איך לבחור קורס תכנות? אל תרשמו לפני שבדקתם את הגורמים הבאים

במקצועות טכניים כמו פיתוח תוכנה, אנשים רבים עושים את הטעות הנפוצה ונרשמים לתוכניות על סמך "תחושת בטן" או המלצה של נציג שירות שדיבר איתם בטלפון. וזו טעות.

מהי לדעתכם ההוצאה הכספית הגדולה ביותר של אדם ממוצע במהלך חייו? אם חשבתם על רכישת דירה אתם צודקים. ההוצאה השניה בגודלה בדרך כלל תהיה רכב וההוצאה הכספית השלישית בגודלה תהיה השכלה. כלומר, אדם ממוצע ישקיע במהלך חייו עשרות אלפי שקלים על תארים אקדמיים, קורסים והשתלמויות, סדנאות מקצועיות, שיעורים פרטיים ועוד. ועדיין, אנשים רבים מקבלים החלטות גורליות ונרשמים ללימודים מבלי להבין למה הם נכנסים, ומבלי לבצע השוואה בין מספר אלטרנטיבות אפשריות.

תוכן עניינים

אם אתם בתהליך של בחירה של תוכנית הכשרה לפיתוח תוכנה או קורס תכנות, אתם בטח חווים עכשיו קצת קושי או בלבול משפע האפשרויות. הקושי של רוב האנשים, במיוחד כאלו שמגיעים ללא רקע טכנולוגי מקדים, זה בכלל להבין מה ילמדו אתכם בקורס, והאם בסיומו תוכלו לעבוד בפיתוח תוכנה.

שלא תטעו, רוב מוסדות הלימוד יספקו לכם ייעוץ בשמחה, אך בסופו של דבר הם רוצים למכור קורסים (וזה לגיטימי), ולכן לא בטוח שתקבלו מהם תמונה מלאה של המצב.

לא בטוחים אם תכנות זה בשבילכם?

הדרך היחידה לגלות אם אתם מתחברים לתחום היא על ידי התנסות מעשית. אבל זה לא אומר שחייבים להוציא אלפי שקלים רק כדי לבחון אם זה מתאים לכם.
במקום, עדיף שתתנסו בכתיבת קוד בשפה אחת בסיסית – למשל: HTML. שפת HTML היא הבסיס שעליו בנויים אתרים אינטרנט, ולמידה שלה תעזור לכם לבחון אם אתם נהנים מסוג כזה של עבודה.
כדי לעזור לכם לבחון את עצמכם סידרנו לכם שבועיים חינם במערכת של קודבוקס! שם תוכלו להתנסות בלמידת HTML ולקבל הערות בזמן אמת שיעזרו לכם ללמוד בקלות. לקבלת שבועיים התנסות בחינם >>

מה הבעיה לבחור קורס תכנות?

אין סטנדרטיזיה בין בתי הספר השונים. אם יצא לכם לגלוש באתרים של מכללות טכנולוגיות בוודאי שמתם לב שזה לא פשוט למצוא פרטים בסיסיים כמו מסלולי לימוד (בוקר/ערב) ומועדים קרובים. חמור מכך – לעיתים אפילו נושאי הלימוד עצמם אינם ברורים.

חוסר ידע מקדים. הרבה אנשים שנרשמים לקורסי פיתוח לא באמת מכירים את העולם הזה ולכן לא יודעים באילו מאפיינים להתמקד. בשביל רבים, התכנים המופיעים באתרים של בתי הספר יראו כמו סינית במבט ראשון ולכן לא יתמקדו בהם לעומק. 

אחד היעדים שלנו ב- TechMonster הוא לעזור לכם להבין בדיוק למה אתם נכנסים כדי שלא תבזבזו עשרות אלפי שקלים (ואת הזמן היקר שלכם) על משהו שלא בהכרח יקדם אתכם. 

איך לבחור קורס תכנות?

אחרי שהזכרנו כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בעת הרשמה ללימודים, הגיע הזמן להתייחס לשאלה האמיתית – איך בוחרים קורס תכנות מבין כל האופציות? כדי להקל עליכם הכנו רשימה של 7 פרמטרים חשובים שאתם חייבים לבדוק לפני שאתם נרשמים לקורס פיתוח תוכנה:

1. בחרו סוג למידה שמתאימה לכם (קורס תכנות אונליין vs קורס פיזי)

האם ללמוד בכיתה או בקורס תכנות אונליין? כמו שאתם מבינים, מדובר בשתי דרכים שונות מהותית וחשוב שתבינו איפה יש לכם סיכויי הצלחה גדולים יותר. 

למי מתאים קורס תכנות פיזי (למידה בכיתה)?

למי שזקוק להכוונה וסיוע תוך כדי התהליך

למי שמעדיף ללמוד עם עוד אנשים. אין מה לעשות, אנשים מפיקים תועלת רבה מלמידה משותפת וחיבור לתלמידים כמוכם יכול להגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה שלכם.

למי שמסוגל להתחייב להגיע ללימודים בשעות קבועות לאורך זמן. למרות שבהרבה קורסים ישנן גם  תוכניות למידה בערבים שנועדו לאפשר לאנשים עובדים להשתתף, עדיין יש רבים שבעקבות אילוצים לא יוכלו להתחייב לתכנית בשעות קבועות. 

למי מתאים קורס תכנות אונליין?

למי שאינו זמין בשעות קבועות ולא יכול להשתתף בקורס פיזי (למשל: חייל משוחרר שעובד במשמרות).

למי שיש לו יכולת ניהול זמן ומשמעת עצמית גבוהה (אין מורה או חברים לכיתה שילחצו עליכם ללמוד).

– למי שרוצה להתנסות בתחום ולא מרגיש בנח להשקיע הרבה כסף בשלב זה.

פרטים על קורס תכנות? + מתנה

הרשמו לקבל מידע על תנאי קבלה, מועד פתיחה, ותנאי תשלום וקבלו מאיתנו שבועיים חינם לקורס תכנות אונליין של קודבוקס*

לאחר השליחה חכו מספר שניות שהעמוד הבא יטען


השורה התחתונה: לרוב האנשים יתאים קורס פיזי מהסיבה הפשוטה שככה כולנו רגילים ללמוד כבר מהגן.

למידה מרחוק או באונליין היא דרך מדהימה שמאפשרת לרכוש מיומנויות על חשבון הזמן הפנוי שלכם, אך האמת היא שרוב האנשים לא יצליחו להתמיד בה משום שדרך זו דורשת מאמץ גדול יותר ומשמעת עצמית גבוהה.

כפי שהזכרנו קודם, אם אתם בשלב שבו אתם רוצים לבחון את החיבור שלכם לתחום הפיתוח, קורס תכנות אונליין הוא דרך פשוטה (וזולה בהרבה) לעשות זאת. העיקר שתבחרו בדרך שתעזור לקדם אתכם, ושתוכלו להתמיד בה.


2. התאימו את מסלול הלימודים לאופי שלכם (בוקר/ערב)

לפני שבכלל תבדקו מה מלמדים או מהם תנאי הקבלה חשוב שתבדקו אם הקורס מסתדר בלו"ז שלכם.

למרות שהרבה בתי הספר מציעים מגוון מסלולי – לימודי בוקר ממוקדים או לימודי ערב (שבדרך כלל אורכים תקופה ארוכה יותר), חשוב לוודא תחילה שאתם מסוגלים להתמיד בהגעה למפגשי הקורס, אחרת – חבל על הכסף שלכם. 

מעבר לכך, אתם מכירים את עצמכם הכי טוב ויודעים מתי אתם לומדים טוב יותר. האם אתם אנשים של בוקר או ערב? מתי קל לכם יותר להתרכז? 

קורס פיתוח דורש הרבה עבודה ולכן רצוי שתקלו על עצמכם ותבחרו במסלול שהכי מתאים לכם. 


3. בצעו תיאום ציפיות לגבי אורך הקורס

כמה שעות סה"כ תלמדו בקורס?

קורסי תכנות למתחילים נוטים לקחת בין 6 חודשים עד 15 חודשים משום שהם כוללים הרבה מאוד חומר. אז נכון, עדיין לא מדובר בכמות חומר של תואר אקדמי שלם, אך קורסי פיתוח תוכנה למתחילים בדר"כ כוללים 400-800 שעות המחולקות ללימוד בכיתה, ולשעות עבודה על פרויקט מעשי.  

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:


4. בררו האם אתם עומדים בתנאי הקבלה

אולי זה ברור מאליו, אך כדי למנוע בזבוז זמן שלכם, קודם כל תבינו מהם תנאי הקבלה של כל קורס תכנות שאתם מכוונים אליו, ובידקו אם אתם עומדים בהם.

אין סיבה לשרוף זמן על סקירות של קורסי פיתוח המיועדים למתכנתים מנוסים וממוקדים בטכנולוגיות מתקדמות אם זה לא המצב שלכם.


5. מה לגבי הבטחת עבודה בסיום הקורס?

אם ביררתם בעבר לגבי קורסי פיתוח תוכנה בטח שמתם לב שמקומות רבים מבטיחים לדאוג לכם לעבודה בסיום הקורס אבל מה זה בדיוק אומר?

חשוב שתבינו- אף אחד (כולל אנחנו) לא באמת יכול להתחייב שתתקבלו לעבודה בסיום כי זה לא תלוי רק בהם. 

וזה הגיוני בסך הכל. העובדה שסיימתם בהצלחה קורס תכנות לא מבטיחה למקומות עבודה שאתם באמת תותחים בתחום, וארגונים שתתמיינו אליהם ידרשו מכם להוכיח את היכולות שלכם.


אז מה קורה בפועל? ומהי אותה "עבודה בסיום קורס" שהבטיחו לכם? 

קודם כל חשוב להבין שהאינטרס של כל בתי הספר ותכניות ההכשרה לפיתוח תוכנה הוא שאתם תתקבלו לעבודה בסיום. יש לכך 2 סיבות עיקריות:

– ברגע שבוגר קורס התקבל לעבודה הוא הופך ל"שגריר" של המוסד בו הוא למד וסביר להניח שימליץ לחברים על התכנית, מה שמשרת מצויין את בתי הספר. הרי כולם רוצים להציג הוכחות להצלחה שלהם. 

– הסיבה השניה היא שבמקרים רבים בתי ספר לפיתוח תוכנה מרוויחים כסף על כל עובד שהם "משדכים" למקום עבודה. זה חלק מהביזנס ולכן מציאת עבודה עבורכם לא רק משפר את יחסי הציבור של בית הספר, אלא גם ממש משתלם להם כלכלית.

מסיבות אלו, תכניות הכשרה רבות יכילו תכנים שמטרתם להכין אתכם לראיונות עבודה וחלקם אפילו יתחייבו להכניס אתכם לראיונות במספר ארגונים.

מה שהכי חשוב הוא לשמור על תיאום ציפיות בסיסי בינכם ובין מוסד הלימודים. במילים אחרות – תבינו מה אתם מקבלים בתמורה לכסף שלכם. 

ההמלצה שלנו, כאשר אתם משוחחים עם נציג מטעם בית הספר תנסו להבין מה ההתחייבות שלהם כלפיכם – כמה ראיונות מובטחים לכם? לאילו חברות?

במידה ואתם לא תתקבלו לראיונות אלו האם ניתן לעשות משהו? חלק מבתי הספר יציעו לכם החזר כספי חלקי או אפשרות ללמוד משהו אחר. 

בכל אופן, תיאום ציפיות יעזור לכם לקבל תמונה ריאלית של המצב, מה שבסופו של דבר יסייע להכין אתכם לקריירה ארוכה בתחום גם אם דברים לא באים בקלות כבר מהרגע הראשון (ובינינו, הרבה דברים טובים בחיים לא באים בקלות). 

פרטים על קורס תכנות? + מתנה

הרשמו לקבל מידע על תנאי קבלה, מועד פתיחה, ותנאי תשלום וקבלו מאיתנו שבועיים חינם לקורס תכנות אונליין של קודבוקס*

לאחר השליחה חכו מספר שניות שהעמוד הבא יטען


6. תבדקו מה מלמדים שם

לאחר שוידאתם שהקורס רלוונטי אליכם וביצעתם תיאום ציפיות לגבי המשך התהליך לאחר הקורס, הגיע הזמן לצלול לעומק ולהתייחס לתוכן הקורס עצמו. כדי לעשות זאת, הקדישו כמה דקות למעבר על תכנית הלימודים של הקורס (הסילבוס).

על אילו פרטים צריך לעבור?

– אילו שפות תכנות מלמדים בקורס? האם הן רלוונטיות לתחום שבו אתם רוצים לעבוד? 

– האם תקבלו הסמכות במסגרת הקורס שתוכלו להציג בקורות החיים שלכם?

– האם הקורס כולל חלק מעשי? אם כן, על מה תעבדו במסגרת הפרויקט שלכם? 

– אילו מיומנויות "רכות" תלמדו? הכוונה היא למיומניות שאינן קשורות ישירות לעבודה הטכנית שתלמדו. מיומנויות "רכות" יכולות להיות ניהול פרויקט, טכניקות שונות לראיון עבודה ועוד.

*הבהרה: אם התענייתם בקורס אך זיהתם שחלק ממנו לא רלוונטי אליכם זה לא בהכרח אומר שהוא לא יתאים לכם. יש אפשרות שתוכלו לוותר על חלק מהמודולים של הקורס, מומלץ לנסות לשאול את נציג מוסד הלימודים על כך בטלפון.

7. תאמו ציפיות ותבינו מהי התמורה למחיר

כאשר נרשמים לקורס תכנות אתם בעצם משקיעים בעתיד שלכם

חשוב שתבינו שזו השקעה שלכם בעצמכם, והיא אמורה להחזיר את עצמה. רצוי תוך 3-6 משכורות.

אז איך תדעו אם המחיר משתלם?

באופן תיאורטי, אם קורס תכנות עולה 50 אלף שקל (בהגזמה) אבל מבטיח לכם קבלה לעבודה במשכורת של 20 אלף לחודש אז מדובר בעסקה משתלמת עבורכם מכיוון שאתם צפויים להחזיר את סכום ההשקעה הראשוני בתוך 3 חודשי עבודה.

יחד עם זאת, תמיד קיים סיכוי שלא תתקבלו לעבודה באופן מיידי ותיאלצו לחפש משרה במשך כמה חודשים או יותר. 

לכן, ההמלצה שלנו היא שתבצעו סקירה קצרה של מחירים עבור קורסים דומים (כאלה שמציעים היקף שעות דומה ומיועדים לאותו קהל יעד).

בנוסף, כשאתם יוצרים קשר עם מוסד לימודים, תמיד תבררו אילו הנחות קיימות והאם ישנן אפשרויות מימון נוספות עבורכם. למשל: תשלום באמצעות הפיקדון, מענקים שאתם זכאים לקבל או מסלולי תשלום גמישים (לשלם חלק מהסכום במעמד ההרשמה ואת שארית הכסף לאחר שמצאתם עבודה או למצוא הסדר אחר).

8. תבדקו איפה הבוגרים שלהם עובדים

בסוף, הסיבה שבגללה אתם נרשמים לקורס היא בשביל למצוא עבודה בהייטק. אז מה יותר טוב מלבדוק את התוצאות של אותו מוסד לימודים? אם תיכנסו ללינקדאין ותחפשו את השם של המכללה או המדריך, תוכלו למצוא אנשים שלמדו אצלם לראות איפה הם עובדים היום, ואפילו לפנות לחלקם ולהתייעץ. זה כבר יתן לכם תמונה טובה יותר לגבי הקורס.

אגב, אם לא הצלחתם למצוא אנשים שסיימו את ההכשרה שהתקבלו לעבודה בהייטק, תתחילו לחשוד.

סיכום ומסקנות

מטרת המאמר היא לעזור לשפר את סיכויי ההצלחה שלכם בפיתוח קריירה משמעותית וארוכת טווח בהייטק ובפיתוח תוכנה בפרט.

ההמלצה הכי חשובה שלנו עבורכם היא שתעשו בחירות שיעזרו לכם להצליח.

לגורמים שהזכרנו אין תשובה חד משמעית עבור כולם מכיוון שאנשים שונים לומדים בצורה אחרת. כדי למצוא התאמה טובה עבודרכם נסו לשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

  • האם אתם מסוגלים ללמוד מהבית או שאתם זקוקים לאנשים נוספים סביבכם?
  • האם אתם לומדים טוב יותר בבוקר או בערב?
  • כמה זמן אתם מוכנים להשקיע מהחיים שלכם בתוכנית הזאת?

זכרו, אתם מכירים את עצמכם הכי טוב ולכן אם רק תקדישו קצת זמן לבחינת הגורמים שהזכרנו פה, אתם תוכלו להעלות את סיכויי ההצלחה שלכם בהרבה. דעו לאן אתם מכוונים, ואז תגיעו לשם.

מחפשים קורס תכנות שיכניס אתכם להייטק? לצפיה בסקירה המלאה של 7 בוטקאמפים מומלצים לפיתוח תוכנה >>

מאמרים שיעזרו לכם להחליט על קריירה בתחום:

סקירת בוטקאמפ תכנות

באיזה קורס Full Stack לבחור?✅ 7 מסלולי בוטקאמפ תכנות שיכניסו אתכם להייטק

משכורות פיתוח תוכנה

כמה מרוויחים בפיתוח תוכנה?🤑 | סקירת משכורות תכנות לפי תפקיד

מה זה פיתוח תוכנה

מה זה אומר להיות מפתח תוכנה, ואיך תדעו אם זה בשבילכם?

להיכנס להייטק בתור מתכנתים

איך להיכנס להייטק בתור מתכנתים? סקירת 3 מסלולים נפוצים למשרה הראשונה

פרטים על קורס תכנות? + מתנה

הרשמו לקבל מידע על תנאי קבלה, מועד פתיחה, ותנאי תשלום וקבלו מאיתנו שבועיים חינם לקורס תכנות אונליין של קודבוקס*

לאחר השליחה חכו מספר שניות שהעמוד הבא יטען