האם עדיין יש טעם ללמוד שפת C?

שפת C

זה מאוד נדיר לראות טכנולוגיה מסוימת שורדת לאורך 50 שנה. בייחוד כאשר מדובר בשפת תכנות.

ועדיין, למרות שהיא קיימת מאז 1972, שפת C חיה ובועטת והיא נחשבת לאחת מאבני היסוד של עולם התוכנה.

במהלך העשורים האחרונים הופיעו עשרות אלטרנטיבות שנועדו לאתגר את הדומיננטיות של השפה ולהחליף אותה, אך C עדיין כאן ומגוון השימושים בה רק גדל. 

אל תתבלבלו, לשפת C יש גם לא מעט שונאים. במהלך השנים צצו הרבה מחקרים שטענו שיש למצוא פתרון אלגנטי יותר במקום C, ועד היום מתכנתים רבים לא מתחברים אליה.

ולמרות זאת, C נותרה אחת משפות התכנות הפופולריות ביותר עד היום, ואין הרבה שפות שמסוגלות לנצח אותה מבחינת ביצועים ויעילות.

אז איך זה ששפת C עדיין רלוונטית? במדריך זה נסביר מה הפך את השימוש ב- C לכל כך נפוץ ולמה זו אופציה לא רעה ללמידה גם עבורכם. 

תוכן עניינים


3 סיבות ללמוד C:

1. שפת C משמשת פחות או יותר להכל

ההוכחה המרכזית לכך ש- C עדיין רלוונטית היא העובדה הפשוטה שהיא נמצאת בכל מקום. באינפוגרפיקה הבאה ריכזו כמה שימושיים מרכזיים של השפה:

שפת C

הסבר על השימושים השונים:

  • מערכות הפעלה: המטרה העיקרית ש- C נועדה לשרת במקור הייתה כתיבת סקריפטים (תוכניות מחשב הנכתבות על מנת לבצע משימות) למערכת ההפעלה. שפת C הפכה לחלק בלתי נפרד מפיתוח מערכות הפעלה, בעיקר בזכות המהירות שלה. מערכות הפעלה כמו Windows, Linux, Mac, iOS, Android  – כולן כתובת ב- C. 
  • פיתוח שפות תכנות אחרות: יעילות הקוד והפשטות של C השפיעו (באופן ישיר או עקיף) על פיתוחן של שפות רבות, כולל C++, שהיא בעצם שפת C בתוספות פיצ'רים מסויימים. אך גם על שפות כמו C#, Java, Limbo, JavaScript, Perl, פייתון ו- Verilog אשר משתמשות ב- C ברמות שונות. בפייתון למשל, שפת C משמשת לבניית ספריות סטנדרטיות, בעוד שהתחביר (סינטקס) של שפות אחרות כמו C++, Perl ו- PHP, מבוסס על C.
  • מסדי נתונים (Databases): מסדי הנתונים הפופולריים ביותר בעולם, כולל Oracle Database, MySQL, SQL Server ו- PostgreSQL, כתובים בשפת C (ובשפות המבוססות עליה כמו C++).
  • גרפיקה ופיתוח משחקים: שפת C משמשת לתכנות של אלמנטים גרפיים, והיא שימושית במיוחד בתחום של פיתוח משחקים. פלטפורמות פיתוח משחקים כמו Unity3D, Unreal Engine cocos2d-x וכו' כתובות ב- C ו- C++. 
  • אמבדד – מערכות משובצת מחשב (Embedded Systems): קניתם משהו במכולת – באיזו שפה לדעתכם "מתוכנתת" הקופה של המוכר? אם חשבתם על שפת C אתם כנראה צודקים, וזה ממש לא נגמר שם. המיקרוגל, השלט של המזגן, מערכת ההילוכים האוטומטית ברכב שלכם ואפילו השבב הקטן שנמצא על גבי כרטיס האשראי שלכם – כולם מקודדים בשפת C. מה עוד משותף לכל המכשירים שהזכרנו? כולם מוגדרים כ"מערכות משובצת מחשב" (או Embedded system). 
    במילים אחרות, מדובר במחשבים זעירים שבתוכם יש מעבד קטן שמריץ תוכנית. ולמרות ששפת התכנות המשמשת במחשבים אלו עשויה להשתנות מיצרן ליצרן, הם לרוב מתוכנתים בשפת C, בעיקר בזכות הגמישות, הפשטות והיעילות של השפה. 

מגוון השימושים של C הוא כל כך גדול וזו גם הסיבה לכך שתכניות הכשרה לתכנות ותארים אקדמאיים רבים עדיין מלמדים שפת C (גם אם זו לא השפה הראשונה שתלמדו שם).


2. ידע בשפת C יעזור לכם להפוך למתכנתים טובים יותר

כפי שהזכרנו קודם לכן, כמעט כל שפות התכנות וספריות הקוד בנויות ב- C (או C++). כלומר, אם אתם יודעים שפה כמו פייתון למשל, אתם עושים שימוש בפונקציות שנועדו לקצר תהליכים אבל אתם לא נחשפים להיגיון שמאחורי הקוד.

למידת C עוזרת לכם להבין יותר טוב את הבסיס עליו בנויות רוב שפות התכנות והיא הופכת למידה של כל שפה אחרת לפשוטה יותר.

מעבר לכך, שפת C מאופיינת בכך שהיא מאוד "קרובה למכונה", כלומר – היא נותנת הוראות ישירות למעבד. לימוד C עוזר לכם להבין טוב יותר את המכונה ("לחשוב ב- C") ואת ההגיון מאחורי האלגוריתמים, והופך אתכם למתכנתים טובים יותר. 

רכישת מיומנות ב- C תעזור לכם להבין את התיאוריה שמאוחרי השפה, ותסייע לכם לפתח יישומים בצורה יעילה יותר. 


3. שפת C מבטיחה ביצועים גבוהים

המיקוד הראשי בתכנות הוא על הפונקציונליות (השימושיות) של היישומים. במילים אחרות, המטרה הראשית של הקוד שאנחנו כותבים הוא לבצע את הפעולה (או פעולות) שהוא אמור לעשות. 

יחד עם זאת, מהירות היא פקטור חשוב מאוד וסביר להניח שאם תעבדו בתור מתכנתים אתם תהיו מחויבים לעמוד בסטנדרטית מסויימים של יעילות.

על מנת להגיע לתוצאה הרצויה ולהימנע מטעויות, מתכנתים נוטים להיעזר בהנחיות ו- BEST PRACTICES של מתכנתם אחרים אך זה לא תמיד מספיק כאשר אתם נדרשים להשיג ביצועים טובים יותר.

מבחינת ביצועים, C היא שפה מהירה מאוד. יישומים שנכתבו בשפת C רצים הרבה יותר מהר בהשוואה לתוכניות שנכתבו בשפות אחרות. 

אפילו היום, C נחשבת לבעלת ביצועים מהירים מאוד מכיוון שהיא לא מבצעת פעולות עיבוד נוספות כגון איסוף קבצי זבל או מניעת דליפות זיכרון וכו'. מצד שני, המתכנת צריך לדאוג לדברים האלו בעצמו.

מהם החסרונות של השפה?

עד עכשיו הזכרנו כמה סיבות ללמוד C, אך לא הכל ורוד. C היא שפה ותיקה ומתכנתים רבים לא מתחברים אליה, בעיקר בגלל הסיבות האלו:

  • בניגוד לשפות תכנות נפוצות כמו ג'אווה או פייתון, C לא תומכת בתכנות מונחה עצמים (זאת גם הסיבה לפיתוח של שפת C++). 
  • C נחשבת קשה ללמידה, במיוחד בתור שפת תכנות ראשונה. בניגוד לשפות מודרניות, לא תמצאו הרבה "קיצורי דרך" ב- C והיא לא תאפשר לכם לטעות אפילו בפסיק קטן.


רוצים להתנסות בזה בבית?

מתלבטים אם זה בשבילכם? למה שלא תנסו את זה בעצמכם.

אם אין לכם ידע קודם בתכנות, ומעניין אתכם להתנסות בשפת C – הקורס הבא הוא אופציה מעולה עבורכם:

בקורס זה תלמדו את יסודות התכנות בשפת C – כולל נושאים כמו משתנים, תנאים, לולאות שונות, פונקציות ועוד. והכי טוב, תכנית הלימודים כוללת מעל ל- 100 תרגילים (עם פתרון מלא) שיאפשרו לכם ליישם את מה שלמדתם תוך כדי תנועה. הקורס אינו דורש ניסיון קודם בתכנות.


סיכום ומסקנות

שפת C אמנם ותיקה אך היא עדיין אחת משפות התכנות השימושיות ביותר בעולם, והיא לא הולכת לשום מקום בזמן הקרוב. 

הביצועים הגבוהים, הפשטות והגמישות של השפה הפכו את C לאטרקטיבית במיוחד ואנחנו רואים אותה היום בכל מקום: החל מפיתוח מערכות הפעלה, דרך מסדי נתונים ועד השלט של המזגן.

למידת C עוזרת להבין כיצד הקוד "מתקשר" עם החומרה עצמה ומספקת לכם בסיס תיאוריטי מעולה שתהפוך אתכם למתכנתים טובים יותר. יחד עם זאת, למידת C לא מתאימה לכולם

מדובר בשפה קשה יחסית, בלי הרבה "קיצורי דרך" ולאו דווקא כדאי לכם ללמוד אותה בתור שפת תכנות ראשונה, אלא רק אחרי שצברתם מיומנות בשפת תכנות אחרת. 

אם אתם רק מעוניינים לרכוש מיומנות בסיסית בכתיבת קוד כדאי היינו מציעים להתחיל משפה קלה יותר כמו פייתון בתור התחלה, ולאחר מכן, כשתרצו להעמיק את הידע שלכם, ללמוד C. 

אולי יעניין אותך:

"ללמוד אנגלית כמו שלמדתם לנהוג"

הרמה שלכם באנגלית תוקעת אתכם? תכירו את השיטה הייחודית שעזרה ליותר מ- 1000 הייטיקיסטים לדבר אנגלית בביטחון ולפתח את הקריירה שלהם בתעשייה. לראיון המלא >>

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>