על איזה קורס סייבר ללכת? 7 קורסים שישיגו לכם דריסת רגל בתחום מבוקש

קורס סייבר מומלץ

סייבר סייבר סייבר. אין אולי תחום “חם” יותר יותר מסייבר בתעשיית ההייטק. העולם רק הולך ונעשה יותר ויותר דיגיטלי, והביקוש לאנשי אבטחת מידע בתעשייה רק הולך וגובר. 

בעולם כזה, האיומים על אפליקציות, טכנולוגיות מתקדמות ואפילו המרחב הפיזי רק הולכים ומשתכללים. לכן, לימוד אבטחת מידע במסגרת קורס סייבר והשתלבות בתחום נחשבים לאחד מכרטיסי הכניסה היוקרתיים והמבוקשים ביותר לתחום ההייטק.

תוכן עניינים


איך תוכלו לבחור קורס סייבר שמתאים בדיוק לכם?

במאמר הזה נסקור 7 תכניות איכותיות ופופולריות בהן תוכלו ללמוד סייבר. המטרה היא לעזור לכם לבחור באופן מושכל קורס סייבר מומלץ בשבילכם.

תישארו איתנו כדי לראות באיזה קורס סייבר הכי נכון עבורכם ללמוד כדי להזניק אתכם לקריירה משגשגת בהייטק. בהמשך המאמר נבדוק מה הטכנולוגיות שתלמדו, איך הקורס מתנהל, איפה הוא מתקיים והכי חשוב – כמה כל זה עולה.

למי מתאים ללמוד סייבר?

תעשיית הסייבר גדלה כל הזמן. בארץ זה בולט במיוחד, מכיוון שישראל נחשבת לאחד המוקדים המרכזיים של תעשיית הסייבר העולמית, עם ייצוא של לא מעט חברות סייבר מוכרות. לכן, הביקוש לעובדים בתחום רק נמצא בעלייה.

רבים חושבים שבגלל שמדובר בתחום מורכב וחדשני יש צורך לפחות בתואר במדעי המחשב. בפועל, אין דרישה לתואר אקדמי כדי ללמוד סייבר. קורסים רבים מיועדים לאנשים שמגיעים בלי שום רקע בלימוד סייבר או אבטחת מידע.

עם זאת, כן מדובר בתחום יחסית מורכב ואפילו טכני. לכן, הלימודים מתאימים לאנשים עם נטייה טכנית מסוימת ועם יכולת לקלוט סוגיות מורכבות, גם אם זה יכול לקחת זמן. בכל מקרה, הקורסים עצמם כוללים המון שעות של תרגול מעשי, כדי שהחומר הנלמד יקלט בצורה טובה.

7 קורסי סייבר מומלצים לדריסת רגל בעולם אבטחת המידע:

מחפשים מקום שיעזור לכם לעשות את הצעד הראשון שלכם בתור אנשי סייבר? ריכזנו עבורכם כמה תכניות מומלצות:

1. HackerU – קורס סייבר ואבטחת מידע Ethical Hacking

הקורס הזה מיועד להכשיר אנשים המעוניינים בקורס יישומי ופרקטי לקראת עבודה בהגנת סייבר. הקורס מתמקד בלימודי אבטחת מידע, כולל טכנולוגיות SIEM-SOC ושילוב בין יכולות תקיפה והגנה על מגוון רחב של פלטפורמות ותשתיות. הקורס כולל סה”כ 500 שעות לימוד, כולל קורס מיון קצר. כמו כן, כחלק מהקורס, HackerU מציעה לתלמידים התנסות מעשית ובסוף הקורס ישנה גם התחייבות חוזית להשמה.

מדובר בקורס סייבר למתחילים אבל בזכות סגל המרצים, התרגול המעשי ושעות הלימוד הרבות, בוגרי הקורס יוצאים ממנו כמומחים לכל דבר. בין היתר, הבוגרים מקבלים תעודת הסמכה בינלאומית של EC-Council. הסגל כולל מרצים מובילים בתחום, בעלי נסיון רב בלימודי אבטחת מידע והדרכה מעשית בתעשיית ההייטק. 

הקורס עצמו מתקיים בשעות הערב או בשעות הבוקר, אונליין בשידור חי, תוך שמירה על קשר צמוד עם המרצים. 

2. See Security – מבואות סייבר וניהול רשתות למקצועות מערך הסייבר הלאומי

התכנית של See Security מפוקחת על ידי מדינת ישראל, במסגרת הרגולציה של מערך הסייבר הלאומי. זהו קורס אבטחת מידע מקיף שמיועד לאנשים מתחילים, המעוניינים להשתלב בתחום הסייבר. במסגרת הקורס, התלמידים לומדים את יסודות הסייבר ומתמחים בניהול רשתות. בנוסף, הקורס כולל דגש על הגנת סייבר ועבודה כבקר SOC, כולל עבודה עם Python ו – Linux. 

כמו כן, הקורס כולל הסמכה והדרכה עבור מגוון רחב של הסמכות בינלאומיות בתחום הסייבר והאבטחה. הקורס עצמו כולל כ-330 שעות הדרכה בכיתה, ועוד 320 שעות של תרגול עצמי. מדובר בקורס המחייב נוכחות ב-80% מהמפגשים ומעבר של מספר מבחנים. כמו כן, הקורס נמשך 9 חודשים, ומתקיים בשעות הערב ברמת גן (בצמוד לרכבת), ועלותו היא 18,500 ₪ + 400 ₪ דמי רישום.

3. John Brice – קורס מגן סייבר

קורס סייבר של ג’ון ברייס הוא קורס מעשי ופרויקטלי. לאורך הקורס המשתתפים מתמודדים עם אתגרים טכנולוגיים מתחום הסייבר. בזכות ההעמקה הפרקטית, גם משתתפים ללא ידע מוקדם או רקע בתחום, יכולים לסיים את הקורס עם ידע משמעותי בסייבר. הקורס מתנהל באמצעות סימולטור Arena Cyberium שנועד לתרגל מצבי אמת ותרחישים שפותחו על ידי מומחים בתחום. אלו כוללים מקרים אפשריים או כאלו שהתרחשו בתחום של אבטחת מידע. לאחר כל תרחיש המערכת מייצרת דוחות משוב אוטומטיים, במטרה לאתגר ולקדם את התלמידים. בנוסף, הקורס כולל פרוייקטים מעשיים, המדמים סביבת אמת ארגונית, מלבד התרגול הנקודתי הנערך בכיתה. 

הקורס כולל סה”כ 640 שעות לימוד, והוא מתקיים בשעות הערב או הבוקר, בתל אביב, חיפה וירושלים. הוא מועבר באופן פרונטלי על ידי מדריכים מנוסים ובהובלת דוד שיפמן, מנכ”ל חברת Think Cyber.

4. טכניון לימודי המשך – קורס מיישם הגנה והתקפת סייבר

הקורס ללימוד סייבר ולימודי אבטחת מידע של הטכניון מיועד לאנשים ללא רקע שרוצים להיכנס לתחום הסייבר. כמו קורסים אחרים בתחום, גם זה קורס סייבר למתחילים שנמצאים בדרכם לקריירה בסייבר. הקורס נבנה בשיתוף עם התעשייה המקומית ובהתאם לצרכים בשוק. למשל, סגל המרצים כולל מומחים מתחום הסייבר בארץ ובעולם ומנהלים מחברות מובילות בתחום. הקורס כולל הכשרה מעשית, תרגולים פרקטיים ואף הכנה לקראת מבחני הסכמה בינלאומיים. 

זהו קורס מקיף מאוד, של 450 שעות אקדמיות המתקיים במתכונת אונליין בשעות הערב. בנוסף, התרגולים כוללים תרחישים מדמי מציאות ומגוון רחב של מטלות. מלבד זאת, הקורס כולל 25 משתתפים בכיתה בלבד, כדי להבטיח יחס אישי והדרכה צמודה עד סיום הקורס. עלות הקורס היא 17,850 ₪ ועוד 480 ₪ דמי רישום.

5. מכללת סלע – קורס מומחה סייבר לענן

הקורס של מכללת סלע מקיף במיוחד. בנוסף, הקורס מתמקד באחת המיומנויות החשובות ביותר כיום בשוק, סייבר לשירותי ענן. הקורס כולל העמקה בטכנולוגיות ענן, כולל ניהול, אבטחה, ניטור והתראה. הקורס נערך בשיתוף עם חברת מיקרוסופט העולמית וכולל חומרי לימוד מטעם החברה, והעמקה אודות פלטפורמת הענן שלה, AZURE. 

חוץ מההעמקה בענן, הקורס ללימוד סייבר של מכללת סלע מקיף מאוד וכולל כמעט 1,000 שעות אקדמיות. הקורס מתחלק בין כ-350 שעות של הדרכה פרונטלית היברידית ועוד למעלה מ-600 שעות של תרגולים מעשיים מודרכים ועבודה במעבדות. בנוסף, הקורס כולל גם מבחנים פנימיים, עבודות בית ופרויקט סיום, שנועדו לאפשר למשתתפים כמה שיותר תרגול בפועל.

הקורס עצמו מתקיים הן בשעות הערב והן בשעות הבוקר והוא נמשך בין חצי שנה לשנה, בהתאם למסלול הנבחר. 

6. אונ’ בר אילן – לימודי תעודה להכשרת מומחי אבטחת מידע וסייבר

קורס אבטחת מידע של אוניברסיטת בר אילן כולל התמחות בוירטואליזציה וענן. התכנית נבנתה על ידי מרצים ויועצים מובילים, כולל הלל קוברובסקי, אחד מאנשי הסייבר המובילים בתעשייה. עם סיום התכנית, המשתתפים יוכשרו לעבוד כמנהלי רשת, אנשי וירטואליזציה ובתפקידים בתחום הענן, התקשורת והסייבר. במסגרת הקורס, המשתתפים לומדים לעבוד עם סביבות מתקדמות כמו למשל AWS, Fortinet, ו – Check Point. 

העבודה בקורס כוללת תרגול מעשי רב ועבודה עם נוזקות אמיתיות, במטרה ליישם כמה שיותר פרוייקטים כבר בשלב הקורס. בנוסף, הקורס כולל ליווי אישי גם ברמה המקצועית וגם במיתוג האישי. למשל, כבר בתחילת הקורס המשתתפים עוברים סדנת LinkedIn, כחלק מההכנה לשוק העבודה. 

הקורס כולל 340 שעות אקדמיות. הוא נערך בשעות הערב והעלות עומדת על כ-20,000 ₪ בנוסף ל-480 ₪ דמי רישום. 

7. קרנליוס – קורס מומחה אבטחת סייבר

קורס סייבר למתחילים ברמת בסיס. הקורס מיועד למי שרוצים להיכנס לתחום אבטחת המידע והסייבר והוא פותח על ידי מומחי סייבר מהמובילים בישראל. הקורס כולל מגוון רחב של נושאים, כולל שיטות הגנה ותקיפה וכלים המדמים את העבודה בשטח בעולם האמיתי. מטרת הקורס היא לספק ידע מעשי בהגנה בסייבר על ידי תרגול מעשי, סימולציות מתקדמות ושיעורי בית כחומר עזר נוסף.

החלק הראשון כולל מכינה לעולם הסייבר, כולל הסמכת לינוקס. החלק השני מתמקד בהגנת סייבר ובהסמכות רלוונטיות בתחום מטעם קרנליוס ומערך הסייבר הלאומי. יחד עם המבחן המעשי הסופי והתרגולים הרבים, הקורס כולל סה”כ 450 שעות אקדמיות על פני 90 מפגשים.

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי הקורסים והסילבוס של התכניות השונות.


מה צריך לדעת לפני שבוחרים קורס סייבר?

אחרי שסקרנו את הקורסים השונים עולות כמה שאלות משמעותיות נוספות. נענה עליהן כאן במסודר:

כמה עולה קורס סייבר?

קורס סייבר, כפי שהראינו, כולל בדרך כלל שעות רבות של הוראה ותרגול. לכן, אלו נחשבים לקורסים יקרים יחסית שעולים לרוב בין 15-20 אלף ₪. בין אם זה קורס סייבר למתחילים או אפילו קורסים מתקדמים יותר, לרוב התכניות נמשכות לאורך זמן וכוללות סימולציות שונות שיכולות לייקר את מחיר הקורס. בכל מקרה, לפני שאתם בוחרים קורס סייבר מומלץ להשוות בין כמה קורסים ולראות איפה תוכלו לקבל את התמורה הטובה ביותר לכסף שלכם. 

אילו תחומים תלמדו במסגרת קורס סייבר?

התשובה לשאלה איפה כדאי ללמוד סייבר קשורה לא רק לעלות הקורס, אלא גם למה שתלמדו בפועל. רוב הקורסים כוללים חלק מקדים או מעין מכינה. בחלק הזה תלמדו לרוב על רשתות תקשורת, כולל ידע בתחום החומרה, מערכות הפעלה ורשתות. מטרת החלק הזה היא לייצר תשתית עבור לימודי אבטחת מידע ואבטחת רשתות, כדי להגן על נתונים, לבנות ולתחזק רשת מאובטחת ולנהל נקודות תורפה בתוך הרשת.

אילו טכנולוגיות וכלים תלמדו:

החלק המרכזי בקורסים רבים כולל עבודה עם סביבת Windows וסביבת Linux, במטרה לאפשר גיוון והיכרות עם כמה שיותר מערכות וסביבות. בחלק זה קורסים רבים כוללים יחידות המתמקדות בסייבר הגנתי, סייבר התקפי ומענה לנסיונות חדירה. לעתים קרובות, הקורסים יתמקדו באופן מיוחד באיסוף ראיות וניתוח פורנזי במחשב. תחום זה חשוב כדי לחשוף פרטי שימוש, לשחזר נתונים ולבצע בדיקה מלאה אחרי אתחול או פרמוט של המחשב.

במסגרת הלימוד של סייבר התקפי, קורסים רבים מציעים התמחויות ותרגול מעשי בבדיקות חדירה (Penetration Testing). בדיקות חדירה נחשבות לכלי של סייבר התקפי ורוב התפקידים בתעשייה מתמקדים בסייבר הגנתי. אבל חשוב מאוד להכיר את התחום של בדיקות חדירה משתי סיבות מרכזיות. כחלק מדרישות התפקיד בתחום הסייבר ההגנתי, מומחי סייבר נדרשים להיות מסוגלים לבצע בדיקות חדירה כדי לבחון את ההגנה של המערכת. בנוסף, אנשי סייבר ואבטחת מידע נדרשים לעתים להגן על המערכות הארגוניות מפני חדירות. לכן, הם נדרשים להכיר את הכלים והשיטות השונות המשמשות לפריצה למערכות השונות. 

טכנולוגיות חדירה והגנה מפני חדירות קשורות גם לתחום נוסף – SOC. אלו ראשי התיבות של Security Operations Center. זהו בעצם חדר הבקרה הארגוני והמקום הראשון שבו מזהים תקיפה. מרבית הקורסים כוללים התנסות בסביבת SOC, כולל סימולציות ותרגול מעשי של הנהלים וההנחיות אותן יש לבצע במהלך אירוע תקיפה על המערכת. 

חוץ מהבסיס, מה עוד?

מלבד הטכנולוגיות הבסיסיות האלו, בחלק מהקורסים יש גם הסמכות והתמחויות מתקדמות ומיוחדות. אחת מהן היא התמחות בטכנולוגיות סייבר בענן ועבודה עם סביבות ענן שונות, כמו AWS או AZURE. אלו טכנולוגיות חשובות מאוד כי יותר ויותר אפליקציות ושירותים מתבצעים דרך הענן. בנוסף, בחלק מהקורסים תוכלו ללמוד גם שפות תכנות בהן מקובל להשתמש בתעשייה, כמו שפת פייתון. היכולת להשתמש ב – Python חשובה גם כדי להריץ סקריפטים ולהשיג שליטה טובה יותר במערכות השונות, וגם כדי לתקשר עם אנשי הפיתוח בארגון. 

באילו תפקידים אפשר לעבוד בסיום הקורס?

לאחר סיום הקורס תוכלו לעבוד במספר תפקידים שונים, בהתאם ליכולות, לנסיון הקודם ולהצלחה שלכם בקורסים השונים:

  • Malware Analyst – זהו תפקיד שמיועד לאתר נוזקות וחולשות ולבחון כיצד למנוע אותן.
  • SOC/SIEM – כמו שכתבנו, בתפקיד הזה תשבו ב”חדר הבקרה” הארגוני במטרה להגיב כמה שיותר מהר במידה שאחד האיומים על החברה יצא לפועל.
  • Reverse Engineer – בתפקיד זה המטרה היא להתחקות אחרי מקור האיומים ומדובר בתפקיד כבר יותר מורכב מבחינת יכולות וכישורים נדרשים.
  • מומחה אבטחת מידע – בתפקיד זה תוכלו להפעיל לא מעט מהכישורים והיכולות שלמדתם בקורס ולסייע לארגון בו אתם עובדים.

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

רוצה להישאר בלופ?

טיפים לפיתוח קריירה, מדריכים ועדכונים שהייטקיסטים אוהבים – אצלך במייל!

*מבטיחים לא לחפור:)