מה זה פיתוח פרונט אנד והאם כדאי לכם לעבוד בזה?

מה זה פרונט-אנד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אם התעניינת בעבר לגבי עבודה בפיתוח התוכנה בוודאי שמעתם את המונח front end אך האם אתם מבינים את המשמעות שלו?

פיתוח פרונט אנד (Front End Development), המכונה גם ”תכנות צד-לקוח’, הוא תחום שעוסק בבנייה של אתרי אינטרנט וכדי לדבר עליו צריכים קודם כל להסביר קצת על פיתוח אתרי אינטרנט (או פיתוח Web).


הקדמה: מה זה פיתוח Web?

אם להגדיר את התחום במשפט אחד: פיתוח Web מתייחס לכל מה שקשור ביצירה של אתרי אינטרנט.

זה יכול להיות דף אינטרנט פשוט שמכיל רק טקסט, או אתר כמו פייסבוק שכולל אלגוריתמים מורכבים ומנועי איסוף דאטה. 

פיתוח Web מורכב מ- 2 תחומים: פרונט אנד (פיתוח צד לקוח), ובק-אנד (פיתוח צד-שרת). 

פרונט אנד מתמקד במשתמש הקצה. במילים אחרות, פרונט אנד מתייחס לכל מה שהגולשים באתר רואים כמו תמונות, כפתורים, טפסים ועוד.

בק-אנד מתייחס לפונקציונליות של האתר, כלומר מה שגורם לאתר לעבוד “מאחורי הקלעים” והוא נקרא גם פיתוח ‘צד-שרת’. 

במדריך זה נתמקד בתחום הפרונט אנד ונענה על שאלות חשובות כמו: מה זה פיתוח פרונט אנד? איך נראה יום עבודה טיפוסי של מפתח פרונט אנד? ולמה כדאי לכם לשקול את התחום הזה עבורכם?


מה זה מפתח פרונט אנד?

כפי שהזכרנו קודם, מפתחי פרונט אנד אחראיים לחלקים שהמשתמשים באתר רואים. כאשר אתם גולשים באתר מסוים ואתם רואים טקסט, תמונה, או עיצוב אינטראקטיבי, מי שאחראי לכך הוא מפתח פרונט אנד.

שלא תבינו לא נכון, בתהליך הזה לוקחים חלק עוד עובדים כמו מעצבי אתרים, כותבי תוכן ואחרים, אך מי שלוקח את האלמנטים האלו והופך אותם לאתר אינטרנט הוא מפתח הפרונט אנד. 


איך נראה יום טיפוסי בפיתוח פרונט אנד במשרת ג’וניור?

מכיוון שאין לנו הרבה לחדש למי שכבר עובד בתחום, בחרנו להתמקד בשארית המאמר במשרות התחלתיות בתחום – כלומר תפקידי ג’וניור. אז איך נראה יום טיפוסי בתפקיד? 

באופן כללי, תחומי האחראיות של מפתחי פרונט אנד מתחילים עשויים לכלול: 

  1. כתיבת קוד שמיועד להגדיר לאתר היכן למקם את כל התכנים שלו. הכוונה היא לפריסת העמוד, תוכן הדף, ובאיזה מיקום בדף תכנים מסויימים יופיעו. 
  2. הגדרת תצוגה של אלמנטים שונים כגון שינויי גופן וצבע של טקסט, מיקום תמונות, צבעי רקע ועוד.
  3. יצירת אלמנטים אינטראקטיביים כמו כפתורים לחיצים (קליקבליים) ואלמנטים עיצוביים אחרים המיועדים למשוך גולשים ולעודד אותם לבצע פעילות נוספות באתר. 

תחומי האחריות שהזכרנו הם רק כמה דוגמאות לעבודה אופיינית של מפתח פרונט אנד בתפקיד ראשון.

מן הסתם, כמו בכל עבודה ראשונה, סביר להניח שתתעסקו גם במשימות קצת פחות מעניינות כמו תחזוקה של דפים קיימים, הטמעת תמונות וקבצי וידאו, וטעינת תכנים. 


באילו שפות תכנות עושים שימוש? 

הבסיס של פיתוח WEB נשען על 3 שפות עיקריות: HTML, CSS ו- JavaScript. 

HTML

HyperText Markup Language, או בקצרה HTML, היא פחות או יותר השפה האוניברסלית של האינטרנט.

HTML אחראית להפוך את התוכן שקיים כמעט בכל אתר לגלוי כד שיהיה זמין לצפייה. בהתאם, זו השפה החשובה ביותר שצריכים ללמוד כדי לעסוק בפיתוח פרונט אנד או פיתוח Web בכלל. 


רוצים לראות איך נראה קוד HTML? 

פשוט הקליקו על הכפתור הימני בעכבר  בכל אתר אינטרנט ולחצו על ‘view page source’ (או ‘צפה במקור הדף’). ברגע זה תיפתח לכם לשונית חדשה בדפדפן שמכילה המון טקסט. הטקסט הזה הוא הקוד שאומר לדפדפן שלכם איך להציג את הדף, והוא כתוב בשפת HTML

צפיה בקוד HTML
לחיצה על ‘view page source’ תפתח לכם תצוגת HTML


CSS

בעוד ש- HTML  קובע מה יוצג באתר ואיפה כל דבר ימוקם, CSS קובע כיצד כל דבר אמור להיראות. במילים אחרות, CSS היא שפת העיצוב של האינטרט מכיוון שהיא מאפשרת לשנות את הנראות של כמעט כל דבר באתר אינטרנט.  

שפת CSS מאפשרת בין היתר: 

  • החלפת גופנים (פונטים)
  • שינוי צבעים
  • שינוי גודל של אלמנטים מסוימים


JavaScript

ג’אבהסקיפט היא השפה השלישית שכל מפתח פרונט אנד מתחיל חייב להכיר. שפה זו משמשת ליצירת אלמנטים אינטראקטיביים שלא ניתן לייצר בקלות ב- HTML או CSS. מכיוון שהיא רלוונטית עבור כל מפתחי ה- Web (פרונט ובק אנד), ג’אבהסקריפט הפכה לאחת השפות הפופולריות ביותר בעולם.

שפות תכנות מפתח פרונט אנד
ממה מורכב דף אינטרנט


שלא תטעו, רוב הסיכויים שתידרשו להכיר מערכות וטכנולוגיות נוספות כמו מערכות CMS לניהול תוכן כמו WordPress, Drupal ואחרות, אבל שליטה בשלושת השפות (html, CSS ו- JavaScript) היא הבסיס על גביו תבנו את הידע המקצועי שלכם. 


למה כדאי לכם ללמוד את התחום הזה?

עכשיו כשאתם מבינים קצת יותר טוב איך נראית עבודת הפרונט אנד, הגיע הזמן להבין מה הופך את התחום הזה לכל כך מבוקש. 

בחירת קריירה כמובן מושפעת מגורמים רבים, בחלק זה בחרנו להתמקד ב- 3 הגורמים העיקריים שמשפיעים על המשיכה הגדולה לעולם הפרונט אנד. 

אין מחסור במשרות פרונט אנד 

הדרישה עבור מפתחי ווב גבוהה מאוד והיא לא צפויה לרדת בשנים הקרובות, מה שאומר שיש הרבה משרות פרונט אנד בשוק, ובינן גם לא מעט משרות ג’וניור המיועדת למפתחים ללא ניסיון רב. 

זה לא משנה איך תבחרו ללמוד – בין אם זה בתואר אקדמי, קורס ממכללה מקצועית או למידה עצמאית – אם תרכשו מיומנות בשפות שהזכרנו ותדעו להוכיח את זה אתם תהיו מסוגלים למצוא עבודה בקלות. 


מפתחי פרונט אנד לוקחים חלק פעיל בפיתוח המוצר מהרגע הראשון 

בניגוד לעבודת בק-אנד, מפתחי פרונט אנד משתתפים בתהליך העבודה כבר משלב איפיון האתר. מה שזה אומר זה שמעבר לעבודה הטכנית, מפתחי פרונט אנד עובדים בשיתוף פעולה עם מעצבים, מהנדסים ואנשי שיווק כדי למצוא פתרונות יצירתיים וחדשניים שיענו על דרישות המערכת. 

הבנה בתהליכים עסקיים מורכבים כמו תהליך פיתוח מוצר היא מצרך יקר ערך בשוק עבודה. מפתחים שיאמצו חשיבה עסקית בנוסף ליכולות הטכניות שלהם יהיו מסוגלים לפתח יישומים טובים הרבה יותר שיספקו ערך ללקוח הסופי.  מסיבה זו, תפקיד מפתח הפרונט אנד מהווה בסיס טוב לקידום למשרת ניהול בתחום הפיתוח.


המשכורת בתחום גבוהות במיוחד

הגיע הזמן לענות על שאלה חשובה – כמה מרוויח מפתח פרונט אנד?

כמו תחומים אחרים, הפקטור המשמעותי ביותר שמשפיע על המשכורת שלכם הוא מידת הניסיון שלכם בתפקיד. בכל אופן, מפתחי פרונט אנד מרוויחים לא רע בכלל מהרגע הראשון. בתרשים הבא תוכלו לראות דוגמה להתקדמות טיפוסית בתחום.

* הבהרה: הסכומים המופיעים מייצגים טווח משכורות על סמך שקלול נתונים חברות השמה ומכללות מובילות בארץ. המספרים המוצגים מציגים חישוב צנוע יחסית לעומת כמה מקורות בהם נתקלנו באינטרנט ואנחנו מאמינים שהם משקפים בצורה יותר מציאותית את גובה המשכורות הממוצע בשוק. למעבר לטבלאות שכר הייטק מלאות.

מסלול קריירה אפשרי של מפתח פרונט אנד
מסלול קריירה אפשרי של מפתח פרונט אנד


מקווים שלאחר קריאת המאמר הזה אתם מבינים קצת יותר טוב את תחום הפיתוח והפרונט אנד בפרט.

רוצים ללמוד מיומנות חדשה ולקדם את הקריירה שלכם? דברו איתנו או לחצו כאן כדי להתחיל ללמוד תכנות.
 

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מומלצים מהערוץ שלנו:

רוצה להישאר בלופ?

טיפים לפיתוח קריירה, מדריכים ועדכונים שהייטקיסטים אוהבים – אצלך במייל!

*מבטיחים לא לחפור:)