מה זה BI ואיך מגיעים לתחום? | קריירה בבינה עסקית

מה זה BI

אי פעם שאלתם את עצמכם איך חברות גדולות כמו גוגל, אמזון או פייסבוק מצליחות להציע לכם בדיוק את המוצר או השירות שאתם צריכים, בזמן הנכון ביותר? התשובה היא BI, או בשם המלא – Business Intelligence (בינה עסקית). אז מה זה BI? בצורה הבסיסית ביותר, זה כלי שמאפשר לחברות להבין את הנתונים שלהם בצורה עמוקה, ולהפוך אותם להחלטות חכמות.

אבל BI הוא לא רק לחברות גדולות. כל ארגון, בין אם הוא קטן או גדול, יכול להפיק תועלת מהבנת הנתונים שלו. וזהו המקום שבו אתם יכולים להיכנס לתמונה. הדרך לקריירה מרתקת, מאתגרת ומגמלת ב-BI מתחילה כאן!

אז אם אתם מחפשים את ההזדמנות הבאה שלכם, או אם אתם פשוט סקרניים לדעת איך הטכנולוגיה משפיעה על החיים היומיומיים שלנו – המשיכו לקרוא. אנחנו כאן כדי לספק לכם את כל המידע שתצטרכו.

תוכן עניינים

מה זה BI? מה עומד מאחורי המונח "בינה עסקית"

בסביבה העסקית הדינמית של היום, חברות נמצאות בתחרות תמידית לשמירה על היתרון שלהן. בינה עסקית מספקת להם את הכלים להבנת הפעולות שלהם, מגמות השוק, והתנהגות הלקוחות. באמצעות ניתוח כמויות עצומות של נתונים, אנשי BI עוזרים לעסקים לקבל החלטות מושכלות, ולהבטיח שהם נשארים תחרותיים וחדשניים.

אולי יעניין אותך: 

רוצים להתחיל קריירה בעולם הדאטה? ריכזנו עבורכם את תכניות הלימוד הפופולריות ביותר בארץ, שיתנו לכם כלים לשלב הבא בקריירה שלכם!


איך עובד תהליך Business Intelligence סטנדרטי בארגון

 • הכנת הנתונים (Data preparation):  ארגון ומודלינג של סטים של נתונים לניתוח.
 • תשאול מאגר הנתונים (Analytical querying): הרצת שאילתות על הנתונים שהוכנו.
 • הפצה (Distribution): שיתוף מדדים מרכזיים של ביצועים (KPIs) וממצאים אחרים עם משתמשים עסקיים.
 • קבלת החלטות (Decision-making): שימוש במידע להשפעה והנעת החלטות עסקיות.

למה לעבוד ב- BI? היתרונות של קריירה בתחום

עבודה בתחום ה- BI העסקי מציעה יתרונות רבים:

 • הימור טוב לעתיד: עם הגדלת התלות בנתונים, הביקוש למומחי BI רק עולה. זה מבטיח יציבות משרה והזדמנויות לקידום.
 • השפעה: התובנות שתספקו יכולות להשפיע על החלטות עסקיות גדולות, מה שהופך את עבודתכם לחיונית עבור הארגון.
 • תחום מתגמל: השכר בתחום ה- BI בדרך כלל מעל הממוצע, בזכות המיומנויות המיוחדות הדרושות.
 • אתגר וגיוון: כל יום מביא אתגרים חדשים ובעיות לפתרון, מה שהופך את העבודה למרתקת ולא משעממת.
תפקיד0-2 שנים2-3 שנים4-5 שניםמשרות ניהול
פיתוח BI11-1413-1716-2220-24
דאטה אנליסט11-1412-1816-2019-25
דאטה סיינטיסט 18-2525-3029-3734-42
טבלת שכר הייטק – משרות BI ותפקידים אחרים בתחום הדאטה

>> רוצה לעבוד ב- BI? בדקנו עבורך 7 קורסים מומלצים! לצפייה בסקירה המלאה <<


בחירת הדרך שלך בעולם ה- BI

אם קריירה ב-BI מושכת אתכם, חשוב שתדעו שישנם כמה תפקידים שונים בעולם הזה. בהתאם לרצונות ולכישורים שלכם, אתה יכולים לבחור באחת משתי דרכים עיקריות להיכנס לתחום: בתור BI Developer (מפתחי BI), או בתור BI Analyst, שלעיתים מכונה גם ביזנס אנליסט. הנה הסבר קצר על 2 התפקידים.

מה זה מפתח BI?

מפתח BI (או BI Developer) מתמקד בפיתוח התשתית הנדרשת לזרימה של הנתונים. במסגרת תפקיד זה, מפתחי BI עובדים ישירות מול בסיסי הנתונים המרכזיים של הארגון, בונים בסיס נתונים שיאחסן את המידע העסקי (מחסן נתונים), ומייצרים תהליכי ETL שמטרתם להזרים את הנתונים בצורה שבה נוכל להתשתמש בהם, ולהציג אותם באופן ויזואלי.

אם יש לכם כישורים בעיצוב ויישום פתרונות טכניים, הדרך הזו בשבילכם. כמפתחי BI, תהיו אחראיים ליצירת מחסני נתונים, לעיצוב תהליכי ETL, וליצירת דוחות. אתם תהיו הבסיס של תהליך ה-BI בארגון, ותוודא שהנתונים נגישים, מדויקים, ומוכנים לניתוח.

מה זה אנליסט BI?

אנליסט BI, שמכונה לעיתים גם "אנליסט עסקי" (Business Analyst) מתמקד בהבנת הצרכים העסקיים של הארגון ובהמרתם לדרישות טכניות שמפתחי BI יכולים להבין וליישם. הביזנס אנליסט עובד בקשר צמוד עם המשתמשים הסופיים ומבין את הצרכים שלהם, ולאחר מכן מסביר את הצרכים האלה לצוות הפיתוח.

אם אתם סקרנים בנוגע לתהליכים העסקיים ואוהבים לחקור נתונים למציאת תובנות, התפקיד הזה הוא בשבילכם. בתור Business Analyst אתם תהיו אחראי לפירוש הנתונים, לזיהוי מגמות, ולאספקת תובנות למנהלים בחברה.

בגדול, אפשר להגיד שבעוד שמפתח BI מתמקד בהיבטים הטכניים של ניהול נתונים ותשתית, אנליסט עסקי משמש כגשר בין משתמשי הקצה והצוות הטכני, ומבטיח שהצרכים העסקיים מתורגמים במדויק לדרישות טכניות.

אולי יעניין אותך: 

קורסים מומלצים שיהפכו אותך ל- Data Analyst ⭐ ככה תבחרו תכנית שמתאימה לכם!

רוצה להפוך לדאטה אנליסט? ריכזנו עבורך את תכניות הלימוד הפופולריות ביותר בארץ, שיכשירו אותך לתפקיד הבא בקריירה!

התחלת המסע שלכם בתחום

אז איך מתחילים לפתח קריירה בתור אנשי BI, ומה נדרש כדי להשתלב בתפקיד הזה? כדי להפוך למפתחי BI ג'וניורים אתם יכולים להרשם לקורס BI מקיף שיספק לכם את הכישורים הטכניים הדרושים. קורסים אלו מתעמקים בלמידת כלים טכניים של BI, בויזואליזציה של נתונים, ובשליטה במסדי נתונים.

לעומת זאת, אם אתם מתעניינים בתפקידי BI Analyst או ביזנס אנליסט: קורס אנליסט נתונים הוא הבחירה הטובה ביותר בשבילכם. במסגרתו תרכשו בסיס יציב בפירוש הנתונים, בניתוח הסטטיסטי, ובאסטרטגיה העסקית.

חדשות טובות! באתר שלנו, ביקרנו את הקורסים הפופולריים ביותר שזמינים בישראל, כך שתוכל לקבל החלטה מושכלת.

כלים וטכנולוגיות חיוניות בעולם ה- BI

לא משנה באיזו דרך תבחרו ללמוד, ישנם כלים וטכנולוגיות שתיתקלו בהם בכל תפקיד שקשור ב- BI. הנה כמה כאלו:

 • Python: פייתון היא שפת תכנות גמישה, המשמשת לעיתים קרובות לטיפול בנתונים, לניתוח, ואף ללמידת מכונה (ML).
 • SQL: שפת מסדי הנתונים. SQL מאפשרת לך לאחזר, לעדכן, ולטפל בנתונים המאוחסנים במסדי נתונים רלציונים.
 • PowerBI & Tableau: כלים לוויזואליזציה הם חיוניים בתחום ה-BI. הם הופכים נתונים מורכבים לדוחות ולוחות מידע אינטראקטיביים ("דשבורד"), הופכים את התובנות לקלות להבנה. PowerBI ו- Tableau הם מהכלים המובילים בתחום זה, הידועים בממשק המשתמש הידידותי שלהם וביכולות חזקות.

>> רוצה לעשות את הצעד הראשון שלך בעולם ה- BI? לצפייה בקורסים מומלצים <<

למה עכשיו זה זמן טוב להיכנס לתחום

הביקוש למקצועות BI גובר. ככל שהחברות וארגונים מייצרים יותר נתונים מאי פעם, הצורך במומחים להבנת הנתונים האלו רק עולה. רכישת הכישורים הנכונים כעת, יאפשר לכם להכין את עצמכם לקריירה מבטיחה מלאה בהזדמנויות לצמיחה, לחידוש, ולהשפעה.

אנשים שמתאימים לעבודה בתחום ה-BI הם אלה שמתלהבים מפענוח של חידות ומהבנת הסיפור המסתתר מאחורי הנתונים. אם אתם אנשים סקרנים, אנליטיים, ואתם נהנים לחקור ולגלות תובנות חדשות, אז התחום הזה הוא בשבילכם. כמו כן, אנשים שיש להם יכולת תקשורת טובה ומיומנות בהבנת צרכים עסקיים, ימצאו את עצמם מתאימים במיוחד לתפקידים ב-BI. לא פחות חשוב, אם אתם מוכנים ללמוד באופן תמידי ולהתעדכן בטכנולוגיות ובכלים חדשים, אז אתם כבר בדרך הנכונה להצלחה בתפקיד.

זכרו, קריירה ב- BI לא עוסקת רק בהבנת נתונים. בינה עסקית היא מתמקדת בהבנת הסיפורים שהנתונים מספרים וההשפעה שיש להם על הצלחת העסק. אם אתם מחשפים קריירה טכנית, מאתגרת, ומתגמלת בהייטק, BI יכול להיות הכיוון שלכם. עם ההכשרה הנכונה ותשוקה לנתונים, אתם יכולים להיות בחזית החדשנות. אז, האם אתם מוכנים לצאת למסע? אם התשובה היא כן, בדקו את הסקירה המקיפה שלנו עם כל הקורסים המומלצים שיכניסו אתכם לתחום!

לקריאה נוספת:

המאמר עזר לך? כאן משתפים >>

רוצה להישאר בלופ?

טיפים לפיתוח קריירה, מדריכים ועדכונים שהייטקיסטים אוהבים – אצלך במייל!

*מבטיחים לא לחפור:)