מה זה פיתוח פרונט אנד והאם כדאי לכם לעבוד בזה?

מה זה פרונט-אנד

אם התעניינת בעבר לגבי עבודה בפיתוח תוכנה בוודאי שמעתם את המונח Front End. השאלה היא: האם אתם מבינים את המשמעות שלו?

פיתוח פרונט אנד (Front End Development) המכונה גם ”תכנות צד-לקוח”, הוא תחום שמתייחס (בדר”כ) לבניית אתרי אינטרנט. לכן, לפני שנצלול להסברים חשוב שנדבר בקצרה על פיתוח Web.

תוכן עניינים

מודעה

"..הרי אף מעסיק לא יקח אותך בגלל שסיימת איזה קורס..."

ראיון עם יניב ארד על הקורס הייעודי שלו לבעלי רקע בתכנות.  יניב מסביר מה החסמים בשוק העבודה למי שסיים לימודים ומנסה להתקבל למשרה ראשונה בפיתוח תוכנה, ואיך הוא מציע לפתור את זה . צפו בראיון המלא >>

הקדמה: מה זה פיתוח Web?

פיתוח Web מתייחס לכל מה שקשור ביצירה של אתרי אינטרנט.  באופן כללי, פיתוח Web מורכב מ- 2 תחומים: פרונט אנד (פיתוח צד לקוח), ובק-אנד (פיתוח צד-שרת). 

פרונט אנד מתמקד במשתמש הקצה. או במילים אחרות, כל מה שהגולשים באתר רואים כמו תמונות, כפתורים, טפסים ועוד.

מנגד, בק-אנד מתייחס לפונקציונליות של האתר, כלומר מה שגורם לאתר לעבוד “מאחורי הקלעים” והוא נקרא גם פיתוח ‘צד-שרת’. 

במדריך זה נתמקד בתחום הפרונט אנד ונענה על שאלות חשובות כמו: מה זה פיתוח פרונט אנד, איך נראה יום עבודה טיפוסי של מפתח פרונט אנד, ולמה כדאי לכם לשקול את התחום הזה עבורכם?


מה זה מפתח פרונט אנד?

כפי שהזכרנו קודם, מפתחי פרונט אנד אחראיים לחלקים שהמשתמשים באתר רואים. כאשר אתם גולשים באתר מסוים ואתם רואים טקסט, תמונה, או עיצוב אינטראקטיבי, מי שאחראי לכך הוא מפתח פרונט אנד.

שלא תבינו לא נכון, בתהליך הזה לוקחים חלק עוד עובדים כמו מעצבים, כותבי תוכן ואחרים, אך מי שלוקח את האלמנטים האלו והופך אותם לאתר אינטרנט הוא מפתח הפרונט אנד. 

איך נראה יום טיפוסי בפיתוח פרונט אנד במשרת ג’וניור?

מכיוון שאין לנו הרבה לחדש למי שכבר עובד בתחום, בחרנו להתמקד בשארית המאמר במשרות התחלתיות בתחום – כלומר תפקידי ג’וניור. אז איך נראה יום טיפוסי בתפקיד? 

באופן כללי, תחומי האחראיות של מפתחי פרונט אנד מתחילים עשויים לכלול: 

  1. כתיבת קוד שמיועד להגדיר לאתר היכן למקם את כל התכנים שלו. הכוונה היא לפריסת העמוד, תוכן הדף, ובאיזה מיקום בדף תכנים מסויימים יופיעו. 
  2. הגדרת תצוגה של אלמנטים שונים כגון שינויי גופן וצבע של טקסט, מיקום תמונות, צבעי רקע ועוד.
  3. יצירת אלמנטים אינטראקטיביים כמו כפתורים לחיצים (קליקבליים) ואלמנטים עיצוביים אחרים המיועדים למשוך גולשים ולעודד אותם לבצע פעילות נוספות באתר. 

תחומי האחריות שהזכרנו הם רק כמה דוגמאות לעבודה אופיינית של מפתח פרונט אנד בתפקיד ראשון.

מן הסתם, כמו בכל עבודה ראשונה, סביר להניח שתתעסקו גם במשימות קצת פחות מעניינות כמו תחזוקה של דפים קיימים, הטמעת תמונות וקבצי וידאו, וטעינת תכנים. 


באילו שפות תכנות וטכנולוגיות עושים שימוש? 

הבסיס של פיתוח פרונט אנד נשען על 3 שפות עיקריות: HTML, CSS ו- JavaScript. 

HTML

HyperText Markup Language, או בקצרה HTML, היא פחות או יותר השפה האוניברסלית של האינטרנט.

HTML אחראית להפוך את התוכן שקיים כמעט בכל אתר לגלוי כד שיהיה זמין לצפייה. בהתאם, זו השפה החשובה ביותר כדי לעסוק בפיתוח פרונט אנד או פיתוח Web בכלל. 


רוצים לראות איך נראה קוד HTML? 

פשוט הקליקו על הכפתור הימני בעכבר  בכל אתר אינטרנט ולחצו על ‘view page source’ (או ‘צפה במקור הדף’). ברגע זה תיפתח לכם לשונית חדשה בדפדפן שמכילה המון טקסט. הטקסט הזה הוא הקוד שאומר לדפדפן שלכם איך להציג את הדף, והוא כתוב בשפת HTML

צפיה בקוד HTML
לחיצה על ‘view page source’ תפתח לכם תצוגת HTML


CSS

בעוד ש- HTML  קובע מה יוצג באתר ואיפה כל דבר ימוקם, CSS קובע כיצד כל דבר אמור להיראות. במילים אחרות, CSS היא שפת העיצוב של האינטרט מכיוון שהיא מאפשרת לשנות את הנראות של כמעט כל דבר באתר אינטרנט.  

שפת CSS מאפשרת בין היתר: 

  • החלפת גופנים (פונטים)
  • שינוי צבעים
  • שינוי גודל של אלמנטים מסוימים


JavaScript

ג’אבהסקיפט היא השפה השלישית שכל מפתח פרונט אנד מתחיל חייב להכיר. שפה זו משמשת ליצירת אלמנטים אינטראקטיביים שלא ניתן לייצר בקלות ב- HTML או CSS. מכיוון שהיא רלוונטית עבור כל מפתחי ה- Web (פרונט ובק אנד), ג’אבהסקריפט הפכה לאחת השפות הפופולריות ביותר בעולם.

שפות תכנות מפתח פרונט אנד
ממה מורכב דף אינטרנט

פריימוורקס (“שלד תוכנה”)

פריימוורק הוא אוסף של קוד, כלים ושירותים שמאפשרים למפתחי תוכנה לעבוד בצורה מהירה יותר. באופן כללי, שימוש בפריימוורקס חוסך זמן ועוזר להפחית שגיאות מכיוון שהוא חוסך את הצורך ליצור דברים מאפס. מעבר לשפות שהזכרנו קודם, מפתחי פרונט אנד נעזרים בפריימוורקס לצורך פיתוח צד הלקוח. כמה דוגמאות נפוצות הן ריאקט (React), אנגולר (Angular) ו- Vue.

שלא תטעו, רוב הסיכויים שתידרשו להכיר מערכות וטכנולוגיות נוספות כמו מערכות CMS לניהול תוכן כמו WordPress, Drupal ואחרות, אבל שליטה בשלושת השפות (html, CSS ו- JavaScript) ובפריימוורקס נפוצים היא הבסיס על גביו תבנו את הידע המקצועי שלכם. 


האם כדאי לכם ללמוד פרונט אנד?

עכשיו כשאתם מבינים קצת יותר טוב איך נראית עבודת בתחום, הגיע הזמן להבין מה הופך אותו לכל כך מבוקש. בחלק זה בחרנו להתמקד ב- 3 סיבות להכנס לעולם הפרונט אנד. 

באופן יחסי, אין מחסור במשרות פרונט אנד 

הדרישה עבור מפתחי ווב גבוהה מאוד והיא לא צפויה לרדת בשנים הקרובות. יש הרבה משרות פרונט אנד בשוק, ובינן גם לא מעט משרות ג’וניור המיועדת למפתחים ללא ניסיון רב. זאת אומרת, פרונט אנד הוא תפקיד נפוץ לכניסה לתעשייה (בניגוד לבק אנד שבדרך כלל מיועד לאנשים מנוסים יותר).

לכן, זה לא משנה איך תבחרו ללמוד – בין אם זה בתואר אקדמי, קורס ממכללה מקצועית או למידה עצמאית – אם תרכשו מיומנות בשפות ובכלים שהזכרנו ותדעו להוכיח את זה בעזרת פרויקטים יש סיכוי טוב שאתם תצליחו למצוא עבודה. 


מפתחי פרונט אנד לוקחים חלק פעיל בפיתוח המוצר מהרגע הראשון 

מפתחי פרונט אנד משתתפים בתהליך העבודה כבר משלב איפיון האתר. מה שזה אומר זה שמעבר לעבודה הטכנית, מפתחי פרונט אנד עובדים בשיתוף פעולה עם מעצבים, מהנדסים ואנשי שיווק כדי למצוא פתרונות יצירתיים וחדשניים שיענו על דרישות המערכת. 

הבנה בתהליכים עסקיים מורכבים כמו תהליך פיתוח מוצר היא מצרך יקר ערך בשוק עבודה. מפתחים שיאמצו חשיבה עסקית בנוסף ליכולות הטכניות שלהם יהיו מסוגלים לפתח יישומים טובים הרבה יותר שיספקו ערך ללקוח הסופי.  מסיבה זו, תפקיד מפתח הפרונט אנד מהווה בסיס טוב לקידום לסוגי משרות שונות בתחום הפיתוח (טכניים וניהוליים).


המשכורת בתחום גבוהות

הגיע הזמן לענות על שאלה חשובה – כמה מרוויח מפתח פרונט אנד?

כמו תחומים אחרים, הפקטור המשמעותי ביותר שמשפיע על המשכורת שלכם הוא מידת הניסיון שלכם בתפקיד. בכל אופן, מפתחי פרונט אנד מרוויחים לא רע מהרגע הראשון. בתרשים הבא תוכלו לראות דוגמה להתקדמות טיפוסית בתחום.

* הבהרה: הסכומים המופיעים מייצגים טווח משכורות על סמך שקלול נתונים חברות השמה ומכללות מובילות בארץ. המספרים המוצגים מציגים חישוב צנוע יחסית לעומת כמה מקורות בהם נתקלנו באינטרנט ואנחנו מאמינים שהם משקפים בצורה יותר מציאותית את גובה המשכורות הממוצע בשוק. למעבר לטבלאות שכר הייטק מלאות.

מסלול קריירה אפשרי של מפתח פרונט אנד
מסלול קריירה אפשרי של מפתח פרונט אנד


איפה לומדים פיתוח פרונט אנד?

יש מגוון מסלולים דרכם ניתן לצבור מיומנות ולהשתלב במשרות פרונט אנד. הנה כמה דרכים נפוצות:

1. תואר אקדמי – אחת הדרכים המקובלות להתחיל לעבוד בפיתוח תוכנה (ובפרונט אנד בפרט) היא על ידי למידה לתואר אקדמי. למשל: מדעי המחשב או הנדסת תוכנה (ולפעמים גם תארים נוספים כמו הנדסת חשמל, מערכות מידע ועוד). 

2. לימוד בקורס ממוקד/בוטקאמפ – בשנים האחרונות תכניות בוטקאמפ וקורסי תכנות הפכו לדרך מקובלת שבה אנשים נכנסים לתעשייה. היתרון של תכניות לימוד מהסוג הזה הוא בכך בהן מתמקדות ב”תכל’ס” של התפקיד ופחות בתאוריה. מן הסתם לא תלמדו כל מה שלומדים בתואר אקדמי, אך התכניות האלו גם קצרות בצורה משמעותית. 

>> מחפשים קורס פרונט אנד? לצפייה בסקירת 7 בוטקאמפים מומלצים >>


3. למידה עצמאית –
המסלול הזה לא מתאים לכולם משום שהוא דורש משמעת עצמית, מוטיבציה ואנגלית ברמה טובה. ועדיין, אם אתם מסוגלים ללמוד לבד אתם יכולים להרוויח המון מהמסלול הזה.

היום יש היצע ענקי של קורסי אונליין ברמה גבוהה מאוד, שיאפשרו לכם להתנסות בשפות תכנות, כלים וטכנולוגיות שונות. והיתרון הכי גדול הוא שלא תצטרכו להוציא עליהם הרבה כסף (בדר”כ מדובר במחיר של כ- 50 ש”ח לקורס).

איך ללמוד באופן עצמאי?

לא סגורים אם זה בשבילכם? למה שלא תבדקו את זה? כדי לעזור ריכזנו עבורכם כמה קורסים מומלצים שיאפשרו לכם להתנסות בשפות וטכנולוגיות שהצגנו במאמר: 

1. HTML ו- CSS

הבסיס של כל מפתח או מפתחת פרונט אנד הוא שליטה ב- HTML ו-CSS. במסגרת הקורס הזה, מעבר ללמידה בסיסית של HTML ו- CSS, אתם תיישמו את מה שלמדתם בפרויקטים מגוונים. לכן, זאת יכולה להיות נקודת פתיחה טובה לתחום שתעזור לכם להבין אם זה מעניין אתכם. מעבר לכך, את הקורס מעביר אחד המרצים המוערכים ביודמי – בראד טראוורסי. 

 2. JavaScript 

קורס ממוקד ללמידת שפת JavaScript בצורה מעמיקה ויסודית. בסיס הכרחי לפיתוח פרונט אנד כי כל הספריות והפריימוורקס מבוססים על השפה הזאת.

3. ריאקט (React)

קורס מעולה שילמד אתכם לעבוד עם אחד הפריימוורקס הפופולריים ביותר – ריאקט (React). במהלך הקורס תיצרו מעל 20 פרויקטים בריאקט ותמשיכו לצבור ניסיון פרקטי.

מודעה

"..הרי אף מעסיק לא יקח אותך בגלל שסיימת איזה קורס..."

ראיון עם יניב ארד על הקורס הייעודי שלו לבעלי רקע בתכנות.  יניב מסביר מה החסמים בשוק העבודה למי שסיים לימודים ומנסה להתקבל למשרה ראשונה בפיתוח תוכנה, ואיך הוא מציע לפתור את זה . צפו בראיון המלא >>


לקריאה נוספת: 11 קורסי אונליין שלימדו אותי פיתוח פרונט אנד >>


 

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

ללמוד תכנות אונליין *בעברית*?

בדקנו את הפלטפורמה הייחודית של Codebox ללמידת פיתוח תוכנה ותרגול קוד

לוגו Codebox קודבוקס