קורס תכנות אונליין vs לימוד פרונטלי – מה מתאים לכם?

קורס תכנות אונליין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

החלטתם לעשות צעד לקידום הקריירה שלכם ואתם בטוחים ב-100% שאתם רוצים ללמוד תכנות. מצויין!

עכשיו אתם רק צריכים להבין איך ללמוד

תבינו, למידת תכנות היא תהליך ואף אחד לא הופך למפתח תוכנה מומחה ביום אחד. ומכיוון שלא מדובר בתהליך פשוט, יש חשיבות עצומה לכך שתתחברו ללמידה ואפילו תהנו ממנה.

בכל זאת, מעבר לעובדה שתכנות היא יכולת נדרשת בשוק ההייטק, מיומנות בכתיבת קוד מאפשרת לכם ליצור דברים מאפס ועם הגישה הנכונה, התהליך עצמו יכול להיות ממש מהנה. 

אבל אל תתבלבלו, למידת תכנות איננה פשוטה והיא תדרוש מכם מסירות לתהליך והרבה השקעה כדי להצליח.

אז איך כדאי ללמוד?

באופן כללי, רוב המתכנתים רוכשים את הידע שלהם באחת משני הדרכים הבאות:

  1. למידה פרונטלית (בכיתה) – תכנית הכשרה מרוכזת במתכנות של קורס יומי (או “בוטקמפ תכנות מרוכז”) וכמובן תארים אקדמאים כמו מדעי המחשב או הנדסת תוכנה.
  2. למידה עצמאית בבית – באמצעות קורסי תכנות אונליין וחומרי לימוד חינמיים (סרטוני יוטיוב, פורומים טכניים, קהילות מתכנתים ועוד).

לכל אחת מהדרכים יש יתרונות ברורים, אז איך תדעו מה מתאים לכם? הנה פירוט קצר שיסייע לכם לבחור את סוג הלמידה הנכון עבורכם, ויסייע לכם להתמיד בתהליך הלימוד.

*הבהרה: ישנן דרכים נוספות ללמוד תכנות כמו למשל תכניות הכשרה של יחידות צבאיות, אך במאמר זה נתמקד ב-2 דרכים שיהיו רלוונטיות לרוב האנשים.

תוכן עניינים

קורס תכנות אונליין או למידה בכיתה?

לכל אחת מהדרכים יש יתרונות מובהקים אבל כנראה שאחת מהן תעבוד יותר טוב עבורכם. ומכיוון שלמידת תכנות היא תהליך ארוך שדורש השקעה ולא מעט זמן, כדאי שתבינו איזה סוג של תהליך למידה מתאים לכם לפני שאתם ניגשים למשימה. 

אם יש לכם משמעת עצמית גבוהה ואתם עובדים טוב לבד, כנראה שהדרך הכי טובה עבורכם ללמוד היא באמצעות קורס אונליין. מצד שני, אם אתם מעדיפים לעבוד בצוותים ומתקשים לנהל את הזמן שלכם אז למידה בכיתה תתאים לכם יותר.

יתרונות קורס תכנות אונליין
קורס תכנות אונליין


יתרונות של למידה באמצעות קורס תכנות אונליין

1. מתאים ללוח הזמנים שלך

אחד היתרונות הגדולים ביותר של קורס תכנות אונליין טמון בכך שאתם שולטים בלוח הזמנים שלכם.

קורסי אונליין מאפשרים לכם לעבוד וללמוד במקביל – להתאמן על מיומנות הקוד שלכם בערבים ובסופי שבוע. 

מצד שני, קחו בחשבון שעיסוקים אחרים, ובייחוד עבודה מייצרים הרבה הסחות דעת, ובתקופות לחוצות מטלות שהן לא בגדר “חובה” נוטות להיות הדבר שהכי קל לחתוך מלוח הזמנים. 

2. אין מחסומי כניסה 

האינטרנט מלא במקורות מידע זולים ונגישים במיוחד שמאפשרים לכם להתחיל ללמוד באופן מיידי. ישנו מגוון עצום של מידע באינטרנט, החל מחומר לימודי שזמין בחינם ועד קורסי פיתוח מפורטים באלפי שקלים. 

קורסי תכנות אונליין הם בהחלט אופציה אטרקטיבית, בייחוד מבחינת מחיר שעשוי להיות זול בהרבה מקורס פיזי, אך הם בדר”כ לא כוללים את כל הפיצ’רים שתמצאו בקורס פרונטלי. כלומר, ישנם אלמנטים כמו פרוייקט מעשי, פורומים לתמיכה, עזרה בהשמה ועוד, שבאופן כללי תתקשו למצוא בקורסי אונליין.

בנוסף, קורס אונליין לבדו לא בהכרח יספיק לכם למציאת עבודה אלא אם כן תבנו תכנית למידה שכוללת כמה קורסים וטיפוח תיק עבודות מרשים.

3. קורסי תכנות אונליין מאפשרים לכם לשלם רק על מה שאתם צריכים

למידה עצמית מאפשרת לכם להתמקד בטכנולוגיות מסוימות במקום לרכוש קורסים “כבדים” וארוכים שכוללים תחומים רבים. היתרון הגדול עבור מתחילים הוא שבהשקעה נמוכה מאוד תוכלו לרכוש ידע בסיסי בכל שפת תכנות או טכנולוגיה. בנוסף, אם אתם מתכנתים מנוסים תוכלו לבחור בדיוק איזו מיומנות אתם רוצים ללמוד או לחזק. 

החיסרון היחיד הוא שללא בסיס יציב אתם עלולים לבזבז זמן על למידה של טכנולוגיות או שפות שהן פחות רלוונטיות אליכם. 

4. קורסי אונליין הם בחירה אטרקטיבית בתקופת הקורונה 

מתחילת משבר הקורונה אנחנו רואים עלייה מטורפת במספר קורסי האונליין בעברית (ובכלל). לא רק בתכנות אלא בכמעט כל תחום שאתם יכולים להעלות על דעתכם. 

עסקים רבים מנסים להמציא את עצמם מחדש וכך גם מוסדות לימוד שמתמקדים בפיתוח תוכנה. אם בעבר לא היו לכם יותר מידי אופציות של קורסי תכנות אונליין בעברית, היום אנחנו רואים יותר ויותר תכניות כאלו.

מעבר לכך, אנחנו נמצאים כעת בחוסר ודאות לגבי מפגשים פיזיים בכלל – אין לדעת איך השנה הקרובה תיראה בהקשר הזה. קורס אונליין הוא אופציה בטוחה יחסית שתאפשר לכם להתמיד בלמידה בכל מצב ובכל שינוי של ההנחיות.  


יתרונות של לימוד פרונטלי

1. אנשים נוטים ללמוד מהר יותר בקבוצות

אולי זה בגלל שככה אנחנו רגילים ללמוד מגן חובה ואולי זה מכיוון שבני אדם הם חיות חברתיות אבל מה שבטוח זה שרוב האנשים לומדים מהר יותר בקבוצה.

בלמידה בכיתה אתם תיצרו אינטרקציות עם משתתפים אחרים ובאופן טבעי תיעזרו אחד בשני כדי לקבל פידבק וללמוד בצורה איכותית יותר. 

מעבר לכך, לימוד תכנות הוא תהליך ארוך ולא פשוט, והעובדה הפשוטה שיש עוד אנשים שמתמודדים עם קשיים דומים לשלכם יכולה עוזרת לשמור על מוטיבציה לאורך הלמידה.  

קורס תכנות אונליין או למידה פרונטלית
רוב האנשים לומדים מהר יותר בקבוצה

2. פוקוס מביא תוצאות

קורס תכנות פרונטלי ותכניות במתכונת “בוטקאמפ תכנות” נוטות להיות סופר-ממוקדות בלמידת תכנות. 

בקורסים פרונטליים אתם מקיפים את עצמכם באנרגיה של למידה, עם תכנית לימודים ברורה, ומקבלים החלטה חד משמעית לדחות את כל הסחות הדעת האחרות לזמן אחר. ואין מה לעשות, אם תישארו ממוקדים ותקדישו יותר זמן ללמידה אתם תרכשו מיומנות הרבה יותר מהר. 

מצד שני, קורסים פרונטלים ובייחוד תכניות בוטקאמפ עמוסים בתכנים וידרשו מכם את מלוא הפוקוס שלכם לתקופה לא קצרה. קחו את זה בחשבון.

3. עזרה בהשמה

המניע החזק ביותר של אנשים להירשם לקורסי תכנות ובוטקאמפים למינהם הוא מציאת עבודה בתחום. אם אין לכם תואר במדעי ומחשב או ניסיון בתכנות (או שניהם), יהיה לכם מאוד לא פשוט להתקבל למשרה הראשונה. ההבטחה הגדולה של קורסי תכנות רבים היא שהם יעזרו לכם במציאת עבודה או במילים אחרות “עזרה בהשמה”. חלק מהתכניות אפילו יתחייבו לשלוח אתכם לראיונות עבודה וכמעט כולם יעזרו לכם להבין איך להתראיין בצורה נכונה, לבנות קו”ח ועוד. 

יחד עם זאת, חשוב להבין שלמרות שיש למוסדות הלימוד אינטרס שאכן תתקבלו לעבודה בסיום הקורס זה לא אומר שאתם בהכרח תיתקבלו לעבודה בזכותם. מציאת עבודה ראשונה אינה פשוטה באף תחום, ולכן אף אחד לא יכול להתחייב שתתקבלו לעבודה (ועדיין, נחמד שיש קצת עזרה).

קורס תכנות אונליין או למידה פרונטלית – מהי הבחירה הנכונה עבורכם?

כאשר מדובר בלמידת תחום חדש, קשה לנצח את האינטנסיביות של קורס פרונטלי ממוקד.

בכמה חודשים של למידה בבוטקמאפ תכנות או קורס פרונטלי אתם תתלמדו ותתרגלו המון כתיבת קוד. מצד שני, אם תבחרו ללמוד בבית, לא בטוח שתצליחו לשמור על אותו קצב בכוחות עצמכם. 

זה ממש לא אומר שלקורס אונליין אין יתרונות.

קורסי תכנות מקוונים הם זולים, נגישים ומתאימים לאוכלוסייה ענקית של מפתחים שהם אוטודידקטים.

מעבר לכך, גם בוגרי תארים אקדמים ובוטקאמפים למינהם נעזרים בקורסי אונליין כשהם רוצים ללמוד מיומנות ספציפית או טכנולוגיה חדשה. כי בכל זאת, כל מתכנת חייב להמשיך ללמוד לאורך כל הקריירה שלו מכיוון שהטכנולוגיה עצמה לא עוצרת לעולם.

מחפשים קורס תכנות? צפו עכשיו בכל תכניות ההכשרה שיהפכו אתכם למפלצת!המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מומלצים מהערוץ שלנו:

רוצה להישאר בלופ?

טיפים לפיתוח קריירה, מדריכים ועדכונים שהייטקיסטים אוהבים – אצלך במייל!

*מבטיחים לא לחפור:)