איפה כדאי ללמוד הנדסת תוכנה?

סקירה מקיפה של אוניברסיטאות ומכללות בישראל

חולמים לפתח את האפליקציה הבאה שתשנה את העולם? רוצים ליצור משחק מחשב שימכור מיליוני עותקים? תואר בהנדסת תוכנה הוא הצעד הראשון להגשמת החלומות שלכם! במאמר זה נבין אילו כלים וידע תרכשו בתואר ראשון בהנדסת תוכנה, באילו תפקידים עובדים הבוגרים ואיך זה הפך לאחד המקצועות המבוקשים והמתגמלים ביותר היום. אז אם טכנולוגיה ויצירתיות זורמות לכם בדם, תמשיכו לקרוא ותגלו למה תואר בהנדסת תוכנה הוא הדרך שלכם לקריירה משמעותית.

תואר בהנדסת תוכנה

תוכן עניינים

שוקלים לימודי הנדסת תוכנה אבל מתלבטים איפה ללמוד? במאמר זה נסקור באופן מקיף את כל האופציות ללימוד תואר ראשון בהנדסת תוכנה בישראל. לאורך הסקירה נשווה בין תוכניות הלימודים, נבין מה מציע כל מוסד, ונבחן את יתרונותיו וחסרונותיו. מטרת המאמר היא לספק לכם את המידע המקיף ביותר כדי שתוכלו לבחור את המסלול הלימודים האידאלי עבורכם ולעשות את הצעד הראשון שלכם בדרך לקריירה מרתקת בתור מהנדסי תוכנה בתעשיית ההייטק. אז בואו איתנו למסע בעולם לימודי הנדסת התוכנה בישראל!

לא בטוחים אם תכנות זה בשבילכם?

הדרך היחידה לגלות אם אתם מתחברים לתחום היא על ידי התנסות מעשית. אבל זה לא אומר שחייבים להוציא אלפי שקלים רק כדי לבחון אם זה מתאים לכם.
במקום, עדיף שתתנסו בכתיבת קוד בשפה אחת בסיסית – למשל: HTML. שפת HTML היא הבסיס שעליו בנויים אתרים אינטרנט, ולמידה שלה תעזור לכם לבחון אם אתם נהנים מסוג כזה של עבודה.
כדי לעזור לכם לבחון את עצמכם סידרנו לכם שבועיים חינם במערכת של קודבוקס! שם תוכלו להתנסות בלמידת HTML ולקבל הערות בזמן אמת שיעזרו לכם ללמוד בקלות. לקבלת שבועיים התנסות בחינם >>

מה זה הנדסת תוכנה? מה עושים מהנדסי תוכנה?

הנדסת תוכנה היא תחום רחב העוסק בכל ההיבטים של פיתוח תוכנה – החל משלב הגדרת הדרישות ועד לפיתוח, ניהול, הטמעה ותחזוקה של מערכות תוכנה.

הנדסת תוכנה משלבת בין יסודות מדעי המחשב והתכנות, לבין גישות הנדסיות שיטתיות. המטרה היא לאפשר תהליך מובנה ומבוקר של פיתוח תוכנה איכותית העונה על הצרכים והדרישות.

מהנדסי תוכנה עוסקים בתכנון ארכיטקטורת מערכות, כתיבת קוד, בדיקות ואימות תוכנה, ניהול צוותי פיתוח, פיתוח אלגוריתמים יעילים ועוד. הם משלבים ידע טכני עם כישורים ניהוליים ואנליטיים. הנדסת תוכנה היא תחום דינמי הדורש למידה מתמדת על מנת לשמור על רלוונטיות, והיא מהווה חלק מרכזי בפיתוח טכנולוגי ובכלכלה המודרנית.

הנדסת תוכנה או מדעי המחשב – מה ההבדל בינהם?

על פניו נראה שהנדסת תוכנה ומדעי המחשב דומים – שניהם עוסקים בעולם המחשבים והתוכנה, ואכן יש חפיפה מסוימת בינהם. אך בפועל, מדובר בשני תחומי לימוד שונים, הן בתכנים והן באופי.

הנדסת תוכנה מתמקדת בעיקר בצד המעשי וההנדסי של פיתוח תוכנה – איך בונים תוכנה איכותית שעומדת בדרישות, מנהלים צוותי פיתוח, ומשלבים את התוכנה במערכות טכנולוגיות רחבות יותר. לעומת זאת, מדעי המחשב זו דיסציפלינה שעוסקת בפן המדעי והתיאורטי של המחשב – אלגוריתמים, תורת הסיבוכיות, בינה מלאכותית וכדומה.

גם מבחינת היקף הלימודים יש הבדלים משמעותיים – הנדסת תוכנה היא תואר הנדסי הנלמד במשך 4 שנים, לעומת מדעי המחשב שהם תואר תלת-שנתי.


למה ללמוד הנדסת תוכנה? 

הנדסת תוכנה היא אחד המקצועות המבוקשים והמתגמלים ביותר כיום. הביקוש למהנדסי תוכנה איכותיים הולך וגדל, וצפוי להמשיך לגדול עם התרחבות המהפכה הדיגיטלית לכל תחומי החיים.

לימודי הנדסת תוכנה מאפשרים לרכוש ידע ומיומנויות מגוונים בתחומי מדעי המחשב, פיתוח תוכנה, אבטחת מידע ועוד. השילוב של יכולות טכניות וכישורים רכים הופך את בוגרי הנדסת התוכנה למבוקשים מאוד.

בנוסף, הנדסת תוכנה היא תחום דינמי ומאתגר הדורש למידה מתמדת ויצירתיות, מה שהופך אותו למקצוע מעניין ומגוון שלעולם לא משעמם.

אם אתם סקרנים, אוהבים לפתור בעיות מורכבות ורוצים לקחת חלק פעיל בחדשנות הטכנולוגית – הנדסת תוכנה עשויה להיות בהחלט הבחירה הנכונה עבורכם!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:


תואר ראשון בהנדסת תוכנה | סקירת מוסדות לימוד בישראל

#1 – האוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון בהנדסת תוכנה באוניברסיטה הפתוחה כולל לימודי יסוד רחבים במתמטיקה, מדעי המחשב והנדסת תוכנה.

התוכנית בנויה מקורסי חובה ובחירה המקנים ידע תיאורטי ומעשי בפיתוח תוכנה, אלגוריתמים, מערכות הפעלה, בסיסי נתונים ועוד. כמו כן יש קורסים מתקדמים וסמינריונים בנושאים מגוונים.

במהלך התואר הסטודנטים מבצעים פרויקטים שונים בתכנות ומערכות מידע. בשנה האחרונה הם עורכים פרויקט גמר מקיף בהנחיית חבר סגל.

באוניבסיטה הפתוחה הלימודים מתבצעים מרחוק עם מפגשי הנחיה. הקורסים כוללים חומרי לימוד איכותיים, מטלות ותרגולים, ופורומים אינטראקטיביים. ישנה גמישות רבה בקצב ומיקום הלימודים.

בוגרי התואר רוכשים השכלה רחבה בתחום הנדסת תוכנה לצד כישורים מעשיים, והם מבוקשים בתעשיית ההיי-טק הישראלית.

למה ללמוד הנדסת תוכנה באוניברסיטה הפתוחה?

 • מוסד אקדמי מוביל ויוקרתי – האוניברסיטה הפתוחה היא מהמוסדות האקדמיים המובילים והיוקרתיים בישראל, עם שם ומוניטין רב שנים.
 • איכות לימודים גבוהה – על אף שהלימודים הם מרחוק, רמת הלימודים גבוהה הודות לחומרי לימוד איכותיים וסגל אקדמי מעולה.
 • אין תנאי קבלה – האוניברסיטה מקבלת כל מועמד ללא תנאי קבלה, מה שמאפשר נגישות רבה חוסך זמן על פסיכומטרי, שיפור בגרויות וכו'.
 • אפשרות לשלב לימודים עם עבודה ומשפחה – מתכונת הלימודים הגמישה מאפשרת לשלב לימודים עם עבודה ומשפחה.

פרטים על לימודי הנדסת תוכנה? + מתנה

הרשמו לקבל מידע על תנאי קבלה, מועד פתיחה, ותנאי תשלום וקבלו מאיתנו שבועיים חינם לקורס תכנות אונליין של קודבוקס*

לאחר השליחה חכו מספר שניות שהעמוד הבא יטען

#2 – אוניברסיטת בן גוריון 

תואר ראשון B.Sc בהנדסת תוכנה בבן-גוריון נועד להכשיר מהנדסי תוכנה איכותיים המסוגלים לפתח ולנהל פרויקטי תוכנה מורכבים.

התוכנית, המשותפת למדעי המחשב ולהנדסת מערכות מידע, מקנה ידע מעמיק באלגוריתמים, שפות תכנות, מבנה מחשבים ועוד.

במהלך הלימודים הסטודנטים מבצעים פרויקטים ורוכשים ניסיון מעשי בפיתוח תוכנה. בוגרי התוכנית משתלבים בהצלחה בחברות טכנולוגיה מובילות בישראל ובעולם, או ממשיכים לתארים מתקדמים.

למה ללמוד באוניברסיטת בן-גוריון?

 • מוסד אקדמי מוביל ובעל שם בארץ ובעולם – אוניברסיטת בן-גוריון נחשבת לאחת האוניברסיטאות הטובות והיוקרתיות בישראל, עם מוניטין בינלאומי רב.
 • תוכנית לימודים יוקרתית המשלבת מדעי המחשב והנדסת תוכנה – התוכנית היא ייחודית ומובילה בשילוב בין מדעי המחשב להנדסת תוכנה.
 • סגל הוראה איכותי ובעל שם בינלאומי – סגל ההוראה כולל חוקרים מובילים בתחומם ברמה הבינלאומית.
 • מגוון רחב של קורסים ואפשרויות בחירה – יש מגוון עצום של קורסי בחירה בנושאים שונים ומתקדמים.
 • דגש על פרויקטים ולמידה מעשית – במהלך התואר הסטודנטים מבצעים פרויקטים רבים לרכישת ניסיון מעשי.

#3 – מכללת אפקה

לימודי הנדסת תוכנה במכללת אפקה מקנים ידע נרחב בתכנות, מדעי המחשב ומיומנויות הנדסיות לפיתוח תוכנה. התוכנית כוללת 4 מסלולי התמחות מובילים: למידת מכונה ובינה מלאכותית, אבטחת מידע וסייבר, טכנולוגיות תוכנה ומידע, ותוכנה למערכות ניידות.

הלימודים משלבים תאוריה ומעשה דרך פרויקטים והתנסויות בתעשייה. בוגרי התואר רוכשים מיומנויות חשובות כמו עבודת צוות, למידה עצמית ותקשורת.

יתרונות התואר הם למידה בקבוצות קטנות, סגל מרצים מוביל מהאקדמיה ומהתעשייה, ופרויקט גמר הנותן ניסיון אמיתי בפיתוח מוצר תוכנה.

למה ללמוד במכללת אפקה?

 • מוסד מוביל בהכשרת מהנדסי תוכנה – מכללת אפקה נחשבת לאחת הטובות בארץ בהכשרת מהנדסי תוכנה, עם ניסיון רב שנים ושיעורי השמה גבוהים של בוגרים בתעשייה.
 • מסלולי התמחות ייחודיים ומבוקשים – המכללה מציעה 4 מסלולי התמחות בתחומים הכי מבוקשים ורלוונטיים בתעשיית ההיי-טק כיום – בינה מלאכותית, סייבר, טכנולוגיות תוכנה ותוכנה למכשירים ניידים.
 • שילוב אופטימלי בין תאוריה לפרקטיקה – תוכנית הלימודים בנויה לאזן באופן מיטבי בין לימוד תיאורטי לבין פרויקטים מעשיים והתנסויות בתעשייה שיקנו ניסיון אמיתי.
 • סביבת לימודים תומכת ואישית – הלימודים הם בקבוצות קטנות עם סגל זמין ונגיש הנותן מענה אישי וסיוע לסטודנטים.

#4 – המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון – SC

תואר ראשון B.Sc בהנדסת תוכנה במכללת סמי שמעון נועד להכשיר בוגרים עם מגוון כישורים וידע להתמודד עם אתגרי פיתוח תוכנה במאה ה-21.

התוכנית כוללת קורסים במתמטיקה, מדעי המחשב, וכל תחומי הנדסת התוכנה – משלב הגדרת הדרישות ועד הטמעה ותחזוקה. יש דגש על למידה בגישת Project Oriented המקנה ניסיון בעבודת צוות וניהול פרויקטים.

התוכנית כוללת 2 מסלולי התמחות רלוונטיים – מערכות תקשורת ואבטחת מידע, ובינה מלאכותית וניתוח מידע. בשנה ד' מבצעים הסטודנטים פרויקט גמר הנותן ניסיון מעשי ומכין לעבודה כמהנדסי תוכנה.

למה ללמוד הנדסת תוכנה בסמי שמעון?

 • מוסד מוביל עם ניסיון רב שנים – המכללה מהמובילות בישראל בהכשרת מהנדסי תוכנה, עם ניסיון וותק של למעלה מ-20 שנה בתחום.
 • מסלולי התמחות עדכניים – שני מסלולי ההתמחות בסייבר ו-AI מכשירים לתחומים מאוד מבוקשים ורלוונטיים כיום בשוק העבודה.
 • קמפוסים נגישים ושיעורי ערב באשדוד ובאר שבע – יש אפשרות ללמוד בקמפוסים נגישים עם שיעורי ערב בשתי הערים.

#5 – עזריאלי, מכללה אקדמית להנדסה ירושלים

תואר ראשון B.Sc בהנדסת תוכנה בעזריאלי הוא מהתוכניות המובילות בישראל בתחום. התוכנית בנויה להקנות ידע נרחב ועדכני בכל היבטי הנדסת התוכנה.

הלימודים כוללים קורסי בסיס במתמטיקה ומדעי המחשב, לצד קורסים מתקדמים בתכנות, פיתוח תוכנה, מערכות מידע, ניהול פרויקטים ועוד. מעבר לכך, יש דגש על למידה מעשית באמצעות פרויקטים והתנסויות בסביבות פיתוח מתקדמות.

בשנה ד' ניתן לבחור מתוך מגוון רחב של קורסי בחירה ופרויקט גמר ליישום הידע שנרכש במהלך התואר.

למה ללמוד הנדסת תוכנה במכללת עזריאלי?

 • מוסד מוביל וותיק בהכשרת מהנדסי תוכנה איכותיים – עזריאלי נחשבת לאחת המכללות הטובות והוותיקות בישראל בתחום הנדסת תוכנה, עם ניסיון של למעלה מ-15 שנה.
 • תוכנית לימודים מקיפה ועדכנית לתעשייה – תוכנית הלימודים מכסה את כל הידע והכישורים הנדרשים בתעשיית התוכנה ומתעדכנת בהתאם לטכנולוגיות החדשות.
 • דגש על למידה מעשית באמצעות פרויקטים וסביבות פיתוח – יש דגש רב על רכישת ניסיון מעשי בפרויקטים וסביבות פיתוח מתקדמות.
 • סגל הוראה מנוסה ואיכותי – המרצים הם בעלי ניסיון רב בהוראה ובתעשייה ומומחים בתחומם.
 • סביבת לימודים תומכת עם מעבדות וציוד מתקדם – בקמפוס יש תשתיות מעולות ללמידה כמו מעבדות וציוד טכנולוגי מתקדם.

פרטים על לימודי הנדסת תוכנה? + מתנה

הרשמו לקבל מידע על תנאי קבלה, מועד פתיחה, ותנאי תשלום וקבלו מאיתנו שבועיים חינם לקורס תכנות אונליין של קודבוקס*

לאחר השליחה חכו מספר שניות שהעמוד הבא יטען

#6 – המכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל

לימודי הנדסת תוכנה בבראודה נועד להכשיר מהנדסי תוכנה איכותיים עם ידע רחב בהיבטים תיאורטיים ומעשיים של פיתוח תוכנה. הלימודים נמשכים 4 שנים וכוללים רכישת בסיס מדעי, קורסי ליבה בהנדסת תוכנה, והתמחויות בתחומים שונים כמו מערכות נבונות ועיבוד תמונות.

יש דגש על שילוב נכון בין תיאוריה למעשה באמצעות פרויקטים, ופיתוח מיומנויות אנליטיות וניהוליות בתחום הנדסת התוכנה. בוגרי התוכנית משתלבים בהצלחה בתעשיית ההיי-טק הישראלית ובחו"ל.

למה ללמוד במכללת בראודה?

 • סגל מרצים מקצועי ומנוסה – המרצים הם בעלי ניסיון רב בהוראה, בעלי תארים מתקדמים וניסיון בתעשייה.
 • דגש על ניסיון מעשי בפרויקטים – במהלך התואר הסטודנטים מבצעים פרויקטים רבים הנותנים ניסיון אמיתי.
 • סביבת לימודים תומכת וקרובה לסטודנט – יחס אישי לכל סטודנט עם סגל זמין ונגיש.
 • שיעורי השמה גבוהים של בוגרים בתעשייה – שיעורי ההשמה של הבוגרים בתעשייה הם מהגבוהים בארץ.

#7 – מכללת שנקר

המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר היא מהוותיקות והמובילות בישראל בתחום. מטרת התואר היא להכשיר מהנדסי תוכנה מצטיינים עם ידע תיאורטי ומעשי מעמיק. התוכנית כוללת קורסי ליבה במדעי המחשב ואלגוריתמיקה, לצד 4 התמחויות: דאטה סיינס, ווב וענן, סייבר, ופיתוח משחקים.

יש דגש על למידה מעשית באמצעות פרויקטים, סדנאות ומעבדות החל משנה א'. בוגרי התוכנית משתלבים בהצלחה בתעשיית ההייטק הישראלית והבינלאומית או ממשיכים לתארים מתקדמים.

למה ללמוד במכללת שנקר?

 • רמה אקדמית גבוהה עם דרישות קבלה גבוהות – התוכנית היא ברמה אוניברסיטאית עם תנאי קבלה גבוהים יחסית.
 • מגוון התמחויות ייחודיות ורלוונטיות לתעשייה – יש 4 התמחויות בתחומים הכי מבוקשים ורלוונטיים היום בהייטק.
 • דגש על למידה מעשית והכנה לשוק העבודה – דגש רב על פרויקטים ועבודה מעשית כהכנה לקריירה בתעשייה.
 • סגל הוראה מנוסה ומומחה בתחומו – המרצים הם מומחים בינלאומיים מובילים בתחומם עם ניסיון רב.

#8 – המכללה האקדמית כנרת

לימודי הנדסת תוכנה במכללה האקדמית כנרת נועדו להכשיר מהנדסי תוכנה איכותיים עם ידע וניסיון מעשי בתעשייה. התוכנית בנויה מקורסי יסוד, קורסי ליבה בהנדסת תוכנה, ו-2 מסלולי התמחות במדעי הנתונים ובמערכות משובצות מחשב.

יש דגש על למידה מעשית באמצעות פרויקטים והתמחויות בחברות טכנולוגיה. רוב הסטודנטים עובדים בהייטק בשנים האחרונות לתואר. בוגרי התוכנית משתלבים בהצלחה בתפקידי מפתחים ומהנדסים בחברות טכנולוגיה מובילות בארץ ובעולם.

למה ללמוד במכללה האקדמית כנרת?

 • תוכנית לימודים המותאמת לצרכי התעשייה – תוכנית הלימודים מעודכנת בהתאם לטכנולוגיות וצרכים העדכניים ביותר.
 • התמחויות וקורסים בטכנולוגיות עדכניות ומבוקשות – יש התמחויות בתחומים מבוקשים וחדשניים כמו מדעי הנתונים ומערכות משובצות מחשב.
 • דגש חזק על למידה מעשית והכנה לעבודה – דגש רב על פרויקטים, התמחויות והכנה מעשית לקראת עבודה בתעשייה.
 • קשר הדוק לתעשייה הישראלית וחברות טכנולוגיה – שיתופי פעולה רבים עם חברות טכנולוגיה מובילות בישראל.
 • שיעורי השמה גבוהים של בוגרים בהייטק – שיעורי ההשמה של הבוגרים בתעשיית ההייטק הם מהגבוהים בישראל.
*הבהרה: את כל המידע בסקירה זו אספנו ממקורות גלויים באינטרנט, אתרי מוסדות הלימוד והסילבוס של התכניות השונות.


למי מתאים ללמוד הנדסת תוכנה?

הנדסת תוכנה מתאימה לאנשים יצירתיים שאוהבים טכנולוגיה ומחשבים, ונהנים לפתור בעיות.

אם אתם סקרנים, אוהבים אתגרים, ורוצים ליצור דברים חדשים – זה בשבילכם. חשיבה יצירתית ויכולת פתרון בעיות הן קריטיות. צריך לאהוב גם עבודת צוות ושיתוף פעולה, כי פיתוח תוכנה הוא לרוב עבודה קבוצתית. לכן, תקשורת בינאישית טובה היא חיונית.

אפשר לומר שמהנדסי תוכנה חייבים להיות מוכנים ללמידה מתמדת והסתגלות לטכנולוגיות וכלים חדשים, כי התחום משתנה ללא הרף.

אם אתם רוצים להוביל חדשנות טכנולוגית, לפתח אפליקציות ומוצרים דיגיטליים, ולהשפיע על חיי אנשים רבים, הנדסת תוכנה היא התחום הנכון עבורכם.

במה עובדים אחר כך? 

בוגרי הנדסת תוכנה יכולים לעבוד במגוון רחב של תפקידים בתעשיית ההיי-טק, הן בתחום פיתוח התוכנה והן מחוצה לו. חלקם יעבדו כמפתחי תוכנה, מהנדסי תוכנה, מתכנתי אפליקציות סלולריות ועוד תפקידים טכניים יותר.

אחרים יעדיפו תפקידים כמו בודקי תוכנה, מנתחי מערכות, ארכיטקטים של תוכנה, מנהלי מוצר וכדומה – תפקידים הקשורים לתוכנה אך פחות טכניים.

בוגרים רבים ימצאו את מקומם בתפקידי ניהול ואסטרטגיה בחברות היי-טק, ניהול פרויקטים, שיווק וקשרי לקוחות. אחרים יעבדו בתחומים כמו אבטחת מידע, ניתוח נתונים, ארכיטקטורת מערכות מידע ועוד תפקידים הדורשים הבנה טכנולוגית מעמיקה.

הנה כמה תפקידים נפוצים של בוגרי תואר בהנדסת תוכנה:

 • מפתח תוכנה (Software Developer) – התפקיד הנפוץ ביותר הוא מפתח תוכנה הכותב קוד ומפתח מוצרי תוכנה ואפליקציות.
 • מהנדס תוכנה (Software Engineer) – מהנדס תוכנה מנהל את מחזור חיי הפיתוח של מוצרי התוכנה.
 • ארכיטקט תוכנה (Software Architect) – אחראי על תכנון מערכת התוכנה כולה וארכיטקטורת המערכת.
 • מנתח מערכות (Systems Analyst) – אוסף דרישות מהלקוחות ומתרגמן אותן למפרטים טכניים למפתחים.
 • בודק תוכנה (Software Tester) – בודק ומאמת שהתוכנה עומדת בדרישות ותקינה.
 • מנהל מוצר (Product Manager) – אחראי על אסטרטגיית המוצר והגדרת הדרישות ממנו.
 • אנליסט נתונים (Data Analyst) – ניתוח נתונים והפקת תובנות עסקיות מהם.
 • מהנדס אבטחת מידע (Security Engineer) – אחראי על אבטחת מערכות המידע של הארגון.

מאמרים שיעזרו לכם להחליט על קריירה בתחום:

משכורות פיתוח תוכנה

כמה מרוויחים בפיתוח תוכנה?🤑 | סקירת משכורות תכנות לפי תפקיד

מה לומדים במדעי המחשב

מה לומדים בתואר במדעי המחשב שלא ילמדו אתכם בבוטקאמפ?

מדעי המחשב באוניברסיטה

באיזה אוניברסיטה ללמוד מדעי המחשב? | סקירה של 9 אוניברסיטאות

להיכנס להייטק בתור מתכנתים

איך להיכנס להייטק בתור מתכנתים? סקירת 3 מסלולים נפוצים למשרה הראשונה

פרטים על לימודי הנדסת תוכנה? + מתנה

הרשמו לקבל מידע על תנאי קבלה, מועד פתיחה, ותנאי תשלום וקבלו מאיתנו שבועיים חינם לקורס תכנות אונליין של קודבוקס*

לאחר השליחה חכו מספר שניות שהעמוד הבא יטען

אולי יעניין אותך:

שלחו את המאמר לחבר/ה >>>

רוצה פרטים על לימודי הנדסת תוכנה?