איפה עושים תואר במערכות מידע? | סקירת אוניברסיטאות ומכללות בארץ

תואר במערכות מידע

אנשי מערכות מידע הם חלק מרכזי בכל בית עסק או ארגון. בטח בחברות הייטק. כאשר כל המידע הרגיש נמצא בשרתי ענן, מנהלי מערכות מידע מתכננים את האסטרטגיה הטכנולוגית של מערך המחשוב של הארגון ומנהלים ומתחזקים אותו באופן שוטף. במאמר זה ריכזנו את האוניברסיטאות והמכללות שמציעות תואר במערכות מידע כדי להקל עליכם את ההחלטה להיכן הכי כדאי להירשם, ולהתחיל בקריירה מרתקת עם אפשרויות קידום רבות.

תוכן עניינים

ההבדל בין תואר בניהול מערכות מידע לתואר בהנדסת מערכות מידע

הנדסת מערכות מידע וניהול מערכות מידע הם שני מסלולים שונים שיש בינהם כמה נקודות משיקות. בעוד תואר בניהול מערכות מידע הוא בדר"כ תואר BA או בשמו המלא Bachelor of Arts מתמקד בהיבטים הפרקטיים של תכנון, הקמה וניהול של מערכות מידע ולאחר מכן ניתוח וכריית המידע, ומציע לסטודנט גם רקע בניהול. תואר בהנדסת מערכות מידע הוא תואר BSC או בשמו המלא, Bachelor of Science. מעצם היותי תואר הנדסי הוא מאופיין יותר בהיבטים מדעיים מחקריים, ומסלולים כאלו שמים דגש גדול על בסיס חזק בנושאים כמו מתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב. 

בדרך כלל, תואר BA נמשך כשלוש שנים ומותנה במעבר מבחנים או עבודות סמינריון בציון עובר, ואילו תואר BSC אורך בדרך כלל כארבע שנים. ייתכן כי גם תידרשו להציג פרוייקט גמר בנוסף למעבר מבחנים. מאחר והתחום הינו קריטי לבריאות ויציבות של ארגונים שונים, חלק ממנהלי מערכות המידע כפופים ישירות למנכ"ל. לכן הלימודים כוללים גם אספקטים ניהוליים לצורך הבנת הצרכים של הארגון או בית העסק בו הם עובדים.

הבחירה ביניהם תלויה בכם. האם אתם נמשכים לחלק התיאורטי של מדעי המחשב ורוצים לדעת עוד לאן אפשר להרחיב את גבולות המכונה וכיצד ניתן לייעל אותה כדי לענות על צורכי האדם כמו למשל אינטיליגנציה מלאכותית, שימוש ברובוטיקה לסיפוק מוצר או שירות או אוטומטיזציה של תהליכים מסחריים, או שיותר מעניין אתכם להוביל ולהנהיג חברות וארגונים ולייצר מערכות מידע יעילות ואפקטיביות לשיפור התפוקה והתיאום בין המחלקות השונות והקשר עם הלקוח כדי שבית העסק יתפקד בצורה חלקה וזורמת יותר.  

יש גם תארי BSC שאינם הנדסיים, ואורכים בדר"כ כ-3 שנים. שימו לב לפירוט על כל אחד מהגופים במאמר. 

איפה ללמוד תואר בניהול מערכות מידע (BA)? להלן כל המוסדות:

#1 – הקריה האקדמית אונו | .B.A מנהל עסקים עם התמחות במערכות מידע

הקריה האקדמית אונו פרושה ברחבי הארץ בשישה סניפים כאשר שניים מהם מותאמים לקהל החרדי ושומרים על אורחות חייהם. בקריה האקדמית אונו ניתן ללמוד תואר בניהול מערכות מידע כאשר הוא כבר משולב במנהל עסקים. היתרון הגדול בכך הוא הרחבת ההבנה שלכם לגבי הצרכים הכלכליים, השיווקיים, הניהוליים והאסטרטגיים של ארגון או בית עסק. יתרונות נוספים של לימודים בקריה האקדמית אונו הם קבלת תעודת מנתח מערכות מידע מטעם לשכת טכנולוגיית המידע בישראל ותעודת הסמכה של ERP SAP. בנוסף, תיפתח בפניכם האפשרות להרחיב את הלימודים שיכללו גם לימודי הגנת סייבר, אשר יסייעו לכם לא רק לבנות את המערכות אלא גם להגן עליהן. 

#2 – האקדמית תל אביב יפו | תואר ראשון במערכות מידע (.B.Sc)

האקדמית תל אביב יפו ממוקמת על גבול יפו – תל אביב, בעלת רף קבלה זהה לאוניברסיטאות אך מציעה יחס הרבה יותר אישי וכיתות קטנות. האקדמית תל אביב יפו מציעה לימודי מערכות מידע עם אפשרות צירוף קורסים משלימים בתחומים מגוונים ורבים כגון משחוק וסימולציה, חדשנות בפיתוח מוצר דיגיטלי, טרנספורמציה דיגיטלית ואפשרות לבחור בין התמחות בחדשנות דיגיטלית או באבטחת סייבר. היתרון הוא התמחות בהיבטים מאד ספציפיים של ניהול מערכות המידע שיהפכו אתכם למבוקשים מאד. 

#3 – המכללה למנהל | תואר דו-חוגי בניהול מערכות מידע

המכללה למנהל שוכנת בראשון לציון ולאחרונה פתחה את שערי המעונות החדשים שבנייתם הסתיימה לאחרונה. התוכנית המורכבת למעשה משני חוגים, תואר במערכות מידע  ומנהל עסקים, מעניקה לכם מבט על כאנשי מקצוע המודעים לצרכים הכלכליים והניהוליים של החברה או הארגון בו תעסקו. בחלקו של ניהול מערכות המידע יילמדו נושאים המעמיקים את הידע בתחומי ניתוח מידע, סייבר, בסיסי נתונים ועוד, ובחלקו של מנהל העסקים יילמדו נושאים כגון חשבונאות, שיווק, מימון ועוד. אחד היתרונות הבולטים של תוכנית הלימודים במכללה למנהל היא שיתוף הפעולה עם תעשיינים בכירים במשק שמאפשר צבירת נסיון מעשי, סיורים בחברות שונות והרצאות של מומחים בתחומים שונים למעבר חלק יותר מספסל הלימודים לתחילת הקריירה. 

#4 – האקדמית רמת גן | תואר ראשון במערכות מידע

לימודי תואר בניהול מערכות מידע ברמת גן מציעים לסטודנטים עובדים מערכת שעות נוחה ומתחשבת ביותר. הלימודים לתואר מתחילים בחמש אחר הצהריים פעמיים באמצע השבוע ופעם נוספת ביום שישי, כאשר שלושים אחוזים מתוכנית הלימודים מתבצעת באמצעים מקוונים. כמו כן, האקדמית רמת גן מציעה תוכנית ליווי אישי להעצמה ולהתפתחות אישית כחלק מתוכנית הלימודים. בנוסף ליתרונות הלימודיים, המכללה ממוקמת בקריית לימוד ברמת גן הכוללת חניה חינם וגישה תחבורתית נוחה במיוחד. 

#5 – HIT (המכון הטכנולוגי חולון) – תואר במערכות מידע וניתוח נתוני עתק (big data)

המכון הטכנולוגי בחולון הוקם כדי לתת מענה לצורך ההולך וגובר של צעירים ללמוד את מקצועות ההייטק. המכון מציע תואר משולב הכולל הנדסת תעשייה וניהול טכנולוגיה הנמשך ארבע שנים. באמצעות התואר המשולב תוכלו להתמנות למגוון רחב מאד של משרות ניהוליות בתוך חברות וארגונים טכנולוגיים העוסקים בניהול פרוייקטים, תעשייה או מחשוב ולקבל רקע עמוק ורחב של ההיבטים המדעיים של תחום ניהול הטכנולוגיה. בשנתיים הראשונות של הלימודים יחשפו הסטודנטים ללימודי מתמתיקה, מכניקה, פיזיקה, כימיה ואלקטרוניקה ובמקביל יילמדו קורסים הנוגעים בצד הניהולי עם שיווק, כלכלה, התנהגות אירגונית ועוד. בשנתיים הנוספות הסטודנטים מתמקדים בהתמחויות שבחרו לעצמם ויציגו פרוייקט גמר באמצעות ניהול פרוייקט מראשיתו עד סופו. 

#6 – המרכז האקדמי פרס | תואר ראשון במערכות מידע ניהוליות BA

המרכז האקדמי פרס השוכן ברחובות מציע תואר במערכות מידע ניהוליות כאשר המסלול כבר כולל שילוב של תחומי ידע מעולם העסקים במקביל למדעי המחשב. תוכנית הלימודים בנויה כך שהסטודנטים יוכלו להתחיל להשתלב בעבודה כבר לאחר גמר השנה הראשונה, מאחר והתוכנית פועלת בשיתוף פעולה עם הלשכה לטכנולוגית המידע בישראל. הלימודים כוללים שלוש התמחויות לבחירה: התמחות בסייבר ואבטחת מידע כדי שתוכלו לקבל גם את ההיבט ההגנתי של מערכות המידע, התמחות בניתוח מידע כדי לספק לחברה נתונים שונים הנובעים מן המידע שנאסף, והתמחות בבניית אתרים כדי לקדם בתי עסק ולקדם דיגיטציה של המערכות השונות. 

#7 – המכללה האקדמית נתניה | תואר ראשון במערכות מידע B.SC

המכללה האקדמית נתניה מציעה תואר ראשון במערכות מידע שמעניק ללומדים תמונה רחבה הכוללת מחשוב, תוכנה, נתונים ומידע. בדרך זו הסטודנטים לומדים לפתח ולנהל מערכות מידע שונות ולקבל די חומר רקע על מנת להיות מסוגלים להתוות אסטרטגיות טכנולוגיות עבור הארגון בו יעבדו בעתיד. הלימודים כוללים קורסים בשפות תכנות, אבטחת מידע וסייבר, כריית נתונים, בינה מלאכותית, מסחר אלקטרוני, רשתות מחשבים ואינטרנט, ניתוח ועיצוב מערכות מידע ועוד. באופן זה אינכם נדרשים לבחור בין התמחויות, אלא מקבלים טעימה מכל תחום במסלול הרגיל של הלימודים. 

#7 – המכללה האקדמית צפת | תואר ראשון במערכות מידע ניהוליות 

המכללה האקדמית צפת אשר ממוקמת בצפון הארץ מציעה שיטות לימוד מתקדמות אשר אינן נמצאות בשום מקום אחר בארץ. בלימודי תואר ראשון במערכות מידע ניהוליות הלימודים מתבצעים על ידי משחק והאקתונים שיוצרים חווית לימוד מהנה, מפיגת מתחים ומאפשרת למידה על פי סרגל התקדמות אישי. במכללה האקדמית צפת שמים קודם כל דגש על התחום המעשי באמצעות שיתוף פעולה הדוק עם מרכזי תעשייה בצפון אשר מעניקים לכל סטודנט 'טעימה' מאופי העבודה העתידית שלו. בנוסף, מציעה המכללה האקדמית צפת גם לימודים המדגישים יזמות וחשיבה חדשנית ויצירתית. 

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי מוסדות הלימוד והסילבוס של התכניות השונות.


איפה ללמוד הנדסת מערכות מידע? להלן כל המוסדות:

#1 – אוניברסיטת בן גוריון | הנדסת מערכות תוכנה ומידע 

אוניברסיטת בן גוריון הממוקמת בנגב מציעה אוירת לימודים קצת שונה ממה שמקובל במרכז ובצפון. האוניברסיטה שמה דגש על התפתחות האישית של כל סטודנט, על זמינות גבוהה של המרצים והמדריכים ומענה אישי לכל בעיה. על הגיבוש החברתי של הסטודנטים ועל אוירה מיוחדת במינה. המסלולים המוצעים בלימודי הנדסת מערכות מידע הינם סייבר, בינה עסקית ובינה מלאכותית מתוך הבנה שדור העתיד של ההיטקיסטים הצעירים יצטרך לתת פתרונות חכמים הן לצורכי פנים של ניהול החברה והארגון וגם לצורכי שמירה על קשר עם לקוחות ואוטומטיזציה של תהליכי רכישת מוצר או שירות. 

#2 – אורט בראודה | הנדסת מערכות מידע 

אורט בראודה הממוקמת בכרמיאל מציעה לימודים בגישה בוגרת בה כל תלמיד משכלל את יכולותיו ללמוד לבדו. הסיבה לכך היא לרכוש כלים להתמודדות עם בעיות שבהם עשוי הסטודנט להתקל במהלך עבודתו העתידית והאסטרטגיות השונות להגיע לפתרון. במכללה מקפידים על כיתות קטנות ולמידה בתוך קבוצות תוך הדרכה אישית. תוכנית הלימודים כוללת את הנחת התשתית הראשונית של מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב ועוד, ולאחריה קורסים בהנדסת תוכנה והנדסת תעשייה וניהול. בתום ארבע שנים הסטודנט יוצא עם ידע מעשי בנוסף לרקע הנרחב שקיבל. 

#3 – הטכניון | הנדסת מערכות מידע

הטכניון הינו אחד המוסדות הותיקים ביותר הקיימים בישראל והוקם במטרה להכשיר דור של מהנדסים ומדענים כדי שהידע שרכשו יסייע למדינה הצעירה שרק הוקמה וישים אותה בשורה אחת עם מדינות מתקדמות אחרות. לטכניון שיטת ניקוד שונה משאר המכללות והאוניברסיטאות, ויש גמישות רבה יותר בזליגה בין התחומים. כלומר, סטונדט שרוצה לקחת קורסים בתחום מידע אחר אינו חייב לגשת לתוכנית דו חוגית אלא פשוט להרשם לקורס שמעניין אותו ולצרף אותו למניין הקורסים שלמד לתואר. הטכניון אף מעודד מפגש ודיאלוג בין תחומים על מנת להעניק לכל סטודנט היבטים נרחבים ככל הניתן של רכישת ידע. 

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי מוסדות הלימוד והסילבוס של התכניות השונות.


למי זה מתאים ואיך תדעו במה לבחור

הבחירה בין תואר בניהול מערכות מידע לתואר בהנדסה תלויה בכם ובמקצוע העתיד שבו תרצו להשתלב. בעוד שמנהלי מערכות מידע מובילים חברות לשגשוג והצלחה ומסייעים לארגונים להתייעל ולהגביר את התפוקה, איכות השירות ואת תיאום והזרמת המידע בין המחלקות השונות, מהנדסי מערכות מידע עוסקים יותר בחלק המחקרי-מדעי של התחום. אנשי ההנדסה לרוב יעבדו בפיתוח מוצרים עתירי טכנולוגיה ויבחנו את השפעתם על המשתמש ועל חוויתו. הדרך הטובה ביותר להדגים זאת הוא שבעוד שמנהל מערכות המידע יבנה ויקים עבור הארגון את מערכת ניהול המידע, יתחזק וינתח את פעולתה, מהנדס יבחן כיצד מערכת אוטומטית לרכישת מוצר מתקבלת על ידי לקוחות מכל חתכי הגילאים וכיצד ניתן להתאימם טוב יותר לשיפור חווית המשתמש. 

במה עובדים אחר כך?

העולם צועד בצעדי ענק לטכנולוגיה אוטומטית מבוססת בינה מלאכותית. דוגמה טובה לכך היא המירוץ להצלחת פרוייקט המכונית האוטונומית, או אפילו עניינים יומיומיים כמו עגלה שעושה בשבילכם את הקניות או מערכת רמזורים שמנתבת את התנועה על פי העומס והלחץ. כמעט כל אספקט בחיים שלנו זוכה לשדרוג דיגיטלי, וכבר קשה למצוא תחומים שעדיין לא עברו למחשוב מלא. כסטודנטים שיהפכו להיות מובילי ענפי ההייטק והתעשייה בישראל ובעולם, חשוב לקבל רקע ניהולי ומדעי בתחומי המחשב וגם ניהול מערכות מידע כדי להבין טוב יותר כיצד לייצר מוצרים טכנולוגיים שיקחו את האנושות כולה הלאה לשלב הבא. 

 

כולם כבר התחילו ללמוד עכשיו תורך!

רוצה פרטים על תואר בניהול מערכות מידע?

תנאי קבלה, מועד פתיחה, מחיר, תנאי תשלום ועוד..

כולם כבר התחילו ללמוד. עכשיו תורך!

רוצה פרטים על תואר בניהול מערכות מידע?

תנאי קבלה, מועד פתיחה, מחיר, תנאי תשלום ועוד..

מאמרים מומלצים:

רוצה פרטים על תואר בניהול מערכות מידע?

עוד משהו קטן...

בשביל להגן עלייך שלחנו לך SMS עם קוד בן 4 ספרות כדי לוודא שהמספר שהזנת באמת שלך.
כדי שנוכל לשלוח לך פרטים על הקורסים הכי עדכניים חובה לאשר את המספר.