מה זה אומר להיות מפתח תוכנה, ואיך תדעו אם זה בשבילכם?

Software Development
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

איך נראה עובד הייטק טיפוסי בעיניכם?

אם דמיינתם מישהו יושב על המחשב וכותב קוד אתם מתארים מפתח תוכנה, ואכן מדובר באחד התפקידים הנפוצים בעולם ההייטק. 

פיתוח תוכנה הוא הבסיס עליו בנויות חברות הייטק והביקוש למתכנתים מנוסים גובר בכל שנה, אך מה זה אומר להיות מפתח תוכנה? במדריך זה נסביר מה עושה מפתח תוכנה, אילו סוגים של שונים של מפתחי תוכנה קיימים בשוק ולמה כדאי לכם לשקול את המסלול הזה עבור עצמכם. 

תוכן עניינים


מה עושה מפתח תוכנה?

מפתח תוכנה (או מתכנת) הוא שם כללי לעובד הייטק שלוקח חלק בתהליך פיתוח של תוכנה או יישום. השוני בין מפתחי התוכנה השונים טמון בפלטפורמה על גביה הם מפתחים. בעצם, מפתחי תוכנה מתחלקים לכמה קבוצות שונות בהתאם להתמחות שלהם. הנה כמה דוגמאות של תפקידים נפוצים:

פיתוח Front End

מפתחי Front End נקראים גם מפתחי צד-לקוח משום שהם מתמחים בתכנות של ממשקי משתמש (UI), ואחראים על מאפיינים אסתטיים והנראות הכללית של היישום. הקוד שנכתב על ידי מפתחי פרונטאנד רץ על דפדפני אינטרנט (Browsers) במחשבים של המשתמשים. 

פיתוח Beck End

מפתחי בק-אנד נקראים גם מפתחי צד-שרת מכיוון שהעבודה שלהם מתמקדת בפונקציונליות של הלוגיקה הפנימית וביצועי היישום. במילים אחרות, מפתחי בק-אנד אחראים על כך שיישומים יעבדו כראוי והקוד שלהם אינו משפיע על העיצוב שהמשתמש רואה (אלא רק על הפונקציונליות).

פיתוח Full Stack

פיתוח Full Stack הוא בעצם השילוב בין פיתוח פרונט אנד לבק אנד. מפתחי פול סטאק מתמחים ב- 2 המיומנויות הנדרשות לפיתוח יישומים. 

לעיתים תכניות הכשרה לפיתוח תוכנה יציעו תכניות מסוג Full Stack כדי ללמד את היסודות של שני התחומים. לאחר ההכשרה, המפתחים יוכלו לעסוק באחד התחומים בהתאם לרמת העניין והיכולות שלהם. משרות Full Stack לעיתים ידרשו ניסיון קודם בעבודת פיתוח פרונט אנד או בק אנד.

>>לקריאה נוספת: 7 בוטקאמפים שיכניסו אתכם לתפקידי פיתוח תוכנה >>


פיתוח WEB

מפתחי WEB הם מפתחי תוכנה המתמחים בבניית אתרים. למעשה, אלו מפתחי פרונט אנד, בק-אנד ואפילו Full Stack שעמתמחים בבנייה של אתרי אינטרנט ופיתוח אפליקציות WEB.

פיתוח משחקים

מפתחי משחקים לוקחים חלק בתהליך היצירה של משחקים למגוון פלטפורמות: משחקי מחשב, משחקים לטלפונים ניידים, משחקים לקונסולות כמו פלייסטיישן ו-Xbox ועוד. תפקיד מפתח המשחק הוא לקחת את התכנון של המעצב ועל ידי שימוש בשפות תכנות, מנועים גרפיים וממשקים חיצוניים ליצור ממנו משחק.

נשמע כמו עבודת חלומות? לחצו כאן כדי ללמוד על קריירה בפיתוח משחקים.

פיתוח אפליקציות מובייל

מפתח מובייל כותב קוד ליישומים הפועלים במקור במכשירים ניידים כמו סמארטפונים וטאבלטים. פיתוח מובייל הוא תחום שראה צמיחה אדירה בתחילת שנות האלפיים בעקבות כניסת הסמארטפונים לשוק והוא נשאר רלוונטי מאז. 

פיתוח NET.

מפתחי NET. (מבטאים: “דוט נט” “DOT NET”), אחראים לכתיבת קוד באמצעות שפות NET. כמו C# ו- VB (ויזואל בייסיק). מפתחי דוט נט יוצרים אפליקציות מאפס, מגדירים מערכות קיימות ומספקים תמיכה למשתמשים. המטרה הראשית של מפתח דוט נט היא לעבוד יחד עם צוות ולבצע פעולות של עיצוב, פיתוח ותחזוקה של תוכנות. 

סוגים שונים של מפתחי תוכנה
פיתוח תוכנה מתחלק למספר תתי-תחומים


איך נראית עבודת מפתח התוכנה ביום-יום? 

מפתחי תוכנה מתמקדים בעיקר ב- 2 משימות עיקריות: תחזוקה ועדכון של המערכות שלהם. 

ניקח לדוגמה מפתח תוכנה שעוסק בתכנות WEB ואחראי על אתר אינטרנט של חברה גדולה. בשבוע מסוים המפתח יעבוד על יצירה של אזור חדש באתר, כלומר – על עדכון האתר. בשבוע שאחריו יידרש העובד לבצע אופטימיזציה לעמודים מסוימים באתר כדי לשפר את חווית המשתמש/מהירות הגלישה או לתקן בעיה מסוימת שצצה. במילים אחרות – המפתח יבצע תחזוקה של המערכת. 

ניתן לחשוב שתפקיד מפתח תוכנה הוא בעיקר עצמאי וכולל כתיבת קוד, אבל זה ממש לא המצב. נכון, חלק גדול מהתפקיד כולל כתיבת קוד עצמאית אך בפועל מפתחי תוכנה משתפים פעולה עם מעצבים, מהנדסים, אנשי שיווק ובעלי תפקידים אחרים כדי למצוא פתרונות שיספקו את דרישות העבודה המורכבות שלהם. 

כפי שציינו קודם, אם אתם רוצים לעבוד בפיתוח תוכנה הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות זה לבחור מה אתם רוצים לפתח. האם פיתוח WEB או אולי דווקא פיתוח אפליקציות מובייל. בחירה זו תעזור למקד אתכם ולבחור מסלול שייקח אתכם למשרת החלומות.

למה כדאי לעבוד בפיתוח תוכנה?

עכשיו שאתם מכירים קצת יותר טוב את עולם הפיתוח, הגיע הזמן להבין מדוע התחום מושך כל כך הרבה אנשים. במאמר זה בחרנו להתמקד ב- 3 סיבות מרכזיות שהופכות את תחום פיתוח התוכנה לקריירה אטרקטיבית: משכורות, ביטחון תעסוקתי וסביבת עבודה.

משכורות:

אנחנו לא רוצים להישמע שטחיים אבל אין ספק שאחד הגורמים המשפיעים ביותר על בחירת קריירה הוא השכר.

אם אתם שואלים את עצמכם איך יראה תלוש המשכורת שלכם בתור מפתחי תוכנה, התשובה תלויה ב- 2 גורמים עיקריים: תחום ההתמחות שלכם (הפלטפורמה שבחרתם/שפת תכנות מסוימת שבה אתם מנוסים) ומידת הניסיון שלכם. 

ארגונים מוכנים לשלם הרבה עבור הניסיון שלכם ולכן קיימים פערים גדולים במשכורות של מפתחים מנוסים לעומת מתחילים בתחום. תחום ההתמחות שלכם משפיע גם הוא על רמת השכר והוא מושפע ממגמות וטרנדים בשוק ההייטק. למשל, לפני 10 שנים ארגונים רבים רצו לפתח אפליקציות מובייל עבור טכנולוגיה חדשה בזמנו – הסמארטפונים. כתוצאה מעלייה בביקוש למפתחי אפליקציות מובייל, עלו גם המשכורות שלהם ובהתאם נפתחו הרבה קורסים ותוכניות הכשרה בתחום.   

בכל אופן, עבור כל רמות הניסיון (ממשרות למתחילים ועד דרג ניהולי), משכורת ממוצעת של מפתח תוכנה גבוהה בהרבה מהממוצע במשק, ובהרבה מקרים אפילו גבוהה יותר מאשר במקצועות אחרים בתעשיית הייטק

בטבלה הבאה ריכזנו עבורכם נתוני משכורת בתפקידים שונים של פיתוח תוכנה. הנתונים מבוססים על מידע שאספנו מטבלאות שכר של מקורות ישראלים וגלובליים בהן חברות השמה, מוסדות לימוד ואתר Glassdoor.


ממוצע משכורות במשרות שונות של פיתוח תוכנה

תחום0-2 שנים2-3 שנים4-5 שניםמשרות ניהול
פיתוח פרונטאנד15-20 19-25 25-31 30-36 
פיתוח פול סטאק15-20 21-26 27-35 30-36 
פיתוח מובייל 14-18 19-26 25-31 30-35 
פיתוח דוט נט (NET.) 16-19 19-24 25-28 29-34 
פיתוח C/C++16-19 19-24 25-2829-34 
פיתוח JAVA17-20 20-26 27-31 30-35 
פיתוח פייתון (PYTHON)17-20 19-24 23-28 27-34 
Node.JS17-2120-2423-2728-33


ביטחון תעסוקתי:

עולם התעסוקה השתנה ללא היכר במהלך 20 השנה האחרונות. אם בעבר היה נהוג לעבוד במקום עבודה אחד במשך שנים, לטפס לאט לאט בסולם הדרגות (והמשכורות) ולצאת לפנסיה כשמגיעים לגיל פרישה, היום זה לא באמת אפשרי

הגלובליזציה והשינויים הטכנולוגיים של השנים האחרונות הפכו את שוק העבודה למאוד דינמי. פיתוחים טכנולוגיים ותהליכי אוטומציה הביאו לכך שהרבה מקצועות נפוצים היום לא יהיו קיימים בעוד 10 שנים, אבל אתם יכולים להיות בטוחים בדבר אחד – פיתוח תוכנה לא יעלם לשום מקום בקרוב

נכון, מסלול קריירה בהייטק מאופיין בהרבה מעברים בין עבודות ואף אחד לא מבטיח לכם לעבוד באותו ארגון כל חייכם. ועדיין, הדרישה הגבוהה למפתחי תוכנה מקנה תחושת ביטחון כשמבינים כמה מיומנויות של מפתחים מנוסים נדרשות.

סביבת עבודה:

חברות הייטק יעשו הכל כדי שתגיעו לעבודה עם חיוך ולא תרצו ללכת. 

במשרת פיתוח ממוצעות אתם יכולים לצפות להטבות כגון: חדר כושר, חדרי משחקים, שולחנות סנוקר או פינג פונג, חדרי מוזיקה, סדנאות יוגה ומיינדפולנס, מכונת אספרסו, ברז בירה, מקרר גלידות ועוד. בקיצור, רשימה בלתי נגמרת שתגרום לכם לרצות להגיע לעבודה.

מעבר לפינוקים, חברות טכנולוגיות נוטות לגלות גמישות גדולה יותר מבחינת שעות עבודה ורבות מהן יאפשרו לכם לעבוד מהבית לפעמים. זה בשום פנים ואופן לא אומר שמפתחי תוכנה עובדים מעט שעות, ההיפך הוא הנכון. אבל בהרבה מקרים יתחשבו בסדר היום שלכם ויאפשרו לכם שליטה מסוימת על ניהול הזמן שלכם. 

ומה אם תרצו להביא את הכלב למשרד? אין בעיה, חברות הייטק רבות ירשו לכם ואפילו יעודדו את זה. 

עכשיו תחברו לגורמים שהזכרנו את העובדה שתחום פיתוח התוכנה מושך הרבה אנשים צעירים ומאופיין בסביבת עבודה צעירה ואנרגטית, ותבינו בדיוק מה הופך את התחום הזה לכל כך פופולרי. 

איך לבדוק לבדוק אם פיתוח תוכנה זה בשבילך?

רוצים לבדוק אם זה בשבילכם? אין סיבה לרוץ להרשם לתכניות לקורסים או בוטקאמפ יקר. במקום, אנחנו ממליצים להתחיל להתנסות בתחום על ידי למידה של יסודות הפיתוח ולהבין בעצמכם מה מושך אתכם.

אין לכם מושג מה זה תכנות?

התחילו מאפליקציה חינמית ללימוד תכנות של גוגל בשם Grasshopper. האפליקציה מאפשרת לכם ללמוד מאפס מה זה תכנות דרך משימות קטנות וכיפיות וזו אחלה דרך להבין “מה זה לתכנת”. זמין כאפליקציה לאנדרואיד ו IOS וגם למחשב.

מעוניינים לקחת את זה לשלב הבא?

השקעה של כמה עשרות שקלים אתם יכולים לצלול לעולם ה- Fullstack עם אחד הקורסים המוכרים והמומלצים ביותר ב- UDEMY שמקיף המון נושאים, ויאפשר לכם להתנסות בשפות תכנות, כלים וטכנולוגיות שונות מעולמות הפיתוח – The Complete 2022 Web Development Bootcamp.

*כמובן שבקורס כל כך מקיף לא תכנסו לעומק בכל נושא ונושא. ועדיין, כנקודת פתיחה ללמידת עקרונות פיתוח פרונט-אנד, בק-אנד ו- FullStack, זה קורס מאוד מוצלח (והמדריכה מעולה!).


למי מתאים לעבוד בפיתוח תוכנה?

האם פיתוח תוכנה מתאים לכם? לצערנו אין נוסחה בטוחה כדי לגלות, אך אם קראתם עד כאן אתם כבר נמצאים בנקודת פתיחה טובה. 

כשזה מגיע לפיתוח תוכנה, הרבה מקומות מציינים תכונות כמו חשיבה לוגית או יכולות מתמטיות גבוהות בתור תנאי הכרחי לקריירה בתחום, אך האמת היא שיכולות אלו אינן מספקות איזושהי ערובה להצלחה. 

אנחנו ב- TechMonster מאמינים שהדבר הכי חשוב צריך להיות לכם כדי להיות מפתחי תוכנה הוא סקרנות כלפי התחום. כל השאר כבר יגיע אח”כ. אם אין בכם משהו שרוצה להבין איך נראים תהליכים “מאחורי הקלעים”, או רצון ליצור משהו בעזרת כלים טכנולוגיים, סביר להניח שזה לא התחום עבורכם.

עדיין מבולבלים? אל חשש, יש דרך פשוטה לבדוק את זה בשבילכם. 

האינטרנט מלא במידע לגבי כל אחד מהתחומים שהזכרנו. קורסי אונליין יספקו לכם כל מה שאתם צריכים כדי ללמוד את הבסיס ולהבין בעצמכם אם זה משהו שאתם רוצים להתעסק בו. מעבר לכך, ישנם הרבה מאוד כלים שמאפשרים לכם להתנסות בכתיבת קוד בשפות שונות ולבחון את רמת העניין (והכשרון) שלכם בעצמכם. 

ההמלצה שלנו – אם אתם לא בטוחים פשוט תתחילו ללמוד באופן עצמאי. האינטרנט מלא במדריכים חינמיים, רק שימו לב שרובם לא יכילו את כל התכנים שאתם צריכים ולכן כנראה שתידרשו לאסוף תכנים שונים ממספר רב של מקורות. אם אתם מוכנים להשקיע בעצמכם, תוכלו לקבל גישה לתכנים מעולים בהוצאה כספית קטנה.  

אם עברתם את שלב הלמידה הראשוני והחלטתם להעמיק את הידע שלכם עוד יותר, ישנם מספר מסלולים שיכולים להתאים לכם, בינם קורס במכללה טכנולוגית, תואר אקדמי במדעי המחשב, תכניות בוטקמפ ועוד. פירטנו על כל אחת מהדרכים במדריך המלא למציאת עבודה בהייטק. מקווים שזה יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה. בהצלחה!


רוצה להתחיל לעבוד בפיתוח תוכנה? הנה 7 בוטקאמפים שיכניסו אתכם לתפקיד הראשון>>

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

ללמוד תכנות אונליין *בעברית*?

בדקנו את הפלטפורמה הייחודית של Codebox ללמידת פיתוח תוכנה ותרגול קוד

לוגו Codebox קודבוקס