נכנס לעבודה הוא ידע להחזיר את ההשקעה כמה שיותר מהר. המטרה שלי לגרום לתלמידים לבלוט מול המעסיקים. שהמעסיק ירגיש שהמועמד המבקש להתקבל לעבודה הוא כבר מועמד מבושל והוא לא צריך להשקיע בו משאבים כמו זמן וכסף כדי להביא אותו לסטנדרט של עובדי החברה.”

אז מה לומדים בקורס?

הקורס מחולק למספר שלבים, בשלב הראשון התלמיד צריך להתכונן לקורס באמצעות מקורות ליישור קו וסילבוס עם תכנים רלוונטיים שאותו אני שולח לכל” אחד.

בשלב השני הלומד נכנס למודל EXTREME70 – הוא מתחיל לתרגל כתיבת קוד ופרויקטים קטנים שייכנסו לתיק העבודות.

השלב השלישי כולל שני פרויקטים גדולים ומסכמים שבהם התלמידים מיישמים טכנולוגיות ושפות ייעודיות במטרה לבנות אתר אינטרנט/ יישום WEB ועוד, בדיוק כמו בתעשייה. הפרויקטים האלו מקנים ללומדים ניסיון אמיתי ויתרון משמעותי על פני מועמדים אחרים.

בקורס אנחנו גם לומדים דברים חדשים, אבל  בשבעים אחוז מהזמן אנחנו מתנסים ומבינים איך מה שלמדנו עובד במציאות. 

בנוסף, אני מקדיש פרק שלם של הכנה לתעשייה, משקיע בבניית קורות חיים, מדריך את הלומדים איך להפיץ את קורות החיים ולהגיע אל המעסיקים הפוטנציאליים, מתרגלים ראיונות טכניים, ראיונות HR ועוד. 

את הקורס מעבירים, בנוסף אליי, מרצים בכירים שאותם אני בעצמי לימדתי ובחנתי, וכך הצלחתי לבחור את המדריכים הטובים ביותר בתחום. 

אני גם מלווה את הבוגרים גם אחרי שהם התקבלו לעבודה והם יכולים להשלים את הידע בוובינרים מקצועיים שאני מעלה מעת לעת. 

הקורס נמשך שנים עשר מפגשים שבועיים של חמש שעות כל מפגש. זה אולי נשמע זמן קצר, אך בניגוד לקורסים אחרים שבהם הלומדים מגיעים ללא רקע, בקורס שלי כולם בעלי ידע ורקע מתאים ואני מתרכז רק ביצירת הניסיון, כלומר מלמד בדיוק את מה שחסר להם כדי להתקבל לעבודה הראשונה.”

איך אתה מצליח לשלב את בוגרי הקורס בתעשייה?

הסוד שלי הוא הסינון בקבלה לקורס. אני לוקח רק את האנשים שאני מאמין שהם יוכלו להשתלב בתעשייה. אני מראיין כל מועמד באופן אישי ורק אם אני” מאמין שהוא עתיד להיות “נינג’ת קוד”, הוא מתקבל לקורס שלי. 

סוד נוסף הוא ההכנה לקורס. אני דורש מהלומדים לבוא מוכנים לקורס. לפני הקורס אני נותן להם סילבוס של ידע מקדים ומקורות חינמיים שאותם עליהם ללמוד לפני הקורס כדי לשלוט בכל מה שחשוב כדי לקפוץ למים ולהשתלב בקורס. 

הודות לסינון, לרמת הלומדים ולידע המקדים שאתו באים הלומדים לקורס אנחנו מספיקים יותר פרויקטים בזמן קצר. אנחנו לומדים ומתאמנים בקורס בקצב מהיר כאילו שאנחנו בעבודה, וכל מי שנמצא בתחום מכיר את הקצב המהיר הנדרש מהעובדים בתעשיית ההי-טק. “

כמה עולה הקורס?

הקורס עולה רק 8,600 שקלים. יחסית לקורסים אחרים בשוק זה אולי נשמע זול, אבל ברגע שאני מקבל לקורס אנשים עם רקע ומתמקד במה שבאמת חסר” להם, אין צורך ביותר משישים שעות לימוד. בקורס שלי הם מקבלים הרבה ערך בזמן קצר. רוב הקורסים בשוק הם קורסים יקרים ונמשכים חודשים רבים מאחר והם מיועדים לאנשים חסרי רקע וידע וגם מי שנרשם אליהם מגלה שהם לא מספקים את הניסיון והמיומנות הפרקטית הנדרשים כדי להשתלב בתעשיית ההי טק.  “

אז אם גם אתם רוצים להגיע לריאיון עבודה עם תחושת ביטחון ומוכנות ולומר בבטחה שאתם מפתחי תוכנה עם ניסיון של שלושה חודשים ועם תיק עבודות מקצועי, רחב ומקיף, צרו קשר עם יניב

סטאז' להייטק

קורס ממוקד לבעלי רקע בתכנות שיכניס אותך

למשרה ראשונה בפיתוח תוכנה

לבדיקת התאמה שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

The post המפלצת בודקת – קורס סטאז’ של יניב ארד appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/yaniv-arad-review/feed/ 0 המפלצת בודקת - קורס סטאז' של יניב ארד - TechMonster יצאנו לבדוק את הקורס של יניב ארד לבעלי רקע בפיתוח תוכנה כדי להבין מה מייחד את התוכנית שלו מהכשרות אחרות בשוק? לסקרה המלאה >> סקירה מסחרית STT5796 WhatsApp-Image-2021-06-17-at-18.24.50 WhatsApp-Image-2021-06-27-at-17.34.56
לא רק מתכנתים | 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתםhttps://techmonster.co.il/tech-jobs-you-did-not-know/ https://techmonster.co.il/tech-jobs-you-did-not-know/#respond Mon, 16 May 2022 16:28:05 +0000 https://techmonster.co.il/?p=10439הייטק זה לא רק תכנות! התעשייה מורכבת מתפקידים שונים הדורשים סט כישורים מגוון | הנה 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם »

The post לא רק מתכנתים | 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם appeared first on TechMonster.

]]>
הייטק זה לא רק מתכנתים. יש תפקידים בתעשייה במגוון תחומים, שמהווים חלק מרכזי מהפעילות של כל חברת טכנולוגיה או סטארט-אפ. ותתפלאו – לא מדובר רק בתפקידים טכניים. במאמר הזה אציג 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם.

תוכן עניינים

בתור מישהו שעובד בחברת טכנולוגיה גדולה, אני נחשף לכל מיני תפקידים. ולמרות שאני מפתח תוכנה, אני עובד עם המון אנשים שמחזיקים בתפקידי מפתח בארגון, וכלל לא עוסקים בתכנות.

כן, הייטק מורכב מהמון תפקידים שונים, וכל אחד מהם דורש סט כישורים מגוון, ולא בהכרח טכני. אז על אילו משרות בהייטק אני מדבר? הנה כמה שכדאי לכם להכיר.

לצפייה בסרטון – 10 משרות הייטק שאולי לא הכרתם:

10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם

משרה #1: עיצוב – Design

ההצלחה של כל מוצר תלויה בעיצוב שלו. 

דמיינו שנכנסתם לאתר מסויים ונקלתם בעיצוב מיושן משנות ה- 90. האם זה משדר אמינות? האם תרכשו משהו מאתר כזה? אני מניח שלא.

וזה לא סתם, עיצוב גרוע נתפס כלא אמין. ולחלופין, עיצוב נכון ומקצועי לאפליקציה משפר את חווית המשתמש ויכול ממש להשפיע על הצמיחה בשימוש.

רקע נדרש: תואר בעיצוב תעשייתי או עיצוב גרפי, אומנות דיגיטלית או תיק עבודות של פרויקטים רלוונטיים. 

משרה #2: ניהול מוצר – Product Management

אם לכל סטארט-אפ יש מנכ”ל שמוביל אותו, אז בתוך חברות גדולות – לכל מוצר (או אפילו פיצ׳ר), יש מנהלת או מנהל מוצר שמובילים את המאמץ. מנהלי מוצר עובדים מול ממשקים רבים: הלקוחות, צוות המהנדסים, המעצבים וגם עם הדרגים העליונים של החברה כדי לגבש חזון ברור ואקטואלי. 

לרוב, מנהלי מוצר מגיעים עם ידע רחב בתעשיית ההייטק, ומסוגלים לנהל אנשים ולקחת מוצר משלב הרעיון ועד להשקה שלו.

רקע נדרש לתפקיד: מקצוענות, יכולת עבודה בצוות וניהול פרויקטים, והכי חשוב – הבנה עמוקה של התעשייה וקהל היעד.

*מנהלי מוצר מגיעים לתפקיד מכל מיני מסלולים - חלקם מתפקידים טכניים בחברה, חלקם מעולמות של ניהול פרויקטים. באופן כללי, לא מדובר בתפקיד התחלתי אלא במשרה שדורשת ניסיון משמעותי.

משרה #3: עיצוב תוכן – Content Design 

להעביר מסר או למסור הודעה למשתמש היא משימה חשובה מאי פעם: זה כולל לא רק את מה שכתוב באתר או באפליקציה, אלא לשאלה – איך אתם בכלל משדרים מידע? 

תחשבו שבכל פעם שאתם לוחצים על כפתור, מישהו השקיע מחשבה רבה בתווית שמעליו. למעשה, כל הטקסטים שמופיעים באפליקציות שונות שאתם משתמשים בהם, נועדו לגרום לכם לבצע פעולה כלשהי או להנחות את השימוש שלכם באותו יישום. בשנים האחרונות הטקסטים האלו אפילו קיבלו שם – “מיקרו-קופי”.

רקע נדרש: שפה רלוונטית ברמת שפת אם (לרוב אנגלית), מיומנויות של כתיבת תוכן ומיקרו-קופי. 

*בחברות מסוימות תפקיד זה נקרא "כתיבת UX" או UX Writing.

משרה #4: מחקר חווית וממשק משתמש – UI/UX Research

התפקיד של חוקרי UX הוא לבצע מחקר שוק, לדבר עם לקוחות ולהבין את הצרכים שלהם לעומק. השאלות שמעסיקות חוקרי UX הם:

 • מה המשתמשים רוצים?
 • מהם ה”כאבים” שלהם?
 • איך ניתן לשפר את זה?

על סמך התובנות הללו אפשר לגבש רעיון למוצר. בחברות גדולות ישנה חלוקה לחוקרי UX ומעצבי UX UI, בעוד שבחברות קטנות לעיתים זה תפקיד משולב שכולל מחקר ועיצוב.

רקע נדרש: יכולת בין אישית גבוהה, הבנה טובה של המוצר, הבנה בפסיכולוגיה ואינטראקציות אנושיות.

משרה #5: מדע נתונים (דאטה סיינס) – Data Science

תפקיד טכני שבו מבצעים אנאליזה של דאטה על מנת להוציא תובנות עסקיות. כל העולם מתנהל סביב ״ביג דאטה״ (Big Data) ולכן זה תפקיד סופר מרכזי בכל ארגון, מגדול לקטן. העבודה ביומימית של מדעני נתונים כוללת כתיבת שאילתות בשפת SQL שעוברות על מאגרי מידע עצומים.

רקע נדרש: תואר בהנדסה וניהול, תארים מתקדמים, קורס או בוטקאמפ, או ניסיון רלוונטי.

משרה #6: די-אס-אס – (DSS) Data Science Strategist

תחשבו על שילוב בין דאטה סיינס לבין יועץ אסטרטגי. תפקיד ה-DSS מיועד לאנשי דאטה חזקים שיש להם כישרון עסקי ויכולת לתקשר טוב עם לקוחות.

רקע נדרש: יכולות טכניות חזקות ב- SQL, רקע כלכלי ועסקי.

משרה #7: טי-פי-אמ – (TPM) Technical Program Manager

תפקיד ה-TPM (מנהל מוצר טכני) מתייחס לאנשים שמחברים בין אגפים שונים של ארגון או חברה כדי להוביל תהליך כלשהו. 

לדוגמה, אם יש דרישה לשפר את מנגנון הפרטיות (ה-Privacy) של לקוחות, אז ה- TPM יחבר בין מהנדסים, יועצים, משפטנים, אנשי IT וכו׳ כדי לבצע משימה רחבה פנים אירגונית.

רקע נדרש: כישורים חברתים חזקים, הבנה אנאליטית.

משרה #8: שיווק צמיחה – Growth Marketing

עולם השיווק כבר לא מה שהוא היה פעם. היום משווקים ואנשי פירסום (במיוחד בהייטק) נדרשים לסט כלים טכניים כדי לזהות הזדמנויות ולפעול על פיהם. יש כאן כמובן חפיפה עם עולם השיווק המסורתי, אבל הרבה מעבר לכך. 

אני מדבר על פעולות כמו שימור לקוחות באוטומציה, פנייה לקהלי יעד מתאימים, ניתוח דאטה ועוד.

רקע נדרש: הבנה בשיווק ויכולת לעבוד עם דאטה.

משרה #9. בקרת איכות – (QA) Quality Assurance

אנשי QA אחראים על תיפקוד ואיכות המוצר מא׳ עד ת׳. כולל מציאת ותיקון באגים, כתיבת טסטים ועוד.

רקע נדרש: כתיבת קוד והבנת המוצר לעומק.

משרה #10: גיוס – Recruitment

בסוף, הכל זה האנשים It’s all about the people. חברה מצליחה בזכות עובדים מעולים, ועובדים מעולים מצטרפים בזכות אנשי גיוס איכותיים.

רקע נדרש: יכולת בין אישית גבוהה, הבנה עסקית

לסיכום:

אלו היו 10 משרות בהייטק שאול לא הכרתם. חשוב לציין שזאת רק טעימה של כמה משרות פחות מוכרות בתעשייה אך יש עוד המון תפקידים בהייטק שלא הזכרתי. מקווה שהמאמר עזר לכם לחשוב על כיוונים שיכולים להתאים לכם. בהצלחה!

The post לא רק מתכנתים | 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם appeared first on TechMonster.

]]>
https://techmonster.co.il/tech-jobs-you-did-not-know/feed/ 0 לא רק מתכנתים | 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם - TechMonster משרות בהייטק זה לא רק תכנות(❗) התעשייה מורכבת מתפקידים שונים הדורשים סט כישורים מגוון | הנה 10 משרות בהייטק שאולי לא הכרתם » משרות בהייטק