סקירת 9 קורסי UI UX מומלצים | ככה תבחרו תכנית שמתאימה לכם

קורס UX UI

מה משותף ל- Wolt, פייסבוק ו-Waze? כמובן, חוץ מהעובדה שכל אחת מהן שווה מיליארדים.

על פניו מדובר ברעיונות פשוטים למדי – הזמנת אוכל, רשת חברתית וניווט בכביש. אבל אחד הדברים שגרמו לכל אחת מהחברות האלו להפוך לחברות בשווי של מיליארדי דולרים הוא חווית המשתמש וממשק המשתמש שלהן. במילים אחרות, ה- UX וה- UI שלהן. 

אז איפה לומדים את התחום? הנה כמה אופציות מומלצות שיעזרו לכם לעשות את הצעד הבא שלך בהייטק כמעצבים!

תוכן עניינים


בין כל שורות הקוד, מאגרי הנתונים ובדיקות האיכות, אחד התפקידים הכי חשובים היום בהייטק הוא עיצוב UI UX. המעצבים בתחום, הם אלו שאחראים במידה רבה לנראות של אתרים ואפליקציות, ולחוויה הכללית של משתמשים בתוכם. לרוב, מדובר באנשים עם עין עיצובית ותשומת לב לפרטים.

אין בהכרח מסלול אחד ומובנה שמכין אנשים לתחום, מלבד השתתפות בקורס UX UI ייעודי, שבדרך כלל דורש ניסיון עיצובי כלשהו. לימודי UX UI מושכים אליהם אנשים מתחומים רבים. החל מפסיכולוגיה, דרך עיצוב ועד תקשורת. זה באמת תחום שדורש מגוון רחב של יכולות ולכן לא תמיד קורס חווית משתמש בסיסי יספיק ללמד אתכם הכל

ועדיין יש לא מעט קורסים מומלצים. במאמר הזה סקרנו עבורכם 9 קורסים בתחום. לפני שאתם מחליטים איזה קורס UX UI מומלץ עבורכם קחו את הזמן, תקראו את הסקירה בנחת ותחליטו בהתאם להעדפות שלכם מה מתאים לכם. 

למי מתאים ללמוד UX UI?

כפי שאולי כבר הבנתם, לימוד UX אינו מתאים בהכרח לכל אחד. מדובר בתחום מורכב, המשלב היבטים טכנולוגיים מתקדמים מצד אחד, לצד אלמנטים מעולמות העיצוב והפסיכולוגיה. בנוסף, חלק ניכר מהקורסים בתחום דורשים היכרות קודמת עם העולם הדיגיטלי. לכן, הקורסים מיועדים לאנשים עם רקע בתחומים משיקים, כמו שיווק, דיגיטל, תכנות או ניהול מוצר. אפשרות נוספת, היא להגיע לקורס UX UI אחרי תואר בפסיכולוגיה, שיווק, תקשורת או עיצוב.

9 קורסי UX UI מומלצים שיעזרו לכם להשתלב בתחום

#1 – HackerU | קורס UX UI – אפיון חווית משתמש ועיצוב לדיגיטל

קורס UX UI הכולל התנסות עם מגוון רחב של טכנולוגיות וכלים המשמשים מעצבים. למשל, הקורס כולל הרחבה על מערכת Figma, אחד הכלים המתקדמים כיום לאפיון ועיצוב דיגיטלי. בנוסף, הנרשמים לקורס מקבלים יוזר חינם לשנה שלמה למערכת Elementor. מערכת זו היא המערכת הפופולרית ביותר כיום בעולם לבניית אתרים. במובן זה, הקורס כולל יתרון משמעותי, והוא היכולת להתנסות כבר משלב מוקדם עם מערכת פופולרית ושימושית במיוחד בתחום.

בנוסף, צוות הקורס כולל מרצים בעלי נסיון ביישום ובלימוד UX לגורמים בתעשייה. לצד ההדרכה התיאורטית, הקורס כולל סדנאות מקצועיות ופרויקטים המסכמים את החומר נלמד. מטרת הקורס היא להוציא את המשתתפים עם תיק עבודות, לטובת השתלבות עתידית בשוק העבודה. הקורס כולל 110 שעות לימוד בשעות הערב או הבוקר, כולל לימוד פרונטלי, סימולציות, ותרגול אישי. 

#2 – קודיזיינר | מסלול UX/UI

קורס זה נחשב לאחד הותיקים בתחום של לימוד UX, והוא מתקיים כבר למעלה מ-15 שנים. בנוסף לותק של הקורס עצמו, הקורס מועבר על ידי אילן ליטכנייר-גיל, אחד מהמומחים הותיקים בתעשיית ההייטק לתחום העיצוב וחווית המשתמש. לצדו, הצוות כולל מרצים ומרצות מהשורה הראשונה בתחום. הקורס עצמו הוא קורס UX UI המתמקד בחוויה ובאפיון ממשק משתמש. לדוגמא, הקורס כולל דגש משמעותי על מודלים פסיכולוגיים והתנהגותיים ועל הקשר בין קוגניציה לשימוש באפליקציות שונות. 

בנוסף, הקורס כולל תרגול מעשי רב ויצירת תיק עבודות משמעותי לבוגרי הקורס. בתום הקורס, המשתתפים יצאו עם תיק עבודות משמעותי, אותו ניתן יהיה להציג במהלך הליך הקבלה למקומות עבודה. הקורס מתקיים במתכונת אונליין בשעות הערב במשך 240 שעות סה”כ. עלותו עומדת על 15,600 ₪. 

#3 – שנקר | קורס עיצוב ואפיון חווית משתמש ( UX UI)

הקורס הזה מיועד למעצבים עם נסיון בעבודה בפרינט ובדיגיטל שרוצים לבצע הסבה מקצועית. לכן, חלק מתנאי הקבלה הם רקע בגרפיקה ממוחשבת או הצגה של תיק עבודות בתחום. באמצעות הקורס, המשתתפים רוכשים כלים, שיטות עבודה וידע פרקטי במטרה להתפתח בתחום חווית המשתמש. הקורס כולל תרגול מעשי ויצירת תיק עבודות עבור המשתתפים. בנוסף, מדי כמה חודשים יוצגו בשנקר הפרויקטים המצטיינים בקורס. זאת, בנוסף לקבלת תעודת הצטיינות לתלמידים מצטיינים.

הקורס כולל 250 שעות אקדמיות, כולל חלקי התרגול המעשי. הוא מועבר על ידי מרצים מקצועיים מטעם מכללת שנקר וכן על ידי אנשי עיצוב מובילים בתעשייה. הקורס כולל גם פרויקט גמר, והשלמה שלו ברמה גבוהה היא תנאי לקבלת התעודה. 

#4 – Pitango Academy | קורס אפיון חווית משתמש UX

קורס חווית משתמש של מכללת פיטנגו מיועד לאנשי מקצוע מתחומים מגוונים, כולל שיווק, עיצוב, פסיכולוגיה, ניהול מוצר או יזמות. הקורס עצמו מכוון לנסיון פרקטי, ומי שמעבירים אותו מגיעים בעצמם מהתעשייה. ככה התלמידים בקורס זוכים לליווי אישי ומקצועי לכל אורך הדרך. 

החלק הראשון כולל מבוא לחווית משתמש, עם דגש על אפיון חווית המשתמש. החלק השני עוסק בתפקיד המאפיין עצמו, ובחלק בשלישי התלמידים נוגעים כבר בפרקטיקה של אפיון חווית משתמש. החלק הבא של הקורס מתמקד באפיון מוצרים דיגיטליים, כולל מערכות מורכבות ומערכות מסחר. השלב האחרון כולל הכנה לעולם האמיתי, עם סטאז’ ממוקד קריירה, בניית תיק עבודות ועוד כלים שישמשו את התלמידים בתעשייה. 

הקורס מתקיימים במתכונת היברידית, כאשר השיעורים הפרונטליים מתקיימים ליד תחנת רכבת השלום. סה”כ, הקורס כולל 180 שעות, וניתן ללמוד בשעות הבוקר או הערב.

#5 בצלאל | קורס UX UI – עיצוב חווית משתמש

קורס חווית משתמש של בצלאל מתמקד במספר היבטים שונים של חווית המשתמש. הנושאים המרכזיים בקורס מתחלקים לשלושה חלקים מרכזיים. חלק אחד הוא פיתוח ראייה ביקורתית לבחינת מוצרים. החלק השני הוא למידת כלים למחקר ואפיון מוצרים. החלק השלישי מתמקד בהיכרות עם עקרונות עיצוב בסיסיים. החלוקה הזו מבוססת על הגיון שפונה למשתמשים עצמם. המטרה בקורס היא לאפיין ולעצב מוצרים בדגש על אפליקציות ומובייל, באופן שמתמקד במשתמשים ובצרכים שלהם. לכן, מומלץ גם להגיע לקורס עם רקע בעיצוב ו/או הבנה של יסודות העיצוב. 

לצד המיקוד באפליקציות מובייל קורס לימודי UX UI בבצלאל כוללים גם התנסות עם כלים ופלטפורמות מתקדמות. אלו כוללים בין היתר, תרגול מעשי רב ומשמעותי עם ממשק FIGMA. הקורס מתקיים בירושלים, חיפה ותל אביב והוא נערך באופן פרונטלי, בשעות הערב. 

#6 – הטכניון – היחידה ללימודי המשך | קורס אפיון חווית משתמש UX

קורס זה מיועד לבעלי רקע מקצועי בתחומים משיקים לתחום של אפיון ממשק. למשל, נסיון בניהול מוצר, עיצוב, פיתוח ושיווק דיגיטלי. בנוסף, הקורס מתאים לבוגרי תארים בפסיכולוגיה, עיצוב, ארכיטקטורה או תוכנה. מלבד הנסיון המומלץ עבור המשתתפים בתכנית, סגל הקורס כולל מרצים מהשורה הראשונה. המנהל האקדמי של התכנית ללימוד UX הוא רן לירון. לירון משמש כמנטור ב – Google for Srartups והוא מחזיק בנסיון של למעלה מ-20 שנים בתחום. 

הקורס מתנהל במתכונת של שיעורי עומק, ובסופם סדנת התנסות מעשית. כך, המשתתפים יכולים לתרגל ולהפנים את הידע שנלמד במהלך הקורס. בסופו של הקורס, פרויקט הגמר ופרויקטים של בוגרי הקורס מוצגים בפני פאנל של מומחים ומגייסים מהתעשייה. הקורס מתקיים בשעות הערב או הבוקר, לאורך 190 שעות אקדמיות סה”כ. הוא מתנהל באופן פרונטלי במרכז תל אביב. 

#7 – Netcraft | קורס אפיון ממשק וחווית משתמש UX 

קורס UX זה של קבוצת Elad מתמקד בשילוב של ידע תיאורטי והתנסות מעשית. הקורס מתמקד בהקניית כלים מודרניים למעצבים בתחום. בין היתר, הקורס מתמקד בעיצוב לאתרים, מובייל, אפליקציות, ומסחר אלקטרוני. בנוסף, קורס חווית משתמש זה מתמקד בהיבטים הפסיכולוגיים של חווית המשתמש. הקורס כולל מספר משמעותי של שיעורים העוסקים בעקרונות הפסיכולוגיים של השימוש במערכות ובעיצוב. החלק ממחקר המשתמשים, תכנון המערכות השונות, ואפיון מונחה משתמשים. 

לצד ההיבטים התיאורטיים, הקורס כולל תרגול מעשי משמעותי, והיכרות עם הכלים המתקדמים ביותר בתחום. גולת הכותרת של הקורס היא סדנת פרויקטי גמר. סדנה זו כוללת אפיון מוצר מא’ ועד ת’, במטרה לאפשר למשתתפים להתחיל לבנות תיק עבודות משמעותי, לקראת השתלבות בתעשייה. 

הקורס נערך באופן פרונטלי בשעות הערב בבני ברק. עלות הקורס היא 12,000 ₪ + מע”מ. 

#8 – סטודיו 6B | הקורס המתקדם לעיצוב UX

קורס לימוד UX זה מיועד למעצבים. הוא מיועד לפרילנסרים שכבר עובדים בתחום ורוצים לתמחר את עצמם גבוה יותר. קהל יעד נוסף הוא מעצבי פרינט שרוצים לעבור לדיגיטל. בנוסף, הקורס מתאים למעצבי דיגיטל שרוצים להרחיב את היכולות ואת ארגז הכלים המקצועי שלהם. הקורס כולל מנטורינג וחניכה אישית לצד תרגול מעשי משמעותי. הקורס כולל התנסות מעשית וליווי אישי, וכן הכנה לשוק העבודה. ההכנה כוללת עבודה עם גורמים מובילים מהתעשייה, והכשרה מעשית לקראת השתלבות בתחום. 

צוות ההוראה כולל מרצים מובילים בתחום, עם נסיון משמעותי מתחום הדיגיטל בתעשייה. לכן, הקורס ממוקד על ידע פרקטי ושילוב בין עקרונות UX מתקדמים לכלים מודרנים בתעשייה. למשל, קורס חווית משתמש זה מתמקד ביצירת חווית משתמש אחידה באפליקציות ובממשקים מודרניים. הקורס מתקיים בתל אביב והוא נערך בשעות הבוקר או הערב. 

#9 – ג’ון ברייס | קורס חווית משתמש

קורס UX UI של ג’ון ברייס מיועד לאנשי מקצוע עם נסיון מעשי קודם בעולמות תוכן רלוונטיים כמו למשל, פיתוח, עיצוב, אפיון, שיווק ועוד. לכן, הקבלה לקורס מותנית בין היתר במילוי שאלון התאמה וראיון אישי. הקורס כולל סה”כ 26 מפגשים ו-130 שעות אקדמיות. במהלכן המשתתפים לומדים על מכלול העבודה בתחום חווית המשתמש. הסילבוס נבנה על סמך המומחיות של צוות המרצים וההיכרות שלהם עם התחום.

את הקורס מוביל טל פלורנטין, אחד המומחים המשמעותיים בארץ בתחום חווית המשתמש. בין היתר, פלורנטין כתב את הספר “חווית המשתמש” שזכה במספר פרסים בינלאומיים. בנוסף, הוא הוביל מאות פרויקטים של אפיון UX לארגונים. הקורס עצמו מתקיים בשעות הערב, בירושלים, חיפה או תל אביב.

*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי הקורסים והסילבוס של התכניות השונות.


מה חשוב לדעת לפני שבוחרים קורס UX UI?

לצד הסקירה של הקורסים עצמם, כדאי גם להכיר קצת יותר לעומק את עולם ממשק המשתמש. הנה כמה תשובות לשאלות נפוצות בנושא.

אילו תחומים תלמדו במסגרת לימודי UX UI?

לימודי UX UI מתחלקים בעצם לשני תחומים מרכזיים, UI ו – UX .UI כולל את ממשק המשתמש עצמו ואילו UX מתמקד בחווית המשתמש. מדובר בשני שלבים מעט שונים ושווה להתעכב על ההבדלים ביניהם. לימוד UX מתמקד בחוויה של המשתמש ולכן בחלק זה, המשתתפים בקורסים לומדים לא מעט על פסיכולוגיה והתניות קוגניטיביות. חלק זה כולל את תהליך האפיון ומחקר המשתמשים. חשוב בחלק זה להבין מה מניע את המשתמשים השונים ואיך לבצע מחקר משתמשים. 

בנוסף, לצד ההיכרות עם תהליך מחקר המשתמשים, חלק זה כולל לרוב גם היבטים קוגניטיביים. אלו כוללים פירוט על המוח, מערכות חישה שונות והקשר בין החושים שלנו והאופן שבו אנחנו משתמשים בתוכנות שונות. החל ממנגנוני קשב ועד האופן בו הקול והראייה שלנו משפיעים על השימוש באפליקציות שונות. לבסוף, לאחר לימוד הליך המחקר והבנת המשתמשים, המשתתפים בקורסים השונים ילמדו כיצד להכין דרישות אפיון ועיצוב. 

מסמך הדרישות מהווה חלק משמעותי מהליך העבודה לכל מעצב, ולכן חלק זה חשוב במיוחד. בעצם, היכולת להוציא לפועל את העיצוב תלוי גם במתכנתים, ולכן יצירת מסמך אפיון מובן וברור הוא קריטי להוצאה לפועל של העיצוב עצמו. ברוב הקורסים, חלק זה כולל גם תרגול מעשי משמעותי על תכנות מובילות בתחום.

מלבד שלב ה – UX, שלב ה – UI כולל כבר חלקים יותר “מעשיים” הנוגעים ליצירת העיצוב בפועל. בחלק זה, הקורסים כוללים עבודה עם כלי עיצוב ואפיון ויצירת סקיצות למוצרים. חלק מהקורסים יציעו גם מספר התאמות שונות והרחבות. הרחבות אלו כוללות למשל מודולים המתמקדים בעיצוב למובייל לצד העיצוב לאתרים. בנוסף, קורסים רבים יציעו בשלב זה היכרות עם תכנות מובילות בתחום, כגון Elementor, Axure ועוד. בנוסף, ברוב הקורסים, המשתתפים יתנסו בעבודה עם Figma. זהו אחד מכלי העיצוב והאפיון הדיגיטליים המובילים כיום. לכן, חשוב מאוד להתנסות בכלי זה, וכמובן בכלים מתקדמים נוספים. זאת, על מנת שתוכלו להיות מוכנים עד כמה שאפשר לעבודה בפועל בתעשייה. 

לבסוף, הקורסים בתחום יציעו לרוב פרויקט גמר. פרויקט זה, המהווה את שלב השיא של הקורס, כולל ביצוע הליך אפיון ועיצוב מתחילתו ועד סופו. התהליך כולל לצד מחקר המשתמשים ותהליך העיצוב, גם היבטים נוספים הקשורים בעיצוב מוצר. בין היתר, קורסים רבים יציעו סדנאות במדידת ביצועים, עבודה עם נתונים, ואף טעימה מניהול מוצר, אחד הממשקים המשמעותיים עם עולם העיצוב. 

באילו תפקידים אפשר להשתלב בסיום הקורס?

לאחר הקורסים השונים, ניתן לרוב להשתלב במספר תפקידים שונים. שניים מהתפקידים המרכזיים הם מאפייני חווית משתמש ומעצבי UX UI.

כמו כן, ניתן להשתלב גם במספר ארגונים שונים, שלכל אחד מהם יש מאפיינים שונים, יתרונות וחסרונות. בין היתר תוכלו להשתלב במשרות עיצוב בחברת מוצר גדולה, בסטארטאפ קטן, או בחברת פרוייקטים. לכל תפקיד וארגון כזה יש יתרונות וחסרונות, בהתאם למה שמתאים לכם. 

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

רוצה להישאר בלופ?

טיפים לפיתוח קריירה, מדריכים ועדכונים שהייטקיסטים אוהבים – אצלך במייל!

*מבטיחים לא לחפור:)