באיזה אוניברסיטה ללמוד מדעי המחשב? | סקירה של 9 אוניברסיטאות

מדעי המחשב באוניברסיטה

כולם רוצים להשתלב בהייטק. האתגר המקצועי, איכות כוח האדם, וכמובן התנאים, מושכים רבים וטובים לרצות לעבוד בתעשייה. יש מגוון רחב של דרכים להגיע ולהשתלב בתעשיית ההייטק, אבל עדיין נראה שדרך המלך היא ללמוד מדעי המחשב. באמצעות תואר במדעי המחשב, הדרך לתפקידים איכותיים ויוקרתיים יותר קלה. כמו כן, בפועל בחברות רבות, במיוחד בחברות המבוקשות, תואר ראשון במדמ"ח הוא כמעט תנאי סף.

תוכן עניינים

במאמר הזה ריכזנו עבורכם את האוניברסיטאות המובילות בישראל המציעות תואר במדעי המחשב, ואת המידע הרלוונטי עבורכם. אז קדימה, בואו נתחיל:

9 אוניברסיטאות בהן תוכלו ללמוד תואר במדעי המחשב

#1 – הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל

הטכניון נחשבת לאחת האוניברסיטאות היוקרתיות בישראל. יחד עם האוניברסיטה העברית, מדובר בשתי האוניברסיטאות הותיקות בישראל. המוסד פעיל משנת 1925 ומתמקד בלימודי מדעים מדוייקים והנדסה. האוניברסיטה שוכנת בחיפה, ליד שכונת נווה שאנן, וכוללת גם מעונות, מתחם ספורט ומתקנים נוספים לשימוש הסטודנטים. בנוסף למתקנים השונים, הטכניון הצמיח שורה של בוגרים זוכי פרס נובל, ובנוסף המוסד זוכה ליוקרה בינלאומית משמעותית. בין היתר, הטכניון מפעיל שלוחה בניו יורק ושלוחה בסין, וזאת בנוסף לשיתופי פעולה בינלאומיים משמעותיים נוספים. 

ניתן לשלב לימודי מדעי המחשב בטכניון עם שורה של תחומים, החל מפיזיקה ועד רפואה, או לבחור במסלול חד חוגי ולהתמקד בתחומים ספציפיים. בין היתר, ניתן להתמקד בסייבר, ניתוח מידע, וביו-אינפורמטיקה. כמו כן, הטכניון מפעיל תכנית מצטיינים, בה סטודנטים ומועמדים מצטיינים יכולים לקבל מלגה עבור לימודיהם. 

#2 – אוניברסיטת תל אביב

לימודי מדעי המחשב אוניברסיטת תל אביב מציעים יתרון משמעותי על פני אוניברסיטאות אחרות. רוב תעשיית ההייטק ממוקמת בתל אביב ובגוש דן, ולכן סטודנטים הלומדים בתל אביב יכולים כבר במהלך הלימודים להתחיל לעבוד בחברות המובילות במשק. הקרבה לחברות המובילות במשק מאפשר לסטודנטים באוניברסיטה להתחיל לעבוד כבר במהלך הלימודים, וליצור קשרים משמעותיים עם גורמים בתעשיית ההייטק.

מלבד יתרון זה, אוניברסיטת תל אביב נחשבת לאחת מהאוניברסיטאות המובילות בישראל, והסטודנטים יכולים ללמוד בשילוב עם חוגים ומסלולים מובילים נוספים. לכן, תנאי הקבלה של אוניברסיטת תל אביב נחשבים לקפדניים במיוחד. בנוסף לבגרות מצטיינת, כולל יתרון למחזיקי בגרות במדמ"ח, ציון הפסיכומטרי המינימלי הוא 724. לכן, לימודי תואר ראשון במדעי המחשב נחשבים לקשים במיוחד, אך לצד הקושי המשמעותי התעודה היוקרתית מעניקה יתרון לבוגרי האוניברסיטה בשוק העבודה. 

#3 – האוניברסיטה הפתוחה

מי שהולך ללמוד מדעי המחשב בתכנית של האוניברסיטה הפתוחה עושה זאת במטרה לשלב בין אורח החיים לתכניות הלימודים. בשונה ממקומות רבים אחרים, לימודי מדמ"ח האוניברסיטה הפתוחה מאפשרים לכם להמשיך בשגרת החיים שלכם מבלי להתפשר על מצויינות אקדמית. בדומה לתכניות אחרות של האוניברסיטה הפתוחה, גם בתואר ראשון במדעי המחשב כאן אין דרישה לתנאי קבלה ספציפיים. עם זאת, מדובר בתכנית מקיפה ואיכותית. 

באוניברסיטה הפתוחה מציעים מגוון רחב של קורסים שמשלבים בין תיאוריה והנדסה. ניתן ללמוד במסגרת תואר חד חוגי או לשלב בין התואר במדעי המחשב לתארים נוספים מתחום ההנדסה והמדעים המדוייקים. בין היתר, הלימודים מחייבים לימודי חובה במתמטיקה, השלמה של מספר סמינרים, וכן לפחות 70 נ"ז במדעי המחשב, מתוך בחירה של מגוון רחב של קורסים.

#4 – האוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית נחשבת לאחת האוניברסיטאות הטובות בישראל, ועל פי מספר רב של דירוגים בינלאומיים היא גם נחשבת לאוניברסיטה הטובה ביותר בישראל. לכן, לימודי מדעי המחשב האוניברסיטה העברית מקנים יתרון משמעותי בשוק התעסוקה וכרטיס כניסה איכותי להייטק. הלימודים עצמם מתקיימים בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית, וסגל המרצים כולל חוקרים ומדענים מהשורה הראשונה. תואר ראשון במדעי המחשב באוניברסיטה העברית נחשב לקשה במיוחד, ולכן כנראה שרק בגרות במדמ"ח תספיק (גם אם היא תעזור ללא ספק).

עבור לימודי מדעי המחשב במסגרת האוניברסיטה העברית תנאי קבלה מחמירים במיוחד ודורשים רמת שליטה גבוהה בעברית ובאנגלית. בנוסף, המועמדים נדרשים לציון משולב גבוה מאוד של בגרות ופסיכומטרי, לרוב מעל 700, גם עבור מועמדים עם בגרות מצטיינת. כמובן, כמו באוניברסיטאות אחרות ניתן ללמוד את התואר הראשון במסגרת חד חוגית או דו חוגית, בשילוב עם חוגים אחרים. 

#5 – אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

אוניברסיטת בן גוריון בנגב זוכה למוניטין משפחתיים והחיים הסטודנטיאליים בבאר שבע נחשבים למהנים ואיכותיים במיוחד. לצד זאת, תואר במדעי המחשב באוניברסיטת בן גוריון נחשב אף הוא למאתגר במיוחד. הלימודים נמשכים סה"כ 3 שנים כאשר ניתן ללמוד תואר ראשון במדעי המחשב במסגרת חד חוגית או דו חוגית בשילוב עם חוגים אחרים. בנוסף, סטודנטים בחוג למדמ"ח באוניברסיטת בן גוריון יכולים להתמחות באחת החברות הפעילות בפארק ההייטק הצמוד לאוניברסיטה. התמחות זו חשובה במיוחד, שכן היא מעניקה לסטודנטים נסיון עבודה משמעותי אותו ניתן לתרגם לתפקידים יוקרתיים כבר עם סיום הלימודים. 

למי שמעוניינים ללמוד באוניברסיטת בן גוריון תנאי קבלה לא קלים. בין היתר, התנאים דורשים לימודי בגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות לימוד בציון גבוה מאוד. כמו כן, ציון הפסיכומטרי או הסכם הכמותי צריכים להיות גם הם גבוהים מאוד. 

#6 – אוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי הרצליה)

בדומה לאוניברסיטת תל אביב, גם באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי), נהנים הסטודנטים מקרבה לכמה ממוקדי ההייטק המשמעותיים ביותר בישראל. מלבד יתרון זה, ובדומה לחוגים אחרים באוניברסיטה, גם כאן משתדלים לשלב באוניברסיטת רייכמן בין ידע תיאורטי, נסיון מעשי, וחיבור לתעשייה. למשל, תכנית הלימודים משלבת ידע תיאורטי בסיסי עם תכנים עדכניים לתעשייה.

בנוסף, הלימודים כוללים מגוון רחב של פרויקטים בשיתוף תעשיית ההייטק, יחד עם הרצאות של גורמים בתחום. לדוגמא, לימודי מדעי המחשב ברייכמן כוללים מגוון רחב של תכניות כמו תכנית ZELL ותכניות נוספות שנועדו להכשיר יזמים וסטודנטים לבניית סטארטאפ, משלב הרעיון ועד לשלב המימוש. בשונה קצת מאוניברסיטאות אחרות, תנאי הקבלה לתואר ראשון במדעי המחשב ברייכמן אינם קשיחים. התנאים משתנים בהתאם לביקוש ולמקומות הפנויים.

#7 -אוניברסיטת בר אילן

לימודי תואר ראשון במדעי המחשב בבר אילן מקנים גם הם כרטיס כניסה יוקרתי ונחשק לתעשיית ההייטק. המיקום הנוח של אוניברסיטת בר אילן מאפשר לסטודנטים רבים להגיע לאוניברסיטה מכל חלקי הארץ. בנוסף, האוניברסיטה ידועה כמקום בעל צביון דתי מסויים. לכן, זה לא מפתיע שסטודנטים רבים מהמגזר הדתי לאומי בוחרים ללמוד באוניברסיטה. לימודי תואר ראשון במדמ"ח כוללים שורה של נושאים משמעותיים וידע תיאורטי חשוב. בין היתר, לימודי מדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן כוללים קורסים באלגוריתמיקה, פיתוח ופרויקטים מעשיים בבניית מערכות תוכנה.

ניתן לשלב את הלימודים עם מספר רב של חוגים בתחום המדעים המדוייקים, או ללמוד במסגרת חד חוגית. כמו כן, באתר אוניברסיטת בר אילן תוכלו לבדוק את סיכויי הקבלה שלכם ואם אתם עומדים בתנאי הקבלה. 

#8 -אוניברסיטת אריאל בשומרון

תואר במדעי המחשב באוניברסיטת אריאל מאפשר לימודים במספר מסלולים. למשל, תוכלו ללמוד במסלול סייבר, מדעי הנתונים או אפילו במסלול ישיר לתואר שני. כמו כן, האוניברסיטה מתגאה בכך שכבר בשנה השלישית לתואר הראשון הסטודנטים יכולים לקבל הנחיה אישית של מרצים במחלקה. בדומה לאוניברסיטאות אחרות, גם כאן בשביל מדעי המחשב תנאי קבלה דורשים פסיכומטרי וציון בגרות גבוה. כמו כן, נדרש שהמועמדים יחזיקו בבגרות במתמטיקה של 4 או 5 יחידות לימוד בציון גבוה. מלבד אלו, נדרש ידע באנגלית ברמה גבוהה, כאשר מועמדים שלא עומדים בתנאי הקבלה יידרשו לעבור מכינת השלמה באנגלית. 

#9 – אוניברסיטת חיפה

החוג למדעי המחשב אוניברסיטת חיפה משלב בין היבטים תיאורטיים ותחומים יישומיים. לצד המחקר בחוג למדעי המחשב, הלימודים כוללים העמקה במתמטיקה, תכנות ומערכות מחשב. לצד הלימודים, סטודנטים בחוג למדמ"ח באוניברסיטת חיפה יכולים ללמוד גם בחוגים נוספים. בנוסף, ניתן ללמוד גם במסגרת חד חוגית עם התמקדות בשורה של נושאים משמעותיים. למשל, סטודנטים יכולים להתמקד במדעים ויזואליים, AI ו-ML ואבטחת מידע. 

בדומה לאוניברסיטאות אחרות, גם באוניברסיטת חיפה, מועמדים נדרשים להגיע עם רקע משמעותי במתמטיקה ואנגלית. כמו כן, האוניברסיטה מציעה מלגות למועמדים מצטיינים, ובנוסף סטודנטים לשנה ראשונה יזכו גם בקורס הכנה ללימודים בשבוע שלפני פתיחת הלימודים. 

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי הקורסים והסילבוס של התכניות השונות.

למי מתאים ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטה?

לימודי מדעי המחשב כבר הפכו מזמן לאחד התחומים המבוקשים בישראל. נכון, יש אינספור מקומות בהם ניתן ללמוד את התחום, החל מקורסים בסיסיים ועד מכללות מבוססות ואוניברסיטאות שונות. יחד עם זאת, ללימודים באוניברסיטה יש מאפיינים מעט שונים ביחס למקומות אחרים והם לא מתאימים לכל אחד.

ללימודים באוניברסיטה יש יתרונות משמעותיים, כמו פוטנציאל השתכרות גבוה יחסית ושורה שלרוב נראית טוב בקורות החיים שלכם. אבל במקביל, חשוב לדעת גם שלימודים אלו מאופיינים באתגרים ייחודיים. בין היתר, לעומת מכללות הכיתות יהיו לרוב גדולות יותר, היחס אישי פחות ואף ייתכן שלחלק מהמרצים לא תהיה סבלנות אליכם. בנוסף, חלק מהתכנים יהיו מאתגרים יותר ואף אחד לא יאכיל אתכם ב"כפית". מצד שני, גם בעבודה ובחיים האמיתיים אתם תידרשו לפתור בעיות בכוחות עצמכם ולדעת להסתדר לבד.

לכן, אם אתם מעוניינים באתגר משמעותי ובהכנה לעולם העבודה, כנראה שאוניברסיטה היא המקום בשבילכם, גם אם זה לא הכי קל.

לקריאה נוספת:

כולם כבר התחילו ללמוד עכשיו תורך!

רוצה פרטים על תואר במדעי המחשב?

תנאי קבלה, מועד פתיחה, מחיר, תנאי תשלום ועוד..

כולם כבר התחילו ללמוד. עכשיו תורך!

רוצה פרטים על תואר במדעי המחשב?

תנאי קבלה, מועד פתיחה, מחיר, תנאי תשלום ועוד..

מאמרים מומלצים:

רוצה פרטים על תואר במדעי המחשב?

עוד משהו קטן...

בשביל להגן עלייך שלחנו לך SMS עם קוד בן 4 ספרות כדי לוודא שהמספר שהזנת באמת שלך.
כדי שנוכל לשלוח לך פרטים על הקורסים הכי עדכניים חובה לאשר את המספר.