איפה ללמוד תואר בהנדסת תעשייה וניהול? | סקירה מקיפה של מסלולים

תואר בהנדסת תעשייה וניהול

מתלבטים לגבי תואר בהנדסת תעשייה וניהול? אם אתם בטוחים שזה בשבילכם, או אפילו סתם מעניין אתכם להבין מה עושה מהנדס תעשייה וניהול, הגעתם למקום הנכון! במאמר הזה נדבר על היתרונות, האתגרים וההזדמנויות שמציע תואר בהנדסת תעשייה וניהול, ונציג סקירה מקיפה של מוסדות הלימוד המובילים בארץ בהם תוכלו ללמוד את התחום, כדי לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.

אז מה זה בעצם הנדסת תעשייה וניהול? באילו תפקידים עובדים הבוגרים? והאם בכלל כדאי ללמוד הנדסת תעשייה וניהול? כל התשובות בהמשך המאמר. אם אתם מתלבטים איפה ללמוד, מוזמנים להשאיר פרטים בטופס ההרשמה, ונעזור לכם למצוא את הדרך המתאימה לכם ביותר.

תוכן עניינים

מה זה הנדסת תעשייה וניהול בכלל?

הנדסת תעשייה וניהול הוא תחום המתמקד באופטימיזציה של תהליכים, מערכות וארגונים. מהנדסי תעשיה וניהול רוכשים כלים לניתוח, תכנון ושיפור תהליכים, ועוזרים לארגונים לשפר את היעילות, להגביר את התפוקה ולהביא לשיפור באיכות השירות או המוצר. התחום ייחודי בכך שהוא משלב בין ידע הנדסי לכישורי ניהול, ומאפשר לספק פתרונות הוליסטיים לבעיות מורכבות במגוון תעשיות. תואר בהנדסת תעשייה וניהול הוא הדרך שלכם לקחת חלק משמעותי בחדשנות של עולם הטכנולוגיה.

האם כדאי ללמוד הנדסה תעשיה וניהול? 

מתלבטים אם כדאי ללמוד הנדסת תעשייה וניהול? בשנים האחרונות התואר הזה הפך להיות פופולרי מאוד, השאלה היא: מה מושך אנשים ללמוד דווקא את הזה. הנה כמה יתרונות בולטים בלמידת תואר בהנדסת תעשייה וניהול:

גמישות: אחת התכונות הבולטות של התואר היא הגמישות שלו. מהנדסי תעשייה וניהול רוכשים כישורים באופטימיזציה של תהליכים ומערכות שונות. הרקע הזה הופך אותם לרלוונטיים בכמעט כל תעשייה, ממפעלי ייצור ועד לטכנולוגיות תוכנה מתקדמות.

ביקוש גבוה: ארגונים מחפשים כל הזמן לשפר את היעילות והתפוקה שלהם. לכן, יש ביקוש גבוה לאנשי מקצוע שיכולים להפוך את הארגון ליעיל יותר. מהנדסי תעשייה וניהול יהיו לעיתים קרובות בחזית יוזמות כאלו, מה שהופך אותם לנכס יקר בשוק העבודה.

שכר מעולה: בזכות הכישורים הייחודיים שלהם והערך שהם מביאים לארגונים,מהנדסי תעו"נ לעיתים קרובות מקבלים שכר גבוה. גם ביחס למקצועות הנדסיים אחרים.

למידה מגוונת: תואר בתעשייה וניהול משלב עקרונות ממתמטיקה, פיזיקה, כלכלה וניהול. הגישה הרב-תחומית הזו לא רק מספקת השכלה שימושית, אלא גם מצידת את הבוגרים בתפיסה הוליסטית של פעולות הארגון.

צמיחה אישית ומקצועית: האתגרים שבהם המהנדסים התעשייתיים נתקלים מטפחים חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות וכישורי מנהיגות. כישורים אלו לא רק חשובים מבחינה מקצועית, אלא גם מועילים לצמיחה ופיתוח אישי.

הזדמנויות גלובליות: העקרונות של הנדסת תעשייה וניהול הם אוניברסליים. לבוגרים יש הזדמנות לעבוד בחלקים שונים של הגלובוס, ולחוות תרבויות וסביבות עסקיות שונות.

השילוב של הזדמנויות רבות, משכורת גבוהה וההזדמנות להשפיע, הופכות את התואר הזה לבחירה שמושכת הרבה אנשים. וכמו בכל החלטה לגבי הקריירה שלכם, חשוב שתקחו בחשבון גם את התחומים שאתם מתחברים אליהם באופן אישי, ואת המטרות שלכם לטווח הארוך.


איפה לומדים תואר בהנדסת תעשייה וניהול | סקירה מקיפה של 10 מוסדות לימוד

#1 – האוניברסיטה הפתוחה | הנדסת תעשייה וניהול – תואר ראשון

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תואר בהנדסת תעשייה וניהול המכשיר מהנדסים לתפקידים שונים בניתוח תהליכים, בקרת איכות, הנדסה ועוד. הייחוד של האוניברסיטה הוא בגמישות שלה, המאפשרת לסטודנטים לאזן לימודים עם עבודה וחיי משפחה. עם למעלה מ-35 שנה של ניסיון בלמידה מרחוק, האוניברסיטה מספקת הרצאות חיות ומוקלטות, ומאפשרת לסטודנטים ללמוד בכל מקום ובקצב שמתאים להם. מעבר לכך, אין דרישות קדם להרשמה. זאת מפני שהאוניברסיטה מכוונת להפוך את ההשכלה הגבוהה לנגישה לכולם. בנוסף, ישנם מסלולי מעבר לאנשים שמאפשרים להתחיל ללמוד באוניברסיטה הפתוחה ולעבור בהמשך הלימודים למוסד אחר.

למה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה?

 • רמה לימודית גבוהה: סטנדרטים אקדמיים גבוהים במיוחד וחומרי לימוד איכותיים.
 • שיטות הוראה נגישות: שיטות מתקדמות ונוחות במיוחד ללמידה מרחוק. הופכות את הלמידה לנוחה במיוחד עבור הסטודנטים.
 • מוסד מוכר בתעשייה: האוניבריסטה הפתוחה ידועה במוניטין טוב בשוק העבודה.
 • למידה גמישה: ללמוד בזמן ובקצב שנוחים לכם, מכל מקום.


#2 – המרכז האקדמי רופין | תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

המחלקה להנדסת תעשייה וניהול במכללת רופין מציעה תואר בוגר (BSc) בהנדסת תעשייה וניהול. התוכנית מציעה התמחויות בייצור ושירות בסביבה הדיגיטלית, מערכות מידע ודאטה סיינס (מדעי הנתונים). הלימודים מתקיימים במשך ארבע שנים אקדמיות במסגרת לימודי יום, או חמש שנים קלנדריות במסגרת לימודי ערב. הלמידה מתמקדת בהכנת הסטודנטים לעולם התעשייה המודרני, המשתנה במהירות, ובהקניית ידע ומיומנויות שימושיות לשוק העבודה הדינמי. במהלך הלימודים, הסטודנטים מפתחים יכולת להבין ולשלוט בתהליכים הנדסיים מורכבים, ולהפעיל מערכות בקרה חכמות. המטרה היא להכשיר את הבוגרים לתפקידים מבוקשים בתעשייה, ולספק להם יתרון בשוק העבודה. המחלקה מציעה גם מלגות להנדסאים המתקבלים לתוכנית.

למה ללמוד במכללת רופין?

 • מקצועיות: מכללת רופין מציעה תכנית לימודים מקיפה המכשירה את הסטודנטים לשוק העבודה הדינמי.
 • התמחויות מגוונות: הסטודנטים מקבלים אפשרות לבחור בין התמחויות שונות המתאימות לתחומי העניין שלהם.
 • גמישות בלימודים: המכללה מציעה אפשרויות ללימודי יום או לימודי ערב, וכן אפשרות לפרוס את הלימודים לתקופה ארוכה יותר.
 • חווית לימוד מעשירה: התכנית משלבת שיטות הוראה מתקדמות ומעודדת חשיבה יזמית ויצירתית בשיתוף עם חברות מובילות מהתעשייה.

>> בכדי לגלות את כל המידע על מסלולי התואר השונים, השאירו פרטים ותקבלו את כל המידע על מגש של כסף, כך שתוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה בשבילכם!


#3 – אוניברסיטת תל אביב | תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

אוניברסיטת תל אביב מציעה תואר בהנדסת תעשייה וניהול שאורך ארבע שנים. התוכנית משלבת בין הנדסה וטכנולוגיה לבין מדעי החברה והניהול. הדגש הוא על גישה הוליסטית, כאשר הסטודנטים מתמקדים במערכות ארגוניות מגוונות. התוכנית מצריכה מהסטודנטים לייצג את האתגרים העסקיים באמצעות מודלים מתמטיים ואף להשתמש בפתרונות של בינה מלאכותית (ML) למציאת פתרונות. האוניברסיטה, השוכנת בלב תל אביב, מספקת לסטודנטים יתרון נוסף של נטוורקינג עם חברות מובילות בתעשיית ההייטק ובשוק הישראלי בכלל.

למה ללמוד באוניברסיטת תל אביב?

 • מוניטין: האוניברסיטה מוכרת מבחינת ההיבט המחקרי ובקשריה עם התעשייה.
 • יישום פרקטי: התמקדות בפתרון בעיות מעשיות באמצעות ניתוח נתונים, למידה אוטומטית ותהליכים של אופטימיזציה.
 • הזדמנויות למידה מגוונות: קורסי בחירה בתחומים מגוונים, ומסלולים מיוחדים (למשל: מסלול ישיר לתואר שני).
 • תוכניות חדשניות: תוכניות ייחודיות המשלבות לימודי הנדסה עם המדעי הרוח.


#4 – HIT | תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול במכון הטכנולוגי חולון (HIT) משלב באופן סינרגטי את תחומי ההנדסה, הטכנולוגיה והניהול. תוכנית הלימודים מותאמת לצרכי התעשייה ושמה דגש על הקשר בין הנדסה תעשייתית לעולם הטכנולוגיה. התוכנית מיועדת לסטודנטים המתעניינים בטכנולוגיות מידע ארגוניות, ניהול נתונים, ניהול פרויקטים ואבטחת מידע וסייבר. לאורך התואר, HIT מכשירה את הבוגרים להיות מהנדסי תעשייה וניהול בארגונים טכנולוגיים. בנוסף, הסטודנטים מקבלים כלים פרקטיים במגוון תפקידים וסביבות ארגוניות, כולל תפקידים בייצור, לוגיסטיקה, אבטחת איכות, אוטומציה, מערכות מידע, ניהול מוצר, פיתוח, רכש, שיווק, תכנון, בקרה ועוד.

למה ללמוד ב- HIT?

 • קשר לתעשייה: התוכנית מותאמת לצרכי השוק, ומוודאת שהסטודנטים מוכנים להתמודד עם אתגרים אמיתיים.
 • רכישת מיומנויות רחבות: הסטודנטים רוכשים מיומנויות הנדסיות, מתעמקים בתחומים טכנולוגיים מגוונים, ומפתחים הבנה עמוקה בתהליכים ארגוניים.
 • הזדמנויות קריירה מגוונות: הבוגרים יכולים לעבוד במגוון תפקידים בסביבות ארגוניות שונות, מייצור ולוגיסטיקה ועד למערכות מידע וטכנולוגיה.


#5 – אפקה | תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

המכללה האקדמאית אפקה מציעה תוכנית בהנדסת תעשייה וניהול המדגישה אופטימיזציה וניהול של מערכות מורכבות באמצעות טכניקות חדשניות. התואר משלב באופן ייחודי הנדסה, טכנולוגיה, מדעי החברה וניהול. המסלול באפקה משלב שיטות הנדסה ועסקים מתקדמות, כולל תחומים כמו ייצור, ניתוח נתונים, מערכות ממוחשבות, שיווק, כלכלה ועוד. הבוגרים מוכנים להצטרף לארגונים מובילים בתעשייה, או להמשיך לתארים מתקדמים בסיום.

למה ללמוד באפקה?

 • סביבת למידה רב-תחומית: הקהילה של אפקה מספקת יתרון תחרותי בצוותים רב-תחומיים.
 • איכות אקדמאית גבוהה: הסגל כולל מומחים המזוהים גם בתעשייה וגם באקדמיה.
 • למידה חדשנית: אפקה משתמשת בשיטות הוראה מודרניות, המשלבות טכנולוגיה, סיורים חווייתיים ופעילויות יצירתיות.
 • מיקום: אפקה ממוקמת בתל אביב, ליבה של תעשיית ההייטק הישראלית.
 • ניסיון מעשי: הסטודנטים צוברים ניסיון בפרויקטים שונים, ויש להם גישה לרשת בוגרים רחבה.


#6 – אוניברסיטת בן גוריון | תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

אוניברסיטת בן-גוריון מציעה תואר בהנדסת תעשייה וניהול שמתמקד בתכנון, פיתוח ושיפור מערכות ארגוניות המשלבות אנשים, ציוד ומידע. התוכנית מספקת לסטודנטים הכשרה הנדסית מעמיקה וחושפת אותם למגוון טכנולוגיות מתקדמות, כאשר המטרה היא להביא לאינטגרציה אופטימלית בין האנשים לטכנולוגיות בהקשר הארגוני. המחלקה להנדסת תעשייה וניהול בבן גוריון מציעה כלים וידע הדרושים להתמודדות עם אתגרים מורכבים בתחום, ומכינה את הסטודנטים להיות בקדמת החדשנות והטכנולוגיה בשוק העבודה המשתנה.

למה ללמוד בבן גוריון?

 • חשיפה לטכנולוגיות חדשניות: התוכנית מציעה ידע בתחומים כמו בינה מלאכותית (AI), אנליטיקה מתקדמת ורובוטיקה.
 • ביקוש בתעשייה: ישנה צורך גבוה למהנדסי תעשייה וניהול בשוק העבודה.
 • התמחויות מגוונות: התוכנית מציעה התמחויות במערכות מידע ובמערכות חכמות.
 • תוכניות לסטודנטים מצטיינים: כוללות תארים כפולים ומסלולים מואצים לתואר שני


#7 – בראודה | .B.Sc. בהנדסת תעשייה וניהול

מהנדסי תעשייה וניהול בבראודה לומדים לתכנן, להפעיל ולנהל מערכות מורכבות במגוון תעשיות. התוכנית מדגישה את האינטגרציה של מדעי הנתונים, ומשקפת את חשיבותם בתעשייה המודרנית. הסטודנטים יכולים לבחור בין שתי התמחויות חדשניות: דאטה סיינס, העוסק ב"נתונים גדולים"ביג דאטה", אלגוריתמים ו- AI (בינה מלאכותית). ותפעול של מערכות ייצור ושירות, המכשירה את המהנדסים לעולם התעשייה המודרני הכולל רובוטיקה, חיישנים חכמים ובינה מלאכותית. התוכנית משלבת ידע תיאורטי ומעשי, המתבטא בפרויקטים שונים שהסטודנטים מבצעים במהלך הלימודים. עם סגל אקדמאי מנוסה ומיומן, המחלקה להנדסת תעשייה וניהול בבראודה מבטיחה למידה איכותית ותשומת לב אישית לכל סטודנט.

למה ללמוד בבראודה?

 • התמחויות ממוקדות: התוכנית מציעה שתי התמחויות נדרשות בשוק – מדעי הנתונים (דאטה סיינס) ומערכות ייצור.
 • ניסיון מעשי: התוכנית מדגישה ניסיון ידני, ומאפשרת לסטודנטים לבצע פרויקטים בתעשייה במהלך הלימודים.
 • לימודים מתקדמים: הזדמנויות לבוגרים להמשיך את לימודיהם לתארים מתקדמים באוניברסיטאות המובילות בישראל ובחו"ל.
 • תוכנית הוליסטית: התוכנית משלבת ידע תיאורטי עם יישומים מעשיים, ומוודאת שהסטודנטים מוכנים היטב לתעשייה.


#8 – אוניברסיטת אריאל | תואר ראשון בהנדסה תעשייה וניהול

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת אריאל מכשירה את הסטודנטים להתמודדות עם מגוון מצבים מקצועיים מורכבים ופותחת להם אפשרות למחקר בתחומי התמחות שונים. המסלול מעוצב להקניית ידע בתחום היזמות, הגברת תפוקה ויעילות במערכות ייצור. כמו כן, התואר מכשיר מהנדסים בתחומים כמו מערכות אוטונומיות, ארגונומיה, גורמי אנוש ועוד. התוכנית הבסיסית כוללת שמונה קורסי בחירה, בנוסף לקורסי חובה המשותפים לכל הסטודנטים. בשנתם הרביעית, הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר מעשי בתחום ההתמחות שלהם.

2. למה ללמוד באריאל?

 • מוכנה לעתיד: המסלול מדגיש יזמות, חדשנות טכנולוגית והשבחת תפוקה.
 • הזדמנויות מתקדמות: לאחר השלמת התואר הראשון, לסטודנטים יש את האפשרות להמשיך ללימודים מתקדמים בהנדסת תעשייה וניהול.
 • התוכנית באוניברסיטת אריאל מציעה שילוב של ידע תיאורטי ומיומנויות מעשיות, הופכת אותה לבחירה מבוקשת למהנדסי תעשייה וניהול מתחילים


#9 – מכללת עזריאלי | לימודי ערב במחלקה להנדסת תעשייה וניהול (מהנדס .B.Sc.)

המכללה האקדמית עזריאלי מציעה תוכנית לימודים לתואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול המיועדת במיוחד לאנשים עובדים המעוניינים לשדרג את הקריירה שלהם. התכנית מאפשרת לסטודנטים להמשיך לעבוד במשרה מלאה במקביל ללימודים, ומציעה גמישות בלתי מתפשרת באיכות הלימוד. הסטודנטים מקבלים ידע בתחומים כמו ניהול התפעול, חקר ביצועים, ניהול פרויקטים, מערכות מידע ועוד.

למה ללמוד במכללת עזריאלי?

 • שילוב עבודה ולימודים: התכנית מאפשרת לסטודנטים לשלב בין עבודה ללימודים, וכך להשיג את המיטב משני העולמות.
 • קשר עם התעשייה: הסטודנטים יוצאים לסיורים בחברות המובילות במשק ונחשפים לטכנולוגיות מתקדמות.
 • פרויקטים מעשיים: הסטודנטים מבצעים פרויקטים מעשיים במהלך הלימודים, כולל פרויקט גמר בשנה האחרונה.
 • אווירה ירושלמית: המכללה מציעה אווירה רגועה ומאוזנת, המאפשרת לסטודנטים להתמקד בלימודיהם.


#10 – סמי שמעון (SCE) | לימודי הנדסת תעשייה וניהול

במכללת SCE להנדסה, הסטודנטים מקבלים הכשרה מקיפה הכוללת ידע במגוון רחב של נושאים. בשנה הראשונה, רוכשים את הבסיס ההכרחי במתמטיקה, פיזיקה, מערכות מידע, סטטיסטיקה וחשבונאות. לאחר מכן מתמקדים בנושאים מתקדמים יותר כמו כלכלה, מימון, שיווק, ניהול תפעול ועוד. בנוסף, הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר במשך השנה האחרונה, מה שמאפשר להם להביא לידי ביטוי את הידע שרכשו ולהפגין את יכולתם ליישם אותו בפרקטיקה.

למה ללמוד בסמי שמעון?

 • הכשרה מקצועית: המכללה מציעה תוכנית לימודים מקיפה המכינה את הסטודנטים למגוון תפקידים מבוקשים בשוק.
 • התמחות גמישה: הסטודנטים יכולים לבחור במסלולי התמחות שונים, כולל מערכות מידע, ניהול פרויקטים הנדסיים, ועוד.
 • השתלבות בתעשייה: לפי פרסומי המכללה, כ-88% מהבוגרים מצאו עבודה בתחום לאחר הלימודים.
 • מוסד מוביל: מכללת SCE היא המכללה הגדולה בישראל להנדסה, עם יותר מ-6,500 סטודנטים ו-13,000 בוגרים.
האוניברסיטה מציעה מסלולי לימוד ב-2 הקמפוסים שלה: באר שבע ואשדוד. 


למי מתאימים לימודי הנדסת תעשייה וניהול?

הנדסת תעשייה וניהול הוא תחום דינמי המתאים לאנשים עם תשוקה לאופטימיזציה של תהליכים, שיפור מערכות, והובלת צוותים. אנשים בעלי חשיבה אנליטית, יכולת לפתור בעיות, ועניין בטכנולוגיה וניהול עסקים, יפרחו בתחום זה. אם אתם נהנים להתמודד עם אתגרים מורכבים, לשתף פעולה עם אנשים נוספים, וליצור פתרונות יעילים המגשרים בין ההנדסה לניהול, אז תואר בהנדסת תעשייה וניהול עשוי להיות הבחירה המושלמת עבורכם.

במה עובדים אחר כך? 

בוגרי תואר בהנדסת תעשייה וניהול רוכשים כישורים טכניים וניהוליים, ההופכים אותם למתאימים למגוון רחב של תפקידים בהייטק, בנוסף לתעשייה מסורתית. הנה כמה תפקידים נפוצים למהנדסי תעשייה וניהול:

דאטה אנליסט: ההכשרה של מהנדסי תעשיה וניהול בטכנולוגיות כמו בסיסי נתונים ושפות לשליפה וארגון נתונים כמו SQL ופייתון, כמו גם הידע העסקי שלהם, הופכים אותם למתאימים במיוחד לתפקיד דאטה אנליסט.

דאטה סיינטיסט: היכולות האנליטיות והסטטיסטיות שרוכשים במהלך תואר בתעו"נ הופכות את הבוגרים למתאימים לניתוח סטים גדולים של נתונים ולספק תובנות משמעותיות.

BI (בינה עסקית): בתפקידי BI משתמשים בכלים שונים להצגת נתונים באופן ויזואלי שמסייע לקבלת החלטות עסקיות. המיומנויות הדרושות לתפקיד מתאימות במיוחד למהנדסי תעשיה וניהול.

ניהול פרויקטים: מנהלי פרויקט מפקחים ומתאמיםאת ההיבטים השונים של הפרויקט, ומבטיחים שהמשימות יושלמו בזמן ובמסגרת התקציב. הם אחראים לתכנון, ביצוע והשלמת פרויקטים, ומשמשים כגשר בין צוות הפרויקט לבין גורמים חיצוניים כדי להשיג את יעדי הפרויקט.

ניהול מוצר: השילוב של כישורים טכניים ומנהליים הופך את הבוגרים למתאימים במיוחד להיות מנהלי מוצר בתעשיית ההייטק.

אלו רק כמה תפקידים נפוצים עבור בוגרי תארים בהנדסת תעשייה וניהול. עם זאת, הגמישות של התואר מאפשרת להם להתאים למגוון רחב של תפקידים בכל מיני תעשיות (לא רק בהייטק). בתור בוגרים, תפקידים שתבחרו יהיו תלויים גם בתחומי העניין הספציפיים שלכם, בתחומי ההתמחות, או בהסמכות נוספות שתרכשו.

>> עדיין לא בטוחים איפה ללמוד? השאירו פרטים, ונשמח לעזור לקבל את ההחלטה הנכונה בשבילכם!

כולם כבר התחילו ללמוד עכשיו תורך!

תנאי קבלה, מועד פתיחה, מחיר, תנאי תשלום ועוד..

כולם כבר התחילו ללמוד. עכשיו תורך!

תנאי קבלה, מועד פתיחה, מחיר, תנאי תשלום ועוד..

מאמרים מומלצים:

עוד משהו קטן...

בשביל להגן עלייך שלחנו לך SMS עם קוד בן 4 ספרות כדי לוודא שהמספר שהזנת באמת שלך.
כדי שנוכל לשלוח לך פרטים על הקורסים הכי עדכניים חובה לאשר את המספר.